Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Říjnová inflace v České republice dosahuje rekordních 5,8 %, ČNB zase přitvrdí?

Říjnová inflace v České republice dosahuje rekordních 5,8 %, ČNB zase přitvrdí?

Říjnová inflace v České republice dosahuje rekordních 5,8 %, ČNB zase přitvrdí?
Zdroj: Depositphotos.com

Když Česká národní banka jednorázově zvýšila základní dvoutýdenní repo sazbu o 1,25 procentního bodu, bylo zřejmé, že se bojí dramatické akcelerace inflace. Osobně jsem proto očekával, že za říjen bude meziroční inflace činit více jak 5 %. A skutečně jsme se nad tuto úroveň dostali, po zhruba 13 letech.

Vysoká inflace se po dlouhé době vrací

Velmi dlouhou dobu jsme si užívali období, kdy byla inflace kolem cílování ČNB – 2 %. A to i přesto, že úrokové sazby byly vskutku nízké. Jak někteří ekonomové už poslední dva roky avizovali, rychle rostoucí ceny musely prostě jednoho dne přijít. A to období je už nyní. Jakmile ČNB začala rychle zvyšovat úrokové sazby, bylo očividné, že jejich prognózy se markantně zhoršily.

Inflace v ČR
Dlouhodobý vývoj inflace v ČR
Zdroj: tradingeconomics.com

Meziroční inflace činila za říjen 5,8 %, díky čemuž jsme se vrátili v čase do let 2008-2009. Tudíž je vcelku jisté, že základní úrokové sazby půjdou nakonec do úrovní z roku 2008. Nyní je základní úroková sazba na 2,75 %. Tehdy byla ještě o jeden procentní bod výš – 3,75 %. Bankovní rada má další zasedání 22. prosince a dovolil bych si tvrdit, že zde rozhodnou o zvýšení o 1 procentní bod. Čili na těch 3,75 %.

Prognóza inflace ČNB
Zdroj: cnb.cz

Záleží ovšem na jejich prognózách. Pokud se jejich inflační očekávání bude zhoršovat, základní úroková sazba půjde určitě nad 5 %. Už nyní je prakticky jisté, že těch 3,75 % nebude vrchol jako tomu bylo v roce 2008.

Co se týká aktuální prognózy ČNB, ta počítá s tím, že inflace bude v zimě dosahovat kolem 7 %. Pokud se nakonec ukáže, že ceny rostou ještě rychleji, už během prvního čtvrtletí půjdou sazby asi nad 5 %.

Hodně se mluví o tom, že reálná inflace je mnohem vyšší. Nicméně tato problematika je hodně komplikovaná. Záleží totiž na metodice, jejíž aktuální formu dost lidí neuznává. Je asi jisté, že reálná inflace bude vyšší, ale konkrétní číslo se nikdy nedozvíme – jsou to pouze spekulace. Skutečná míra inflace je prostě neměřitelná.

Závěrem

Rychle rostoucí inflace implikuje rychle rostoucí úrokové sazby. Mnoho centrálních bank, včetně Fedu a ECB se tomu zatím brání. Nicméně časem budou muset zasáhnout, protože jiný nástroj na zkrocení inflace nemají. Zatím ho nevyužívají, protože se bojí. Ale může se pak stát, že bude pozdě. O to více pak budou muset na poslední chvíli základní sazby zvyšovat. To ale může ekonomiky velmi rychle hodit do recese.

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo