Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Výrazně podhodnocená akcie s 10% dividendou. Investiční klenot, který vám možná uniká

Hledáte investiční příležitosti? Vysoký dividendový výnos a podhodnocení činí z British American Tobacco atraktivní volbu. Co říká technická analýza?

Výrazně podhodnocená akcie s 10% dividendou. Investiční klenot, který vám možná uniká
Zdroj: Midjourney.com

Hledáte-li vhodné akcie k investování, určitě byste měli uvažovat o společnostech s dobrou historií a slibnými finančními ukazateli. Mezi takové podniky bezesporu patří i British American Tobacco.

Proto jsme také tuto akcii zařadili do investičního portfolia, do kterého jsme investovali 300 000 Kč.

V této analýze se budeme společností British American Tobacco věnovat blíže – zdůrazníme její silné stránky, jako jsou vysoký dividendový výnos a podhodnocení, ale neopomeneme ani rizika, která jsou s investováním do této akcie spojená.

Proč uvažovat o investici do akcií British American Tobacco

  • Vysoký dividendový výnos: British American Tobacco nabízí vysoký dividendový výnos ve výši přibližně 10 %, což ze společnosti činí atraktivní volbu pro investory, kteří očekávají od svých investic pasivní příjem.
  • Silný obchodní model: Společnost má silný obchodní model jako globální značka spotřebního zboží s mnoha možnostmi růstu a cenovou silou, což podporuje její investiční přitažlivost.
  • Potenciál pro zhodnocení: I při konzervativních odhadech charakterizuje akcie potenciál značného celkového výnosu, který kombinuje jak kapitálový růst, tak dividendový výnos.
  • Ocenění: Společnost je považována za levně ohodnocenou z hlediska tradičních oceňovacích měřítek.
TIP

Zajímá vás, jaké další tituly jsme kromě akcií British American Tobacco zařadili do našeho portfolia? Přečtěte si tento článek: Investovali jsme 300 000 Kč do akcií: Představení investičního portfolia. 

Jaká jsou rizika investování do akcií British American Tobacco?

  • Právní a regulační problémy: Společnost čelí probíhajícím soudním řízením, včetně hromadné žaloby, která ji viní z podstatného podcenění rizik spojených s jejími prémiovými americkými cigaretovými značkami, což vedlo k významnému snížení ceny akcií.
  • Tržní a konkurenční tlaky: Konkurenční prostředí je náročné, zejména na trhu s bezdýmnými výrobky, kde British American Tobacco soupeří s dalšími významnými hráči a levnějšími čínskými výrobky. To vyvolává obavy o její schopnost udržet si podíl na trhu.
  • Zdravotní a sociální trendy: Rostoucí povědomí o negativech kouření a regulační snahy o omezení kouření na celém světě by mohly vést k poklesu prodeje tabákových výrobků.

Fundamentální data British American Tobacco:

British American Tobacco vykazuje konzistentní hodnoty příjmů s předpokládaným mírným nárůstem do roku 2025, což naznačuje stabilitu jejího hospodaření. Rovněž ukazatele EBITDA, EBIT a čistý zisk společnosti zaznamenaly růst, což svědčí o efektivním provozu a ziskovosti.

Provozní marže společnosti zůstává stabilní a pohybuje několik let na úrovni 35 % (srovnatelná jako u společností Philip Morris a Altria Group), což odráží schopnost společnosti udržet ziskovost svých operací. Podobně údaje o čisté marži a zisku na akcii (EPS) podtrhují schopnost British American Tobacco vytvářet zisk a efektivně jej rozdělovat mezi akcionáře.

O tom svědčí dividendová politika společnosti, kde je patrné postupné zvyšování dividendy na akcii v průběhu let. Očekává se, že tento trend bude pokračovat, což signalizuje závazek společnosti vracet hodnotu svým akcionářům.

Ukazatele finanční páky a likvidity společnosti, jako je poměr dluhu k vlastnímu kapitálu a ukazatel běžné likvidity, naznačují stabilní finanční strukturu se zvládnutelnou úrovní dluhu a schopností pokrýt krátkodobé závazky.

Co se pak týče základních oceňovacích měřítek P/E ratio (6,47), P/B ratio (0,73) a P/S ratio (1,97), jeví se akcie jako velmi výrazně podhodnocené.

TIP

Zajímá vás jak se našemu investičnímu portfoliu, do kterého jsme investovali 300 000 Kč, daří? Zde si můžete přečíst shrnutí za říjen, listopad a prosinec.

Business model společnosti British American Tobacco

British American Tobacco provozuje diverzifikovaný obchodní model zaměřený na výrobu a prodej tabákových a nikotinových výrobků – cigarety, bezdýmný tabák a výrobky pro vaping.

Jádrem modelu společnosti je silné portfolio globálních a lokálních značek, které jí umožňuje uspokojovat širokou škálu spotřebitelských preferencí na různých trzích. Společnost také významně investuje do výzkumu a vývoje s cílem inovovat a vyvíjet nové výrobky – zejména v oblasti méně rizikových výrobků, jako jsou elektronické cigarety a zahřívané tabákové výrobky.

Celosvětová přítomnost společnosti zajišťuje její značný rozsahjedna z konkurenčních výhod – a geografickou diverzifikaci, což snižuje její závislost na jednom trhu.

Součástí obchodního modelu British American Tobacco je také zaměření na udržitelnost a environmentální, sociální a správní iniciativy (ESG), které jsou pro investory, spotřebitele a regulační orgány stále důležitější. Patří sem úsilí o snížení dopadu jejích výrobků na zdraví a o odpovědné fungování z hlediska ochrany životního prostředí a sociálního přínosu.

Tvorba příjmů společnosti je do značné míry závislá na její schopnosti orientovat se ve složitém regulačním prostředí, přizpůsobovat se regulacím v oblasti veřejného zdraví a reagovat na celosvětový pokles míry kouření nabídkou inovativních výrobků.

Schopnost British American Tobacco generovat silné peněžní toky podporuje konzistentní dividendovou politiku, což z ní činí atraktivní investici pro ty, kteří vedle potenciálu kapitálového růstu hledají i příjem.

Jak se akciím British American Tobacco aktuálně daří?

Akcie British American Tobacco se v současné době (na začátku února) obchodují okolo 30 USD. Tato hodnota se nachází poblíž spodní hranice 52týdenního rozpětí, přičemž maximální cena za posledních 12 měsíců činí 38,90 USD a nejnižší 28,35 USD.

Průměrná cena za poslední rok odpovídá 33 USD, aktuálně se tak cena akcií nachází pod touto hodnotou. Historické maximum 46,51 USD dosáhly akcie v červnu 2017.

Info

Dle portálu TipRanks je aktuální férová cena akcií British American Tobacco 38 dolarů. Přibližně 27 % nad aktuální tržní cenou.

Technická analýza akcií British American Tobacco

Cenové predikce pro akcie British American Tobacco se účastnil pouze jeden analytik z Wall Street, který očekává cenový růst.

Podle predikcí by akcie této společnosti měly v nadcházejících dvanácti měsících dosáhnout hodnoty 38 USD. Vzhledem k malé účasti na predikci cenových cílů, není dostupný konzervativní ani negativní cenový scénář. Nicméně mnohé nám může prozradit technická analýza.

Zdroj: tipranks.com
Cenová predikce pro akcie British American Tobacco od analytiků z Wall Street
Cenová predikce pro akcie British American Tobacco od analytiků z Wall Street

Akcie British American Tobacco se od roku 2018 obchodují v poměrně agresivním down trendu s tím, že prozatím nic nenasvědčuje tomu, že by mělo dojít k obratu trendu.

Trh dokonce prorazil cenové low, které respektoval od roku 2019, což může značit další cenový pokles.

Nejbližší support by se po dokončení průrazu nacházel na ceně 23 USD za akcii, což je rovněž hodnota swingového low z roku 2009. Dokud akcie nepřekonají hodnotu 32 USD a v ideálním případě i hodnotu největšího volume na ceně 38 USD, nemůžeme hovořit o akciovém růstu.

Na druhou stranu, pád ceny těchto akcií na 23 USD by investorům nabídl zajímavou příležitost přidat tyto akcie do svého portfolia.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti British American Tobacco
Měsíční akciový graf společnosti British American Tobacco

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
11
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Jan

Jaký je rozdíl

https://g.co/kgs/Zu77rxe

vs

https://g.co/kgs/SiHWBzk

Nakupuji před degiro a na NYSE mám jen ADR BTI za uváděnou cenu +- 30$

Díky

Redakce Finex

Hezký den, Honzo. Rozdíl by měl být jen v tom, že jednou se jedná o akcie kótované na US burze a jednou na UK burze – a v jiné měně. Tzn. asi bude záležet na Vašich preferencích, neměl by tam být výrazný rozdíl.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎