Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zlato prudce roste! Co bylo důvodem?

Dubnový CPI zamíchal vším. Oslabil dolar, zvýšil pravděpodobnost snižování úrokových sazeb, snížil výnosy dluhopisů a pomohl zlatu na 3týdenní maximum.

Publikováno
Zlato prudce roste! Co bylo důvodem?
Zdroj: depositphotos.com

Ceny zlata se ve středu vyšplhaly na nejvyšší úroveň za poslední tři týdny. Tento nárůst byl způsoben slabším dolarem a klesajícími výnosy státních dluhopisů.

Nové údaje totiž ukázaly, že spotřebitelské ceny v USA vzrostly v dubnu méně, než se očekávalo, což podpořilo spekulace o možném snížení úrokových sazeb Federálního rezervního systému.

Dobré zprávy o inflaci

“Dnešní údaje o indexu spotřebitelských cen by mohly být brzkým náznakem toho, že se inflace časem ochladí a Fed přistoupí k prvnímu snížení úrokových sazeb,” poznamenal Phillip Streible, hlavní tržní stratég společnosti Blue Line Futures.

Ve středu zveřejněné údaje o indexu spotřebitelských cen (CPI) naznačují, že inflace se uklidňuje, což by mohlo přimět Federální rezervní systém k prvnímu snížení úrokových sazeb v současném cyklu.

Poznámka

V dubnu se americký index spotřebitelských cen zvýšil o 0,3 % po březnovém i únorovém růstu o 0,4 %. Toto zpomalení naznačuje, že inflace na začátku druhého čtvrtletí obnovuje svůj klesající trend. Finanční trhy nyní očekávají možné snížení úrokových sazeb v září.

Ekonomové předpokládali růst indexu spotřebitelských cen v dubnu o 0,4 % a meziroční nárůst o 3,4 %.

Skutečné údaje nedosahující těchto očekávání přispěly k poklesu dolaru vůči koši hlavních měn o 0,4 %. Toto oslabení dolaru zvyšuje atraktivitu zlata pro držitele ostatních měn.

Kromě toho se výnosy benchmarkových desetiletých státních dluhopisů dotkly nejnižší hodnoty za více než měsíc.

Nižší výnosy státních dluhopisů a potenciál snížení úrokových sazeb snižují oportunitní náklady držby zlata, které negeneruje výnosy ani nevyplácí dividendy.

Reakce a výhled ceny zlata

Spotové zlato vzrostlo o 1,2 % na 2 386,65 USD za unci. Futures kontrakty na americké zlato s dodáním v červnu rovněž vzrostly o 1,2 % a dosáhly hodnoty 2 392,40 USD za unci.

Aktuální vývoj ceny zlata

Z technického hlediska mají v současné době krátkodobou výhodu na trhu zlata býci. Podle Jima Wyckoffa, hlavního analytika společnosti Kitco Metals, je dalším růstovým cílem pro zlaté býky uzavření červnových futures nad pevnou rezistencí na úrovni 2400,00 USD za unci.

Zdá se, že nálada na trhu se s tímto výhledem shoduje. Obchodníci nyní na základě údajů z nástroje CME FedWatch Tool oceňují zhruba 70% šanci na snížení sazeb v USA v září.

Nižší úrokové sazby obecně zvyšují atraktivitu zlata, protože kov se stává atraktivnější investicí ve srovnání s úročenými aktivy.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.