Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Small caps – proč (ne)investovat do akcií s nízkou tržní kapitalizací?

Publikováno
Small caps – proč (ne)investovat do akcií s nízkou tržní kapitalizací?

Small caps mají mezi investory poměrně špatnou reputaci. Není se moc co divit. Pokud si je jako investiční nástroj vybere nezkušený investor, může prodělat mnoho peněz. Pravdou ovšem také je, že se většina textů zaměřuje hlavně na jejich negativní stránku.

Dočtete se tak, že jsou small caps příliš riskantní. Často se také skloňuje názor, že jim chybí dostatečná kvalita, kterou by měli investoři od potenciálních investic vyžadovat. Nelze házet všechny small caps do jednoho pytle, proto se jedná o lichá tvrzení.

Investor však musí vědět, jakým způsobem ke small caps přistupovat.

Zajímá vás, co jsou small caps a o jaký typ akcií se jedná? Jaké mají akcie s nízkou tržní kapitalizací výhody a nevýhody? Jakými způsoby je lze nakupovat nebo zda jsou pro vás vhodným investičním nástrojem? Chcete-li se dozvědět odpovědi na tyto otázky, pokračujte ve čtení!

Small caps stručně

  • Small caps – akcie s malou tržní kapitalizací jsou definovány jako společnosti s tržní kapitalizací mezi 300 miliony a 2 miliardami dolarů. Obchodují se především na burze Nasdaq nebo mimo hlavní burzy cenných papírů kvůli méně přísným požadavkům na kotaci.
  • Malé akcie mají významný růstový potenciál. Často zavádějí nové produkty nebo služby a vytvářejí nové trhy. Historicky indexy malých kapitalizací, jako je Russell 2000, překonávají větší akciové indexy.
  • Investice do akcií s malou tržní kapitalizací s sebou nese vyšší rizika ve srovnání s blue-chip akciemi. Mezi tato rizika patří hlavně závislost na malé zákaznické základně a zranitelnost vůči hospodářským cyklům.

Obsah článku

Co to jsou small caps – O jaký typ akcií se jedná?

Termín small caps obecně označuje akcie s nízkou tržní kapitalizací v intervalu od 300 milionů do 2 miliard dolarů. Ještě menší společnosti se nazývají micro caps. Větší, často populární, akcie, které jsou součástí nejvýznamnějších akciových indexů S&P 500 nebo Dow Jones, se pak označují mid caps, large caps a mega caps. Níže uvedená tabulka ukazuje konkrétní kategorizaci akcií dle tržní kapitalizace:

Rozdělení veřejně obchodovatelných společností dle tržní kapitalizace.
Rozdělení veřejně obchodovatelných společností dle tržní kapitalizace. Zdroj: Fool.com

Většina ze small caps akcií jsou obchodované na burze Nasdaq nebo mimo hlavní burzovní trhy, a to z jednoduchého důvodu, tyto burzy mají mírnější požadavky na veřejně obchodovatelné společnosti než newyorská burza NYSE.

Je však nezbytné rozlišovat mezi small caps a penny stocks, což je úplně jiná skupina akcií. Penny stocks jsou akcie jejichž cena nedosahuje ani jednoho dolaru. Obvykle se jedná o start-upy se zajímavým byznys plánem, patentem nebo know-how, s ještě nižší tržní kapitalizací než small caps.

Ty jsou také v porovnání se zavedenými akciovými tituly menší, neznamená to však, že by se nutně jednalo o nekvalitní investice. Mezi small caps patří i některé z nejobchodovanějších titulů na pražské burze – Kofola nebo Philip Morris.

Velká část negativ, které jsou spojena s investováním do small caps se spíše hodí na investování do penny stocks. Většině rizik spojených s investováním do akcií s nízkou tržní kapitalizací navíc lze poměrně snadno předejít investováním prostřednictvím vhodného fondu nebo indexu.

Výhody investování do akcií s nízkou tržní kapitalizací

Přestože je investování do small caps spojeno s jistými riziky, nabízí také významné výhody, které si řada investorů neuvědomuje.

A) Růstový potenciál

Dnešní nejúspěšnější veřejně obchodovatelné společnosti musely rovněž začínat jako micro caps a posléze byly small caps. Investice do společností s nízkou tržní kapitalizací tak dávají investorovi možnost “nastoupit do vlaku” dříve, než se rozjede plnou rychlostí. Tyto mladé firmy obvykle přinášejí na trh nové produkty a služby, nebo vytvářejí zcela nové trhy.

Kdo by přitom nechtěl objevit příští Microsoft, Apple nebo Amazon? Ty bývaly také small caps a kdybyste byli schopní předvídat budoucnost, mohli byste si díky investicím do těchto společností v jejich raných fázích slušně vydělat.

Společnosti s nízkou tržní kapitalizací mohou růst způsoby, které jsou pro velké společnosti už zapovězené. Biliónová veřejně obchodovatelná společnost už má zkrátka menší potenciál růstu – “Amazon už se nemůže stát příštím Amazonem”.

Jednoduše je mnohem snazší, aby se zdvojnásobila hodnota společnosti z miliardy na 2 miliardy než z bilionu na 2 biliony. Proto také index složený ze small caps – Russell 2000 historicky překonává index S&P 500. V letech 2001–2019 se mohli investoři do fondu iShares Russell 2000 ETF těšit z růstu svých finančních prostředků (včetně dividend), o 344 %, zatímco investoři do fondu SPDR S&P 500 ETF se museli spokojit “pouze” s 253% růstem.

Porovnání small caps vs large caps
Zdroj: Finance.yahoo.com

B) Velké investiční fondy do small caps nemohou investovat

Je zcela běžné, že velké podílové fondy investují do jediné akciové pozice stovky milionů dolarů. Většina ze small caps tak nemá dostatečnou tržní kapitalizaci, aby do nich mohly velké fondy investovat a získat dostatečně velkou pozici, která by měla vliv na výkonnost jejich fondu. Proč?

Americká Komise pro cenné papíry (SEC) přísně reguluje podílové fondy a tyto regulace omezují maximální podíl fondu v jednotlivých společnostech. To však dává výhodu jednotlivým investorům, kteří si mohou všimnout slibných společností dříve, než tak učiní institucionální investoři.

Když pak doroste small cap do velikosti, kdy do ní již může investovat velký podílový fond, obvykle nakoupí velké množství akcií této společnosti a zvýší tak výrazně jejich cenu.

Jaký je další důvod, který vede k lepší výkonnosti small caps jako celku?

Menší akcie jsou často málo pokrývané analytiky a těší se mizivé, nebo žádné pozornosti ze strany Wall Street.

S vhodným analytickým přístupem tak můžete objevit podhodnocené small caps a zaznamenat posléze velmi zajímavé výnosy.

Nevýhody investic do společností s nízkou tržní kapitalizací

Převažují výhody nad nevýhodami, nebo naopak? Těžko říct. Záleží, jaký investiční přístup zvolíte. O tom ale až níže, nyní se pojďme podívat na zjevné nevýhody investic do společností s nízkou tržní kapitalizací:

A) Riziko

Nelze popřít, že investice do small caps s sebou nesou větší riziko než investice do blue chip dividendových akcií. Ocenění těchto společností je často založeno na jejich růstovém potenciálu. Aby však mohlo dojít k růstu, musí být podnik schopný škálovat svůj obchodní model. To je nejvíce rizikový okamžik růstu konkrétní společnosti. Jenom velmi málo podniků dokáže replikovat expanzi Amazonu v americkém maloobchodu.

Small caps společnosti mají obvykle také malou základnu zákazníků, takže jejich vyhlídky značně zahaluje nejistota, přičemž často působí v jedné konkrétní geografické oblasti. Ve výsledku celá řada small caps není schopná přežít nástrahy hospodářského cyklu.

Poznámka

TIP: Chcete se dozvědět více o obchodování akcií? Jak je koupit a investovat? Přečtěte si tento komplexní článek.

B) Vyšší volatilita

Na první pohled se zdá, že vyšší průměrný výnos indexu Russell 2000 naznačuje, že jsou small caps vhodnou cestou k vyšší návratnosti vašich investic. Možná se tak divíte, proč nedává každý přednost menším společnostem před large caps.

Důvod, proč tomu tak není, je jednoduchý. Když se pozorně podíváte do tabulky výše, všimnete si, že výnosy ETF sledující svým složením index Russell 2000 jsou v dobrých letech vyšší, ale ve špatných letech jsou naopak mnohem horší než v případě 500 největších amerických společností – small caps charakterizuje vyšší volatilita.

Právě větší výkyvy v ceně drží mnoho investorů dále od akcií s nižší tržní kapitalizací.

Menší společnosti jsou často odkázány na jednoho nebo dva zákazníky, případně jediný malý trh. U jednotlivých small caps je běžné, že cena jejich akcií kolísá o 5 % nebo i více v rámci jediného obchodního dne. To jsou výkyvy, které zkrátka někteří investoři nejsou ochotní snášet.

Poznámka

TIP: Ptáte se, co je to volatilita? Odpověď se dozvíte v 36. dílu Seriálu technické analýzy

C) Čas nezbytný k analýze

Odhalení potenciálně ziskových small caps je nesmírně časově náročná práce. Investoři musí být připravení, že budou provádět poměrně komplexní fundamentální analýzy, což může ledaskoho odradit.

Dostupnost informací pak často není dokonalá jako v případě velkých společností. Protože nejsou small caps obvykle pokrývány prací analytiků, budete muset většinu práce udělat sami – což je odvrácená strana nedostatečné pozornosti profesionálů z Wall Street.

Abyste měli práci alespoň trochu zjednodušenou, níže se dozvíte, na jaké parametry byste se měli v případě analýzy small caps zaměřit.

Na co byste se měli při výběru jednotlivých small caps zaměřit?

I když existují i small caps, které jsou na první pohled podhodnocené nebo vyplácejí dividendu, primárním důvodem pro nákup akcií s malou tržní kapitalizací je jejich růstový potenciál.

Při analýze byste se tak měli zaměřit na následující metriky:

  • Růst tržeb: Růst tržeb je u small caps obzvláště důležitý, protože mladší společnosti by měly být schopné zajistit výraznější růsty tržeb než větší a zralejší podniky. V případě small caps by se mělo jednat o stabilní 20% růst. Zpomalování růstu může znamenat, že společnost začíná naplňovat svůj potenciál.
  • Růst zisků: Růst ziskovosti je u těchto akcií méně důležitý než růst tržeb, ale stále byste ho měli zvažovat. U vyspělých společností ideálně chcete, aby růst zisků odpovídal růstu tržeb. Růstové small caps nemusí nutně dosahovat zisku, měly by ale v průběhu času snižovat svou ztrátu a blížit se postupem času k bodu zvratu.
  • P/S ratio: Poměr tržní kapitalizace a tržeb je velmi užitečná metrika u podniků, které nedosahují zisku, což je často případ small caps. U společností s nižší tržní kapitalizací je možná ještě důležitější než známější P/E ratio (poměr tržní kapitalizace a zisku). Tyto metriky obecně vyjadřují relativní nadhodnocení a podhodnocení akcie a lze je využít k porovnání jednotlivých small caps mezi sebou.
  • Zhodnocení minulého růstu ceny: Nejvýkonnější akcie mají tendenci mít skvělé výsledky i v minulosti. Obvykle se neděje, že by akcie, jejíž cena se pohybuje dlouhodobě do strany, náhle vystřelila vzhůru. Je tedy důležité hledat akcie, které za sebou mají výrazné růsty, protože v případě small caps se může tato dynamika rozvíjet ještě několik následujících let.
  • Velikost potenciálního trhu: Vzhledem k tomu, že hledáte akcie s malou tržní kapitalizací, z nichž by se postupem času měli stát large caps nebo mega caps, měli byste zvážit velikost potenciálního trhu, který se snaží společnost oslovit. Snaží se mladý podnik oslovit trh o hodnotě desítek či stovek miliard dolarů, nebo má relativně malý prostor pro růst?
  • Existují další potenciální zdroje příjmů a zisků: Může společnost potenciálně proniknout i na další trhy? Úspěšným příkladem z minulosti je opět Amazon a jeho přesun ke cloud computingu. Může být poměrně obtížné odhadnout schopnost společnosti hledat další cesty ke zdrojům příjmů, její historie vám však může mnoho napovědět.
Poznámka

Přečtěte si více: Jak analyzovat akcie pomocí dat?

Zajímavá alternativa? Investujte do small caps prostřednictvím fondů

Výhody investování do small caps jsou zjevné, nevýhody však nelze opomíjet. Pokud nechcete podstupovat zbytečně vysoké investiční riziko, je třeba investovat do desítek small caps akcií, abyste dosáhli náležité diverzifikace. Případně můžete zauvažovat o investici do některého ze small caps fondů.

Pasivní small caps fondy nejčastěji sledují svým složením zmiňovaný index Russell 2000. Můžete tak nakupovat iShares Russell 2000 ETF, které kopíruje svým složením celý index.

Případně dle preferencí investovat do iShares Russell 2000 Growth ETF nebo iShares Russell 2000 Value ETF. Jak už název napovídá, první ETF obsahuje výběr růstových small caps akcií ze zmiňovaného indexu. Druhé je pak o něco konzervativnější, složené z hodnotových small caps.

Tato ETF – burzovně obchodovatelné fondy můžete nakupovat v jejich fyzické podobě například na platformě FIO e-Broker, případně prostřednictvím finančního derivátu – CFD i u většiny jiných brokerů, jako je eToro nebo XTB.

Určitě se vyplatí zmínit, že z hlediska daňových povinností se více vyplatí nakupovat fyzické ETF. Na CFD obchodování se nevztahuje časový test – to znamená, že budete muset případný zisk danit 15% sazbou, i když budete tyto investice držet déle než 3 roky.

Pokud byste dali přednost aktivně řízenému small caps fondu – fondu, kam jsou jednotlivé společnosti s nízkou tržní kapitalizací vybírány portfolio manažerem, můžete investovat do podílového fondu české spořitelny – Stock Small Caps. Ten investuje do menší společnosti na trzích ve vyspělé Evropě a USA.

Jsou pro vás small caps vhodným investičním nástrojem? Mohou být lepší než velké podniky?

Hlavní výhodou investování do jednotlivých small caps je jejich významný růstový potenciál, kterému nemohu velké a zavedené společnosti konkurovat. ETF kopírující svým složením index Russell 2000 pak nabízejí i pasivním investorům možnost, jak zvýšit návratnost.

Další možností, jak může investor benefitovat z nákupu small caps, jsou fúze a akvizice. Menší společnosti jsou často přebírané velkými konkurenty, kterým se prostřednictvím akvizice může podařit oslovit nové trhy, případně získat unikátní duševní vlastnictví.

Za získání small cap je pak obvykle velká společnost ochotná zaplatit “prémii”, což vede k růstu ceny těchto akcií, jakmile je dohoda o převzetí oznámena.

Tyto ziskové příležitosti jsou však také spojeny s určitými riziky. Investoři do small caps obětovávají jistou stabilitu svého portfolia ve prospěch růstového potenciálu. Investoři by si tak měli odpovědět na otázky: “Jaká je moje tolerance rizika?” a “Jak dlouhý je můj investiční horizont?”

Pokud patříte mezi starší investory a jste extrémně citliví na riziko, pak pro vás nebudou výrazné výkyvy v cenách small caps vhodné. Mladší investoři, kteří plánují držet akcie celá desetiletí však mohou díky investování do těchto společností dosáhnout zajímavého nadvýnosu.

Další zdroje informací

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎