Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Sázky miliardářů na ČEZ se zvyšují. Kdo navýšil své podíly?

PPF banka zvýšila svůj podíl v energetické společnosti ČEZ na více než 2 %. Možná akcie kupovala pro své klienty. Pravděpodobnější je ale investice skupiny.

Sázky miliardářů na ČEZ se zvyšují. Kdo navýšil své podíly?
Zdroj: cncenter.cz

Energetická společnost ČEZ, ve které majoritní podíl drží stát, přivítala mezi své významné akcionáře dalšího velkého hráče českého byznysu.

Po investicích miliardáře Pavla Tykače a skupiny J&T se nyní mezi hlavní akcionáře zařadila také PPF banka. Ta podle informací zveřejněných na stránkách ČEZ dosáhla v polovině loňského roku podílu ve výši 1,95 %.

PPF navýšila svůj podíl na více než 2 %

PPF banka je součástí investiční skupiny PPF, která je jedničkou na českém investičním trhu. Podíl PPF banky v ČEZ se v průběhu roku zvýšil a na konci prosince dosáhl 2,09 %, což odpovídá 11,2 milionu akcií.

Hodnota tohoto balíku akcií se aktuálně pohybuje kolem 10,6 miliardy korun, když se cena jedné akcie aktuálně pohybuje lehce pod 950 korunami.

Aktuální vývoj akcií ČEZ

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

“Je možné, že akcie nakupují na základě mandátu od svých klientů,” vysvětlil portfolio manažer společnosti Cyrrus, Tomáš Pfeiler, ale nevyloučil ani možnost, že investice pochází přímo od samotné skupiny PPF.

Podobně jako zahraniční banky Clearstream Banking a Chase Nominees, může i PPF banka držet akcie ČEZ pro své klienty.

Na rozdíl od těchto bank je však PPF banka primárně interní bankou celé skupiny, kterou vlastní rodina Kellnerových.

“Naše akcie jsou volně obchodovány a jako firma nemáme žádné konkrétní informace o těchto obchodech,” komentoval situaci mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

Další velcí akcionáři

PPF banka však není jediným subjektem, který navyšuje svůj podíl v ČEZ. Aktivní je také Belviport Trading, společnost miliardáře Pavla Tykače, který vlastní nadnárodní energetickou skupinu Sev.en.

Belviport Trading zvýšil svůj podíl z 2,23 % v polovině loňského roku na 2,48 % na konci roku. V polovině roku 2022 Tykač držel pouze 1,47 % akcií ČEZ.

Tykačův dlouholetý byznys partner Petr Nešetřil, prostřednictvím kyperské společnosti Abaretia Holdings, získal 1 % akcií ČEZ. Společně tak Tykač a Nešetřil drží téměř 3,5 % akcií energetické skupiny.

Aktivními akcionáři jsou také investiční skupina J&T a Michal Šnobr, kteří drží přes 1 % akcií ČEZ.

Akcionář Podíl v procentech
Česká republika 69,78
Belviport Trading Limited (Pavel Tykač) 2,48
PPF banka 2,09
Clearstream Banking 1,52
Chase Nominees Limited 1,40
BlackRock 1,19
Michal Šnobr a spol Přes 1,00
Abaretia Holdings Limited 1,00

Sázky na zestátnění

Velcí investoři nakupovali akcie ČEZ i během loňského roku, kdy vláda Petra Fialy podnikla kroky k možnému zestátnění části ČEZ. Tehdy se spekulovalo, že by stát mohl vykoupit akcionáře za cenu s prémií nad tržní hodnotou, podobně jako to učinila francouzská vláda s energetickou společností EdF.

“Mohlo to být sázení na zestátnění,” uvedl Pfeiler, který však dodal, že vzhledem k politickému riziku již investice do akcií ČEZ není tak atraktivní. Nicméně skupina PPF má podle něj zkušenosti s řízením politických rizik.

Návrh na zestátnění, konkrétně tzv. lex ČEZ, který by umožnil státu převzít elektrárny ČEZ, nakonec neprošel. Tento návrh vyvolal mezi akcionáři značný rozruch, jelikož by změna umožnila státu rozdělení firmy a získání kontroly nad klíčovými částmi energetické skupiny.

Schválení takové změny by totiž vyžadovalo pouze 75 % hlasů na valné hromadě místo současných 90 %, přičemž minimální účast by byla stanovena na dvě třetiny.

Vyčlenění výrobních zdrojů ČEZ by mělo negativní dopad na pražskou burzu, protože akcie ČEZ v současné podobě patří mezi nejvíce obchodované tituly na trhu.

Uvažujete o investování do akcií ČEZ? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Výhody
  • Saxo Bank umožňuje obchodování s více než 70 tisíci aktivy zahrnující akcie, forex, CFD, komodity, opce aj.
  • Zákaznická podpora je dostupná v českém jazyce
Nevýhody
  • Zdanění českých dividend 35% sazbou. 15% sazba pouze pro klienty Platinum a VIP na vyžádání
  • Broker neumožňuje obchodování s frakčními akciemi
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.