Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

ČEZ inkasuje rekordní dotaci na přestavbu mělnické elektrárny. Analytici akciím nevěří

Publikováno
ČEZ inkasuje rekordní dotaci na přestavbu mělnické elektrárny. Analytici akciím nevěří
Zdroj: ihned.cz

ČEZ v rámci přechodu od fosilních paliv získává dotace z modernizačního fondu. Inkasuje již druhou dotaci na přestavbu uhelné elektrárny Mělník. Tentokrát rekordní ve výši přesahující 7,5 miliardy korun. První o objemu 6,1 miliard korun obdržel v létě na vybudování zařízení pro energetické využití odpadů (spalovna) v areálu téže elektrárny.

Mělnické zařízení Energotrans je největším tuzemským teplárenským zdrojem. Vytápí půlku Prahy plus Mělník a Neratovice. ČEZ již dříve ohlásil svůj cíl přestavět toto zařízení na systém paroplynových terminálů a spalovny odpadu. V případě spalovny přitom již byla zvolena firma pro realizaci stavby – jde o konsorcium Metrostav DIZ a Subterra

ČEZ inkasoval s přehledem nejvyšší dotace

Kvůli vysoké ceně emisních povolenek a celkovému přechodu naší republiky k zeleným zdrojům energie stát ohlásil navýšení prostředků v modernizačním fondu na 500 miliard korun.

V oblasti teplárenství se peníze spotřebovávají nejrychleji, jelikož na teplárenské infrastruktuře je závislých 1,6 milionu českých domácností, tedy zhruba 4 miliony občanů. Jde o zařízení, která potřebují urychlenou přestavbu nebo modernizaci.

ČEZ vede s přehledem tabulku největších dotovaných projektů, díky svým dvěma dotacím na zařízení v Mělníce. Má také velký náskok, co se týká výše dotací, neboť kromě projektů ČEZu v Mělníce žádná nepřesáhla 3 miliardy korun. ČEZ je se svými 7,5 miliardami na přestavbu a 6,1 miliardami na zřízení spalovny nedostižitelným lídrem.

Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže, se terminály v Mělníce budují s ohledem na budoucí možnost spalování vodíku. Technologickou inovací bude také využití akumulace tepla z horké vody.

Vývoj ceny akcií ČEZ od začátku roku

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Akcie ČEZ si zatím v letošním roce i díky rostoucím cenám energií připsaly více než 20% růst. Jejich budoucí vývoj však zůstává ve hvězdách. Například analytici švýcarské banky UBS, která začala akcie ČEZ nově sledovat predikují ČEZu propad až na 800 korun za akcii a doporučují akcie prodat. Fio banka aktuálně vidí cílovou cenu akcií energetického giganta na ceně 951 korun a akcie doporučuje držet.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎