Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Říjnová inflace v České republice dosahuje rekordních 5,8 %, ČNB zase přitvrdí?

Publikováno
Říjnová inflace v České republice dosahuje rekordních 5,8 %, ČNB zase přitvrdí?
Zdroj: Depositphotos.com

Když Česká národní banka jednorázově zvýšila základní dvoutýdenní repo sazbu o 1,25 procentního bodu, bylo zřejmé, že se bojí dramatické akcelerace inflace. Osobně jsem proto očekával, že za říjen bude meziroční inflace činit více jak 5 %. A skutečně jsme se nad tuto úroveň dostali, po zhruba 13 letech.

Vysoká inflace se po dlouhé době vrací

Velmi dlouhou dobu jsme si užívali období, kdy byla inflace kolem cílování ČNB – 2 %. A to i přesto, že úrokové sazby byly vskutku nízké. Jak někteří ekonomové už poslední dva roky avizovali, rychle rostoucí ceny musely prostě jednoho dne přijít. A to období je už nyní. Jakmile ČNB začala rychle zvyšovat úrokové sazby, bylo očividné, že jejich prognózy se markantně zhoršily.

Zdroj: tradingeconomics.com
Inflace v ČR
Dlouhodobý vývoj inflace v ČR

Meziroční inflace činila za říjen 5,8 %, díky čemuž jsme se vrátili v čase do let 2008-2009. Tudíž je vcelku jisté, že základní úrokové sazby půjdou nakonec do úrovní z roku 2008. Nyní je základní úroková sazba na 2,75 %. Tehdy byla ještě o jeden procentní bod výš – 3,75 %. Bankovní rada má další zasedání 22. prosince a dovolil bych si tvrdit, že zde rozhodnou o zvýšení o 1 procentní bod. Čili na těch 3,75 %.

Zdroj: cnb.cz
Prognóza inflace ČNB

Záleží ovšem na jejich prognózách. Pokud se jejich inflační očekávání bude zhoršovat, základní úroková sazba půjde určitě nad 5 %. Už nyní je prakticky jisté, že těch 3,75 % nebude vrchol jako tomu bylo v roce 2008.

Co se týká aktuální prognózy ČNB, ta počítá s tím, že inflace bude v zimě dosahovat kolem 7 %. Pokud se nakonec ukáže, že ceny rostou ještě rychleji, už během prvního čtvrtletí půjdou sazby asi nad 5 %.

Hodně se mluví o tom, že reálná inflace je mnohem vyšší. Nicméně tato problematika je hodně komplikovaná. Záleží totiž na metodice, jejíž aktuální formu dost lidí neuznává. Je asi jisté, že reálná inflace bude vyšší, ale konkrétní číslo se nikdy nedozvíme – jsou to pouze spekulace. Skutečná míra inflace je prostě neměřitelná.

Závěrem

Rychle rostoucí inflace implikuje rychle rostoucí úrokové sazby. Mnoho centrálních bank, včetně Fedu a ECB se tomu zatím brání. Nicméně časem budou muset zasáhnout, protože jiný nástroj na zkrocení inflace nemají. Zatím ho nevyužívají, protože se bojí. Ale může se pak stát, že bude pozdě. O to více pak budou muset na poslední chvíli základní sazby zvyšovat. To ale může ekonomiky velmi rychle hodit do recese.

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.