Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

(7) Investovali jsme 300 000 Kč do akcií: V listopadu jsme dosáhli 11% zisku!

Již je to půl roku, co jsme investovali 300 000 Kč do diverzifikovaného portfolia 25 akcií a jako obvykle pro vás máme měsíčně přehled, ve kterém vám přiblížíme to nejdůležitější z vývoje naší investice. Tak pojďme na to.

(7) Investovali jsme 300 000 Kč do akcií: V listopadu jsme dosáhli 11% zisku!
Zdroj: depositphotos.com

Po třech negativních měsících přinesl listopad naprosto jiný příběh a akciové trhy dělaly investorům radost, což se přirozeně projevilo i na výkonnosti našeho portfolia.

Nebudeme dlouho chodit kolem horké kaše. V listopadu jsme dosáhli dvouciferné návratnosti investic, což je výkon, který nám vykouzlil úsměv na tváři. Krom jiného se nám podařilo opět porazit výkonnost nejdůležitějších akciových indexů.

Výjimečně se dařilo našim růstovým akciím. Téměř všechny tituly pak skončily tento měsíc v černých číslech.

V tomto reportu toho pro vás však máme mnohem více. Pokud vás zajímá, jak si za celý půlrok stojíme ve srovnání s globálními benchmarky, nebo která akcie se nám zhodnotila již o více než 50 %, pak čtěte dále, protože následující řádky přinesou odpovědi nejenom na tyto otázky.

TIP

Pokud chcete zjistit, na základě jaké metodiky jsme portfolio sestavovali a jaké jsou naše investiční cíle, pak vám doporučujeme si přečíst první díl tohoto seriálu

Obsah článku

V listopadu zářily růstové akcie

V posledním měsíci, stejně jako v průběhu celého půlroku vykazovalo naše portfolio různorodou výkonnost. Naprosto dominovaly růstové akciové tituly, které máme v našem portfoliu celkem čtyři. Akcie AMD, Crowdstrike, Intuitive Surgical i Tesla si připsaly v listopadu výrazné dvouciferné zisky, proto nám tato část portfolia přinesla hvězdnou výkonnost, když nám během jediného měsíce přinesla návratnost přesahující 20 %.

Vývoj hodnoty jednotlivých kategorií akcií našeho portfolia v průběhu listopadu
Vývoj hodnoty jednotlivých kategorií akcií našeho portfolia v průběhu listopadu

Ve výrazně pozitivním světle se jevily rovněž bezpečné akcie, mezi kterými dosáhly dvouciferného růstu akcie General Motors, Intel a Nucor. Celkově tato kategorie, která představuje největší část našeho akciového portfolia, dosáhla v listopadu zhodnocení téměř 9 %.

Téměř 6 % si pak dohromady připsalo 6 akciových titulů, které jsme si interně zařadili do kategorie dividendové akcie. Zaostaly pouze evropské akcie, které skončily pouze v mírně kladných číslech. Mnohem nižší výkonnost evropských akcií jako celku ve srovnání s těmi americkými se projevila i na půlroční výkonnosti našeho portfolia ve srovnání s americkými benchmarky.

Celkový vývoj hodnoty jednotlivých kategorií akcií našeho portfolia
Celkový vývoj hodnoty jednotlivých kategorií akcií našeho portfolia

Co se týče celkové – tedy půlroční – výkonnosti těchto kategorií akcií, odpovídá do značné míry listopadové výkonnosti. Nejlépe se drží agresivní růstové akcie se zhodnocením více než 17 %, následované bezpečnými akciemi s růstem o více než 9 %. Výrazně pak zaostávají dividendové akcie se ziskem necelých 2 % a ztrátu v prvním půlroce investování zatím přinesly evropské akcie.

Poznámka

Dosavadní cesta našeho portfolia odráží rozmanitou povahu akciového trhu, kde každá kategorie přináší svůj jedinečný profil rizika a výnosu. Zdá se však, že celková vyváženost portfolia a geografická diverzifikace, které kombinují stabilitu bezpečných a dividendových akcií s potenciálem vysokých výnosů u růstových akcií, se poměrně účinně vyrovnala se složitostí akciového trhu.

Jak si naše portfolio stojí ve srovnání s globálními benchmarky?

Hodnotíte-li úspěšnost vlastní investiční strategie, je třeba její výkonnost porovnávat s akciovými benchmarky. V listopadu se nám nadmíru dařilo a naše portfolio překonalo hlavní indexy s nárůstem o 11,12 %Nasdaq 100 (10,42 %), S&P 500 (8,80 %), Dow Jones (8,81 %) a Euro Stoxx 50 (7,79 %).

V horizontu šesti měsíců si však vedeme o něco hůře. Problém přitom můžeme hledat v prvních třech měsících naší investice, neboť v září i říjnu jsme stejně jako nyní v listopadu globální indexy překonali.

Naše pololetní zhodnocení včetně dividend však činí 7,34 %, což považujeme za solidní výkonnost – i když jsme mírně zaostali za výkonností amerických benchmarků ve stejném období. Příčina této horší výkonnosti spočívá v naší geografické diverzifikaci, když naše portfolio zahrnuje i evropské (kterým se v posledních 6 měsících příliš nedařilo) a české akcie – ČEZ a Phillip Morris. Právě benchmark evropského akciového trhu – Euro Stoxx 50 – naše portfolio výrazně překonalo.

Zdroj: finex.cz
Srovnání výkonnosti našeho portfolia s výkonností vybraných globálních indexů
Srovnání výkonnosti našeho portfolia s výkonností vybraných globálních indexů

V listopadu jsme na dividendách inkasovali téměř 2 tisíce korun!

Za první půlrok naší investice nám již byla vyplacena zajímavá dividenda dosahující téměř 3 800 Kč. Jen v listopadu jsme přitom na dividendách obdrželi více než polovinu této částky, což je významný příspěvek k celkovému výnosu.

V čele dividendových příjmů byla v listopadu společnost Novartis s výrazným příspěvkem 613 Kč. Následuje společnost OneMain Holdings, která nám v listopadu vyplatila dividendu 233 Kč a celkově již 455 Kč. Více než 200 Kč činila také dividenda společnosti British American Tobacco.

Za celé období naší investice jsou zatím vůbec nejzajímavějším dividendovým titulem akcie ČEZ, které přispěly do našeho portfolia dividendou přesahující 900 Kč. Z titulů, které jsme nezmínili, nám ještě více než 300 Kč vyplatily akcie Citigroup, takže je lze rovněž považovat za zajímavý dividendový titul.

Celkově nám pak alespoň nějaký pasivní příjem přineslo již 17 z celkových 25 titulů našeho portfolia. Nyní tak disponujeme volnou hotovostí o objemu přibližně 4 000 Kč, kterou plánujeme do budoucna strategicky reinvestovat. O tom, jak jsme tyto finanční prostředky využili, se dozvíte v dalším díle našeho seriálu.

Výše dividendy vyplacené jednotlivými akciemi našeho portfolia
Výše dividendy vyplacené jednotlivými akciemi našeho portfolia

V listopadu zářili růstové akcie. Ztrátových titulů bylo minimum

V této části se obvykle zabýváme nejvýkonnějšími a nejztrátovějšími tituly našeho portfolia za poslední měsíc. Vzhledem k obecně dobré náladě na trzích však drtivá většina titulů z našeho portfolia dosáhla v listopadu zisku.

Významnější ztrátu (okolo 4 %) zaznamenaly pouze akcie Walmart. Investoři negativně reagovali na snížený výhled společnosti a také akcie BAE Systems (okolo 5 %), kde je ztráta do značné míry technická – kvůli vyplacené dividendě. Níže se tak podíváme pouze na to, co stálo za růstem nejvýkonnějších titulů – jedná se o všechny 4 růstové akcie, které doplnila technologická stálice Intel.

Nejvýkonnější složky našeho portfolia v průběhu listopadu
Nejvýkonnější složky našeho portfolia v průběhu listopadu

Proč se nejvýkonnějším titulům v listopadu dařilo?

Crowdstrike

Akcie společnosti CrowdStrike si v listopadu vedly nadmíru dobře díky několika faktorům. Společnost dosáhla lepšího zisku, který překonal očekávání analytiků. Tato pozitivní finanční zpráva naznačila silnou provozní výkonnost a vyhlídky na růst.

CrowdStrike rovněž dosáhl ve třetím čtvrtletí výrazného 34% meziročního růstu tržeb. Tento výrazný nárůst tržeb z prodeje byl klíčovým faktorem, který posílil důvěru investorů v růstovou trajektorii společnosti. K pozitivní výkonnosti akcií přispěl také listopadový pokles úrokových sazeb dluhopisů.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie CRWD Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Intel

Akcie společnosti Intel si v listopadu vedly dobře z několika důvodů. Poslední finanční výsledky společnosti naznačily konec předchozího propadu a předpověděly silný růst tržeb a zisku. Tento pozitivní výhled pravděpodobně zvýšil důvěru investorů.

V roce 2023 již akcie Intelu vzrostly o 65 %, což svědčí o silné výkonnosti v průběhu celého roku. Tato dynamika pokračovala i v listopadu, což dále přitahovalo zájem investorů. V neposlední řadě společnost zavedla strategie snižování nákladů, které vedly k 43% nárůstu provozních příjmů segmentu Client Computing Group za 3. čtvrtletí 2023. K dobré finanční pozici přispěla také ziskovost segmentu Data Center a AI.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Intel Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Tesla

Tesla v listopadu vykázala pokles zisku na akcii (EPS) ve srovnání s předchozím rokem a nedosáhla konsensuálního odhadu. Vykázala však 9% meziroční růst tržeb, což svědčí o odolnosti na náročném trhu. Výroba a dodávky vozů Tesla také překonaly odhady, když výroba meziročně vzrostla o 18 % a dodávky o 27 %, což svědčí o dobrých provozních výsledcích.

Výrazně pak vzrostly tržby společnosti v segmentu výroby a skladování energie, což ukazuje na diverzifikaci a růst v dalších oblastech podnikání kromě automobilového průmyslu. Tesla si také udržela silnou hotovostní pozici a generovala kladný volný peněžní tok, a to i přes pokles oproti předchozímu roku. Tato finanční stabilita mohla přispět k důvěře investorů

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

AMD

Akcie AMD těžily z pozitivní reakce trhu na silný výhled konkurenta v podobě společnosti Nvidia v oblasti čipů pro datová centra. To vedlo ke zvýšení důvěry investorů v polovodičový sektor, což pozitivně ovlivnilo akcie společnosti AMD.

Pozici AMD posílilo uvedení nových produktů v oblasti serverů, grafických procesorů a notebooků. Tento vývoj zajistil společnosti dobrou pozici na klíčových růstových trzích. K pozitivnímu výhledu navíc přispělo zaměření společnosti na umělou inteligenci, včetně produktů kompatibilních s umělou inteligencí a čipů s umělou inteligencí.

K pozitivní náladě okolo akcií AMD také přispívá očekávané oživení trhu s osobními počítači. Generální ředitel společnosti HP vyjádřil očekávání, že trh s osobními počítači se v roce 2024 vrátí k růstu, a poznamenal, že v tom budou hrát důležitou roli osobní počítače s procesory AMD. Tento potenciální růst trhu byl pravděpodobně zohledněn v náladách investorů ohledně budoucí výkonnosti společnosti AMD.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AMD Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Intuitive Surgical

Akcie Intuitive Surgical v listopadu rostly zejména díky její silné pozici v oblasti robotiky a umělé inteligence. Výsledky společnosti za první pololetí roku 2023 vykazovaly solidní výkonnost a očekává se, že její pokrok v oblasti umělé inteligence přispěje k budoucímu růstu.

Intuitive Surgical se také může dlouhodobě spolehnout na robustní finanční výkonnost, když zisk společnosti překonal očekávání ve třech z posledních čtyř čtvrtletí, což svědčí o dobré finanční výkonnosti. Tento konzistentní finanční úspěch pravděpodobně zvýšil důvěru investorů.

V meziročním srovnání pak došlo k pozoruhodnému 13% nárůstu instalované základny systému da Vinci, který je pro společnost Intuitive Surgical klíčovým produktem. Kromě toho využití klinických systémů v terénu zaznamenalo oproti předchozímu roku nárůst o 6 %, což naznačuje rozšiřující se pronikání na trh a větší využívání této technologie.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ISRG Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Slovo závěrem: Shrnutí aktuální situace

Naše akciová investice dosáhla za prvních 6 měsíců poměrně zajímavého zhodnocení a to zejména díky skvělé listopadové výkonnosti. Po třech negativních měsících přinesl listopad pozitivní obrat, kdy akciový trh potěšil investory a zvýšil i výkonnost našeho portfolia. Pozoruhodné je, že naše portfolio dosáhlo v listopadu dvouciferných investičních výnosů a překonalo hlavní akciové indexy.

Dosavadní výkonnost akcií z našeho portfolia
Dosavadní výkonnost akcií z našeho portfolia

Růstové akcie v portfoliu vykázaly v listopadu výrazné dvouciferné zisky a přispěly k celkové výkonnosti růstových akcií přesahující 20 % za jediný měsíc. Kromě toho zaznamenaly dvouciferný růst i stabilní akcie, jako jsou General Motors, Intel a Nucor, přičemž tato kategorie akcie tvoří největší část portfolia a v listopadu dosáhla téměř 9% zhodnocení.

Dividendové akcie v portfoliu, zahrnující šest titulů, dohromady přidaly téměř 6 %, zatímco evropské akcie vykázaly pouze mírné kladné zisky, což odráží jejich nižší celkovou výkonnost ve srovnání s americkými akciemi.

Za celé pololetí vedou v rámci našeho portfolia agresivní růstové akcie s více než 17% zhodnocením, následované stabilními akciemi s více než 9% zhodnocením. Dividendové akcie pak zaostaly s necelými 2 % zisku a evropské akcie utrpěly mírné ztráty.

Za zmínku stojí i dividendový výnos portfolia, který v listopadu dosáhl téměř 2 000 Kč a za šest měsíců činí téměř 3 800 Kč. Významnými přispěvateli byly společnosti Novartis, OneMain Holdings a British American Tobacco, nejvýznamnější dividendovou akcií pak je zatím ČEZ. V portfoliu se nyní nachází přibližně 4 000 Kč v hotovosti, kterou v budoucnu hodláme využít pro strategické reinvestice.

Líbil se vám tento článek?
22
1

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencích po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale také nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎