Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Babiš vyzývá vládu k odkupu celého ČEZu! Tvrdí, že by to stát nic nestálo

Premiér Fiala a ex-premiér Babiš se střetli v ostré debatě. Babiš navrhuje zestátnění energetického giganta.

Publikováno
Babiš vyzývá vládu k odkupu celého ČEZu! Tvrdí, že by to stát nic nestálo
Zdroj: Wikimedia Commons / David Sedlecký / CC BY-SA 4.0

Premiér Petr Fiala z ODS a jeho předchůdce Andrej Babiš z hnutí ANO se v nedělní živé debatě ostře střetli v několika projednávaných tématech, zejména v oblasti energetické politiky. Babiš, lídr největší opoziční strany, kritizoval postup současné vlády při řešení energetické krize, a také minulá rozhodnutí v oblasti privatizace, zejména pokud jde o energetický gigant ČEZ.

Babiš se ohradil vůči ODS za prodej části ČEZu během kupónové privatizace v 90. letech a navrhl, aby vláda nyní získala své akcie zpět bez jakýchkoli nákladů. Argumentoval tím, že ČEZ může náklady pokrýt z vlastních prostředků.

Vyčítal také Fialově vládě, že na počátku energetické krize nezastropovala ceny energií u výrobců, a tvrdil, že měl být zaveden cenový strop ve výši 1 500 korun. Podle Babiše vláda svou nečinností umožnila výrobcům elektřiny v únoru 2022 dosáhnout desítek miliard korun zisků, což byly náklady, které se nakonec přenesly na veřejnost.

Vývoj ceny akcií ČEZ za posledních 12 měsíců

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Výzva k odkupu 100 % akcií ČEZu

V televizní debatě na TV Nova Babiš vyzval vládu k odkupu všech volně obchodovaných akcií polostátní energetické společnosti ČEZ a tvrdil, že taková akvizice by byla pro stát v podstatě zadarmo. Kritizoval vládu za získání 100 miliard korun na dividendách, z čehož podle něj profitují premiérovi spolupracovníci a povede to ke zdražení energií pro běžné občany.

Premiér Fiala postup své vlády hájil s tím, že Babišovy návrhy by byly pro státní rozpočet příliš nákladné. “Máme opravdu chtít po matkách samoživitelkách a seniorech, kteří jsou v nouzi, aby se podíleli na podpoře a placení elektřiny, kterou pak platí Andrej Babiš nebo já? To je absurdní a nedává to smysl,” ohradil se Fiala.

Fiala se rovněž zabýval obavami z růstu cen elektřiny a zdůraznil, že i přes zrušení plošného cenového stropu a zvýšení regulované složky ze strany Energetického regulačního úřadu se většina lidí nemusí obávat dramatického zdražení elektřiny.

Většina lidí se nemusí obávat rapidního zvýšení cen elektřiny, avšak ti, co ještě zdražení nepocítili, zažijí větší cenový skok.

U některých by dokonce mohlo dojít k poklesu, zatímco u jiných by se jednalo o nárůst pouze o jednotky procent. Fiala připustil, že pro některé se ceny zvýší výrazně, ale poznamenal, že tito lidé zatím ještě nepocítili dopad energetické krize.

Nyní je nutné zbavit se závislosti na ruské ropě

Poté se diskuse stočila k přetrvávající závislosti země na ruské ropě. Fiala vyzdvihl snahy o rozšíření ropovodu TAL, aby se závislost na ruské ropě snížila. Také zmínil, že Česká republika vyjednala s Evropskou unií výjimku, aby mohla nadále používat ruskou ropu, ale zároveň od ní pomalu upouštět. Hrdě také poznamenal, že jeho vláda zcela odstranila závislost země na ruském plynu.

Babiš Fialovy výroky odmítl, obvinil ho z přenášení viny na Ukrajinu, nebo na předchozí vládu a kritizoval Fialův nedostatek podnikatelských zkušeností.

Po celý rok se spekulovalo o možném odkupu zbývajících akcií ČEZ státem, což vyvolávalo neklid mezi akcionáři. Vláda byla také aktivní při nákupu energetické infrastruktury, například sítě čerpacích stanic Robin Oil, společnost Net4Gas, která provozuje rozsáhlou síť plynovodů a předávacích stanic, a firmu RWE Gas Storage, která vlastní většinu podzemních zásobníků zemního plynu v zemi.

Tyto akvizice vyvolaly smíšené reakce odborníků a politiků, přičemž někteří z nich tyto kroky zpochybňují v kontextu již tak silně regulovaného trhu a obecného úsilí o konsolidaci veřejných financí. Zejména nákup sítě čerpacích stanic vyvolal značnou kritiku, ale obavy se objevily i v souvislosti s dalšími akvizicemi.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
1
1

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎