Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin agresivně prorazil 66 000 USD. Cenu ženou vzhůru tyto 3 katalyzátory

Po více než 3 týdnech vzrostla cena Bitcoinu nad 66 tisíc USD. Bude tento trend pokračovat? A co ho způsobilo?

Publikováno
Bitcoin agresivně prorazil 66 000 USD. Cenu ženou vzhůru tyto 3 katalyzátory
Zdroj: depositphotos.com

Bitcoin (BTC) zaznamenal výrazný vzestup a ve čtvrtek brzy ráno překonal 66 000 USD. Oproti minulému týdnu touto dobou to znamená nárůst o 9 %. Čtvrteční, tedy poslední uzavřená denní svíce na grafu BTC, vzrostla o 7,5 %, a to zejména ze tří níže uvedených důvodů.

Údaje o inflaci vyvolávají optimismus

Rally Bitcoinu lze z velké části přičíst novým údajům amerického Úřadu pro statistiku práce, které naznačují ochlazení inflace. Poprvé za šest měsíců Index spotřebitelských cen (CPI) v dubnu meziměsíčně klesl, což je pozitivní pro rizikové investice.

CPI ukázal růst cen od března o pouhých 0,3 % a meziroční nárůst o 3,6 %. Meziroční jádrová inflace měla dokonce nejnižší hodnotu od dubna 2021.

Tyto údaje vyvolaly naději, že Federální rezervní systém (Fed) by mohl po příštím zasedání snížit úrokové sazby. Podle nástroje CME FedWatch se 54 % investorů domnívá, že Fed sníží sazby již v září. Tento optimismus přispívá k býčí náladě nejen na trhu kryptoměn, ale i na akciovém trhu.

Singapurská společnost QCP Capital, která obchoduje s digitálními aktivy, poznamenala, že čísla o americkém indexu spotřebitelských cen vyvolala průlom napříč rizikovými aktivy, včetně Bitcoinu.

Firma očekává, že býčí dynamika bude pokračovat a potenciálně povede k návratu cen Bitcoinu na maxima na úrovni 74 000 USD.

A není ve svém optimistickém stanovisku jediná. Různí analytici se už dříve shodli na tom, že Bitcoin už své lokální minimum našel a bude růst.

Likvidace shortujících obchodníků

Prudký nárůst ceny Bitcoinu vedl k výraznému nárůstu likvidací krátkých pozic. Za posledních 24 hodin byly zlikvidovány pozice shortující Bitcoin v hodnotě více než 48 milionů USD.

Celkový objem zlikvidovaných pozic na všech kryptoměnách ve stejném období činil dle společnosti Coinglass 155 milionů USD. Z toho přibližně 113 milionů USD tvořily krátké pozice, více obchodníků tak bylo donuceno kryptoměny nakoupit za vyšší ceny a tím uzavřít své krátké pozice.

Příliv prostředků do ETFs ožil

Dalším faktorem, který přispěl k výkonnosti Bitcoinu, je značný příliv peněz do spotových ETFs na bitcoiny.

Ve středu zaznamenaly bitcoinové ETFs největší denní příliv od začátku května s čistým přírůstkem téměř 303 miliony USD.

Zdroj: twitter.com/BingXOfficial
Příliv prostředků do Bitcoin ETF od začátku května
Příliv prostředků do Bitcoin ETFs od začátku května

V čele stál fond FBTC společnosti Fidelity se 131 miliony USD, následovaný BITB společnosti Bitwise s 86 miliony USD. Významné oživení zaznamenaly také fondy ARKB společností Ark Invest a 21Shares, do kterých přiteklo 39 milionů USD.

Jediný fond, který ve středu čistý příliv neměl, byl iShares Bitcoin Trust (IBIT) společnosti Blackrock.

Prudký nárůst přílivu do ETFs je jasným ukazatelem rostoucího zájmu institucí o Bitcoin. Nedávná čtvrtletní hlášení 13F pro americkou Komisi pro cenné papíry (SEC) odhalila, že několik velkých institucionálních investorů výrazně zvýšilo své podíly v těchto ETFs.

Například společnosti Millennium Management, Elliot Capital nebo Apollo Management Holdings.

V březnu byl dokonce v arizonském státním senátu předložen návrh zákona, jehož cílem bylo podpořit, aby státní portfolio penzijních plánů pro státní zaměstnance zahrnovalo bitcoinové ETF.

Začátkem května Manuel Nordeste, viceprezident společnosti Fidelity Digital Assets prohlásil, že tzv. penzijní plány s definovanými požitky a další penzijní fondy začínají bitcoinová ETFs jako součást svých investičních portfolií zvažovat.

Stát Wisconsin investuje do Bitcoinu

Přesněji organizace State of Wisconsin Investment Board. Ta se stala prvním z veřejných penzijních fondů v USA, která alokovala část svých aktiv do bitcoinových ETFs.

Ve formuláři 13F, který wisconsinský penzijní fond za 1. čtvrtletí podal, byla odhalena investice ve výši 163 milionů USD do produktů souvisejících s bitcoiny, včetně jednoho milionu cenných papírů Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) v celkové hodnotě 63,7 milionu USD a 2,5 milionu cenných papírů IBIT v hodnotě 99,2 milionu USD.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.