Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

(10) Investovali jsme 300 000 Kč do akcií: Akcie AMD a Crowdstrike hvězdami našeho portfolia

Již je to 9 měsíců, co jsme investovali 300 000 Kč do portfolia 25 akcií, o jehož vývoji vás pravidelně informujeme. Jak se našim investicím dařilo v únoru?

(10) Investovali jsme 300 000 Kč do akcií: Akcie AMD a Crowdstrike hvězdami našeho portfolia
Zdroj: depositphotos.com

Po dvouciferném zisku v listopadu, 5% zisku v prosinci a přibližně 4% zisku v lednu jsme i tentokrát pokračovali v tomto trendu – podobně jako globální benchmarky – když si naše portfolio v únoru připsalo přibližně 4% zisk.

Za 9 měsíců investice našeho portfolio performuje srovnatelně s indexem S&P 500, poráží indexy Dow Jones a Euro Stoxx 50 a o přibližně 6 % zaostává za technologickým indexem Nasdaq 100.

Za zmínku rozhodně stojí, že pouze 6 titulů z našeho portfolia postihla v únoru ztráta – nejvýznamnější akcie ČEZ.

Nejlepší výkonnost si připsaly už 3. měsíc po sobě akcie AMD. Celkově vůbec nejvýkonnějším titulem z našeho portfolia jsou však stále akcie Crowdstrike, které za 9 měsíců již více než zdvojnásobily svou hodnotu.

Pojďme se podívat na další podrobnosti.

TIP

Pokud chcete zjistit, na základě jaké metodiky jsme portfolio sestavovali a jaké jsou naše investiční cíle, pak vám doporučujeme si přečíst první díl tohoto seriálu.

V únoru se nejlépe dařilo růstovým akciím, ztratily naopak dividendové akcie

Asi není překvapivé, že v únoru vykazovaly jednotlivé kategorie našeho portfolia značně různorodou výkonnost.

Ačkoliv jsme celkově zaznamenaly přibližně 4% zisk, dividendové akcie, jako celek si připsaly ztrátu, kterou kompenzovaly svou výkonností zejména růstové akcie.

Vývoj hodnoty jednotlivých kategorií akcií našeho portfolia v průběhu února
Vývoj hodnoty jednotlivých kategorií akcií našeho portfolia v průběhu února

Bezpečné akcie potvrzují své označení a nabízejí stabilní růstovou trajektorii s působivou celkovou výkonností téměř 23 %, kterou jen v únoru umocnily solidním nárůstem o 4,75 %.

Tato kategorie působící jako základní kámen portfolia přispěla k růstu jeho hodnoty o více než 22 tisíc korun.

Dividendové akcie se naopak potýkaly s drobným neúspěchem, když v únoru poklesly o 2,21 %, což mírně snížilo jejich celkový lesk – na vině jsou především akcie energetického giganta ČEZ.

Ani celkově ovšem nevykazují příliš pozitivní výkonnost, když přispěly k hodnotě portfolia celkovým růstem okolo 3 %. I dividendové akcie, které jsou součástí našeho portfolia, tak poukazují na současný trend, kdy se netěší příliš velké oblibě investorů.

Evropské akcie pak zaznamenaly v únoru 4,41% růst, což přispělo k celkovému zvýšení jejich hodnoty o více než 14 %. V peněžním vyjádření se jedná o zisk přesahující 9 tisíc korun.

Jako hvězdy portfolia vynikají růstové akcie, které v únoru prudce vzrostly o 12,60 %, což jejich celkovou výkonnost katapultovalo na ohromujících 46,22 %. Vzhledem k tomu, že růstové akcie tvoří nejmenší část našeho portfolia, v peněžním vyjádření přispěly k jeho růstu “pouze” částkou ve výši 22 592 Kč.

Tyto akcie jsou nicméně příkladem vysoké výnosnosti růstově orientovaných investic, kterou podtrhuje jejich schopnost dosahovat lepších výsledků v příznivém ekonomickém prostředí.

Celkový vývoj hodnoty jednotlivých kategorií akcií našeho portfolia
Celkový vývoj hodnoty jednotlivých kategorií akcií našeho portfolia

Na dividendách jsme už inkasovali více než 5 tisíc korun!

Za první tři kvartály naší investice nám již byly vyplaceny dividendy přesahující 5 tisíc korun. Téměř z pětiny se na této částce podílely akcie ČEZ. Dalšími významným zdroji pasivního příjmu pak jsou akcie OneMain Holdings a Novartis.

Jen v únoru jsme pak na dividendách obdrželi téměř 1 300 korun. V únoru nás pak nejvíce potěšila dividenda od společnosti OneMain Holdings, která v listopadu činila přibližně 244 korun. Následovaly společnosti British American Tobacco a Citigroup.

Z titulů, které zmíněny nebyly, nám více než 300 korun na dividendách vyplatily ještě akcie Verizon a Realty Income. Celkově nám pak alespoň nějaký pasivní příjem vyplatilo hned 18 z 25 titulů našeho portfolia.

Výše dividendy vyplacené jednotlivými akciemi našeho portfolia
Výše dividendy vyplacené jednotlivými akciemi našeho portfolia

Jak si naše portfolio stojí ve srovnání s globálními benchmarky?

Od samého začátku našeho investičního dobrodružství jsme se zaměřovali na porovnávání výsledků našeho investičního portfolia s předními globálními akciovými indexy, které slouží jako měřítka pro hodnocení naší úspěšnosti.

I když jsme v úvodních fázích naší cesty zaostávali za americkými tržními indexy, a to hlavně kvůli slabým výkonům evropských akcií ve srovnání s jejich americkými protějšky, pozorujeme nyní známky pozitivního obratu.

V únoru jsme s výkonností téměř 4 % výrazně překonali akciový index Dow Jones. Naopak jsme mírně zaostali za indexem S&P 500 a indexem Nasdaq 100. Vůbec poprvé za celých 9 měsíců pak nejlepší výkonost ze všech indexů vykázal Euro Stoxx 50, za kterým jsme pochopitelně v únoru rovněž zaostali.

Info

K nákupu investičního portfolia jsme využili brokera XTB, který krom nákupu jednotlivých akcií a dalších aktiv nově nabízí i možnost automatického nákupu ETF. Více informací se dozvíte v recenzi níže: 

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou

Únorový vývoj hodnoty amerických akciových indexů

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání
Dow Jones Industrial Average / DJIA
Načítání
Načítání
Načítání

Za celých 9 měsíců naší investice si vede námi sestavené portfolio rovněž poměrně obstojně. Podařilo se nám v průběhu posledních 4 měsíců snížit ztrátu na index S&P 500, kterou jsme naakumulovali v prvních třech měsících investování.

Od září loňského roku se nám dařilo globální benchmarky překonávat – a to i poměrně výrazně – s výjimkou prosince a nyní února.

Celkové zhodnocení našeho portfolia, včetně dividend, za 9 měsíců dosáhlo více než 20 %, což nás staví na podobnou úroveň s indexy S&P a Dow Jones. Za technologických indexem Nasdaq 100 zaostáváme o necelých 6 % a o necelých 5 % převyšuje výkonnost našeho portfolia evropský index Euro Stoxx 50.

Srovnání výkonnosti našeho portfolia s výkonností vybraných globálních indexů
Srovnání výkonnosti našeho portfolia s výkonností vybraných globálních indexů

Již třetí měsíc po sobě vládnou našemu portfoliu akcie AMD

V únoru se cena většiny akcií výrazně neměnila, přičemž alespoň drobný zisk si připsalo hned 19 z 25 titulů našeho portfolia.

Nejvýrazněji rostla cena akcií AMD, které jsou již třetí měsíc z řadě nejvýkonnějším titulem našeho portfolia. Zdárně jim však sekundují akcie Crowdstrike (vůbec nejvýkonnější titul našeho portfolia) a dařilo se i akciím ASML. Poraženým měsíce února jsou naopak akcie ČEZ.

Z jakých důvodů k těmto pohybům vlastně došlo?

Nejvýkonnější a nejhůře výkonné složky našeho portfolia v průběhu února
Nejvýkonnější a nejhůře výkonné složky našeho portfolia v průběhu února

AMD

Akcie AMD v únoru výrazně vzrostly díky kombinaci strategického pokroku v oblasti technologie umělé inteligence, dobrých finančních prognóz a dynamiky trhu.

Společnost zvýšila svou prognózu prodeje čipů s umělou inteligencí pro rok 2024 na 3,5 miliardy dolarů, oproti dřívějšímu odhadu ve výši 2 miliard dolarů. Tato úprava přišla poté, co se výsledky AMD za 4. čtvrtletí 2023 vyrovnaly očekáváním analytiků.

AMD se také staví do pozice silného konkurenta na trhu s umělou inteligencí, zejména díky nové rodině čipů MI300, která má překonat vlajkové produkty společnosti Nvidia v oblasti trénování modelů umělé inteligence.

Očekává se, že trh s AI čipy výrazně poroste, a AMD si zajistila významné klienty, jako jsou Meta Platforms, OpenAI a Microsoft, což posiluje důvěru investorů v její růstovou trajektorii.

Vývoj ceny akcií AMD v průběhu února

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AMD Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

CrowdStrike

Akcie CrowdStrike v únoru vzrostly z několika důvodů, včetně silné tržní dynamiky a působivých výsledků v oblasti cloudového zabezpečení a ochrany identity.

Celkový optimismus na trhu, podpořený pozitivními zprávami o ziscích technologických gigantů a očekáváním snížení úrokových sazeb, přispěl k příznivému prostředí pro růstové akcie, zejména ty z odvětví umělé inteligence a technologií. CrowdStrike, který je lídrem v oblasti kybernetické bezpečnosti, z tohoto trendu těžil.

Společnost navíc vykázala dobré hospodářské výsledky a zdůraznila své úspěchy v oblasti cloudové bezpečnosti a ochrany identity. Její výkonnost odráží přetrvávající a zvýšené kybernetické hrozby spolu s očekáváním, že by vzestup umělé inteligence mohl zesílit sofistikovanost útoků.

Tyto faktory společně naznačují rostoucí poptávku po nabídce společnosti CrowdStrike. Akcie společnosti navíc v uplynulém roce vykázaly výrazný růst, což podtrhuje její silnou pozici na trhu a důvěru investorů v její budoucí vyhlídky

Vývoj ceny akcií CrowdStrike v průběhu února

Načítání
Načítání
Kupte si akcie CRWD Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

ASML

Akcie ASML zaznamenaly v únoru výrazný nárůst díky kombinaci silných čtvrtletních zisků a výrazného nárůstu objednávek. Ve čtvrtém čtvrtletí společnost vykázala 9% nárůst čistého zisku a 12,5% nárůst tržeb, čímž překonala očekávání analytiků.

Tyto finanční výsledky byly podpořeny rekordními objednávkami v hodnotě více než 9 miliard eur, což poukazuje na potenciální oživení trhu s počítačovými čipy.

Navzdory tomu, že společnost čelí novým omezením prodeje do Číny, zachovala opatrný, ale konzervativní výhled prodeje v roce 2024.

Silný objem nevyřízených objednávek společnosti, zejména na její pokročilé stroje využívající extrémní ultrafialové (EUV) litografie, naznačuje silnou poptávku po jejích produktech, zejména ze strany velkých výrobců čipů, kteří plánují zvýšit kapacitu v reakci na rostoucí poptávku po čipech s umělou inteligencí.

Vývoj ceny akcií ASML v průběhu února

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ASML Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

ČEZ

Akcie ČEZ v únoru navázaly na leden a zaznamenaly pokles. Ten byl opět výsledkem kombinace několika faktorů. Jedním z nich byl zveřejněný výhled rakouské energetické společnosti Verbund na letošní rok, který výrazně zaostal za odhady trhu – ten v první polovině února poslal akcie ČEZ o více než 5 % dolů.

Dalším negativem bylo snížení cílových cen ze strany analytiků. Ti poukazovali na klesající cenu elektřiny a tím pádem i klesající ziskovost energetického giganta. Krom toho se také očekává, že na hospodářský výsledek firmy za loňský rok bude mít negativní dopad i tzv. wndfall tax.

K vývoji ceny akcií pak samozřejmě nepřispívá ani neustála nejistota ohledně budoucnosti společnosti a její potenciální restrukturalizace a rozdělení.

Vývoj ceny akcií ČEZ v průběhu února

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Do první šestky akcií s největším pohybem se dostaly ještě akcie BAE Systems, které zakončily měsíc únor v kladných číslech.

Vývoj ceny akcií BAE Systems v průběhu února

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BA Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Akcie Realty Income, pak naopak ztratily. Ostatní akcie z našeho portfolia pak vykázaly ještě menší měsíční změny. Je tak možné konstatovat, že naše portfolio za sebou má poměrně poklidný měsíc.

Vývoj ceny akcií Realty Income v průběhu února

Načítání
Načítání
Kupte si akcie O Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Slovo závěrem: Shrnutí aktuální situace:

Za uplynulých 9 měsíců nám akciový trh již ukázal svou pozitivní i negativní stránku.

Díky sérii konzistentních zisků – dvouciferných v listopadu, 5% v prosinci a přibližně 4% v lednu i únoru – jsme však dokázali dohnat naši počáteční ztrátu na globální akciové benchmarky a daří se nám dosahovat rovnováhy mezi růstem a stabilitou.

Za povšimnutí určitě stojí, že jen lehce zaostáváme za indexem S&P 500, překonáváme Dow Jones a Euro Stoxx 50 a přeci jenom výrazněji zaostáváme za technologicky orientovaným Nasdaq 100.

Dosavadní výkonnost akcií z našeho portfolia
Dosavadní výkonnost akcií z našeho portfolia

Bližší pohled odhalí diferencovanou situaci: pouze šest titulů zaznamenalo v únoru pokles, přičemž nejvýraznější zaznamenaly akcie ČEZ. Naopak společnost AMD se stala opakovaným vítězem již tři měsíce po sobě, přičemž v čele celkové výkonnosti stojí Crowdstrike, který za toto období více než zdvojnásobil svou hodnotu.

Podrobnější pohled na portfolio zdůrazňuje odolnost “bezpečných akcií”, které se mohou pochlubit téměř 23% celkovým růstem, v kontrastu s drobným ústupem dividendových akcií, především v důsledku slabší výkonnosti společnosti ČEZ.

Výrazný vzestup růstových akcií – i když tvoří menší součást našeho portfolia – rovněž významně přispívá k růstu portfolia.

Důležitou roli v rámci naší investiční strategie hrají i dividendy, které za první tři čtvrtletí přinesly více než 5 000 Kč, což podtrhuje hodnotu pasivních zdrojů příjmů v naší investiční strategii.

Při porovnání naší výkonnosti s globálními benchmarky je zřejmé, že naše portfolio dosáhlo chvályhodné výkonnosti. I přes počáteční zpoždění, zejména vůči indexům amerických trhů, je zřejmý pozitivní posun a téměř 20% zhodnocení za devět měsíců.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎