Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem – Čeká nás vánoční rally? Centrální banky zasahují. Kdo bude mít pravdu Fed nebo ČNB?

Publikováno
Burza s odstupem – Čeká nás vánoční rally? Centrální banky zasahují. Kdo bude mít pravdu Fed nebo ČNB?
Zdroj: Depositphotos.com

Máme za sebou další nabitý týden tažený hlavně dobrými výsledky amerických technologických firem a spanilou jízdou Tesly, jejíž jedna akcie už stojí 1160 dolarů. Tato cena jistě zarmoutila investora Michaela Burryho, který vsázel koupí na krátko na její pokles. Avšak sám Elon Musk se rozhodl, že růst akcie Tesly zastaví, protože se rozhodl udělat veřejné hlasování, zda má prodat 10 % akcií Tesly.

Světové indexy jsou tedy opět na rekordních hodnotách. V čele indexového peletonu je Nasdaq100, který překonal hranici 16 000 bodů. Z pohledu technické analýzy dojde právě k proražení této klíčové úrovně, a tudíž by měl následovat exponenciální růst.

V minulé burze s odstupem jsme čtenáře upozornili na silně rostoucí tendenci na francouzském indexu CAC 40. Ten překonal milník 7000 bodů a je nyní nejvýše od roku 2000. Nemusí to být ještě konec, protože tento index má složení zajímavé právě pro tuto dobu. Velkou část indexu tvoří firmy zabývající se luxusním zbožím. Možná se nám to zdá paradoxní, ale v časech krize a nejistoty se firmám v tomto sektoru velmi daří. Další část tvoří finanční sektor. Na růstový potenciál tohoto sektoru upozorňujeme v našem seriále věnovaném bankám. Zbytek tvoří klasické průmyslové firmy a telekomunikace. Tudíž sektory, které budou profitovat z doby, kdy zmizí všechna opatření související s Covidem.

Pokud se neobjeví černá labuť, mají před sebou indexy vánoční rally. Nesmíme zapomínat, že mnoho institucionálních investorů právě na závěr roku žene ceny akcií nahoru. Na poslední chvíli tak vylepšují své obchodní bilance a výkonost svých portfolií. Důvod je prostý. Chtějí svým investorům předvést ve svých brožurách a powerpointových prezentacích ta nejlepší čísla. Vystřízlivění většinou přichází v lednu.

Optimistický závěr roku by nám neměl bránit, abychom viděli rizika. První je výkonost a marže firem. Problém s inflací, zejména růst cen energií, nedostatkem materiálu a pracovních sil budou ukrajovat firmám z jejich marží. Tyto problémy už naznačili dva světoví hegemoni: Apple a Amazon. Propad akcií těchto dvou firem by mohl náladu na trzích rychle změnit. Druhým velkým nebezpečím zůstává nadále Čína. Kurz Evergrande se pohybuje na svých historických minimech.

Je jen otázkou času, kdy přijde další splátka úroků z dluhopisů. Ty už firma nebude mít možnost zaplatit a bude muset zkrachovat. Celý čínský trh nemovitostí je podminovaný.

Obchodní skupina podnikající v nemovitostech Kaisa Group Holdings byla stažena z Hongkongské burzy. Společnost neuhradila pohledávky vůči svým klientům. Nyní začala rozprodávat své majetky, aby věřitele uspokojila. Společnost má zaplatit 400 milionů dolarů do 7. prosince. Na začátku roku skončí její dluhopisy v hodnotě 2 miliard dolarů. Vůbec není jasné proč i za těchto podmínek chce vyplatit částečnou dividendu 17. prosince. Společnost má dluhů celkem za 11 miliard USD. Jejich PR oddělení se sice snaží všechny přesvědčovat, že vedení firmy má situaci pod kontrolou, ale v kuloárech se mluví o tom, že na splacení svých dluhů peníze mít nebudou. Situace okolo těchto dvou čínských firem se vyjasní na začátku roku 2022. Vstup do Nového roku bude bezpochyby poznamenán vysokou volatilitou.

Firemní zprávy: Dobré výsledky Airbnb věští konec krize v turismu

Americká společnost provozující web, nabízející krátkodobé pronájmy zažila nejlepší čtvrtletí. Společnosti Airbnb stoupl čistý zisk na 834 milionů dolarů. To představuje růst o 280 % v porovnáním z předchozího roku. Obrat společnosti byl 2,23 miliard dolarů, což odpovídá růstu 67 %. Akcie Airbnb zareagovaly raketovým růstem a překonaly hranici 200 dolarů. Dobré výsledky Airbnb ukazují, že lidé mají chuť cestovat, ale chtějí se vyhnout oficiálním hotelům. Pokud je Airbnb už nyní v plusu, získává obrovský náskok před celou konkurencí. Hranice 200 dolarů tak nemusí být zdaleka konečná.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AirBNB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Centrální banky: Velmi váhavý a nejistý Fed

Den před zasedáním ČNB měl svou tradiční tiskovku americký Fed. Ta nebyla překvapivá. Již 20 měsíců Fed nakupuje aktiva za celkovou částku 120 miliard každý měsíc. Za tuto částku nakupuje americké dluhopisy a zástavní hypotékové listy. Fed slíbil, že od listopadu sníží objem nákupu aktiv o 10 miliard měsíčně. Tímto tempem by pomoc trhům měla vyschnout až za rok. Díky tomu na tuto zprávu trhy nezareagovaly nijak výrazně. Všem je jasné, že napřed musí skončit nákup aktiv a následně se budou zvedat úrokové sazby. Takže první termín na zvedání sazeb na americkém dolaru by měl být až v roce 2023. Trhy tak mají před sebou aspoň rok trvající mejdan, pokud jde o levný americký dolar.

Jak je možné, že Fed ignoruje inflaci, která jej může donutit zvednout sazby? Fed neustále opakuje mantru o přechodné inflaci, ale bez toho, aby přesně řekl, o jak dlouhé období půjde. Dříve se spekulovalo o týdnech či měsících, nyní jsou možná v sázce i léta. Inflace jednou skončí. Ze své podstaty je přechodná. V tu chvíli pak může šéf Fedu slavnostně říct, že měl pravdu, protože přechodná byla. Otázkou je, jak se vypořádají s tím, že Fed stále počítá s inflací okolo 2 % pro rok 2022. Tento cíl bude velmi obtížné splnit.

Navíc v USA přišla velká vlna zdražování nájmů. V určitých oblastech již dosahuje nárůst ceny nájmu desítky procent. Nájem se do výpočtu inflace spotřebního koše započítává velmi málo. Skutečná inflace pro běžného Američana je tím pádem mnohem vyšší.

Během tiskovky byly trhy ujištěny, že v případě nepříznivého vývoje je Fed schopen program znovu obnovit. Z celé tiskovky byl tak nejzajímavější dotaz novináře, který se ptal, jaké ukazatele mohou přinutit Fed ke změně trendu? Powel na tuto otázku odmítl odpovědět. To je velmi bizarní, protože to znamená, že odmítl poskytnout vysvětlení politiky Fedu. Objasňování své činnosti však měla být jeho priorita. Toto zaváhání šéfa Fedu zavdalo podnět spekulacím, jak moc má ve skutečnosti Fed situaci pod kontrolou. Jak dlouho bude ještě Fed hrát hru, že je možné zabrzdit inflaci bez zvednutí sazeb?

Centrální banky: ČNB proti proudu

Úplně jiný postoj než u Fedu jsme zaznamenali ve čtvrtek 4. listopadu v Praze u ČNB. Ta se nebála znovu šlápnout na brzdu. Avšak tentokrát s razancí, kterou čekal málokdo. Bankovní ráda zvýšila základní dvoutýdenní repo sazbu o 125 bazických bodů na 2,75 %. Zároveň guvernér Rusnok oznámil, že zvedání sazeb není u konce. ČNB je připravena i nadále sazby zvedat, aby zkrotila inflaci.

Je to poměrně překvapivý krok, protože jak jsme viděli, Fed a ani ECB si na zvýšení sazeb netroufají. Bude nesmírně zajímavé pozorovat, jak se u nás situace bude dále vyvíjet.

Dá se očekávat, že hypotéky a půjčky zdraží. Zároveň by měla posílit koruna, což by mohlo vytvořit protiinflační tlak. Otázkou je, jaký to bude mít vliv na české dluhopisy. Díky silné koruně by o ně mohl být zájem mezi zahraničními investory. Takže prozatím by to nemělo mít velký vliv na růst úroků, za které si český stát bude půjčovat. Český stát ale i tak bude čekat odtučňovací kúra, protože současný schodek veřejných financí je neudržitelný. Doufejme, že se vládě podaří seškrtat nepotřebné investice a udržet ty nezbytné. Zvýšení sazeb nastupující vládě situaci spíš komplikuje. Právě střídání vlád také určitě sehrálo roli v tak radikálním kroku.

Neměli bychom nechat bez povšimnutí, že i Polsko o den dřív zvýšilo své úrokové sazby. Polská centrální banka zvýšila sazby o 75 bazických bodů na 1,25 %. Polsko tak přilévá olej do ohně ve svém vztahu k EU. Dá se očekávat stejný efekt jako u české koruny a to je posilování polského zlotého. Polská ekonomika si tedy věří. Prozatím má ECB spoutané ruce a nemůže odpovědět zvýšením sazeb. Příští rok ukáže, která strategie bude úspěšná.

Indexy: Optimismus na světových indexech s výjimkou čínských trhů.

V Asií se dařilo japonské burze, která posílila o 2,49 %. Čínské trhy se však ocitly v červených číslech. Příčinou není jen strach z krachu čínský developerských firem. Ani dlouho očekávané výsledky Alibaby investory nepřesvědčily. Po oznámení výsledků čínský gigant ztratil přes 3 %. Burza v Hongkongu oslabila o 2 %. Burza v Šanghaji taktéž ztratila 1,57 %.

V Evropě jsme zažili velký růst. Francouzský CAC 40 posílil 3,08 %. Německý Dax taktéž skončil ve výrazných zelných číslech a přidal 2,33 %. Britský FTSE zaostal za kontinentální Evropou a přidal pouhých 0,92 %.

I v zámoří byly trhy optimistické. Průmyslový Dow Jones přidal 1,42 %, index S&P 500 přidal rovných 2 %. Nejlépe se dařilo technologickému Nasdaq100, který jen těsně zaostal za francouzským indexem a přidal 3,07 %.

Komodity: Rýsuje se politický souboj o ceny ropy

Cena ropy oslabila díky zasedání OPECu, kde se rozhodlo, že navýšení produkce bude sledovat předem dohodnutý plán. Šéfové OPECu nevyslyšeli volání amerického prezidenta po zvýšení produkce. Produkce ropy by se měla zvednout v prosinci o 400 000 barelů za den. Ropa Brent stála 82,35 dolarů za barel. Americká lehká ropa se obchodovala okolo 81,17 dolarů za barel.

Americký prezident Joe Biden i tak není spokojený s navýšením. Trochu záhadně naznačil, že má páky na země OPECu. O jaké přesně jde, však neupřesnil. Samozřejmě, že Joe Biden chce snížit inflační tlak ve své zemi. Ten je z jedné částí způsobený cenami energií, ale taktéž volnou měnovou politiku Fedu.

Komodity: Zlato a stříbro se pokouší znovu přilákat investory

Zlato posílilo o 2,02 % a znovu atakuje hranici 1800 dolarů za unci. Stříbro taktéž předvedlo dobrý výkon a přidalo 1,42 %. Cena stříbra dosáhla 23,8 dolarů za unci. Zlato by mohlo nyní prorazit úroveň 1830 dolarů. Fed nebude sazby zvyšovat v příštím roce. Pokud se zvedne odhad americké inflace pro příští rok, je možné, že si investoři zvolí žlutý kov jako ochranu před inflací.

Slovo závěrem: Rozhodující je mít více strategií

Z principu věcí nemůžeme vědět, jak se Fed zachová. Bude i nadále jen pomalu utahovat kohoutky měnové politiky a při lehkém náznaku obtíží ochotně svoji politiku zase uvolňovat? Nebo se rozhodne z ničeho nic jako ČNB šlápnout na brzdu a zvedne úrokové sazby? Nevíme. Nevíme ani, jak to bude s inflací. Bude trvalá, nebo přechodná? Znovu nevíme. Co si tedy investor může počít?

Investor není věštec s křišťálovou koulí. Musí být prozíravý a tedy mít připraveno více strategií a více plánů. Pokud Fed zvedne sazby, ví co kupovat a co prodávat. Pokud je nezvedne, opět je potřeba vědět předem co kupovat a co prodávat. Podobně je tomu s inflací. Prvním předpokladem úspěchu na burze je mít více strategií.

Jaké jsou ty vaše?

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎