Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Návod: Jak nakoupit XRP (Ripple)? Nákup XRP krok za krokem pro rok 2024

Publikováno
Návod: Jak nakoupit XRP (Ripple)? Nákup XRP krok za krokem pro rok 2024
Zdroj: blokt.com

Ripple se svým coinem XRP dělá ve světě kryptoměn vcelku rozruch. Vznikl v roce 2012, už od počátku byly všechny jednotky vytvořeny a pomocí časové schránky se uvolňují. Ripple míří především na klientelu v podobě bankovních a jiných finančních institucí.

Je pravdou, že v posledních letech se projektu drží soudní problémy, na potenciálu a nápadu to ale nic nemění.

A pokud společnost stojící za kryptoměnou XRP soud nakonec vyhraje, v což značná část kryptoměnové komunity pevně věří, mohlo by se ono potenciální vítězství značně odrazit i v nárůstu ceny.

Je-li vaším záměrem nějaké mince XRP nakoupit, nabízí se několik vhodných možností. Ty nejlepší si v následujícím článku rozebereme. Budete k tomu standardně potřebovat mobilní telefon či počítač a připojení k internetu.

Obsah článku – Jak nakoupit XRP?

Nejprve základy – Máte místo, kde budete XRP držet?

Jelikož jde o vaše peníze, bylo by dobré je nějak zabezpečit. Pokud už kryptoměnové peněženky znáte a víte jak pracují, pak klidně tuto část přeskočte. Jestliže jste ale úplný začátečník, pak opravdu důrazně doporučujeme nejprve nastudovat základy a až poté se vrhnout na samotný nákup kryptoměn.

1) Ponechání nakoupených mincí XRP na směnárně či burze

Řada platforem, na nichž se dají kryptoměny nakoupit, nabízí zároveň možnost jejich úschovy – jedná se o různé kryptoměnové směnárny či burzy. U burz je to naprosto standardní praktika a postupně začínají něco takového nabízet i směnárny. Je třeba si to ale předně překontrolovat.

Na vámi vybrané platformě, která možnost úschovy nabízí, si pouze založíte účet a na něm si kryptoměny ponecháte. Za oponou vám kryptoměnová směnárna či burza založí vaši vlastní kryptoměnovou peněženku, k níž drží privátní klíče, jakési přístupové údaje, a o kterou se vám postará. V ní se budou primárně ukládat všechny kryptoměny, které si na burze či směnárně zakoupíte.

Je to nejjednodušší cesta, jak držet kryptoměny. Pro začátečníky a malé částky se jedná o ideální postup, neboť nevyžaduje prakticky žádné znalosti a riziko chyby je minimální.

Odvrácenou stranou je ale fakt, že coiny technicky vlastní samotná platforma, protože drží zmíněné privátní klíče.

Vystavujete se tak riziku, že při hacku platformy či zásahu regulátora o své prostředky přijdete či vám k nim bude zamezen přístup. Jak praví jedno z nejznámějších kryptoměnových rčení: “Not your keys, not your coins.”

2) Softwarové peněženky

Jde o aplikace, které fungují jako samostatné peněženky. Uživatel si nainstaluje program na počítač nebo mobilní telefon a založí si svou vlastní peněženku, na níž si může kryptoměny odeslat. Protože už se jedná o program v moci uživatele, neodvratně se dostáváme k problému osobní odpovědnosti. Na burzách stojí v pozadí stále společnost, která má pojištění a o správu finančních prostředků se sama aktivně stará. U samostatných peněženek s vašimi prostředky manipulujete pouze vy.

Při založení peněženky dostanete seed – 12, 18 či 24 anglických slov. Je životně důležité si seed zapsat na fyzický objekt (kus papíru, vygravírovat na ocelovou tabulku), protože slouží jako přístupový údaj k vašim kryptoměnám. Když o seed přijdete a peněženku ztratíte či k ní zapomenete heslo nebo PIN, o své kryptoměny přijdete. Proto se o svůj seed dobře starejte.

Poznámka

Co je to seed?

Hierarchicky deterministické (HD) peněženky, jimiž jsou prakticky všechny dnes používané peněženky, např. Trust Wallet či Coinomi, používají seed, což je jednoduše řečeno klíč k peněžence v nejvyšší úrovni. Ze seedu se derivují privátní klíče, z nich klíče veřejné a z nich samotné adresy peněženek podobným způsobem, jako na obrázku níže.

Zdroj: github.com/bitcoinbook
HD peněženky
HD peněženky – soustava slov reprezentuje jeden hlavní klíč, z nějž se generují všechny další

Privátní klíče jsou potřeba pro to, abyste ze své peněženky dokázali kryptoměny někam odeslat, jinými slovy, abyste s kryptoměnami byli schopni nějakým způsobem nakládat – např. je prodat. Zmíněný seed je jediným způsobem, jak se ke všem svým privátním klíčům dokážete dostat, proto je životně důležité jej poctivě střežit.

Více se dočtete ve speciálních článcích o privátních klíčích a seedu.

Druhá nevýhoda osobní odpovědnosti je v tom, že zavirované zařízení může být ohromným bezpečnostním rizikem. Někdo může odposlouchávat vaší klávesnici, případně může nasadit jiný způsob, jak získat vaše údaje. Každý den se objevují lidé, kteří o svůj majetek přišli právě kvůli tomu, že někde naletěli podvodníkovi, který z nich nějakým způsobem dostal seed. Dávejte si tedy velmi velký pozor na různé varianty phishingu a seed nikdy nikomu nesdělujte!

Favorit redakce

Výhody
  • Podpora spousty kryptoměn a tokenů
  • Podpora práce s NFT
Nevýhody
  • Pouze v angličtině
  • V případě ztráty seedu jste v maléru

3) Hardwarové peněženky

Špička dnešních kryptoměnových úložišť. Hardwarová peněženka vypadá jako malý flashdisk – přes USB port zapojíte zařízení do počítače a přes softwarového klienta si novou peněženku založíte. Opět se jedná o HD peněženky, což znamená, že i zde dostanete seed. Zatím se vše zdá stejné jako u softwarové peněženky. V čem je tedy rozdíl?

Tvorba peněženky, uložení seedu v programu a procesy s tím spojené jsou přesunuté na externí zařízení. To znamená, že se vyhnete problému s viry na počítači, neboť veškeré operace, které využívají seed či privátní klíče, se odehrávají mimo prostředí operačního systému. Velkou výhodou je i skutečnost, že mnohé hardwarové peněženky, např. Trezor, vám umožní seed prodloužit přes tzv. passphrase a zabezpečení tak zvýšit ještě o jednu úroveň. Mezi přední hardwarové peněženky patří Ledger a Trezor, hardwarová peněženka od českého výrobce.

Favorit redakce

Výhody
  • Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
  • Vytvořena českou firmou
Nevýhody
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T

Základy máme vyřešené. Ovšem ještě než se pustíme do jednotlivých forem nákupu, musíme si připomenout jedno zásadní specifikum kryptoměny XRP.

Na vlastní peněžence musíte mít minimálně 10 XRP!

Kryptoměna XRP je velmi zajímavá v tom, že pro své jednotlivé adresy zavádí omezení minimálního zůstatku. Vývojáři Ripple se tak rozhodli učinit pro ochranu sítě před zahlcením od podvodníků. Dříve byl tento požadavek stanoven na 20 XRP; kvůli rostoucí ceně za jednotku tvůrci později přistoupili na snížení na 10 XRP.

Není to ale jediné omezení – minimální zůstatek se následně zvyšuje o 2 XRP se všemi “objekty”, kterými adresa XRP disponuje. Pod objekty si můžete představit různé vstupy, které adresu ovlivňují či v budoucnu budou ovlivňovat a mají tak potenciál pro zatížení sítě. Může tím být např. množství aktivních obchodních příkazů nebo počet otevřených Trust Lines.

Důležité tedy je, že aby se adresa vaší XRP peněženky aktivovala, musíte si na ni odeslat minimálně 10 XRP. Pokud tak neučiníte, adresa nebude z pohledu sítě aktivní a s kryptoměnami nebudete moci manipulovat.

Těchto 10 XRP se po aktivaci adresy uzamkne a není možné je vybrat.

Pokud budete navíc adresu dále používat, bude se průběžně navyšovat a zase snižovat množství aktivních objektů. Je tedy vhodné mít zůstatek vyšší a míti tak rezervu – např. alespoň 20 XRP, jako tomu bylo dříve.

Poznámka

Příklad: Pokud máte aktivní adresu, otevřené Trust Lines např. pro eura a Ethereum a dvě aktivní obchodní nabídky (“order” či “offer” v terminologii XRP), minimální zůstatek bude 18 XRP.

Min. zůstatek = 10 XRP + 2 × 2 XRP + 2 × 2 XRP = 18 XRP

Je také vhodné doplnit, že pokud se rozhodnete ponechat nakoupené XRP na směnárně či burze, tomuto omezení mnohdy vystaveni nebudete, protože si platforma vaše tokeny v databázi svých peněženek může přeskládat podle sebe. Zde vždy záleží na samotné platformě, není však od věci na to při nákupu myslet.

A) Online směnárny

Pokud jste v oblasti kryptoměn úplnými začátečníky, pak se nedá doporučit nic jiného než kryptoměnová směnárna. Jediným účelem směnáren je prostý nákup a prodej kryptoměn, některé z nich poskytují zároveň možnost jejich úschovy. Většina směnáren při nákupu v malých částkách nevyžaduje registraci či ověření totožnosti.

Jedná se o relativně rychlé služby, u nichž můžete narazit pouze na časovou prodlevu způsobenou bankovním převodem, s tím ale směnárny bohužel nic neudělají. Negativním aspektem mohou býti poplatky pohybující se běžně v nižších jednotkách procent, někde i v desítkách. Uživatelé zde ovšem platí za zvýšený komfort.

A jak směnárny fungují? Velice jednoduše.

Zjednodušeně si směnárny můžete představit jako takové eshopy s kryptoměnami. Některé se tak dokonce samy prezentují – např. ccShop.

Při nákupu na směnárnách je postup následující. Uživatel zadá svou objednávku k nákupu či k prodeji XRP, služba vezme cenu coinu z burz a uživateli přepočítá danou částku v kryptoměnách na fiat měny (případně obráceně), běžně mírně navýšenou o vyšší spread, kterým směnárny klasicky disponují. Zákazník se pak posouvá k platbě. Jakmile peníze přijdou na účet směnárny, směnárna na své partnerské burze objednané množství kryptoměn nakoupí.

Nakoupené množství kryptoměn se může občas lišit podle toho, jak kurz kolísá; směnárny si vyhrazují právo na to, aby uživatele informovaly o tom, jestli chce obchod vážně uskutečnit i v případě, že se cena výrazně pohnula od smluveného kurzu. To totiž samozřejmě vyústí v podstatný rozdíl v nakupovaném množství.

Favorit redakce

Výhody
  • Nízké poplatky
  • Možnost opakovaných nákupů skrze trvalý příkaz v bance
Nevýhody
  • Nelze nakupovat platební kartou

Pro uživatele v České republice je zde ještě jeden velký plus – na většině českých směnáren můžete pro platbu využít české koruny. Žádná práce se SEPA platbou či převodem korun na eura.

A kde se dá konkrétně XRP koupit? XRP je dostupný například na směnárnách jako CoinBank, Kriptomat, Anycoin a Simplecoin.

  • Velice jednoduchý postup: Zákazník zavítá na stránky směnárny, navolí množství kryptoměn, které si přeje nakoupit, zaplatí a má po starostech.
  • Není nutná registrace pro menší částky: Do zhruba 25 000 Kč nemusí služby vyžadovat registraci či ověření totožnosti (KYC) uživatele.
  • Možnost nákupu za české koruny: Velké burzy jsou většinou zahraniční a nepřijímají české koruny. U nás už ale fungují české směnárny, u nichž je za koruny nákup možný.
  • Některé směnárny nenabízejí úschovu kryptoměn: Směnárna je v první řadě služba zajišťující nákup a prodej, úschova je skutečně jen bonus. V těchto případech pří nákupu musíte zadat adresu vaší kryptoměnové peněženky, kam směnárna kryptoměny po nákupu ihned odešle. Jak ale víte z odstavců výše, protože je držení kryptoměn na vlastních peněženkách nejbezpečnější, mnohým uživatelům tato skutečnost vadit nebude.
  • Nákup bankovním převodem může trvat dlouho: Pokud neplatíte kartou, může odeslání peněz trvat relativně dlouho, což může vyústit v nákup za jiný kurz, než se kterým jste původně počítali. Zde opět záleží na každé směnárně, jak dlouho a v jaké toleranci je ochotná původní kurz držet.
  • Většina směnáren neumožňuje nákup kreditní kartou: Ze směnáren s českou lokalizací umožňujících nákup Litecoinu přijímá kreditní karty pouze Kriptomat a ccShop, v případě zahraničních směnáren i Changelly.
  • Vyšší poplatky než na burzách: Směnárny zjednodušují proces nákupu kryptoměn a za své služby si berou vyšší poplatek než burzy, na nichž se samotné obchodování odehrává.

B) Kryptoměnové burzy

Nejpropracovanější možností, jak dnes nakoupit kryptoměny, jsou jednoznačně kryptoměnové burzy. Lze si je představit jako ohromná tržiště, kde mezi sebou obchodují obchodníci všech druhů a kategorií. Nabízejí také ohromnou řadu vedlejších služeb – uložení kryptoměn, staking, obchodování na páku nebo futures trhy.

Práce s burzou se může zpočátku zdát trochu chaotická, neboť dostupných možností je skutečně mnoho. Řada burz orientovaných na méně zkušené uživatele však disponuje přívětivým uživatelským rozhraním a širokou znalostní bází, v níž naleznete odpověď doslova na všechno. A pokud si stále nejste jistí, některé burzy umožňují i využití demo účtu, v němž si obchodování můžete vyzkoušet nanečisto.

Pokud chcete nakoupit XRP přes burzu, bude nejzdlouhavější částí registrace a následně ověření totožnosti.

Registrace je nutná víceméně vždy a ověření totožnosti má mnohdy i více úrovní.

Někdy stačí poskytnutý doklad totožnosti pro to, abyste kryptoměny na burzu vložili či je zde nakoupili. Pokud je ovšem chcete také vybrat na svou vlastní kryptoměnovou peněženku či si nechat peníze poslat zpět na účet, mnohdy je nutné přiložit i nějaký dokument potvrzující adresu vašeho bydliště. Proces ověření totožnosti je označován jako KYC (Know Your Customer), burzy jej využívají jak pro získání informací o svých zákaznících, tak i kvůli legislativním požadavkům pramenícím ze zákonů proti praní špinavých peněz (AML).

Zdroj: binance.com
Výběr dokladu totožnosti
Výběr dokladu totožnosti na Binance

Ověření totožnosti probíhá tak, že vás systém při procesu registrace vyzve k nahrání určitých dokumentů. Konkrétně se jedná o kopii jednoho či dvou průkazů totožnosti, například občanského a řidičského průkazu, a často i dokumentu, na kterém je zároveň vaše jméno a adresa bydliště, k tomu se dá využít výpis z bankovního účtu. Následně je nutné počkat na vyhodnocení burzou. Jakmile se vše potvrdí, vaše totožnost je ověřená.

Konkrétní postup jednotlivých burz není nijak standardizovaný, proces je však běžně doplněn přehledným a jednoduchým návodem, ověření totožnosti by tedy neměl být problém.

Jak vybrat tu správnou burzu?

Vybrat kryptoměnovou burzu není nic těžkého. Je takovým nepsaným pravidlem, že ty největší a nejproslulejší burzy jsou zároveň i ty nejlepší. Abyste měli jistotu, že se nestanete obětí nějakého podvodu, držte se následujících zásad:

  • Překontrolujte si, zda se na burze nachází kryptoměna, kterou chcete nakoupit. XRP najdete téměř na všech předních burzách – např. na Binance, Krakenu, Coinbase, Bitfinexu či KuCoinu.
  • Naprosto základním krokem by mělo být zjištění, jestli mohou na dané kryptoměnové burze obchodovat lidé z České republiky. Některé společnosti provozují své podnikání pouze v USA, jiné zase jen v Evropě atp. Je to způsobeno především legislativními překážkami. Každá důvěryhodná burza, která chce na daném území podnikat, musí získat licenci k provozu svých služeb a některým se to prostě nevyplatí.
  • Je dostupná čeština? Spoustu obchodníků uvítá také možnost samotného obchodování v češtině. Jelikož jsou kryptoměnové burzy často světové společnosti, lokalizaci do češtiny běžně neposkytují. Výjimku však tvoří např. Binance, která je kompletně v češtině. A pokud preferujete využití ryze českých služeb, nabízí se Coinmate, kryptoměnová burza založená přímo v České republice.
  • Podívejte se na objem obchodů, který se na burze odehraje. Objem vykonaných obchodů je známkou vysoké likvidity, což jde zákonitě ve váš prospěch. Vyšší likvidita znamená větší schopnost trhu absorbovat velké objednávky a zvyšuje odolnost vůči manipulaci, zákonitě tak platí, že čím více známá a oblíbená burza je, tím více na ní obchoduje uživatelů a tím větší likviditu trh burzy má. S tímto však souvisí další, neméně podstatný bod.
  • Jakým způsobem burza likviditu zajišťuje? Market makeři, neboli entity, které tvoří trh, mohou mít čistě organický či neorganický původ. Tím prvním jsou prostí obchodníci, kteří rozšiřují knihu objednávek svými příkazy a tím tvoří trh. Toto však mohou činit i velké společnosti, u nichž je tzv. liquidity providing neboli přívod likvidity na trh hlavní činností. Tyto firmy do trhů burz přivádějí obrovské množství peněz a starají se tak o to, aby na trhu byla velká likvidita a trh byl tedy pro obchodníky více atraktivní. Je velmi důležité, aby tyto společnosti neměly na společnost stojící za burzou žádnou vazbu, neboť by se pak jednalo o střet zájmů. S tímto např. bojuje burza FTX a market maker Alameda Research, dvě společnosti, které vede stejná osobnost – Sam Bankman-Fried.
  • Rozhraní burzy je uživatelsky přívětivé a zákaznická podpora má dobrou úroveň. Pokud se např. do svého zákaznického účtu nemůžete dostat kvůli zapomenutým přístupovým údajům nebo se burza stane obětí nějakého hackerského útoku, kvalitu zákaznických služeb jistě oceníte. Některé burzy jsou také orientované spíše na zkušenější obchodníky (Bitfinex) a některé spíše na nováčky (Coinbase, Binance), tomu odpovídá i komplexnost jejich rozhraní a dostupné možnosti pro obchodování.

Nepřehlédnutelný fakt, který zjistíte při čtení podmínek – burzy mají snad nejnižší poplatky na trhu. Obecně se pohybují v desetinách procent a dají se ještě dodatečně snížit skrze různé zákaznické úrovně či využití burzovních utility tokenů – např. BNB, KCS nebo HT.

Teď nějaké zápory. S velmi častou absencí češtiny, kterou jsme zmiňovali výše, se pojí i nemožnost vkládat či vybírat české koruny. Jelikož se jedná o velké zahraniční společnosti, většinou je možné provést vklad pouze skrze eura, dolary či jiné světové měny, české koruny se mezi nimi však běžně nenachází. Pro vklad eur či dolarů je tak nutné využít SEPA platbu. To znamená založení devizového účtu a směňování korun, případně nutnost snést automatický převod přes kartu za otřesné směnné kurzy.

Favorit redakce

Výhody
  • Opravdu propracovaná a funkční platforma
  • Nízké poplatky
Nevýhody
  • Kontakt zákaznické podpory bývá složitý
  • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

Jistě neuděláte žádnou chybu, když začnete obchodovat na nějaké z největších burz, jaké dneska existují. Z našich zkušeností můžeme s klidem doporučit například Binance či Kraken, výše naleznete i jiné vhodné varianty.

  • Velký výběr kryptoměn: Burzy obecně nabízejí velké seznamy kryptoměn k obchodování v řádu klidně několika stovek.
  • Nízké poplatky: Burza je pouze místo, kde se střetává nabídka s poptávkou a obchody už musí provádět sám uživatel. Dokáže tak pracovat za relativně malé poplatky v řádech desetin procent.
  • Možnost uložit kryptoměny: Protože jsou burzy využívané především k tradingu, musí mít obchodníci nějaké místo k uložení svých prostředků. Naprostá většina burz tak nabízí možnost kryptoměny uschovat.
  • Nutná registrace: Velké burzy dnes v podstatě vždy vyžadují projít procesem registrace a KYC.
  • Relativní složitost: Směnárny jsou extrémně jednoduché a přímočaré. Burzy naopak vyžadují trochu času a zkušeností, aby se uživatel zorientoval. Nejedná se ale o nic strašného a při troše času to zvládne každý.
  • Nemožnost obchodování v české koruně: Burzy jsou především zahraniční. Z toho důvodu jsou hlavní měny euro a dolar. Zákazník se tomu musí přizpůsobit.

C) Přímý nákup pomocí online tržišť – Zjednodušený P2P obchod

Kryptoměny jsou v první řadě Peer-to-Peer systémy. To znamená, že pro jejich funkčnost není potřeba žádná třetí strana – žádná firma ani banka platby nezpracovává. Ve výsledku kryptoměny pracují jako digitální hotovost. Aby se od této původní idey kryptoměn neustupovalo, byly vytvořeny internetové platformy, kde je možné inzeráty ke koupi či prodeji kryptoměn vystavit a spojit se tak s dalšími obchodníky, se kterými obchod vykonáte čistě mezi sebou – bez žádné burzy nebo směnárny.

localbitcoins smena
LocalBitcoins.com

Stránka LocalBitcoins je skvělým příkladem toho, jak něco takového může fungovat. Na serveru se může kdokoliv zaregistrovat, následně si zvolí možnost, jestli chce kryptoměnu nakupovat nebo prodávat. Poté už jen vytvoří inzerát, v němž stanoví, jakou kryptoměnu a v jakém množství chce nakoupit či prodat, zároveň co přijímá jako platbu (fiat měny, kryptoměny) apod. Pak už jenom čeká na to, než někdo jeho inzerát přijme.

Jméno sice svádí k dojmu, že se zde obchodují pouze bitcoiny, tak tomu ale není ve všech případech. Bitcoiny zde od jiných obchodníků můžete nakoupit jak za fiat měny, tak i za kryptoměny, mezi nimiž naleznete i XRP.

Zdroj: localbitcoins.com
Příklad inzerátu na směnu bitcoinů za XRP na LocalBitcoins.com
Příklad inzerátu na směnu bitcoinů za XRP na LocalBitcoins.com

Samotné služby jsou většinou naprosto zadarmo, avšak nějaký poplatek si často bere tvůrce inzerátu. To se dá ale samozřejmě vidět i jako výhoda, neboť pokud inzerát k obchodu vytvoříte vy, můžete si také stanovit cenu a obchod tak učinit ziskovější.

Dříve byly tyto servery skvělé kvůli důrazu na anonymitu. Dnes už je bohužel situace jiná a i LocalBitcoins již vyžaduje plné ověření identity uživatele. Bohužel tak bude nutné projít stejným procesem registrace a ověření totožnosti jako u burz.

Nic nenalezeno!

Je třeba se připravit také na to, že druhá strana už je skutečný člověk, který veškeré záležitosti ohledně platby musí zajistit sám. Může se stát, že se druhý člověk zpozdí, na něco zapomene, udělá chybu. Také zde ale narazíte na podvodníky. V podstatě jedinou obranou jsou v tomto ohledu reference u každého profilu, podle kterých se dá vcelku dobře posoudit, jestli je daný člověk důvěryhodný. Např. obchodník z inzerátu výše, MICHAEL_MELAD, má 100% kladné hodnocení a více než 3 000 obchodů za sebou, dá se tedy považovat za vhodného kandidáta.

  • Cenu určujete vy: Protože je zde možnost vytvoření inzerátu, je zároveň i ve vaší moci stanovit cenu a poplatky. Je-li vyjednávání o ceně vaší silnou stránkou, obchod pro vás může být dosti ziskový.
  • Hodnocení obchodníků: Služby často umožňují ohodnotit druhou stranu. Toto hodnocení pak slouží jako ukazatel toho, s kým je dobré obchodovat.
  • Nutné ověření identity: Dříve se tyto služby vyznačovaly anonymitou, dnes už je bohužel nutné ověření identity uživatele.
  • Lidé se nemusí chovat férově: Špatná komunikace, podvody a jiné nepříjemnosti. Jelikož se zde obchodníci musí vždy dohodnout sami mezi sebou, obchod může být někdy psychicky i časově náročný.

D) Čistý Peer-to-Peer obchod – Největší anonymita

Toto je prakticky ta nejnižší úroveň samotného obchodování – směna kryptoměn “mezi čtyřma očima” s dalším obchodníkem. Svým způsobem se jedná o podobný způsob jako výše, ovšem s tím rozdílem, že zde nevyužíváte služeb žádné inzerční plochy. Protistranu si tedy hledáte na vlastní pěst.

XRP je možné, stejně jako jakékoliv jiné kryptoměny, nakoupit starou dobrou cestou přímo od někoho jiného – bez využití jakéhokoliv prostředníka. S někým se potkáte, zaplatíte mu a on vám zpětně XRP zašle.

Jestliže máte ve svém okolí někoho, kdo nějaké mince kryptoměny XRP již vlastní, není nic lehčího, než se s ním domluvit na tom, aby vám je odprodal. Může to být klidně váš kamarád či známý. Pak už si jen stanovíte cenu, množství, vyměníte peníze a dotyčný vám pošle XRP na adresu vaší kryptoměnové peněženky. Pokud člověka znáte, není asi nutné řešit nějaké hlubší detaily samotného obchodu. Co ale v případě, že jde o naprostého cizince?

P2P směna samozřejmě může probíhat i mezi lidmi, kteří se osobně neznají, takové záležitosti fungují například na facebookové skupině Krypto Veksl. Lidé se zde domlouvají na osobním setkání, kde si kryptoměny odešlou a vymění peníze.

Poznámka

Několik doporučení pro P2P obchod:

Protože bohužel všichni z nás nejsou úplně počestní, může se i v tomto případě najít někdo, kdo nebude mít naše blaho v zájmu.

 

  1. Obchodní setkání si vždy naplánujte na veřejném místě s dobrým přístupem k internetu.
  2. Hledejte ověřené osoby a ptejte se na zkušenosti. S největší pravděpodobností narazíte na férového člověka, rozhodně však není na škodu si vše prověřit.
  3. Můžete s sebou vzít někoho dalšího, ale vždy o tom informujte druhou stranu.

A jak je to s poplatky? Prodávající si víceméně vždy berou nějakou marži za provedený obchod. Musí se dopravit na místo, vystavují se riziku, berou na sebe problémy s anonymitou atd. Vše ale záleží na domluvě, není tedy vyloučeno ani smlouvání. Stejně tak záleží na množství lidí, kteří chtějí nakupovat a prodávat. V rámci poplatků zde počítejte v nižších jednotkách procent.

  • Anonymita: Protože transakce nejde přes žádnou společnost, která by vyžadovala registraci a ověření identity, XRP můžete tímto způsobem získat čistě anonymně.
  • Obchod s okruhem přátel a známých: Pokud obchodujete s někým známým, může být proces levnější, rychlejší a očištěný o případně problémy s podvody.
  • Poplatky: Velikost “marže” prodávajícího je čistě v jeho rukách, avšak protože se jedná o obchod P2P, dají se podmínky nasmlouvat.
  • Potenciální problémy: Možnost výskytu problémů najdeme všude, avšak zde se jedná o vaší fyzickou přítomnost. Pokud se budete cítit špatně nebo se vám nebude něco zdát, je naprosto v pořádku odejít.

E) Kryptoměnové bankomaty

Poslední z nabízených variant jsou kryptoměnové bankomaty, občas označované také jako bitcoinmaty. Od klasických bankomatů je poznáte na první pohled a je zároveň dosti pravděpodobné, že už jste alespoň kolem jednoho během vymetání nějakého obchodního centra prošli. Po České republice jich vzniká stále více a více.

Jednoznačnou výhodou je rychlost a jednoduchost. Pokud se budete pohybovat v částkách pod 25 000 Kč, pak se dá uvažovat i o vcelku anonymní cestě, jak XRP nakoupit. Háček je však v tom, že většina kryptoměnových bankomatů umožňuje nákup či prodej pouze Bitcoinu, je tedy možné, že vhodný bankomat umožňující nákup XRP či jiných kryptoměn budete nějakou dobu hledat.

Zdroj: bitcoinmat.com
Obousměrný bitcoinmat v Avion Shopping parku v Ostravě
Obousměrný kryptoměnový bankomat v Avion Shopping parku v Ostravě umožňující nákup i prodej XRP

Příkladem kryptoměnových bankomatů, na nichž je možné XRP včetně dalších kryptoměn nakoupit, jsou všechny stroje od společnosti BitcoMAT. Jeden z takových bankomatů můžete nalézt i v Ostravě v Avion Shopping Parku na adrese Rudná 11. Jedná se o obousměrný bankomat, XRP tu tedy můžete i prodat.

Jak nakoupit XRP v kryptoměnovém bankomatu?

  1. Na obrazovce bankomatu nejdříve zvolte kryptoměnu, kterou si přejete nakoupit, nyní tedy XRP.
  2. Zvolte částku, kterou chcete na XRP směnit.
  3. Následně vás bankomat vyzve pro naskenování QR kódu vaší peněženky. Ten může být buď v mobilu, nebo na papíře.
  4. V dalším kroku vložíte do bankomatu hotovost, kterou chcete směnit, a nákup následně na obrazovce bankomatu potvrďte.
  5. Pokud je kryptoměnový bankomat vybaven tiskárnou, můžete si na požádání nechat vytisknout potvrzení o nákupu.
  6. Systém kryptoměnového bankomatu za vás nyní XRP nakoupí podobným způsobem jako směnárna – vaše objednávka je odeslána na burzu, kde bude obchod vykonán. Zakoupené mince XRP vám následně bankomat ihned odešle na adresu vaší kryptoměnové peněženky.

Tím nejvíce negativním aspektem kryptoměnových bankomatů jsou určitě poplatky. Ačkoliv se jedná o velmi automatizovaný proces, poplatky za nákupy dosahují vyšších jednotek procent či až dvojciferných čísel. Je-li pro vás výše poplatků důležitým kritériem, doporučujeme vám využít jiných způsobů nákupu.

  • Rychlost a jednoduchost: Podobně jako při klasickém vkladu či výběru peněz z bankomatu, i zde vás stroj provede všemi potřebnými, ačkoliv lehce komplexnějšími kroky. Kromě ověření transakce v blockchainu tu navíc nehrozí žádná jiná prodleva.
  • Anonymní nákup u malých částek: Pokud se vejdete pod 25 000 Kč, žádnému ověření byste neměli být vystaveni.
  • Vysoké poplatky: Poplatky mohou vylézt až k dvojciferným procentům.

Shrnutí – Jaký způsob nákupu si vybrat?

Pokud jste článek dočetli až sem, jistě víte, že možností k nákupu XRP existuje více. Záleží na tom, co od nákupu očekáváte. Pro každého člověka bude vhodné něco jiného, neméně podstatným faktorem jsou také zkušenosti. Jestliže stále váháte, může vám pomoci následující shrnutí v pár bodech:

  • Pokud vám jde hlavně o rychlost, využijte kryptoměnový bankomat nebo směnárnu.
  • Pokud vám jde hlavně o jednoduchost, využijte kryptoměnovou směnárnu nebo pomoc vašeho známého.
  • Pokud vám jde hlavně o nejnižší poplatky, využijte burzu nebo fyzický nákup (po domluvě).
  • Pokud vám jde hlavně o anonymitu, využijte kryptoměnový bankomat či osobní formu nákupu bez žádného prostředníka.

Často kladené otázky (FAQ)

Začátečníci mají velice často se opakující otázky. Není se čemu divit. Cest k nákupu XRP je spousta a detailů ještě více. Níže jsme vybrali tři nejčastější otázky, se kterými se na nás lidé obracejí. Pokud máte ještě nějaký dotaz, nebojte se nás zeptat v komentářích.

Kde koupit XRP?

Litecoin je možné nakoupit mnoha způsoby a záleží jen na tom, co člověk od nákupu očekává. Rychlost? Anonymitu? Nízké poplatky? Primárně se pro začátečníky dají doporučit směnárny, protože je práce s nimi velmi jednoduchá a potenciální problémy jsou omezené na minimum. Jestliže cílíte na co nejmenší poplatky, jsou ideálním řešením burzy. Pakliže je vaším cílem anonymní transakce, můžete XRP nakoupit osobně od jiného obchodníka či skrze kryptoměnový bankomat.

Jaká je cena XRP? Jaké množství se vyplatí koupit?

Dnes je cena XRP $14,15. Kryptoměny jsou pověstné vysokou volatilitou, s tím je tedy třeba počítat. Cenové odlišnosti můžete nalézt i mezi jednotlivými směnárnami či burzami kvůli rozdílné výši spreadu, díky arbitráži se ale nejedná o zásadní rozdíly. Otázka na množství je velice subjektivní, myslete zde ovšem na to, že minimálně musíte nakoupit 10 XRP, jinak s adresou nebudete moci manipulovat!

Rozumným krokem je vždy diverzifikace portfolia, pokud ovšem XRP věříte, není důvod, proč by ve vašich virtuálních aktivech nemohl zaobírat větší podíl. Pamatujte ale vždy na to, že byste měli investovat pouze tolik peněz, kolik jste ochotni ztratit.

Dá se XRP prodat?

Ano, ale pouze do minimálního limitu. Již výše v článku naleznete kapitolu o tom, že se na adresy XRP vztahuje omezení minimálního zůstatku, pod který jít nemůžete. Veškeré další XRP nad minimálním limitem však můžete bez problému prodat.

XRP můžete prodávat pomocí směnáren, burz, P2P obchodu a i skrze některé vybavenější kryptoměnové bankomaty. Jelikož samotné kryptoměnové transakce běžně zaberou jen pár minut, je prodej XRP dokonce i rychlejší než jejich nákup. Na prodlevu u bankovního převodu totiž narazíte až po samotném prodeji.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.

Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.

Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎