Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Podhodnocené akcie Philip Morris s dividendou 8,4 %. Vyplatí se do nich investovat?

Je investice do společnosti Philip Morris ČR chytrým krokem? Objevte potenciál a rizika tohoto tržního giganta.

Podhodnocené akcie Philip Morris s dividendou 8,4 %. Vyplatí se do nich investovat?
Zdroj: Midjourney.com

Akcie Philip Morris ČR jsou jedním z titulů, které jsme zařadily do našeho investičního portfolia, do kterého jsme investovali 300 000 Kč.

Společnost nabízí zajímavou dividendu, stabilní cenu akcií a poměrně příznivé ohodnocení. S významným postavením na trhu a mezinárodní působností představuje společnost pro investory zajímavou investiční alternativu.

Jako každá investice však s sebou nese řadu výzev, včetně regulatorních rizik, nedávných obav ohledně výkonnosti a udržitelnosti dividend. Pojďme se na akcie Philip Morris ČR podívat blíže v této analýze.

Proč uvažovat o investici do akcií Philip Morris ČR

  • Stabilní dividendový výnos: Společnost má pozoruhodný dividendový výnos ve výši 8,40 %, přičemž lehce pod 10 % se drží dlouhodobě. To svědčí o silném odhodlání vracet hodnotu akcionářům prostřednictvím konzistentních výplat dividend.
  • Stabilita ceny akcií: Philip Morris ČR vykazuje solidní finanční zdraví s tržní kapitalizací 42,828 miliardy Kč a nízkou hodnotou beta 0,17, což naznačuje výrazně nižší volatilitu ve srovnání s širším trhem.
  • Příznivý poměr P/E: S poměrem P/E pod úrovní 13 bodů je společnost potenciálně podhodnocená v poměru ke svým ziskům, což z ní činí atraktivní nákup pro hodnotově orientované investory.
  • Strategická pozice na trhu: Významné postavení na trhu a široká mezinárodní působnost naznačují odolnost a růstový potenciál společnosti, která je největší tabákovou společností v České republice a vyváží své produkty do více než 40 zemí.
TIP

Zajímá vás, jaké další tituly jsme kromě akcií Philip Morris ČR zařadili do našeho portfolia? Přečtěte si tento článek: Investovali jsme 300 000 Kč do akcií: Představení investičního portfolia. 

Jaká jsou rizika investování do akcií Philip Morris ČR?

  • Regulační rizika: Tabákový průmysl je vysoce regulován. Změny v zákonech a nařízeních ovlivňují výrobu, marketing a prodej tabákových výrobků. Mají tak přímý dopad na činnost a finanční výsledky společnosti.
  • Aktuální výkonnost: Akcie Philip Morris ČR zaznamenaly za posledních 52 týdnů ztrátu o 10 %, což nesvědčí a úplné důvěře investorů v tuto akcii.
  • Vysoký podíl akcií drží insideři: Vzhledem k tomu, že 77,60 % akcií je v držení insiderů, existuje riziko přehlížení zájmů menšinových akcionářů. Podobně vysoký podíl může někdy vést také k problémům s řízením, které nemusí být v souladu se zájmy všech investorů.
  • Udržitelnost dividend: Přestože má společnost vysoký dividendový výnos, výplatní poměr přesahující 80 % nemusí být dlouhodobě udržitelný, aniž by to nemělo vliv na schopnost společnosti reinvestovat do svého růstu.

Fundamentální data Philip Morris ČR:

Společnost vykázala za poslední rok celkové tržby ve výši 20,849 miliardy Kč – její P/S poměr se tak pohybuje lehce nad úrovni 2, což indikuje podhodnocení těchto akcií. Hrubý zisk Philip Morris ČR za stejné období přitom činil 8,989 miliardy Kč, což svědčí o efektivním řízení nákladů a ziskovosti.

Tržní kapitalizace ve výši 42,828 miliardy Kč a poměr P/E ve výši 12,37 odráží značnou tržní valuaci společnosti a nízkou cenu v poměru k jejím ziskům.

Loňská dividenda výši 1 310 Kč odpovídá aktuálnímu dividendovému výnosu ve výši 8,40 %, což je velmi nadprůměrná hodnota. Akcie Philip Morris ČR se také obchodují za 7,5 násobek EBITDA a vykazují vysoké ukazatele ROE a ROA (50,27 respektive 15,64 %).

Problém by však z dlouhodobého hlediska mohl představovat vysoký výplatní poměr přesahující úroveň 80 % a také vysoký poměr P/B nad úrovní 6 bodů.

Tyto fundamentální údaje však podtrhují stabilní finanční pozici Philip Morris ČR, potenciál pro trvalou ziskovost a její schopnost přinášet hodnotu pro akcionáře prostřednictvím dividend.

Business model společnosti Philip Morris ČR

Philip Morris ČR působí v tabákovém průmyslu, kde se zaměřuje především na výrobu, distribuci a prodej tabákových výrobků. Jako přední subjekt v České republice má ve svém portfoliu širokou škálu tabákových výrobků – cigarety, jemně řezané tabáky ke kouření a další výrobky obsahující nikotin.

Ústředním prvkem jejího obchodního modelu je důraz na inovace a vývoj výrobků se sníženým rizikem, jejichž cílem je uspokojit měnící se preference dospělých kuřáků a zároveň řešit problémy veřejného zdraví spojené s kouřením.

Společnost významně investuje do výzkumu a vývoje s cílem vytvořit výrobky, které potenciálně snižují škodlivost kouření, což je v souladu s celosvětovými trendy směřujícími ke snižování škodlivosti spotřeby tabáku.

Model příjmů společnosti je postaven na prodeji tabákových výrobků s využitím silných distribučních sítí ve více než 40 zemích světa, které zajišťují široké pokrytí trhu a dostupnost pro spotřebitele.

TIP

Zajímá vás jak se našemu investičnímu portfoliu, do kterého jsme investovali 300 000 Kč, daří? Zde si můžete přečíst shrnutí za listopad, prosinec a leden.

Jak se akciím Philip Morris ČR aktuálně daří?

Akcie Philip Morris za poslední rok vykazují slabší výkonnost, když odepsaly 10 % své hodnoty. Tento propad je ještě markantnější porovnáme-li výkonnost akcií tohoto výrobce tabákových výrobků s indexem PX, který si za stejné období připsal téměř 8 %.

Aktuálně se akcie obchodují jen lehce nad hodnotou 52 týdenního minima na úrovni 15 490 Kč a ztrácí přibližně 13 % na své roční maximum. Historické maximum akcií Philip Morris ČR pak činí 17 739 Kč.

Technická analýza Philip Morris ČR

Akcie Philip Morris ČR mají za sebou pokoření nepříjemného milníku, což je proražení rostoucí trendové čáry. Tento průraz je navíc doprovázen konsolidací trhu pod hodnotou trendové čáry, což je obvykle signál potvrzující platnost průrazu.

Pokud bude i nadále trh oslabovat pod současné swingové low, může to být pro akcie problém, protože se na nižších hodnotách nachází velké množství likvidity, kterou trh obvykle velmi agresivně vyplňuje.

Nevýhodou nepřetržitého růstu je, že trh nevytváří žádné supportní úrovně, což je situace i na akciích Philip Morris ČR. Nejbližší netestovaný support se tedy nachází až na hodnotě 10 500 CZK, kde v roce 2016 vznikla menší prodejní korekce.

Zdroj: xstation5
Měsíční akciový graf společnosti Philip Morris ČR
Měsíční akciový graf společnosti Philip Morris ČR

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎