Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

ČNB zvyšuje sazby o horentních 1,25 procentního bodu, boj s inflací je maximální

Publikováno
ČNB zvyšuje sazby o horentních 1,25 procentního bodu, boj s inflací je maximální
Zdroj: Depositphotos.com

Česká národní banka (ČNB) měla dnes zasedání bankovní rady, kde se rozhoduje o měnových otázkách. Konkrétně se rozhodovalo o úrokových sazbách, které šly nahoru vůbec nejvíc od roku 1997. Obecně vzato se předpokládalo, že po zářijovém zvýšení o 0,75 procentního bodu dojde k dalšímu velkému zvýšení. Ale toto nemohl vůbec nikdo čekat.

Nejvyšší sazba za posledních 12 let

Bankovní rada na svém dnešním jednání zvýšila základní úrokovou sazbu, tzv. dvoutýdenní repo sazbu o 1,25 procentního bodu na 2,75 %. Zároveň bylo rozhodnuto o zvýšení diskontní sazby na 1,75 % a lombardní sazby na 3,75 %. Pro uvedené rozhodnutí hlasovalo pět členů bankovní rady, dva členové hlasovali pro ponechání sazeb beze změny.

Zdroj: tradingeconomics.com
Dvoutýdenní repo sazba
Dvoutýdenní repo sazba

Je vskutku zajímavé, že pět radních hlasovalo pro tolik markantní zvýšení, zatímco zbylí dva byli pro ponechání. Je evidentní, že mezi těmito dvěma skupinami panuje zcela jiný pohled na aktuální situaci.

V každém případě máme vůbec nejvyšší sazby za posledních dvanáct let. Rozhodnutí ČNB je v tomto ohledu naprostá rarita, protože jiné centrální banky moderních ekonomik se strašlivě zdráhají sazby zvyšovat. Dnes měla například Bank of England zasedání a ti překvapivě nechali sazby beze změny, čili na nule.

Zdroj: cnb.cz
Prognóza inflace ČNB

Česká národní banka se zcela zjevně bojí inflace. Radikální krok je reakcí na aktuálně mimořádně silné inflační tlaky ze zahraniční i domácí ekonomiky. Dle vyjádření ČNB zvýšení sazeb omezí průsak uvedených tlaků do cenového vývoje v delším období a zabezpečí návrat inflace do blízkosti 2% cíle na horizontu měnové politiky.

Z prognózy ČNB vyplývá, že inflace v zimě dosáhne úrovní kolem 7 %. To je ten hlavní důvod, proč bankovní rada zvyšuje sazby o tak velké hodnoty. Akademická literatura uvádí, že navyšování má být postupné – ideálně o 0,25 procentního bodu.

Radní tedy dost riskují, protože tu jde o tzv. trade off. Snížení inflace může být vykoupeno recesí ekonomiky. Inflace ale nepůjde dolů hned, protože zvyšování sazeb se projeví až se zpožděním. Reálně to bude mít vliv až během prvního a druhého kvartálu roku 2022. Do té doby hrozí, že inflace půjde nahoru.

Prognóza počítá s tím, že mezi druhým a třetím kvartálem 2022 se bude dařit inflaci snižovat. Aby toho tuzemská centrální banka dosáhla, musí sazby i nadále zvyšovat.

Závěrem

Období levných peněz rychle končí. Celý rok upozorňuji na to, že centrální banky po celém světě budou muset sazby nakonec horentně zvýšit. Česká národní banka je pouze jedna z prvních, která měla k tomuto kroku odvahu. A půjde se sazbami nahoru i nadále. Jejich prognóza počítá s úrovněmi kolem 4 %, ale dovolil bych si tvrdit, že půjdou i nad 5 %.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.