Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

ČEZ vykázal 63% pokles zisku! Proč je to ve skutečnosti dobrá zpráva?

Po rekordním roce 2022 byl loňský rok pro ČEZ druhý nejlepší za posledních 10 let. Skupina oznámila velkou akvizici a daří se jí na poli udržitelnosti a odpovědnosti.

ČEZ vykázal 63% pokles zisku! Proč je to ve skutečnosti dobrá zpráva?
Zdroj: Depositphotos.com

Česká energetická skupina ČEZ vykázala za loňský rok čistý zisk 29,6 miliardy korun, což představuje výrazný pokles o více než 63 procent oproti předchozímu roku.

Tento pokles je z velké části způsoben mimořádnou daní (windfall tax) a odvody ve výši přibližně 40 miliard Kč. I přes výrazný pokles je tento výsledek nejvyšším ziskem za posledních deset let, s výjimkou rekordního roku 2022.

Spotřeba elektřiny v distribuční oblasti ČEZ Distribuce klesla o čtyři procenta na 33,6 TWh. Spotřeba velkých podniků klesla o tři procenta, domácností o čtyři procenta a u malých podniků došlo rovněž ke čtyřprocentnímu snížení.

Pokles spotřeby byl do značné míry způsoben vysokými cenami a klimatickými podmínkami ale také rozmachem fotovoltaických instalací ve vlastnictví zákazníků.

Výsledky za rok 2023 a výhled na letošek

Provozní výnosy společnosti vzrostly o 18 % na 340,6 miliardy Kč, upravený čistý zisk, rozhodující pro stanovení dividendy, činil 34,8 miliardy Kč.

Dividendová politika společnosti, jejímž cílem je vyplácet 60 až 80 procent upraveného zisku, naznačuje pro letošní rok dividendu ve výši 39 až 52 Kč na akcii s tím, že konečné rozhodnutí učiní valná hromada společnosti.

Aktuální vývoj akcií ČEZ

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Provozní zisk ČEZ před odpisy (EBITDA) loni klesl o 5 % na 124,8 miliardy Kč, přičemž pokles o 6,7 miliardy Kč společnost přičítá mimořádnému roku 2022.

Při pohledu do roku 2024 očekává ČEZ EBITDA ve výši 115 až 120 miliard Kč a upravený čistý zisk 25 až 30 miliard Kč, doprovázený očekávanými realizačními cenami elektřiny v průměru mezi 130-135 EUR/MWh.

ČEZ posiluje pozici v plynu

ČEZ také oznámil akvizici více než 55procentního podílu v provozovateli plynárenské infrastruktury GasNet, čímž posílil svou strategickou pozici v transformaci českého teplárenství a jeho přechodu od uhelné energetiky k zemnímu plynu a vodíku.

Akvizice nicméně ještě podléhá schválení Evropské komise a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

Poznámka

GasNet spravuje přibližně 65 000 km plynovodů a má přibližně 80procentní podíl na distribuci zemního plynu v České republice. Obsluhuje přibližně 2,3 milionu odběrných míst a ročně distribuuje 66 TWh plynu.

Transformační strategie ČEZ “Čistá energie zítřka” si klade za cíl zaměřit se do roku 2030 na obnovitelné zdroje a jadernou energii při výrobě elektřiny a na biomasu a zemní plyn při vytápění.

Akvizice významné kapacity dvou terminálů na zkapalněný zemní plyn v Německu a Nizozemsku spolu s akvizicí největšího provozovatele distribuční sítě zemního plynu v zemi posiluje pozici ČEZ na trhu s plynem a je klíčová pro přechod na vodíkové vytápění a energetiku v České republice.

Udržitelnost a bezemisní elektřina

Klíčovou roli při plnění finančních cílů sehrály jaderné elektrárny společnosti, které již pátým rokem po sobě vyrobily více než 30 terawatthodin (TWh) elektřiny.

Výroba z obnovitelných zdrojů vzrostla o 9 % díky příznivým klimatickým podmínkám.

74 % loňského zisku pocházelo z bezemisních aktivit, což je výrazný posun oproti minulosti, kdy hlavním zdrojem zisku bylo uhlí.

Výroba elektřiny z uhlí a zemního plynu společnosti klesla o 13 procent na 17,5 TWh, což odráží horší podmínky na trhu.

ČEZ také splnil klíčový cíl udržitelnosti stanovený v roce 2021, když se v hodnocení ESG umístil mezi 20 procenty nejlepších.

Podle mezinárodního agregátoru hodnocení CSRHub dosáhl ČEZ ke konci roku 84. percentilu, čímž se zařadil mezi 16 procent nejlepších společností na světě v hodnocení ESG.

Uvažujete o investování do akcií ČEZ? Zvážit můžete některého z českých námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Investování zahrnuje rizika ztrát.‎
Výhody
  • Široká nabídka investičních produktů včetně akcií, ETF, dluhopisy, komoditní ETC a dalších
  • Kompletní zákaznická podpora v češtině usnadňuje komunikaci a řešení problémů
Nevýhody
  • Poplatky za obchodování zahraničních akcií jsou velmi vysoké
  • Webová platforma je zastaralá a méně uživatelsky přívětivá než konkurenční platformy.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.