Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bankovní sektor vzkvétá navzdory výzvám: Investiční příležitosti, které musíte znát!

Výkonnost velkých bank v situaci vyšších úrokových sazeb je působivá, jsou zde ale také rizika. Pojďme se podívat na finanční výsledky Bank of America a Wells Fargo.

Publikováno

Výsledková sezona velkých bank ukázala, že banky si s výzvami, kterým bankovní sektor čelí v prostředí vyšších úrokových sazeb, poradily poměrně dobře.

Vyšší úrokové sazby na jednu stranu znamenají riziko vyšších nákladů na nesplácené úvěry, na druhou stranu jsou příležitostí pro zvyšování čistého úrokového výnosu, který se pozitivně projevil v ziskovosti obou bank.

Pozitivní vývoj je vidět i na ceně akcií bank, které jsou od října loňského roku v býčí náladě.

Aktuální cena
Změna
Bank of America / BAC
Načítání
Načítání
Načítání
Wells Fargo / WFC
Načítání
Načítání
Načítání

1. Bank of America (BAC)

Základní ukazatele (stav k 19. 4. 2024):

V prvním čtvrtletí 2024 čistý zisk Bank of America dosáhl 6,7 miliardy USD, ke kterému výrazně přispěl čistý úrokový výnos, který dosáhl 14,2 miliardy USD.

Dalším faktorem, který přispěl k zisku banky, bylo investiční bankovnictví. Bank of America zaznamenala nárůst poplatků v tomto segmentu o 35 % a celkové výnosy dosáhly částky 1,6 miliardy USD.

Příjmy z prodeje a obchodování dosáhly desetiletého maxima ve výši 5,2 miliardy USD, což je nejvíce za poslední dekádu.

Dalším pozitivním ukazatelem byl růst vkladů. Bank of America zaznamenala nárůst vkladů o více než 20 miliard USD, což svědčí o důvěře klientů v bankovní instituci a její schopnost poskytovat stabilní a bezpečné bankovní služby.

Spokojeni mohou být i akcionáři.

Pro akcionáře Bank of America bylo v prvním čtvrtletí vyčleněno 4,4 miliardy USD prostřednictvím zpětných odkupů akcií a dividend.

To ukazuje, že společnost aktivně pracuje na maximalizaci hodnoty pro své akcionáře a současně má dostatek kapitálu k financování svých operací a rozvoje.

Jsou tu ale i negativní signály.

Čisté odpisy spotřebitelských úvěrů, které u Bank of America pravděpodobně nebudou splaceny, v prvním čtvrtletí vzrostly na 1,5 miliardy dolarů z 807 milionů dolarů o rok dříve, a to především kvůli ztrátám z kreditních karet.

Protože úrokové výnosy zůstanou vyšší delší dobu než se čekalo, banky se připravují na to, že stále více Američanů nebude splácet.

V návaznosti na tuto informaci akcie Bank of America nejprve mírně oslabily. David Wagner, portfolio manažer společnosti Aptus Capital Advisors k tomu řekl: “Trh použil Bank of America jako zvěstovatele špatných zpráv ohledně růstu spotřebitelských úvěrů.”

Celkově však zůstává Bank of America stabilní společností se silnou pozicí na trhu a je dobře připravena čelit výzvám v bankovním sektoru.

Technická analýza

 

Zdroj: www.tradingview.com
Bank of America, technická analýza
Akcie Bank of America na týdenním grafu

Akcie Bank of America od října 2023 posilovaly a dospěly k rezistenci na hodnotě 38,40 USD za akcii. Po prezentaci výsledků cena akcie klesla díky zprávě o rostoucích nákladech na odpisy spotřebitelských úvěrů.

Nejbližší support je na hodnotě 32,80 USD za akcii. Analytici z www.investing.com předpokládají v ročním horizontu cenu 39 USD.

2. Wells Fargo

Základní ukazatele (stav k 19. 4. 2024):

Reputace Wells Fargo byla v nedávné minulosti velmi těžce zasažena. Připomeňme skandál, kdy v letech 2002-2016 zaměstnanci banky vytvářeli falešné účty svým klientům, o kterých klienti nevěděli nebo je nepotřebovali.

Tlak na plnění nerealistických cílů byl jednou z příčin tohoto skandálu, za který banka v roce 2022 zaplatila více než 3 miliardy USD vysokou pokutu.

Kromě toho v roce 2023 banka musela zaplatit další pokutu ve výši miliardy USD za to, že svoje akcionáře klamala ohledně stavu přijímání nápravných opatření výše zmíněného skandálu.

Blýskat na lepší časy se začalo letos v únoru, kdy Bidenova administrativa zmírnila některá omezení vůči Wells Fargo s tím, že banka po letech skandálů dostatečně napravila svou toxickou kulturu.

V návaznoti na to pak její akcie začaly strmě stoupat. Za růstem akcií jsou ale i dobré výsledky za první čtvrtletí 2024.

Společnost vykázala meziroční nárůst čistého úrokového výnosu o 0,6 % na 20,9 miliardy USD, což výrazně předčilo očekávání ve výši 18,6 miliardy USD. Zisk na akcii se sice snížil z 1,23 USD na 1,20 USD, ale stále výrazně předčil konsensus na úrovni 1 USD.

K dobrému výsledku přispělo i snížení nákladů na opravné položky k nedobytným úvěrům. Ty poklesly z 1,2 na 0,9 miliardy USD.

Investorům je aktuálně vyplácena dividenda 0,35 USD čtvrtletně, což v ročním součtu a při aktuální ceně akcie kolem 58 USD dává solidní dividendový výnos 2,4 %.

Technická analýza

Technická analýza, Wells Fargo
Akcie Wells Fargo na týdenním grafu

Akcie Wells Fargo se blíží k rezistenci, která je u hodnoty 60 USD za akcii. Za nejbližší support je možné považovat hodnotu 50 USD za akcii.

Analytici z www.investing.com předpokládají v horizontu 12 měsíců hodnotu akcie na úrovni 62 USD.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎