Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

(14) Investovali jsme 300 000 Kč do akcií: Růstové akcie vyletěly o 20 %!

Právě jsme načali druhý rok naší investiční cesty. Za 13 měsíců portfolio vykazuje zisk přes 84 000 Kč. Ani tento měsíc není výjimkou a máme pro vás shrnutí, ve kterém si přiblížíme, jak se našim investicím dařilo.

(14) Investovali jsme 300 000 Kč do akcií: Růstové akcie vyletěly o 20 %!
Zdroj: depositphotos.com

Po dubnu a květnu, kdy jsme zaznamenali poměrně výrazné ztráty, tentokrát nastal výrazný obrat.

Nejenomže se dařilo jednotlivým titulům, ale oproti květnu nám naopak pomohla i oslabující koruna, takže se nám podařilo překonat i většinu hlavních globálních akciových benchmarků.

Koruna v průběhu června ztratila vůči dolaru přes 2,5 % a, jak jsme zdůrazňovali už minule, vliv kurzu USD/CZK, potažmo EUR/CZK, má na celkový výnos investičního portfolia v korunovém vyjádření nezanedbatelný vliv – forex jednoduše nelze zcela oddělit od akciového investování.

Vývoj hodnoty měnového páru USD/CZK v průběhu června

Hodnota našeho portfolia tak v červnu vzrostla o více než 5 %. Výrazněji rostl pouze technologický index Nasdaq 100 – o více než 7 %.

Naopak v záporných číslech se obchodoval evropský index Euro Stoxx 50, který zejména vlivem propadu francouzských akcií (viz níže vývoj indexu CAC 40), oslabil o téměř 2 %.

I díky oslabující koruně dosáhlo zisku v průběhu června hned 20 z našich 25 akciových pozic. Nejvýraznější zisk zaznamenaly akcie CrowdStrike, následované akciemi Intuitive Surgical. Mezi největší poražené patří naopak akcie ČEZ a akcie Thales.

Vývoj hodnoty indexu CAC 40 v průběhu června

TIP

Pokud chcete zjistit, na základě jaké metodiky jsme portfolio sestavovali a jaké jsou naše investiční cíle, pak vám doporučujeme si přečíst první díl tohoto seriálu.

V červnu zářily zejména růstové akcie

Pokud už sledujete náš seriál delší dobu, víte, že jsme jednotlivé akcie, rozdělili do čtyř kategorií: bezpečné akcie, dividendové akcie, evropské akcie a růstové akcie.

V průběhu dubna a května se dařilo vždy pouze jediné ze zmíněných kategorií. Tentokrát však menšího nebo většího zisku dosáhly všechny čtyři kategorie našeho portfolia.

Vývoj hodnoty jednotlivých kategorií akcií našeho portfolia v průběhu června
Vývoj hodnoty jednotlivých kategorií akcií našeho portfolia v průběhu června

V šestém měsíci letošního roku vůbec nejvýrazněji posílila kategorie růstových akcií zahrnující akcie Crowdstrike, Tesla, AMD a Intuitive Surgical.

Ty v dolarovém vyjádření zaznamenaly o něco menší zisky, nicméně v korunovém dosáhla tato kategorie měsíčního zhodnocení o více než 20 %.

Navzdory obecnému poklesu evropských akcií, dosáhla naše kategorie evropských akcií zhodnocení více než 6 % (zde rovněž pomohlo oslabení koruny vůči euru). Bezpečné akcie také vzrostly téměř o 6 % a pouze dividendové akcie si připsaly kapitálový zisk okolo 3 %.

Vývoj hodnoty měnového páru EUR/CZK v průběhu května

Za celé období naší investice se zatím nejlépe daří růstovým akciím, jejichž hodnota vzrostla o téměř 59 % (28 690 Kč).

V kladných číslech se ale nacházejí všechny kategorie našeho portfolia – dividendové akcie (+10 %), evropské akcie (+24 %). V absolutních číslech pak nejvýrazněji vzrostla kapitálová hodnota kategorie bezpečné akcie (32 675 Kč).

Jejich hodnota sice stoupla “pouze” o necelých 28 %, nicméně jsme do nich investovali výrazně vyšší částku než do růstových akcií, které jsou výrazně více volatilní.

Celkový vývoj hodnoty jednotlivých kategorií akcií našeho portfolia
Celkový vývoj hodnoty jednotlivých kategorií akcií našeho portfolia
Info

Akciové portfolio nám za 13 měsíců vygenerovalo nezanedbatelný pasivní příjem v podobě dividend. Celková vyplacená částka dosahuje téměř 8 600 Kč a v červnu nám bylo vyplaceno více než 1 200 Kč.

V průběhu naší investice nám zatím nejvíce peněz na dividendách vyplatily akcie ČEZ, OneMain Holdings, Novartis, British American Tobacco a český Philip Morris.

Jak si naše portfolio stojí ve srovnání s globálními benchmarky?

Jako tradičně jsme i v červnu porovnávali výkonnost našeho portfolia s globálními akciovými indexy, díky čemuž lze objektivně zhodnotit naše investiční výsledky. Proč to děláme?

TIP

Představme si situaci, kdy naše portfolio za měsíc vzrostlo o 15 %. Mohlo by to znít skvěle, ale pokud by index S&P 500 vzrostl o 20 %, naše portfolio by v tomto srovnání zaostávalo.

Naopak pokles hodnoty portfolia o 5 % v měsíci, kdy index S&P 500 klesl o 10 %, by mohl být považován za relativní úspěch.

Z dlouhodobějšího pohledu naše portfolio v prvních měsících investice za akciovými indexy zaostávalo, později je dohnalo a v dubnu, v období výrazného propadu amerických trhů, indexy S&P 500, Dow Jones i Nasdaq 100 dokonce překonalo.

Jaká je situace nyní?

Srovnání výkonnosti našeho portfolia s výkonností vybraných globálních indexů
Srovnání výkonnosti našeho portfolia s výkonností vybraných globálních indexů

Dlouhodobě se ukazuje, že díky konzervativnějšímu složení našeho portfolia, zaostáváme zejména za indexem Nasdaq 100 v období obecného růstu akciových trhů. Naopak se jeho hodnota méně propadá v době výrazných tržních korekcí.

V červnu, kdy americké akcie posilovaly a evropské ztrácely, naše portfolio dosáhlo růstu o více než 5 %.

Index S&P 500 si připsal 4,48 %, Dow Jones 1,82 %, Nasdaq 100 dokonce 7,55 % a index Euro Stoxx 50 ztratil téměř 2 %.

Tato čísla vypadají na první pohled více než obstojně, nesmíme však zapomínat na měnové kurzy.

Americké indexy jsou počítány v dolarech a evropské v eurech, kdežto výsledky našeho portfolia se počítají v korunách.

Červnové oslabení koruny nám tak bezpochyby ve srovnání se zmíněnými benchmarky pomohlo.

Jak si stojíme v celkovém srovnání:

Možná zajímavější poznatky ohledně efektivity naší investiční strategie přináší pohled v dlouhodobějším horizontu.

Za celých 13 měsíců, naše portfolio zaznamenalo kapitálový růst o 25,16 % s dividendovým výnosem 2,86 %.

  • Index S&P 500, nejvýznamnější z globálních akciových indexů, vzrostl o 30,68 %. Index zahrnující 500 největších společností obchodovaných na amerických burzách má dividendový výnos 1,35 %.
  • Dow Jones Industrial Average, nejstarší americký index, vzrostl “pouze” o 19,18 %. Tento index, který se skládá z 30 velkých amerických blue-chip akcií nabízí investorům dividendový výnos 2,29 %.
  • Technologicky zaměřený index Nasdaq 100 dosáhl zhodnocení o 37,70 %, přičemž jeho růst je tažen zejména akciemi zaměřenými na oblast umělé inteligence, které tvoří podstatnou část tohoto indexu. Nasdaq 100 pochopitelně nezahrnuje významné dividendové akcie, takže jeho dividendový výnos činí necelé procento.
  • Evropský index Euro Stoxx 50 zaznamenal nejslabší růst, a to o 15,49 %. Index zahrnující 50 největších a nejvýznamnějších evropských společností, alespoň vyplácí nejzajímavější dividendový výnos, a to 2,95 %.

Jak je vidět, z dlouhodobého hlediska dosahujeme poměrně obstojných výsledků – po započtení dividend zaostáváme o přibližně 4 % za indexem S&P 500 a asi 10 % za indexem Nasdaq 100. Na druhé straně poměrně výrazně překonáváme indexy Dow Jones i Euro Stoxx 50.

Výkonnost našeho portfolia je odrazem našeho poměrně konzervativního a stabilního přístupu k investování, který klade důraz dividendové akcie a ochranu kapitálu.

Co je však možná hlavním důvodem, proč za dvěma americkými indexy zaostáváme? Není to až taková věda. Stejně jako indexy Dow Jones a Euro Stoxx 50 ani naše portfolio neobsahuje akcie Nvidia, které si za období naší investice připsaly zisk přes 210 %.

Vývoj ceny akcií Nvidia v průběhu naší investice

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!
Info

K nákupu našich akcií jsme využili brokera XTB, který krom nákupu jednotlivých akcií a dalších aktiv nově nabízí i možnost automatického nákupu ETF (burzovně obchodovaných fondů). Více informací se dozvíte v recenzi níže:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou

V červnu vykázaly nejlepší výkonnost akcie CrowdStrike. Tesla jako na houpačce

Jak už bylo naznačeno, i díky oslabení koruny v červnu dosáhlo zhodnocení hned 20 z našich akciových titulů.

Dvouciferného zhodnocení dosáhlo hned 5 titulů, a žádný naopak nevykazoval takto špatnou výkonnost. Z pěti titulů obchodovaných v záporu se však výrazně hůře dařilo zejména dvěma akciím.

Pojďme si přiblížit, z jakých důvodů k těmto pohybům došlo.

Nejvýkonnější a nejhůře výkonné složky našeho portfolia v průběhu června
Nejvýkonnější a nejhůře výkonné složky našeho portfolia v průběhu června

CrowdStrike

Akcie CrowdStrike zaznamenaly v červnu výrazný růst především díky dobrým finančním výsledkům v prvním čtvrtletí fiskálního roku 2025 (končící k poslednímu dubnu). Společnost vykázala 33% nárůst tržeb, které dosáhly 921 milionů dolarů, a 63,2% nárůst zisku na akcii na 93 centů.

Překonala tak očekávání analytiků, kteří předpokládali tržby ve výši 905 milionů dolarů a zisk 89 centů na akcii.

CrowdStrike navíc zvýšil svůj celoroční výhled a nyní očekává tržby v rozmezí 3,98 až 4,01 miliardy dolarů, což je více než v předchozím výhledu.

K této pozitivní revizi přispěla silná poptávka po řešeních kybernetické bezpečnosti společnosti, zejména po platformě Falcon, která se díky své účinnosti a nákladové efektivitě stala pro mnoho zákazníků standardem.

Vývoj ceny akcií CrowdStrike v průběhu června

Načítání
Načítání
Kupte si akcie CRWD Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Intuitive Surgical

Akcie Intuitive Surgical zaznamenaly za poslední měsíc výrazný růst díky několika pozitivním faktorům.

Společnost vykázala za první čtvrtletí silný zisk, který překonal očekávání analytiků, když zisk na akcii dosáhl 1,50 USD oproti očekávaným 1,41 USD.

Důvěru investorů navíc posílilo schválení revidovaného označení jejich systémů da Vinci Xi a X ze strany FDA.

Systémy da Vinci, známé svými pokročilými schopnostmi v oblasti roboticky asistované chirurgie, si nadále získávají oblibu na trhu, což přispělo k dobrým finančním výsledkům společnosti a optimistickému výhledu do budoucna.

Vývoj ceny akcií Intuitive Surgical v průběhu června

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ISRG Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tesla

Z lídra se v květnu propadla na chvost a nyní je opět mezi nejlepšími. Akcie Tesla zaznamenaly v červnu výrazný růst díky více faktorům. Pozitivní očekávání před čtvrtletní zprávou o dodávkách, navzdory očekávání nižších čísel dodávek, posílilo náladu investorů.

Kromě toho společnost oznámila urychlené uvedení nových produktů na trh a rozšíření svého podnikání v oblasti skladování energie, což přispělo k růstu akcií.

Optimismus analytiků ohledně dlouhodobého potenciálu Tesly na trhu s elektromobily i energetickými řešeními dále podpořil růstovou trajektorii akcií.

Vývoj ceny akcií Tesla v průběhu června

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

ASML

Akcie ASML výrazně vzrostly díky tomu, že si společnost i přes dočasný pokles tržeb udržela silnou finanční pozici a vykázala solidní objem nevyřízených objednávek ve výši 38 miliard eur.

Tento objem nevyřízených zakázek naznačuje vysokou budoucí poptávku po jejich špičkových EUV litografických strojích, které jsou nezbytné pro výrobu pokročilých polovodičů.

Rostoucí poptávka po technologiích umělé inteligence, které vyžadují vysoce výkonné čipy vyráběné na zařízeních společnosti ASML, navíc připravila společnost na výrazný růst a předpokládá se, že zisk na akcii v příštích letech výrazně vzroste.

Vývoj ceny akcií ASML v průběhu června

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ASML Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

ČEZ

Akcie ČEZ zažily v červnu 2024 výrazný propad z několika důvodů. Jednak se dále očekává negativní dopad mimořádné daně z nadměrných zisků, která je stále v platnosti a zatěžuje ziskovost společnosti.

Analytici odhadují, že tato daňová zátěž sníží čistý zisk ČEZu v roce 2024 na přibližně 33 miliard korun​.

K poklesu pak významně přispěla skutečnost, že 27. června se akcie ČEZ poprvé obchodovaly bez nároku na dividendu ve výši 52 Kč na akcii, což je běžná praxe, která často vede k poklesu ceny akcií po výplatě dividendy​​.

Navíc se projevil obecný tlak na akcie energetických společností v důsledku širších ekonomických a politických faktorů, což dále přispělo k negativnímu sentimentu na trhu​​.

Vývoj ceny akcií ČEZ v průběhu června

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Thales

Akcie Thales zaznamenaly výrazný propad především kvůli tomu, že se objevily zprávy o policejních raziích v kancelářích společnosti v několika zemích v souvislosti s podezřeními na korupci.

Tato situace vyvolala značnou nejistotu mezi investory ohledně právních a reputačních rizik, kterým společnost čelí​.

Dalším faktorem byl pokles v některých segmentech podnikání, především v oblasti vesmírných technologií, kde došlo k zpožděním v realizaci několika telekomunikačních kontraktů. Tyto zpoždění byly způsobeny problémy s dodávkami pohonných systémů, což negativně ovlivnilo ziskovost tohoto segmentu​.

Vývoj ceny akcií Thales v průběhu června

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Thales Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Slovo závěrem: Shrnutí aktuální situace

Červen přinesl výrazný obrat v našem investičním portfoliu, kdy jsme dosáhli růstu přes 5 % díky oslabení koruny vůči dolaru o více než 2,5 %. Chování koruny podpořilo výkonnost našich pozic a pomohlo nám překonat většinu globálních benchmarků.

Výrazněji rostl pouze technologický index Nasdaq 100, zatímco evropský index Euro Stoxx 50 ztratil téměř 2 %.

Všechny čtyři kategorie našich akcií – bezpečné, dividendové, evropské a růstové – zaznamenaly menší či větší zisky.

Nejvýraznější růst, více než 20 %, zaznamenaly růstové akcie. Za zdůraznění stojí také naše evropské akcie, které navzdory obecnému poklesu evropského trhu vzrostly o více než 6 %. Bezpečné akcie přidaly k výkonnosti portfolia téměř 6 % a dividendové akcie získaly kapitálový zisk kolem 3 %.

Dosavadní výkonnost akcií z našeho portfolia
Dosavadní výkonnost akcií z našeho portfolia

V červnu nejvíce posílily akcie CrowdStrike díky silným finančním výsledkům, Intuitive Surgical těžila z pozitivního vývoje a schválení nových produktů, a Tesla zaznamenala růst díky optimistickým očekáváním.

Naopak akcie ČEZ a Thales se potýkaly s poklesy kvůli vyplacení dividendy a policejním raziím, což způsobilo nejistotu mezi investory.

Z dlouhodobého pohledu naše portfolio doposavad zaznamenalo kapitálový růst o 25,16 % a dividendový výnos 2,86 %.

I když zaostáváme za indexy Nasdaq 100 a S&P 500, překonáváme indexy Dow Jones a Euro Stoxx 50. Tento výkon odráží náš konzervativní přístup, který klade důraz na ochranu kapitálu a stabilitu dividend.

Celkově jsme dosáhli poměrně solidních výsledků, přestože se naše portfolio v době růstu akciových trhů nevyrovná indexu Nasdaq 100. Klíčovým faktorem pro tento výsledek je absence investice do akcií Nvidia, které za období naší investice dosáhly zisku přes 210 %.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
6
2

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.