Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcionáři ČEZ se bouří: Jaká je jejich nová zbraň proti vládě?

Menšinoví akcionáři ČEZ bojují proti poklesu hodnoty svých akcií! Chtějí vydat petici a zakládají sdružení na ochranu svých investic a práv.

Publikováno
Akcionáři ČEZ se bouří: Jaká je jejich nová zbraň proti vládě?
Zdroj: Depositphotos.com

Menšinoví akcionáři polostátní společnosti ČEZ se chystají založit sdružení v reakci na pokles hodnoty akcií v posledních dvou letech. K tomuto poklesu přispěla zejména nejistota ohledně záměru vlády vykoupit 30procentní menšinový podíl akcionářů ČEZ.

Nespokojenost těchto akcionářů je také částečně způsobena zavedením 60procentní neočekávané daně z mimořádných zisků (tzv. windfall tax), která je platná od loňského roku.

ČEZ přispěl státu nejvyšší částkou, co se týká windfall tax, a také z odvodů za nadměrné tržby z výroby elektřiny.

Vývoj ceny akcií ČEZ od začátku roku

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Minoritní akcionáři se hodlají spojit

Minoritní akcionáři ČEZ se rozhodli spojit, aby lépe ochránili své zájmy, jak uvedl Pavel Grünfeld, jeden z iniciátorů. Tato skupina, vytvořila komunitu na sociální síti X pod názvem ČEZ Minoritní akcionáři, která má již 2 600 členů.

Členové plánují zveřejnit petici a otevřený dopis adresovaný vedení ČEZ, vládě a České národní bance, aby poukázali na své problémy. Tímto krokem chtějí akcionáři aktivně vstoupit do dialogu s vedením společnosti a vládou ohledně svých práv.

Podle skupiny selhala především Česká národní banka, která má za úkol účinně dohlížet na kapitálový trh a zabránit manipulaci s cenami akcií.

Poslední kapkou pro akcionáře bylo nedávné prohlášení ministra financí Zbyňka Stanjury, že daň z neočekávaných zisků bude platit i v roce 2024, přestože původní důvody pro její zavedení pominuly.

V loňském roce stát výnosem z neočekávané daně dotoval stropy cen energií, dotace cen však převýšily mimořádné příjmy státu o přibližně 18 miliard korun. Většinu těchto prostředků přitom poskytl ČEZ.

Celkem stát získal přibližně 39 miliard korun z daně z neočekávaných zisků a 18,5 miliardy korun z nadměrných výnosů z výroby elektřiny. Minoritní akcionáři však upozorňují na nutnost zahrnout do státních příjmů také výjimečně vysokou dividendu od ČEZ, která státu vydělala celkem 54 miliard korun.

Plány spolku do budoucna

Sdružení zvažuje další kroky, včetně vyjádření nespokojenosti předvolebními demonstracemi nebo hlasováním v květnových volbách do Evropského parlamentu.

Zvažují také právní kroky proti státu nebo vedení ČEZ v závislosti na hospodářských výsledcích společnosti, které mají být zveřejněny koncem března.

Michal Šnobr, významný minoritní akcionář ČEZ a spolupracovník finanční skupiny J&T, proti neočekávané dani též protestuje. Dokonce ji označuje za nástroj konfiskace majetku, pokud bude navzdory konci energetické krize pokračovat i letos.

Očekává se, že jeho spolupráce se zakladateli sdružení bude externí, neboť není jeho členem.

Chybí jasný plán vlády

Dalším sporným bodem pro akcionáře je absence jasného plánu vlády ohledně odkupu menšinových podílů v ČEZ, kde má ministerstvo financí většinový podíl 70 %.

Premiér Petr Fiala v roce 2022 naznačil, že stát chce získat výhradní kontrolu nad zdroji výroby elektřiny, ale žádný plán nebyl zveřejněn.

Navíc legislativní návrh známý jako Lex ČEZ, který by majoritnímu akcionáři usnadnil rozdělení společnosti, byl stažen poté, co čelil kritice a obavám o jeho ústavnost.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.