Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Index Dow Jones poprvé překonal hodnotu 40 000 bodů!

Průmyslový index Dow Jones včera koketoval s hranicí 40 000 bodů a uzavřel těsně pod ní. Vyvolá to na Wall Street nový optimismus?

Publikováno
Index Dow Jones poprvé překonal hodnotu 40 000 bodů!
Zdroj: depositphotos.com

Dow Jones Industrial Average ve čtvrtek poprvé překročil hranici 40 000 bodů, ale den zakončil těsně pod touto hodnotou. Investoři věří, že by tento milník mohl podpořit další optimismus na Wall Street.

Velké, kulaté milníky totiž mohou přitáhnout značnou pozornost veřejnosti k růstu akciového trhu. Příkladem je humbuk, který provázel první překonání hranice 10 000 bodů dne 29. března 1999.

Tento pohyb vedl k vzniku různých pamětních předmětů, zejména čepic s nápisem “Dow 10,000”, které jsou dodnes k dispozici na eBay.

“Překonání hranice 40 000 bodů je velkým psychologickým povzbuzením pro investory, protože kulatá čísla mají pro lidi zvláštní význam,” uvedl Chris Zaccarelli, investiční ředitel Independent Advisor Alliance, ve svém komentáři.

Dow zakončil čtvrteční obchodování na hodnotě 39 869, což znamená pokles o 39 bodů, neboli 0,1%, po dosažení denního maxima 40 051,05.

Vývoj indexu Dow Jones od začátku týdne

Dosažení očekávaného milníku však Američany nepřimělo k oslavám jako v roce 1999. Ve skutečnosti se zdá, že veřejný zájem je v nejlepším případě vlažný, jak poznamenali analytici.

Dow ztratil na své relevanci

“Myslím, že je to spíše nostalgické a symbolické než významné pro profesionálního investora,” řekl Eric Freedman, investiční ředitel U.S. Bank Wealth Management, v březnu, kdy se Dow přiblížil hranici 40 000 bodů, ale nepřekonal ji.

Dow, založený v roce 1896, zůstává pro širokou veřejnost měřítkem amerického akciového trhu. Za skutečný benchmark velkých společností, potažmo akciového trhu je však investičními profesionály považován index S&P 500, spuštěný v roce 1957.

Vyhledávání termínu “Dow Jones” na Googlu stabilně klesá od června 2022, kdy dosáhlo minima po brutálním výprodeji, , jak poznamenal Nicholas Colas, spoluzakladatel DataTrek Research, v nedávné poznámce.

Vrchol vyhledávání nastal, když Federální rezervní systém připravoval výrazné zvýšení úrokových sazeb.

Jak akcie klesaly uprostřed rostoucích obav z recese, americká veřejnost si toho všimla. Od té doby zájem opadl, i když se akcie vrátily na rekordní úroveň.

Pokus Dow překonat 40 000 přichází uprostřed širšího růstu, kdy bluechip index, S&P 500 i technologický Nasdaq 100 ve středu uzavřely na rekordních maximech.

Index S&P 500 dosáhl svého vlastního významného milníku dříve v tomto roce, když poprvé překonal hranici 5 000.

Historické pokroky indexu S&P 500 mají tendenci přitahovat méně pozornosti než ty indexu Dow, i když S&P 500 je mnohem relevantnější, protože představuje mnohem větší část investovatelného amerického akciového trhu.

Dřívější milníky byl významnější

Dow poprvé překonal hranici 30 000 bodů dne 24. listopadu 2020, poté co akcie prudce vzrostly po pandemickém medvědím trhu na začátku roku.

Do čtvrtka uplynulo 873 obchodních dní od chvíle, kdy Dow poprvé překonal hranici 30 000 bodů. 966 dní pak trvalo, než index překonal milník 30 000 bodů poté, co poprvé uzavřel nad 20 000 body dne 25. ledna 2017.

Poznámka

Samozřejmě každý následující milník je procentuálně méně působivý. Posun z 30 000 na 40 000 bodů představuje 33,3% nárůst. Cesta indexu od 10 000 na 20 000 trvala 4 486 obchodních dní, ale také šlo o 100% růst.

I když desetitisícové bodové milníky nejsou častými událostmi, je snadné pochopit, proč byl první posun nad 10 000 o tolik významnější. Trvalo více než století — přesně 28 313 obchodních dní — než index dosáhl pěticiferných hodnot.

Veřejná lhostejnost vůči milníku 40 000 může však mít alespoň jeden pozitivní dopad, jak uvedl Colas z DataTrek: “Nikdo nemůže obvinit nedávný růst amerického akciového trhu z toho, že byl poháněn obrovským zájmem o akcie. Tohle nejsou 90. léta. Ani zdaleka ne.”

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.