Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Microsoft a Meta plánují nakupovat čipy AMD! Zisky Nvidie v ohrožení?

Microsoft a Meta plánují nakupovat čipy AMD! Zisky Nvidie v ohrožení?

Microsoft a Meta oznámily, že budou nakupovat čipy AMD jako alternativu k produktům Nvidia. Nový akcelerační čip AMD MI300X má podobný výkon jako konkurenční, měl by však být levnější. 

Na předváděcí akci Lisa Su, výkonná ředitelka AMD, srovnávala čip s výrobkem Nvidia H100. MI300X má 193 GB nejnovějšího typu paměti HBM3. To z něj dělá více než kvalitní konkurenci. Přestože zavádění nového čipu bude v některých případech znamenat zvýšené časové i finanční náklady, na předváděcí akci jejich používání rovnou ohlásily Microsoft, OpenAI, Oracle a Meta.

AMD na vzestupu, Nvidia neotřesena

Pokud se ukáže, že nový čip od AMD je užitečná inovace, mohlo by zahájení jeho výroby narušit zisky společnosti Nvidia. Ta už dříve ohlásila snížení svých zisků v posledním kvartálu z důvodu amerických restrikcí na vývoz pokročilých technologií do Číny. AMD navíc ohlásilo, že disponuje také softwarovým nástrojem (ROCm). Jeho absence byla další vada na kráse jeho výrobků, kvůli které zákazníci preferovali konkurenci.

Výhodou Nvidie byl brzký start a výrazná zlepšení čipů v průběhu času. Je tedy otázkou, zda budou firmy, dosud stavějící na spolupráci s touto společností, ochotné změnit dodavatele a upravit svoje systémy pro komponenty AMD.

Nvidia zatím neztrácí na optimismu, což můžeme vidět z nepoměru projektovaných příjmů.

AMD se drží při zemi a odhaduje své příjmy z prodeje nového GPU na 2 miliardy dolarů za rok 2024. Nvidia oproti tomu ohlásila příjmy z prodeje čipů ve výši 14 miliard dolarů jen za poslední kvartál.

Dopady na trh

Přes mírný pokles v posledních dnech jdou akcie AMD stále nahoru. Za období jednoho roku stouply o celých 80 %. Předpokládá se přitom jejich další růst, pokud bude společnost dále dělat moudrá rozhodnutí a podaří se jí získat větší část trhu. To také závisí na její schopnosti rychle a v dostatečném množství vyrábět čipy a jejich polovodičové komponenty.

Konkurence je v této oblasti jistě zajímavá, ale ani jedna strana se nechystá ke sporu či snad k výrobní válce. AMD uznává prvenství své konkurence a Lisa Su se na dotaz novinářů k tomuto problému vyjádřila následovně: “Myslím, že by se slušelo říct, že v této oblasti bude Nvidia stále tahat za mnohem delší konec provazu. Věříme však, že by tento trh mohl v roce 2027 dosáhnout objemu 400 miliard dolarů, a my si z toho ukrojíme pěkný kousek.”

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.