Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dohoda v hodnotě několika miliard dolarů se Sanofi odvrátila krach Novavaxu! Akcie vyletěly téměř na trojnásobek

Miliardová dohoda společností Novavax a Sanofi zachránila Novavax před krachem a zároveň přináší naději na rychlejší vývoj vakcín a lepší budoucnost v oblasti veřejného zdraví.

Publikováno
Dohoda v hodnotě několika miliard dolarů se Sanofi odvrátila krach Novavaxu! Akcie vyletěly téměř na trojnásobek
Zdroj: depositphotos.com

Společnost Novavax podepsala s francouzským výrobcem léků Sanofi dohodu v hodnotě několika miliard dolarů, na jejímž základě bude od příštího roku společně prodávat covidovou vakcínu této společnosti, a vyvíjet vakcíny proti dalším koronavirům a chřipce.

Tato licenční dohoda umožní společnosti Novavax zrušit going concern varování, tedy varování ohledně pochybností, které se týkalo budoucího pokračování činnosti firmy. Hospodaření firmy se totiž potýkalo s problémy, které souvisely s poklesem poptávky po vakcíně proti koronavirům.

Za první čtvrtletí Novavax hlásil ztrátu na akcii ve výši 1,05 dolaru, což je větší částka než očekávaných 0,92 dolaru podle analytiků. Tržby společnosti činily 93,85 milionu dolarů, což výrazně zaostávalo za konsensuálním odhadem ve výši 141,16 milionu dolarů.

Novavax rovněž poskytl odhad tržeb pro fiskální rok 2024 v rozmezí mezi 800 miliony a 1 miliardou dolarů, což je nižší částka ve srovnání s konsensuálním odhadem 845,5 milionu dolarů.

Navzdory nesplnění očekávání za první čtvrtletí akcie Novavax výrazně vzrostly poté, co společnost oznámila, že uzavřela miliardovou dohodu se Sanofi o společné distribuci její vakcíny proti COVID-19 od příštího roku a spolupráci na kombinovaných očkovacích dávkách zaměřených jak na koronavirus, tak na chřipku.

Po oznámení dohody akcie společnosti Novavax uzavřely v pátek téměř o 100 % výše než v předchozí den, kdy uzavřely na hodnotě 4,47 USD za kus. Zkraje tohoto týdne pak došlo k dalšímu masivnímu růstu akcií, které se dostaly až o 200 % výše oproti čtvrteční uzavírací ceně.

Aktuální vývoj ceny akcií Novavax

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Novavax Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Pro výrobce vakcín, který se potýká s problémy, to znamená bod obratu. Zdravotničtí úředníci považují jeho vakcínu proti COVID-19 založenou na bílkovinách za cennou alternativu pro lidi, kteří nechtějí užívat vakcíny s messengerovou RNA od společnosti Pfizer a Moderna .

Podrobnosti dohody

  • Dohoda umožňuje Sanofi používat injekci od Novavax a technologii vakcíny Matrix-M pro vývoj nových vakcín.
  • Sanofi zaplatí Novavaxu zálohu ve výši 500 milionů dolarů až 700 milionů dolarů v platbách za milníky ve vývoji, regulaci a uvedení na trh.
  • Společnost Novavax má rovněž nárok na licenční poplatky z prodeje covidové vakcíny a kombinovaných očkovacích látek proti koronavirům a chřipce společnosti Sanofi.
  • V rámci dohody získá společnost Sanofi rovněž necelých 5 % akcií společnosti Novavax.

Ředitel společnosti Novavax k tomu poznamenal:

Skutečně to pomůže našemu podnikání. Udržuje nás to dobře kapitalizované a zbavuje nás to “going concern” varování.

Vize budoucnosti

Novavax věří, že tato dohoda se Sanofi umožní rychleji přinést na trh nové vakcíny, než kdyby je vyvíjela sama. Zároveň firma posílí svoji pozici v boji proti pandemiím a epidemiím.

Očekává se, že ještě letos Novavax zahájí pozdní fázi zkoušek své kombinované vakcíny proti COVID-19 a chřipce, což představuje další milník v boji proti infekcím.

Tato významná dohoda tedy znamená nejen významný krok v boji proti COVID-19 a jiným koronavirovým onemocněním, ale také otevírá dveře pro nové inovace a spolupráci v oblasti veřejného zdraví.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎