Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Americké akcie jsou investiční bublina, která praskne. Proč akciový trh čeká velký pád?

Americký akciový trh stále posiluje na nová cenová maxima, což s sebou přináší logickou otázku, zda je růst dlouhodobě udržitelný. Býci opět tvrdí, že „tentokrát je to jiné“. Skutečně tomu tak je?

Publikováno
Americké akcie jsou investiční bublina, která praskne. Proč akciový trh čeká velký pád?
Zdroj: depositphotos.com

Strhla se lavina euforie, když americký trh, v podobě indexů S&P 500 a Nasdaq, pokořil nová cenová maxima. S&P 500 posílil nad 5 000 bodů, což je psychologická úroveň. A psychologické úrovně přitahují velkou pozornost.

Proto se na finančních platformách nemluvilo o ničem jiném, než právě o americkém akciovém trhu. Nejčastěji se řeší, jak dlouho takový růst ještě může vydržet.

Poznámka

Psychologické cenové úrovně jsou kulatá čísla, která zkrátka budí pozornost, což 5 000 bodů jednoznačně splňuje.

Medvědi současný vývoj připodobňují k tzv. dotcom bublině z přelomu milénia. Býci na oplátku tvrdí, že tehdejší doba byla z mikroekonomického a makroekonomického hlediska dost odlišná. A do značné míry mají pravdu, protože tehdy byla nízká inflace, relativně nízké úrokové sazby a uváděla se spousta nových IPO.

Za vysoké částky se obchodovaly “nesmysly”. To zde nyní nevidíme. Přesto jsou validní důvody, proč není něco na americkém akciovém trhu v pořádku. My si je nyní povíme.

Zdroj: tradingview.com
Akciový index S&P 500.
Akciový index S&P 500

Mé poslední video na technologický trh

Americký akciový trh táhnou hlavně technologické tituly

Aby nedošlo k mýlce, nemyslím si, že je nesmyslné investovat do amerického akciového trhu. Je hodně amerických akcií, které lze označit za kvalitní tituly a nejsou extrémně předražené.

Tím se ale dostáváme k “neoblíbenému” stockpickingu. Nabízí se ještě možnost sektorového investování prostřednictvím ETF. Je třeba se však vyhnout akciovým indexům.

Poznámka

Indexové investování skrze ETF je mezi retailovými investory velmi oblíbené, protože je bez jakékoliv práce. Osobně tento přístup za současné situace absolutně nedoporučuji, protože když se něco špatného semele, nejste vůbec chráněni. Příliš diverzifikace má opačný efekt. Vlastně nejste vůbec diverzifikovaní.

Když se podíváme na výkonnost akciových sektorů v rámci indexu S&P 500, celý růst vyloženě táhne technologický sektor. To je argumentem pro to, že se na americkém akciovém trhu vytváří izolovaná investiční bublina.

Mějte na paměti, že býčí trend je všeobecný fenomén. Polopaticky řečeno, má růst vše. Samozřejmě ne zcela proporčně. Nicméně určitě neroste jen několik akcií jako jsou Nvidia, Apple nebo Microsoft.

Zdroj: linkedin.com
Výkonnost S&P 500 dle sektoru
Výkonnost S&P 500 dle sektoru

Z toho vyplývá výše zmíněné, že pasivní investoři preferující celé akciové indexy, nejsou ve skutečnosti vůbec diverzifikovaní. Když totiž technologické akcie začnou klesat, index se hluboce propadne. To znamená, že se hluboce propadnou i jejich investice.

Jsou technologické akcie v investiční bublině?

Množí se názory, že nynější AI rally na akciových trzích zavání investiční bublinou. Nebezpečí těchto bublin tkví v jejich nevyzpytatelnosti. Respektive mohou růst mnohem déle, než si kdokoliv dokáže představit.

V první řadě jde o psychologii. Čím více vyděláváte na bublině, tím déle chcete na této párty participovat. Jakmile však párty skončí, nedostanete se včas pryč. Jakmile DJ přestane hrát a rozsvítí se světla, chtějí najednou odejít všichni, což není fyzicky možné a na trhu to funguje stejně. Nevyzpytatelnost je v tom, že nevíte kdy přesně se světla rozsvítí.

V roce 1998 se ozývaly názory, že technologický sektor roste příliš rychle a spousta investorů si jistě uvědomovala, že jde o investiční mánii, která jednou skončí krachem.

Jak ale vidíte, že celý trh roste, nechcete odejít a pak je pozdě. Však to tehdy vydrželo až do začátku roku 2000. Dokázat se jenom dívat, nebo odejít skutečně zavčas, chce hodně disciplíny.

Poznámka

V roce 1998 měl za sebou technologický sektor dost slušný růst. Opravdová mánie začala až v druhé polovině téhož roku a vydržela do března 2000. Poté technologický sektor klesal 2,5 roku.

Zdroj: tradingview.com
Akciový index Nasdaq
Akciový index Nasdaq

Jestli je současné AI rally obyčejná investiční bublina, v porovnání s jinými bublinami není prozatím extrémně nafouklá. Zároveň nelze zcela upřít, že je za “honbou” AI akcií určitě racio.

V tomto novém odvětví probíhá doslova válka o dominanci na trhu. Některé společnosti zaspaly a snaží se vše rychle dohnat. S tím logicky souvisí velké investice. Proto v tomto sektoru chtějí být i investoři, protože z velkých investic očekávají i velkou návratnost.

Nicméně se často ukáže, že očekávání je posléze v rozporu s realitou.

Zdroj: linkedin.com
Jednotlivé investiční bubliny
Jednotlivé investiční bubliny

Úrokové sazby neklesnou tolik, jak si trhy myslely

Došlo ke zveřejnění inflace (CPI) za leden, což potvrdilo, že první snížení úrokových sazeb jen tak nepřijde. Původně trh propisoval do svých cen první pokles již v březnu, ale to je nyní mimo hru.

Osobně si myslím, že je ze hry i květen, což potvrzuje současné očekávání trhu. Trh v letošním roce počítá s prvním uvolněním měnové politiky až v červnu. Celkově tedy 4násobný pokles pro letošní rok.

To je dost velký rozdíl oproti 6násobnému snížení, které si trh pro aktuální rok ještě vskutku nedávno maloval. 

Zdroj: bloomberg.com
Očekávání trhu ohledně vývoje úrokových sazeb
Očekávání trhu ohledně vývoje úrokových sazeb

Změna v očekávání logicky vede k repricingu (propisování) kurzů na trzích. Někde je to vidět více, někde méně. Hlavně dluhopisový trh zaznamenal nemalé ztráty. Zatímco Bitcoin jenom jako by zakopnul a pokračoval zase v růstu.

Závěrem: Akciový trh roste příliš dlouho

I když je investor na americký akciový trh býk a nesouhlasí s tezí, že je to další bublina, měl by alespoň počítat s velkou korekcí.

Akciový index S&P 500 soustavně posiloval 15 týdnů v řadě. Něco takového se naposledy stalo v 70. letech. Statisticky proto klesá šance, že akciový trh další týdny stabilně poroste.

Investujte s rozumem, investujte opatrně.

Zdroj: linkedin.com
Akciový trh roste 15 týdnů v kuse
Akciový trh roste 15 týdnů v kuse

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
13
3

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Jiří Novotný

Díky za článek. Líbí se mi. Pracuji v IT. Obavy z možné bubliny by měl částečně vyvážit synergický efekt, který s vysokou pravděpodobností nastane spojením několika technologických průlomů v oblasti vývoje humanoidních robotů, AI a virtuální reality. Exponenciála technického pokroku se dále zrychluje.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎