Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie těžařů zlata jsou zcela opomíjenou příležitostí. Proč tento akciový sektor může přinést výnosy ve stovkách procent?

Akcie těžařů zlata jsou jednoznačně opomíjený sektor. Přitom je zde obrovský potenciál, který znamená zhodnocení kapitálu v řádu stovek procent.

Publikováno
Akcie těžařů zlata jsou zcela opomíjenou příležitostí. Proč tento akciový sektor může přinést výnosy ve stovkách procent?
Zdroj: depositphotos.com

Zlato se díky svému růstu ceny začíná dostávat do popředí zájmu mainstreamu. Zatím je ta pozornost pořád vskutku vlažná, ale postupně sleduji jistý pokrok.

Obecně vzato, čím menší zájem, tím lépe. Jelikož to znamená, že v trhu “skoro nikdo” z retailu není. Ale ještě menší pozornost mají akcie těžařů zlata, kde vidím ohromný potenciál.

Těžařský sektor je doslova neviditelný. Zabývají se jím pouze tzv. gold bugs. Přitom jsou zde potenciálně velké příležitosti, které mohou přinést zhodnocení v řádu stovek procent.

Investiční logika je jednoduchá. Pokud poroste v následujících letech zlato, nevzrostou příliš náklady, poroste čisté cash flow těžařských společností. Což se přirozeně propíše i v kurzech těchto akcií.

Je třeba si uvědomit, že těžařský sektor je naprosto titěrný. Stačí větší příliv investorů a je schopen během krátké doby přinést nemalé kapitálové výnosy.

Akcie těžařů se odvíjí od ceny zlata

Akcie těžařů zlata nemohou posilovat, když neposiluje zlato. Těžba zlata je logicky středobodem jejich byznysu, takže se fundament těchto společností odvíjí od tržního vývoje ceny kovu. Proto si musíme ujasnit, jak na tom trh se zlatem vlastně je.

Poznámka

Před více jak měsícem jsem napsal analýzu na trh se zlatem a čtenost byla zanedbatelná oproti mým analýzám na akcie. Můžeme to brát jako důkaz, že o zlato se retail pořád příliš nezajímá.

Zlato se v současnosti těší z kombinace faktorů, které jsme tu neměli strašlivě dlouho. Vše jsem shrnul do přiloženého grafu a musím vypíchnout hlavně proces deglobalizace, který je nesmírně inflační, což je klíčový pohon pro růst ceny zlata.

Deglobalizace byla ještě před dekádou něco nemyslitelného. Středem zájmu byla desítky let globalizace a nikoho nenapadlo, že by se trend mohl otočit.

Zdroj: Jaroslav Jarolím (Zdroj dat: tradingview.com)
Dlouhodobý vývoj ceny zlata a argumenty k jeho růstu
Dlouhodobý vývoj ceny zlata a argumenty k jeho růstu

Dalším klíčovým aspektem je stále extrémnější deficitní rozpočtování a s tím související zadlužení centrálních vlád. U většiny státu západního světa je zadlužení na historických maximech (v poměru k HDP). Soukromý sektor je také pod tíhou velkých dluhů.

S tím zase souvisí vyšší inflační očekávání, protože vyšší dluhy znamenají větší měnovou inflaci. Navíc jsou ty dluhy v reálném vyjádření nesplatitelné, takže je logické, že se autority snaží dluhy monetizovat.

Poznámka

Monetizace dluhu se dá vysvětlit různými způsoby. Ve zkratce jde o snížení jejich reálné hodnoty skrze znehodnocení domácí měny. Těch způsobů, jak měnu znehodnotit, je celá řada. Od měnové reformy až po měnovou inflaci.

Zdroj: tradingeconomics.com
Státní dluh Spojených států v HDP
Státní dluh Spojených států v HDP

Nesmíme zapomínat i na úrokové sazby. Jakmile Fed začne s uvolněním své politiky, což je zřejmě jen otázkou času, trh se zlatem nebude nadále tolik dušen.

Tím se vytvoří ideální prostředí pro jeho růst. Je však pravda, že si na první uvolnění v měnové politice počkáme mnohem déle, než se dalo čekat.

Proč se zaměřit raději na akcie těžařů než na zlato samotné?

Možná se ptáte, proč raději nekoupit slitky zlata. Pravda je taková, že dlouhodobě spotové zlato skutečně nese mnohem větší výnosy než akcie těžařů. Krátkodobě až střednědobě ovšem nikoliv.

Vzhledem k tomu, že jsou to společnosti, které generují cash flow, máte z držby pravidelnou dividendu.

Dále je zde možnost provozní a finanční páky.

Pro zjednodušení, když se cena zlata pohne o 1 %, kurz jejich akcií se může pohnout třeba o 5 %. Tyto byznysy však v průběhu času čelí rostoucím nákladům, díky čemuž zisky rychle zerodují. Proto je dlouhodobě lepší fyzické zlato.

Když se dostáváme k těm nákladům, ty jsou u těžařů klíčovým parametrem. Nějakou dobu jsme mohli sledovat, že přestože byla cena zlata u historických maxim, akcie těžařů zlata stagnovala. Příčina spočívala v rychle rostoucích nákladech od roku 2020. Tím pádem negenerovaly větší čisté cash flow.

Dle dat za poslední kvartál minulého roku, dosahoval AISC (all-in sustaining costs), u největších těžařů, v rozmezí 1 000 až 1 650 dolarů na unci vytěženého zlata. Medián je 1 328 dolarů na unci, průměr 1 345 dolarů na unci.

Vzhledem k tomu, že je cena unce přes 2 300 dolarů a pokud se náklady tolik nezměnily, časem se to musí velmi příznivě projevit na cash flow.

Zdroj: spglobal.com
Náklady těžařů zlata
Náklady těžařů zlata

Dalším argumentem je velmi nízká cena akcií těžařů vůči spotu zlata. Prismatem ETF pro seniorní těžaře jsme na historických minimech. Když by se poměr alespoň částečně “srovnal”, je zde potenciál na růst ve stovkách procent u “seniorů”.

Poznámka

Seniorní těžaři jsou společnosti, které mají reálně funkční byznys a mají svou historii. Juniorní těžaři jsou společnosti, které často ještě ani netěží. Tím pádem jsou rizikovější.

Zdroj: Jaroslav Jarolím (Zdroj dat: tradingview.com)
ETF pro seniorní těžaře zlata vs. spot zlata
ETF pro seniorní těžaře zlata vs. spot zlata

Závěrem: Podíl zlata a těžařů na celkových globálních aktivech je směšně malý

Dříve bylo naprosto běžnou součástí investičního portfolia zlato nebo akcie těžařů. Fungovalo to tak po desítky let, což se začalo dramaticky měnit před asi 15 lety.

Nyní je ten podíl na historických minimech. Pro mladší generace je šutr ze země něco nudného a tím pádem není valný zájem o firmy, který ten šutr těží.

Zdroj: crescat.net
Zlato a těžaří zlata jako podíl investičních aktiv
Zlato a těžaři zlata jako podíl investičních aktiv

Když se však ponoříte do ekonomické historie, zjistíte, že zlato mělo po celou lidskou historii nezanedbatelnou funkci v podobě uchovatele hodnoty.

Zlato je v tomto ohledu nenahraditelné a proto je bláhové si myslet, že nemá smysl jej mít v portfoliu.

Ačkoliv je pravda, že také “trpím” určitými předsudky a proto se zaměřuji spíše na akcie těžařů, protože nechci mít v portfoliu tolik sterilní investice v podobě kovu.

Respektive chci něco, co generuje právě cash flow a lze to rychle prodat, když je třeba. Fyzické zlato je na zajištění před apokalypsou, akcie těžařů slouží k tomu, abychom vydělali.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎