Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jaká je nejlepší cesta, jak nyní investovat do zlata?

Investice do zlatých fondů upadají a zažívají rekordní odlivy, přesto jsou stále jednou z nejlepších možností, jak do zlata investovat. Co vytáhlo cenu zlata na nový rekord?

Publikováno
Jaká je nejlepší cesta, jak nyní investovat do zlata?
Zdroj: depositphotos.com

Cena zlata v posledních měsících prudce vzrostla a dosáhla maxima 2 431 dolarů za unci, než se ustálila na hodnotě kolem 2 300 dolarů.

Tento 25% nárůst během 7 měsíců odráží širší vývoj, kdy zlato pokračuje v růstu navzdory slábnoucím nadějím na uvolnění monetární politiky a snížení úrokových sazeb v letošním roce.

Poptávka z východu

Ned Naylor-Leyland, manažer fondu Jupiter AM Gold & Silver, přisuzuje tento trend oživení poptávky po fyzickém zlatě, zejména ze strany Číny a Blízkého východu.

Tento nárůst poptávky není jen reakcí na inflační tlaky a geopolitické třenice, ale svědčí také o rostoucím apetitu po hmotných aktivech v těchto regionech.

Navzdory nárůstu popularity fyzického zlata došlo k pozoruhodnému ústupu klientských prostředků z burzovně obchodovaných fondů drahých kovů.

Za poslední rok došlo k odlivu ohromujících 15,6 miliard USD z těchto investičních nástrojů, což naznačuje, že fondy nejsou hlavním katalyzátorem současných vysokých cen zlata.

Největší evropské zlaté fondy
Název Ticker Aktiv pod správou (mld. eur)
Invesco Physical Gold ETC SGLD 13,95
iShares Physical Gold ETC PPFB 13,58
Xetra-Gold 4GLD 12,05
WisdomTree Physical Gold PHAU 4,45
Amundi Physical Gold ETC GOLD 3,93

Tím hlavním jsou totiž nákupy z Číny. Čínská asociace pro zlato uvádí, že spotřeba zlata v této zemi v roce 2023 meziročně vzrostla o 8,73 % na celkových téměř 1 090 tun.

Mimo růstu celkového objemu je zajímavý i demografický posun, který se v roce 2023 odehrál. Podíl mladších kupců (25-34 let) na celkovém objemu nakoupeného zlata totiž vzrostl z 16 % na 59 %.

Tato mladá generace se v loňském roce výrazně odklonila od investic do akcií a nemovitostí a namísto toho ve velkém nakupovala gramová zrnka zlata za účelem uchování hodnoty.

Ve Spojených státech je to jinak

Naproti tomu Spojené státy ukazují odlišný scénář, neboť reálné úrokové sazby dluhopisů vázaných na inflaci dosahují 2 %, což relativně znevažuje atraktivitu zlata jako zajištění proti inflaci v očích amerických investorů.

Bert Flossbach, spoluzakladatel společnosti Flossbach von Storch, varuje před očekáváními, že zlato zopakuje svou výkonnost z poslední doby.

V posledních deseti letech zlato průměrně rostlo o 8 % za rok, což by mohlo vypadat lákavě, ale v příští dekádě se to podle analytiků očekávat nedá. Zlato je podle nich ale stále vhodným nástrojem pro diverzifikaci portfolia.

Aktuální vývoj ceny zlata

A co zlaté akcie?

Ceny akcií společností, které zlato těží a prodávají většinou korelují s cenou zlata. V poslední době se ale výkonnost fyzického zlata a akcií spojených se zlatem liší nebývale výrazně.

Zlato jako takové se za poslední rok zhodnotilo o 17,7 %, zatímco zlaté akcie zaznamenaly skromný nárůst o 2,5 %.

Zdá se však, že dochází k posunu. IShares Physical Gold ETC na fyzické zlato vzrostl za poslední 3 měsíce o necelých 14 %, zatímco ETF na akcie těžebních společností, IShares Gold Producers UCITS ETF, si připsal za stejnou dobu o 25,7 %.

Aktuální cena
Změna
iShares Physical Gold ETC / IGLN
Načítání
Načítání
Načítání
iShares Gold Producers UCITS / IAUP
Načítání
Načítání
Načítání

“To by mohlo znamenat začátek dlouho očekávaného obratu pro akcie těžařů zlata,” uvedl Imaru Casanova, portfolio manažer pro zlato a drahé kovy ve společnosti VanEck.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎