Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

(11) Investovali jsme 300 000 Kč do akcií: 5 měsíců nezastavitelného růstu!

Před 10 měsíci jsme investovali 300 000 Kč do portfolia 25 akcií, o jehož vývoji vás pravidelně informujeme. Jak se našim investicím dařilo v březnu?

(11) Investovali jsme 300 000 Kč do akcií: 5 měsíců nezastavitelného růstu!
Zdroj: depositphotos.com

Index S&P 500 již 5 měsíců v řadě nepřetržitě roste a nejinak tomu je v případě našeho portfolia. Po dvouciferném zisku v listopadu, 5% zisku v prosinci a přibližně 4% zisku v lednu a únoru jsme i tentokrát dosáhli kladných čísel, když si naše portfolio v březnu připsalo zisk necelá 3 %.

Za 10 měsíců investice naše portfolio překonává indexy Dow Jones a Euro Stoxx 50 a na druhé straně mírně zaostává za indexem S&P 500 a výrazněji za technologickým indexem Nasdaq 100.

Březen byl pro naše portfolio obecně pozitivní a poměrně poklidný – pouze 8 titulů z 25 zaznamenalo ztrátu a až na výjimky se nejednalo o nikterak výrazné ztráty.

Poté, co si AMD tři měsíce po sobě připsalo titul nejvýkonnější akcie portfolia, tentokrát zaznamenalo horší měsíc, a naopak se propadlo do kategorie největších poražených měsíce března.

Na trůnu nejvýkonnější akcie AMD vystřídal Thales. Nejhorší akcií v průběhu března pak byla Tesla.

Pojďme se podívat na další podrobnosti.

TIP

Pokud chcete zjistit, na základě jaké metodiky jsme portfolio sestavovali a jaké jsou naše investiční cíle, pak vám doporučujeme si přečíst první díl tohoto seriálu.

Růstové akcie v březnu výrazně ztrácely, dařilo se naopak bezpečným akciím

Přestože růstové akcie čelily v uplynulém měsíci poklesu, jejich celková výkonnost naznačuje silnou růstovou trajektorii, což poukazuje na volatilitu a vysokou potenciální návratnost růstových investic.

Naopak bezpečné akcie a dividendové akcie vykazují stabilní růst, což podtrhuje stabilitu, kterou do portfolia přinášejí. Evropské akcie rovněž trvale přidávají hodnotu našemu portfoliu, zároveň přinášejí prvek geografické diverzifikace.

Zdroj: finex.cz
Vývoj hodnoty jednotlivých kategorií akcií našeho portfolia v průběhu března
Vývoj hodnoty jednotlivých kategorií akcií našeho portfolia v průběhu března

V březnu vykázala kategorie bezpečné akcie, které považujeme za méně rizikové investice, odolnost a růst.

Segment dosáhl nárůstu o 5,62 %, což se v březnu promítlo do peněžního zisku 6 607,84 Kč. Za celých 10 měsíců naší investice tyto akcie rovněž vykazují rostoucí trend s celkovým ziskem přes 28 %.

Segment dividendové akcie, který je atraktivní pravidelnými výplatami dividend, zaznamenal v březnu nárůst výkonnosti o 4,26 %.

Kumulativní výkonnost této kategorie pak je něco málo přes 7 %. Tato kategorie našeho portfolia tak vykazuje nejnižší kapitálový růst, který vynahrazuje právě vyplacenými dividendami.

Kategorie evropské akcie zahrnuje tituly napříč evropskými trhy. V březnu tyto akcie zaznamenaly mírný nárůst výkonnosti o 1,95 %, což představuje zisk 1 308,25 Kč. Z hlediska celkové výkonnosti se tato kategorie zhodnotila o 16,10 % a přispěla tak k celkové hodnotě portfolia částkou 10 773,70 Kč.

Konečně kategorie růstové akcie, která obecně zahrnuje akcie s vyšším růstovým potenciálem, zaznamenala v březnu pokles hodnoty o -5,77 %.

To se projevilo poklesem hodnoty této kategorie o 2 822,41 Kč. Je však zásadní poznamenat, že i přes tento neúspěch zůstává celková výkonnost této kategorie solidní, s výrazným nárůstem o 40,45 % za 10 měsíců, což vedlo k celkovému zisku 19 769,93 Kč.

Zdroj: finex.cz
Celkový vývoj hodnoty jednotlivých kategorií akcií našeho portfolia
Celkový vývoj hodnoty jednotlivých kategorií akcií našeho portfolia

Na dividendách jsme už inkasovali více než 6 tisíc korun!

Za prvních 10 měsíců naší investice nám byly vyplaceny dividendy o hodnotě přesahující 6 tisíc korun. Téměř z šestiny se na této částce podílely akcie ČEZ. Dalšími významným zdroji pasivního příjmu pak jsou akcie Novartis, British American Tobacco a OneMain Holdings.

V průběhu března nám pak bylo na dividendách vyplaceno téměř tisíc korun. Téměř 500 korun jsme přitom inkasovali na dividendě od společnosti Roche Holdings a necelými 300 korunami přispěly i akcie Novartis.

Z titulů, které zmíněny nebyly, nám více než 300 korun na dividendách vyplatily ještě akcie Verizon, Realty Income a Citigroup. Celkově nám pak alespoň nějaký pasivní příjem vyplatilo hned 19 z 25 titulů našeho portfolia.

Zdroj: finex.cz
Výše dividendy vyplacené jednotlivými akciemi našeho portfolia
Výše dividendy vyplacené jednotlivými akciemi našeho portfolia

Jak si naše portfolio stojí ve srovnání s globálními benchmarky?

Od prvního kroku na naší investiční cestě jsme se věnovali detailnímu srovnávání výkonů našeho investičního portfolia s vedoucími světovými akciovými indexy.

Tyto indexy poskytují cenné reference, které nám umožňují posoudit, jak dobře si vedeme. V počátečních etapách investiční cesty naše výsledky zaostávaly za výkonností tržních indexů.

To bylo způsobeno především slabšími výkony evropských akcií ve srovnání s jejich americkými konkurenty. V současnosti jsme svědky pozitivních změn ve výkonnosti našeho portfolia.

V únoru jsme s výkonností téměř 3 % překonali akciový index Nasdaq 100. Naopak jsme mírně zaostali za výkonností indexů Dow Jones a Euro Stoxx 50. Špatná výkonnost růstových akcií pak způsobila, že jsme tentokrát více než procento ztratili na index S&P 500.

Info

K nákupu investičního portfolia jsme využili brokera XTB, který krom nákupu jednotlivých akcií a dalších aktiv nově nabízí i možnost automatického nákupu ETF. Více informací se dozvíte v recenzi níže: 

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou

Za celých 10 měsíců investice si vede námi sestavené portfolio rovněž poměrně obstojně. Ztrácíme necelá 3 % na výkonnost indexu S&P 500 a porážíme indexy Dow Jones i Euro Stoxx 50. Výrazně více pak naše portfolio zaostává pouze za indexem Nasdaq 100.

Zdroj: finex.cz
Srovnání výkonnosti našeho portfolia s výkonností vybraných globálních indexů
Srovnání výkonnosti našeho portfolia s výkonností vybraných globálních indexů

V březnu vykázaly nejlepší výkonnost akcie Thales

V březnu jsme nebyli až na výjimky (které zmiňujeme níže) svědky výrazných cenových pohybů. Naše portfolio se však opět většinově “zelenalo”, když si alespoň drobný zisk připsalo hned 17 z 25 titulů, které jsme zařadili do našeho portfolia.

Po třech měsících, kdy nejvíce rostla cena akcií AMD, byly tentokrát tyto akcie jedním z nejhůře performujících titulů – hůře si vedly pouze akcie Tesla. Vůbec nejlépe se naopak dařilo akciím Thales, které byly s minimálním odstupem následovány akciemi Citigroup.

Výrazného zisku dosáhly v březnu ještě akcie General Motors a BAE Systems.

Z jakých důvodů k těmto pohybům vlastně došlo?

Zdroj: finex.cz
Nejvýkonnější a nejhůře výkonné složky našeho portfolia v průběhu března
Nejvýkonnější a nejhůře výkonné složky našeho portfolia v průběhu března

Thales

Akcie Thales v březnu vzrostly díky kombinaci dobrých finančních výsledků, působivého objemu nevyřízených objednávek a strategických kroků.

Společnost vykázala meziroční nárůst tržeb za rok 2023 o 7,9 % (na 18,43 miliardy eur), přičemž obzvláště silných výsledků dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku. Tento růst byl podpořen 7,9% nárůstem porovnatelných tržeb, což ukazuje na solidní provozní zdraví společnosti.

Společnost rovněž zaujala svým volným peněžním tokem (FCF), který činil 2,026 miliardy eur. Kromě toho firma uzavřela rok 2023 s příjmem zakázek především z vyspělých trhů ve výši 23,13 miliardy eur, včetně 12 nových kontraktů v hodnotě více než 100 milionů eur uzavřených jen ve čtvrtém čtvrtletí.

Výsledkem je objem nevyřízených objednávek ve výši 45,3 miliardy eur, což odpovídá přibližně 29násobku průměrných měsíčních tržeb společnosti, což nabízí dobrý předpoklad pro rostoucí budoucí příjmy Thalesu.

Výhled společnosti na rok 2024 je v souladu s očekáváním trhu a předpokládá tržby v rozmezí 19,7 až 20,1 miliardy eur a marži EBIT ve výši 11,7 až 12 %. Thales navíc oznámil plán adaptace svého podnikání v oblasti vesmíru, jehož cílem je reorganizace 1 300 pracovních míst, která budou v rámci skupiny přesunuta bez nuceného propouštění.

Popisovaný vývoj podtrhuje strategické plánování a provozní efektivitu společnosti a posiluje důvěru investorů v její růstovou trajektorii a finanční stabilitu.

Vývoj ceny akcií Thales v průběhu března

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Thales Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Citigroup

Akcie Citigroup zaznamenaly v březnu pozitivní vývoj, který byl způsoben kombinací lepší nálady na trhu, silných finančních ukazatelů a pozitivních hodnocení analytiků.

Analytici významných investičních bank, včetně Goldman Sachs a Morgan Stanley, zvýšili své ratingy a cílové ceny pro Citigroup, což odráží rostoucí důvěru ve výkonnost a vyhlídky banky.

Růst akcií lze také spojit s jejich výkonností ve vztahu k tržním průměrům a s jejich zotavením z předchozích minim. Po období nedostatečné výkonnosti se akcie Citigroup začaly zotavovat a obchodují se nad svým 50denním i 200denním klouzavým průměrem.

Vývoj ceny akcií Citigroup v průběhu března

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Citigroup Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

General Motors

Akcie General Motors zaznamenaly v březnu výrazný růst, který byl způsoben několika faktory, jež přispěly k jejich pozitivnímu výkonu a optimistickému výhledu.

Analytici dávají akciím General Motors mírně nákupní doporučení, přičemž cílové ceny naznačují potenciální růst oproti současné tržní ceně.

Mezi stěžejní důvody růstu akcií patří také dobré hospodářské výsledky společnosti, které překonaly odhady analytiků.

Tento úspěch byl klíčový pro znovuzískání důvěry investorů a trhu, zejména kvůli předchozím obavám ohledně strategie společnosti v oblasti elektromobilů a problémům, kterým čelí projekt autonomních vozidel Cruise.

Navzdory výzvám naznačují nedávné výsledky a strategické iniciativy General Motors solidní schopnost projít těmito podmínkami a využít je k růstu a inovacím.

Vývoj ceny akcií General Motors v průběhu března

Načítání
Načítání
Kupte si akcie GM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

BAE Systems

BAE Systems těží ze zvýšené poptávky po obranných produktech. Projekce růstu společnosti jsou pozitivní, přičemž se očekává výrazný nárůst zisku na akcii (EPS) a tržeb pro rok 2024 ve srovnání s rokem 2023.

Tento růst odráží širší trend v obranném sektoru, který je způsoben zvýšenými obavami o globální bezpečnost a zvýšenými výdaji vlád po celém světě na obranu.

Společnost si navíc udržuje zdravou finanční strukturu s nižším poměrem dluhu k vlastnímu kapitálu ve srovnání s obdobnými společnostmi v odvětví, což svědčí o zdravém finančním řízení.

BAE Systems také získala významné zakázky, včetně pozoruhodné smlouvy od americké armády na výrobu obrněných víceúčelových vozidel v hodnotě 754 milionů dolarů a smlouvy na služby pro samohybné houfnice M109 v hodnotě 318 milionů dolarů.

Tyto zakázky nejen podtrhují vedoucí úlohu BAE Systems v obranném průmyslu, ale také přispívají k výraznému objemu nevyřízených zakázek, což zajišťuje stabilní zdroje příjmů v budoucnosti.

Diverzifikované aktivity společnosti na klíčových trzích, včetně Spojených států, Velké Británie, Evropy, Japonska, Blízkého východu a Austrálie, dále posilují její konkurenční výhodu.

Zejména Spojené státy představují významnou část jejích celkových tržeb, BAE Systems tak má na tomto trhu strategický význam.

Vývoj ceny akcií BAE Systems v průběhu března

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BA Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

AMD

Akcie AMD zaznamenaly v březnu propad kvůli několika obavám, které vyvolaly obezřetnost investorů. Klíčovou roli mezi nimi hrají obavy z ocenění ve srovnání s hlavním konkurentem, společností Nvidia.

Navzdory slibnému podnikání společnosti v oblasti umělé inteligence a uvedení výkonných čipů, jako je MI300X, se její ocenění dostalo pod drobnohled. Akcie AMD jsou považovány za nadhodnocené s vysokým poměrem ceny k tržbám (P/S ratio) a forwardovým poměrem ceny k zisku (P/E ratio), který mezi investory vyvolává obavy.

Tuto situaci ještě zhoršuje srovnání s Nvidií, která má dominantní postavení na trhu grafických procesorů pro umělou inteligenci a vykazuje příznivější ocenění v ukazatelích, jako je výnos z volných peněžních toků a poměr PEG.

Kromě toho panují na trhu širší obavy ohledně udržitelnosti boomu výdajů na infrastrukturu umělé inteligence. Ty lze částečně přičíst boomu kolem AI a nejistotě ohledně skutečné ziskovosti a míry přijetí aplikací AI.

Rychlé zhodnocení ceny akcií AMD, které v uplynulém roce zaznamenaly výrazné zisky, mohlo navíc nastavit očekávání na úroveň, kterou by mohlo být náročné naplnit, což dále přispělo ke zranitelnosti akcií vůči korekcím.

Vývoj ceny akcií AMD v průběhu března

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AMD Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tesla

Akcie společnosti Tesla se v březnu propadly z několika důvodů, včetně neuspokojivých výsledků dodávek, snížených očekávání marží a dalších narušení dodavatelského řetězce.

To vedlo k výrazným ztrátám tržní hodnoty a vyvolalo obavy investorů. K poklesu přispělo i varování Elona Muska před pomalejším růstem v roce 2024, které ovlivnilo náladu investorů a celkové ocenění společnosti.

K propadu akcií navíc přispěly problémy, jako je pokles prodejů v Číně, konkurence ze strany globálních výrobců elektromobilů a problémy s výrobou v berlínské továrně Tesla Gigafactory.

Vývoj ceny akcií Tesla v průběhu března

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Slovo závěrem: Shrnutí aktuální situace

V posledních pěti měsících vykazuje index S&P 500 konzistentní růst, který se odráží i v našem portfoliu.

Díky výrazným ziskům v druhé polovině loňského roku a pokračující pozitivní výkonnosti v novém roce jsme svědky u našeho portfolia vzestupné trajektorie.

Přestože mírně zaostává za indexem S&P 500 a výrazněji za indexem Nasdaq 100, v průběhu deseti měsíců překonalo výkonnost indexů Dow Jones i Euro Stoxx 50.

Březen k nám byl opět poměrně přívětivý. Většina našich investic přestála výkyvy trhu dobře, pouze některé z nich zaznamenaly drobné neúspěchy.

Společnost AMD se po třech měsících vzdala titulu nejvýkonnější akcie ve prospěch Thalesu a stala se v březnu druhým nejhůře výkonným titulem. Ještě hůře si pak vedly akcie Tesla.

Zdroj: finex.cz
Dosavadní výkonnost akcií z našeho portfolia
Dosavadní výkonnost akcií z našeho portfolia

Hlubší ponor do naší investiční strategie odhaluje smíšené výsledky. Růstové akcie si navzdory nedávnému poklesu udržují silnou trajektorii celkového růstu, což ukazuje v pravém světle jejich vysoce rizikovou, ale výnosnou povahu.

Navzdory zhoršení u růstových akcií, u nichž došlo k poklesu výkonnosti, zůstává celkové zdraví této kategorie silné. Za úvahu stojí aktuální situace u společnosti Tesla, nicméně z dlouhodobého hlediska akciím stále věříme.

Celkový stav našeho portfolia zůstává dle našeho názoru dobrý.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
10
1

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎