Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Hledáte stabilitu i růst? 2 z nejlepších dividendových králů, kteří vám mohou toto přinést

Publikováno
Hledáte stabilitu i růst? 2 z nejlepších dividendových králů, kteří vám mohou toto přinést
Zdroj: foolcdn.com

Rok 2022 byl pro akciové investory obtížný. Loňský rok odhalil, jak důležité je mít ve svém portfoliu v době tržní volatility “bezpečné akcie”. Kde byste měli takové bezpečné akcie hledat? Určitě můžete popřemýšlet o dividendových akciích. Které dividendové tituly by přitom mohly být lepší než ty, jež za sebou mají historii konzistentního vyplácení a zvyšování dividend? A to pořádně dlouhou…

Nejpůsobivější z nich jsou dividendoví královéspolečnosti, které zvyšovaly dividendu posledních 50 let v řadě.

Bonusem navíc pak je, pokud tyto akcie stále rostou. Proč? Tyto růstové akcie umožňují investorům nechat zhodnocovat své peníze a zároveň jim poskytují stálý příjem. Pojďme se blíže na dvě takové akcie podívat.

1. AbbVie

Biotechnologická společnost AbbVie zvyšuje svou dividendu již 51 let po sobě. To zahrnuje i období, kdy byla součástí mateřské společnosti Abbott Laboratories, od níž se oddělila v roce 2013. Od vyčlenění se dividenda společnosti AbbVie zvýšila o více než 250 %.

Společnost nedávno ztratila patentovou exkluzivitu v USA pro svůj hlavní lék Humira, což investory znepokojilo – od oddělení společnosti AbbVie od Abbottu byla Humira klíčová pro její úspěch. V roce 2022 Humira vygenerovala tržby ve výši 21 miliard dolarů, což tvořilo 36 % celkových tržeb společnosti AbbVie.

Vedení společnosti je však moudré a vyhnulo se závislosti na jediném produktu, který společnosti zajistí přežití. Má také několik dalších úspěšných léků, včetně Rinvoqu (používaného k léčbě dospělých se středně těžkou až těžkou aktivní revmatoidní artritidou) a Skyrizi (používaného k léčbě dospělých se středně těžkou až těžkou plakovou psoriázou).

Společnost věří, že tyto dva léky nakonec do roku 2027 překonají přípravek Humira. Za rok 2022 přitom oba léky vygenerovaly tržby ve výši 7,6 miliardy dolarů.

AbbVie vykázalo silné první čtvrtletí a očekává silný závěr roku 2023 a není se čemu divit. Společnost nadále výrazně investuje do výzkumu a vývoje, který v roce 2022 přišel na 6,5 miliardy dolarů, tedy 12 % tržeb. Společnosti může nějakou dobu trvat, než dožene značné tržby léku Humira, ale má dlouhodobě skvělé vyhlídky – v přípravě má také řadu nových produktů, které by mohly v příštích letech zvýšit tržby. Její silné portfolio léků a konzistentní výplata dividend z ní činí atraktivní růstovou i dividendovou akcii.

2. Coca Cola

Přestože rostoucí náklady vyvíjejí tlak na většinu spotřebitelských společností, Coca Cola pokračuje v rychlém růstu. Díky svému ziskovému obchodnímu modelu dominuje společnost na trhu s nápoji již velmi dlouhou dobu. Tato odolnost jí umožnila vyplácet a trvale zvyšovat dividendy po dobu posledních 61 let. Jenom v roce 2022 společnost vyplatila na dividendách 7,6 miliardy dolarů.

Celkové tržby společnosti se v roce 2022 meziročně zvýšily o 11 % na 43 miliard dolarů a vedení k výsledkům uvedlo: “Přestože rok 2022 přinesl mnoho výzev, jsme hrdí na naše celkové výsledky v dynamickém provozním prostředí.” A co víc, společnost zahájila rok 2023 12% nárůstem organických tržeb v prvním čtvrtletí oproti předchozímu roku. Čistý zisk se pak v tomto čtvrtletí zvýšil o 5 %. Coca Cola přitom očekává, že za celý rok vygeneruje volný peněžní tok ve výši 9,5 miliardy dolarů, což jí umožní pokračovat ve vyplácení a zvyšování dividend a zároveň financovat růstové iniciativy.

Nápojoví gigant před sebou má slibný rok, očekává stabilní růst tržeb a marží a vedení společnosti je přesvědčeno, že všechny cíle pro rok 2023 budou splněny.

Cenová síla společnosti je rozhodující pro udržení jejích ziskových marží – rostoucí náklady na suroviny obvykle přenáší na zákazníky, kteří jsou ochotni si nadále za ikonický nápoj připlácet. Aby vyrovnala rostoucí náklady v letošním roce, musela Coca Cola v prvním čtvrtletí zvýšit ceny dvouciferným tempem. Na objem prodaných nápojů to přitom nemělo žádný vliv, když se ve čtvrtletí meziročně zvýšil o 3 %.

Coca Cola se dlouhodobě soustředí na nápoje, především limonády, čímž se vystavuje riziku, protože se jí nedaří diverzifikovat sortiment. Zdá se však, že je prozatím na dobré cestě, protože ho rozšiřuje alespoň o kávu, energetické nápoje, neperlivou vodu a alkohol.

V rámci investování byste se měli držet dlouhodobých cílů

Pokud jde o výkonnost těchto akcií v letošním roce, AbbVie i Coca-Cola výrazně zaostávají za výkonností širokého tržního indexu S&P 500. Krátkodobá výkonnost však obvykle není pro dlouhodobé investory prioritou, zejména pokud mohou počítat se stabilní dividendou. Za posledních pět let obě společnosti stabilně zvyšovaly své tržby a zisky a každá z nich vyplácí dividendový výnos vyšší, než je aktuální výplata indexu S&P 500, která činí 1,6 %.

S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
AbbVie / ABBV
Načítání
Načítání
Načítání
Coca-Cola Co. / KO
Načítání
Načítání
Načítání

Při výběru dividendových akcií však není výnos jediným faktorem, který je třeba zvážit. Investoři by také měli zvážit konzistentnost výplaty dividend. Titul dividendového krále indikuje, že společnost bude investorům poskytovat spolehlivý příjem bez ohledu na ekonomické cykly.

Obě společnosti chápou, jak se přizpůsobit výzvám, což jim umožnilo vyplácet konzistentní dividendy po mnoho let. Jedná se o dvě zajímavé společnosti, o jejichž nákupu a dlouhodobém držení můžete uvažovat, pokud chcete získat určitou stabilitu tváří v tvář volatilitě trhu.

Čtěte více: Dlouhodobé investování správně – Těchto 7 pravidel byste měli znát. Dodržujete je všechny?
Čtěte více: Dlouhodobé investování správně – Těchto 7 pravidel byste měli znát. Dodržujete je všechny?
Líbil se vám tento článek?
9
2

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎