Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Budoucnost bez ruského plynu! ČEZ získal významný podíl v německém LNG terminálu

Publikováno
Budoucnost bez ruského plynu! ČEZ získal významný podíl v německém LNG terminálu
Zdroj: Depositphotos.com

Česká republika učinila zásadní krok pro zajištění budoucích dodávek plynu a snížení závislost na dodávkách z Ruska. Vláda společně se Skupinou ČEZ zajistila pro Českou republiku dvě miliardy kubíků zemního plynu v jednom z budovaných pevninských LNG terminálů v německém Stade. Dvě miliardy kubíků odpovídají 25 procentům roční spotřeby České republiky.

Terminál Stade bude stát nedaleko Hamburku při ústí Labe do Severního moře a provozovatel Hanseatic Energy Hub jej spustí v roce 2027. Dalšími nájemci terminálu jsou německé společnosti EnBW a SEFE.

“Podíl v terminálu ve Stade nedaleko Hamburku má navíc výhodu v podobě toho, že je blíž než terminál v Nizozemsku. Dodávaný plyn tedy poteče přes méně hranic, což sníží poplatky za jeho dopravu do Česka,” pochvaluje si tento krok Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu.

Jaké jsou další varianty dodávek plynu?

V současné době má Česko pronajatou část LNG terminálu v holandském Eemshavenu, kde má k dispozici asi tři miliardy metrů krychlových plynu ročně. Vláda tento kontrakt uzavřela vloni a je platný do roku 2027. Rovněž se nevzdává možnosti prodloužení pronájmu těchto kapacit.

Ministr Jozef Síkela uvedl, že vláda ještě jedná o dalších variantách dodávek plynu do země. Vedle LNG terminálů má stát také zájem o plyn, který by do země proudil potrubím, například z Norska.

Klesá spotřeba plynu

Spotřeba plynu v ČR výrazně klesla z 9,4 miliard kubíků za rok 2021 na 7,5 miliard kubíku v roce 2022. Také letos se podařilo oproti loňskému roku uspořit okolo 700 milionů kubíků, tedy asi 10 procent. Jistě tomu napomáhá zdražování této komodity, se kterým jde ruku v ruce snižování spotřeby plynu domácností.

Vývoj ceny zemního plynu za poslední 2 roky

Investice do budoucnosti

“Celková kapacita terminálu ve Stade činí 13,3 miliardy kubických metrů plynu. Z toho 1,3 miliardy jde na krátkodobé kontrakty, zbylých 12 miliard jsou dlouhodobé a my z toho máme šestinu. Smlouva je uzavřena na 15 let s opcí na 25 let,” uvádí ministr financí Zbyněk Stanjura s tím, že terminál počítá výhledově s přechodem na import klimaticky neutrálního amoniaku, z něhož se následně vyrábí zelený vodík.

ČEZ od počátku usiloval o získání dlouhodobé kapacity v některém z připravovaných pevninských terminálů, jelikož pevninské terminály postupně nahradí ty dočasné, plovoucí. Výhodou těchto pevninských terminálů je větší kapacita, rychlejší vykládka a regasifikace LNG. Součástí terminálu ve Stade budou také zásobníky na LNG.

Ministr Jozef Síkela zdůraznil, že plynu bude v příštích měsících dostatek. Tuzemské zásobníky jsou podle něj naplněny výrazně více než bylo v minulých letech zvykem. Ceny plynu by podle něj měly v příštím roce na trhu dál klesat, a to až o čtvrtinu.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.