Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Je možné převést akcie od jednoho brokera k druhému? Jakým způsobem se akcie převádí?

Publikováno
Je možné převést akcie od jednoho brokera k druhému? Jakým způsobem se akcie převádí?
Zdroj: Depositphotos.com

Pokud chcete investovat na akciovém trhu, budete potřebovat účet u akciového brokera. Máte přitom poměrně široké možnosti. Co když však v průběhu času zjistíte, že váš makléřský účet není vzhledem k vaší investiční strategii úplně vhodný?

Pokud nejste spokojeni se svým brokerem, nejlepším rozhodnutím je najít si nového. Vyhovující brokerský účet je rozhodující pro to, abyste ze svých investic vytěžili maximum.

Dobrá, řekněme, že jste dospěli k závěru, že byste chtěli změnit svého brokera. Co v takové situaci uděláte? Prodáte své stávající investiční pozice s tím, že je znovu nakoupíte na platformě nového brokera? Ano, je to jedna z legitimních možností, může však mít negativní dopady. Co takhle své stávající akcie převést od jednoho brokera k druhému? Ano, i to je jedna z možných alternativ.

Jakmile jste připraveni přejít k jinému brokerovi, můžete k němu převést své akcie, čímž se nevzdáte svého vlastnického práva. Převod akcií může být složitý, ale pokud ho provedete správně, ušetří vám peníze. Abyste se však vyhnuli chybám, musíte znát správný způsob převodu akcií mezi makléři.

V tomto článku se podíváme na to, jak převést své portfolio na nový brokerský účet a proč je tento postup lepší, než odprodej stávajících investic a jejich opětovný nákup. Dozvíte se však také, že v některých případech může být rozumná i druhá možnost.

Převod akcií v kostce

 • V případě nespokojenosti s brokerem je jednou z možností prodat stávající investice a koupit je na platformě nového brokera. To však má negativní důsledky, například rozdílné ceny akcií během přechodu a také daňové důsledky.
 • Místo prodeje a zpětného odkupu mohou investoři převést své akcie od jednoho makléře k jinému. Tento proces může být složitý, ale pokud je proveden správně, může ušetřit peníze.
 • Většina makléřů nabízí možnost přímého převodu akcií. Tento proces obvykle začíná na platformě nového makléře. Někteří makléři si za převod akcií účtují poplatky, přesto se jedná o výhodnější cestu převodu akcií, než jejich prodej a následný opětovný nákup.

Obsah článku

Strategie prodeje a zpětného nákupu akcií

První technika změny brokera je přímočařejší. Prodáte všechny své pozice u stávajícího brokera, poté převedete peníze na novou platformu a u nového brokera všechny akciové investice nakoupíte zpět. Bude třeba převést peníze zpět na svůj bankovní účet a poté iniciovat druhý převod z bankovního účtu k novému brokerovi. Jakmile peníze dorazí k novému makléři, můžete začít nakupovat původní akcie.

Jednou z výhod této techniky je, že žádný z vašich účtů nebude po určitou dobu zablokován. Během převodů budete moci používat oba obchodní účty. Navíc bude tento postup pravděpodobně rychlejší než druhá možnost. Rychlost změny brokera bude odpovídat časové náročnosti dvou iniciovaných převodů peněz.

Další výhodou je, že při tomto postupu pravděpodobně zaplatíte méně poplatků než při použití systému převodů (ano, většina brokerů si za převedení jednotlivých akciových titulů ke konkurenci účtuje jisté poplatky). Pokud se rozhodnete použít tuto techniku, zaplatíte “pouze” poplatky za prodej svých pozic a standardní poplatky za jejich zpětný odkup na novém brokerském účtu (což je často bez poplatku).

Příklady brokerů, kteří vám zprostředkují nákup a prodej akcií bez poplatku:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Nevýhody prodeje a zpětného nákupu akcií

Podstatnou nevýhodou této techniky je, že se cena akcií při prodeji a následném zpětném nákupu mohou lišit. V některých případech to nemusí být velký rozdíl. Pokud však trh roste, zatímco se vyřizují vaše převody finančních prostředků, můžete nakonec přijít o výraznou částku. Na druhou stranu, pokud trhy klesají, můžete být vítězem. Chcete však spoléhat na to, že se akciový trh bude pohybovat zrovna způsobem, který vám bude vyhovovat? Nikdy nebudete vědět, jakým směrem se bude ubírat. Na toto riziko musíte být připraveni.

Je také velmi pravděpodobné, že přijdete o část svého investičního kapitálu prostřednictvím opakované konverze měn.

V neposlední řadě může mít prodej a opětovný nákup akcií rovněž daňové dopady. Jak možná tušíte, pokud splní vaše investice tzv. časový test – drželi jste svou akciovou investici (nebo kteroukoliv jinou kapitálovou investici) alespoň tři roky, nemusíte posléze odvádět daň z kapitálových výnosů. Časový test u investic nemusíte řešit, pokud jste u stávajícího brokera teprve krátce. Pokud však držíte své investice se středně dobým horizontem (např. 5 let) už dva a půl roku, byla by škoda, kdybyste jenom kvůli změně brokera museli svůj zisk danit, protože jste v půlce svého investičního horizontu portfolio prodali.

Pokud hodláte převádět široké portfolio akcií, může vás jejich prodej a následný nákup přijít poměrně draho. Nebude lepší volit převod akcií od jednoho brokera k druhému?

Převod akcií od jednoho brokera k druhému

Jako nejrozumnější způsob, jak změnit brokera, se jeví převod akcií. Téměř každý hojně využívaný broker tuto možnost nabízí (doporučujeme ověřit na stránkách konkrétního brokera). Obvykle přitom převod portfolia iniciujete z obchodní platformy nového brokera.

Jakmile je převod iniciován a potvrzen, trvá obvykle okolo 10 pracovních dnů, než je celý proces realizován. Může to však trvat i déle, pokud se s převodem vyskytnou nějaké problémy. Zároveň platí, že během převodu akcií může být váš původní účet “zmrazen”, aby byla zajištěna správnost celého převodu.

Jedním z problémů tohoto procesu je, že nemusí být tak jednoduchý, jak by se mohlo na první pohled zdát. Systém převodu totiž závisí na tom, jakého máte makléře a jaké vám k této možnosti poskytne informace. Řekněme, že někteří z využívaných brokerů jsou “tajnůstkáři”. V nejhorším případě pak budete muset zapojit zákaznickou podporu z obou stran realizovaného převodu.

Náklady na převod akcií od jednoho brokera k druhému

Jednou z nevýhod, která spočívá v převodu akcií spočívá v poplatcích, které můžete ale nemusíte za převod zaplatit. Většina brokerů si účtuje poplatky, pokud hodláte akcie převádět z jejich platformy někam jinam. Světlou výjimkou je Lynx Broker, který umožňuje bez poplatku převod akcií na jeho platformu i přesunutí portfolia z platformy Lynx k někomu jinému. Broker Degiro je pak jeden z mála zprostředkovatelů, u kterého zaplatíte 10 EUR za akciovou pozici i v případě, že akcie převádíte na jeho obchodní účet.

Další hojně využívaní brokeři jako je například XTB nebo Saxo Bank umožňují převod akcií na svou obchodní platformu zdarma. Příklady poplatků u jednotlivých brokerů:

 • Degiro – 10 EUR za převod akciové pozice na platformu i z platformy (viz poplatky Degiro)
 • XTB – 25 EUR / 25 USD / 650 CZK za převod akciové pozice z platformy jinam (viz poplatky XTB)
 • Saxo Bank – 25 EUR za pozici u dánských akcií a 50 EUR za pozici u ostatních akcií při převodu ze Saxo Bank k jinému brokerovi (viz FAQ)

Platformy eToro (viz FAQ) a Trading 212 (viz FAQ) tuto možnost investorům vůbec neposkytují. FIO e-Broker a Robo Markets pak tuto informaci nikde neuvádějí.

Výhodou tohoto způsobu změny brokera je, že zůstáváte nepřetržitě vlastníkem daného cenného papíru. Nemusíte tedy akcie znovu kupovat.

Je to výhodné zejména v případě, že trh roste a pokud držíte své pozice už delší dobu – splňují nebo brzy splní časový test.

Jakým způsobem se akcie převádí?

Většina brokerů, kteří umožňují převod akciového portfolia, přistupují k této službě podobným způsobem. Velmi pěkně vysvětluje postup převodu akcií na svých stránkách například Lynx Broker. Ve své podstatě se nejedná o nic náročného a pokud budete postupovat podle návodu, měli byste dojít do zdárného konce. Ve stručnosti budete postupovat takto:

 • Zadáte požadované informace o vašem bývalém brokerovi (pozor, jak bylo uvedeno výše, ne každý z využívaných brokerů převod akcií umožňuje).
 • Vyberete si z nabízených možností, jakým způsobem chcete cenné papíry k novému brokerovi převést.
 • Vyplníte informace o převáděném portfoliu – typ cenného papíru, ISIN atd.
 • Převod cenných papírů stvrdíte digitálním podpisem a následně obdržíte tzv. “Letter of Authorization”, který je třeba předat bývalému brokerovi.
 • Jakmile vám bývalý broker převod cenných papírů potvrdí, převod si již mezi s sebou automaticky vyřídí oba zainteresovaní brokeři.

Navzdory času, který může převod akcií mezi makléři trvat, se jedná o nejefektivnější možnost, jak převést celé své akciové portfolio k novému brokerovi.

Poznámka

Máte-li nějaké další dotazy, právě Lynx nabízí na svém webu poměrně pohotovou podporu, která mi mj. sdělila: Převod akcií k nám či naopak od nás je standardně z naší strany bez poplatku. Ideálně nám na email [email protected] napište seznam ISIN cenných papírů, které chcete převést, abychom zkontrolovali, že je to u všech možné.”

Máte-li tak nějaké pochyby, neváhejte se zeptat přímo daného brokera.

Nebude přeci jenom lepší své akciové pozice prodat a posléze znovu koupit?

Nyní, když znáte oba postupy převodu portfolia od jednoho brokera k druhému a jejich výhody a nevýhody, můžete si klidně vybrat jednu či druhou možnost.

Je tu ale ještě jedna věc, kterou je velmi důležité zvážit: velikost vašeho portfolia. Pokud máte objemné portfolio, je vhodnější zvolit převod portfolia mezi oběma brokery. Pravděpodobně zaplatíte nějaké poplatky za převod, ale vzhledem k tomu, že jsou účtované zpravidla za pozici, a ne za akcii, měly by být přiměřené.

Pokud je vaše investiční portfolio rozsáhlé, nechcete zůstat mimo trh několik dní. Vzroste-li trh během doby, kdy nejste zainvestovaní o 2 % nebo 3 % (což mohou být i denní pohyby), můžete přijít o značnou částku.

S malým investičním portfoliem jste mnohem flexibilnější a je pravděpodobné, že pro vás bude jednodušší vše prodat, převést peníze a začít znovu u nového brokera. Existuje samozřejmě určité riziko, že trh mezitím půjde nahoru, ale to už záleží na vás, jak si srovnáte výhody a nevýhody obou možností. Jste-li spekulantem, který očekává, že trh půjde v následujících dnech dolů, mohli byste metodou prodeje a následného nákupu dokonce dosáhnout zisku. Ale skutečně umíte předvídat vývoj akciového trhu?

Poznámka

TIP: Chcete-li se o akciových brokerech dozvědět více, nebo zjistit, na co byste se při výběru svého brokera měli zaměřit, podívejte se na srovnání brokerů pro obchodování akcií.

Slovo závěrem

Jak už jste tedy zjistili, můžete si převést akcie od jednoho brokera k druhému, ovšem není to jediná možnost, jak začít znovu na nové obchodní platformě.

Oba postupy mají své výhody i nevýhody. Podle mého názoru leží hranice malého portfolia někde okolo 250 000 Kč. Velké portfolio bych tedy převáděl, u menšího bych volil prodej a opětovný nákup akcií, nicméně situace každého investora je individuální a možná už držíte své pozice v “malém portfoliu” déle než 3 roky.

Pokud nejste se svým makléřem spokojeni, nemá smysl setrvávat ve špatném “obchodním” vztahu. Je lepší změnit platformu, abyste mohli používat brokerský účet, který vám vyhovuje. Možná vůbec nejlepší však je už na začátku volit s rozvahou – mít například jeden obchodní účet pro dlouhodobé investice a druhý určený ke spekulativnímu obchodování. Trefíte-li se hned napoprvé do černého, určitě se do budoucna vyhnete nepříjemnému rozhodování.

Máte bližší zkušenosti s převodem akcií od jednoho brokera k druhému? Byli jste s celým procesem spokojeni nebo ne? Co byste poradili dalším investorům, kteří o podobném kroku přemýšlí? Podělte se s námi o vaši zkušenost v komentářích pod článkem.

Další zdroje informací:

Líbil se vám tento článek?
11
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎