Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

(9) Investovali jsme 300 000 Kč do akcií: Dosáhli jsme výrazného zisku, navzdory 25% poklesu akcií Tesla

V lednu naše investiční portfolio překonalo hlavní benchmarky, přičemž zazářily růstové akcie navzdory poklesu společnosti Tesla. Překvapivě dobře se dařilo i evropským akciím.

Publikováno
(9) Investovali jsme 300 000 Kč do akcií: Dosáhli jsme výrazného zisku, navzdory 25% poklesu akcií Tesla
Zdroj: depositphotos.com

V průběhu ledna se nám podařilo navázat na listopad a prosince a dosáhnout dalšího zisku, který tentokráte dosáhl téměř 4 %. Touto výkonností jsme výrazně překonali nejsledovanější benchmarky akciového trhu včetně indexů S&P 500 nebo Euro Stoxx 50.

Za 8 měsíců naší investice se nám aktuálně podařilo i mírně překonat index S&P 500 a zaostáváme tak pouze za technologických indexem Nasdaq 100.

Stejně jako v prosinci, i v prvním měsíci nového roku dosáhlo zisku hned 18 z 25 titulů našeho portfolia. Vůbec nejlepší výkonnost si pak v lednu připsaly akcie AMD – již druhý měsíc po sobě.

Za zmínku pak rozhodně stojí náš segment růstových akcií. 3 ze 4 titulů si v lednu připsaly dvouciferný zisk, zatímco akcie Tesla se staly vůbec nejhůře performujícím lednovým titulem se ztrátou téměř 25 %.

Pojďme se podívat na další podrobnosti a novinky, které leden nám a našemu portfoliu přinesl.

Poznámka

Pokud chcete zjistit, na základě jaké metodiky jsme portfolio sestavovali a jaké jsou naše investiční cíle, pak vám doporučujeme si přečíst první díl tohoto seriálu.

V lednu se nejlépe dařilo růstovým akciím, navzdory propadáku Tesly

V lednu vykazovaly jednotlivé kategorie investičního portfolia poměrně odlišnou výkonnost, což odráží různorodou povahu investic. Všechny kategorie portfolia však skončily v kladných číslech.

Vývoj hodnoty jednotlivých kategorií akcií našeho portfolia v průběhu ledna
Vývoj hodnoty jednotlivých kategorií akcií našeho portfolia v průběhu ledna

Bezpečné akcie zaznamenaly růst o 3,24 % a přidaly na své hodnotě 4 856,38 Kč. Z celkového pohledu zaznamenaly nárůst o 18,01 %, což znamená celkový zisk 22 213,49 Kč. Tato kategorie se ukazuje jako stabilní základ našeho portfolia, který dlouhodobě vykazuje nejmenší výkyvy ze všech kategorií akcií, do kterých jsme investovali.

Dividendové akcie, které jsou známé tím, že kromě potenciálních kapitálových zisků poskytují i pravidelný pasivní příjem, vzrostly v lednu o 2,75 %, což znamenalo peněžní zhodnocení ve výši 1 825,28 Kč. Za osm měsíců vzrostly tyto akcie o více než 5 %, což není nijak závratné číslo, pravidelně však přispívají k výkonnosti našeho portfolia vyplacenými dividendami.

Výrazným lednovým nárůstem o 6,63 % vynikly evropské akcie, které si připsaly 5 195,56 Kč. Za poslední měsíc si tak naše evropské akcie připsaly více než polovinu celkového zisku za osm měsíců naší investice, který činí 9,74 %. Právě v lednu se pozitivně projevila našeho geografická diverzifikace, když jsme díky vysoce nadprůměrné výkonnosti námi vybraných evropských akcií překonali benchmarky amerického akciového trhu.

V čele portfolia pak stály růstové akcie s působivou lednovou výkonností 11,35 %, které zvýšily svou hodnotu o 5 548,87 Kč. Za celých osm měsíců naší investice pak hodnota růstových investic vzrostla o třetinu. Protože však představují nejmenší součást našeho portfolia, v absolutních číslech si růstové akcie připsaly něco přes 16 000 Kč.

Celkový vývoj hodnoty jednotlivých kategorií akcií našeho portfolia
Celkový vývoj hodnoty jednotlivých kategorií akcií našeho portfolia

Za dosavadních 8 měsíců naší investice dosáhly všechny kategorie portfolia zisku a lze konstatovat, že každá plní svou funkci. Bezpečné akcie stabilně rostou bez výraznějších výkyvů, dividendové akcie přispívají k celkové výkonnosti investice pravidelnou výplatou dividend.

Evropské akcie přináší prvek geografické diverzifikace, který občas přináší své ovoce, ale v prvních měsících naší investice tomu bylo naopak.

Růstové akcie jsou sice silnou stránkou portfolia, ale stejně jako vysoké výnosy vykazuje i vysoké riziko, což je dáno potenciálem rychlé expanze a výrazného zhodnocení.

To se jednoznačně projevilo i v posledním měsíci. Zatímco akcie Tesla se propadly o téměř 25 % a vymazaly tak veškeré zisky za předchozích 7 měsíců, cena akcií AMD, Crowdstrike a Intuitive Surgical stoupla o dvouciferné procento.

Info

Portfolio nám za 8 měsíců vygenerovalo více než 4 100 Kč v podobě dividend. V lednu činila jejich výplata 338 Kč.

Jak si naše portfolio stojí ve srovnání s globálními benchmarky?

Už od počátku naší investiční cesty srovnáváme výkonnost našeho portfolia z globálního akciovými benchmarky. Ačkoliv jsme zpočátku za americkými indexy, zejména kvůli nedostatečné výkonnosti evropských akcií, zaostávali, nyní se karta pomalu obrací.

V lednu jsme s výkonností téměř 4 % výrazně překonali americké akciové indexy. Index S&P 500 v lednu stoupl pouze o 1,19 %, index Dow Jones o 0,76 % a index Nasdaq 100 o 1,56 %. Americké dokonce poprvé za dobu naší investice prohrály i s indexem Euro Stoxx 50, který si polepšil o 1,94 %.

Info

K nákupu investičního portfolia jsme využili brokera XTB, který krom nákupu jednotlivých akcií a dalších aktiv nově nabízí i možnost automatického nákupu ETF. Více informací se dozvíte v recenzi níže: 

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou

Vývoj hodnoty amerických akciových indexů v lednu 2023

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání
Dow Jones Industrial Average / DJIA
Načítání
Načítání
Načítání

Za celou dobu naší investice si pak vedeme také více než obstojně, když se nám konečně podařilo dohnat ztrátu na index S&P 500, kterou jsme nabrali v prvních třech měsících naší investice. Od září loňského roku se nám daří globální indexy překonávat s výjimkou prosince v každém měsíci.

Zhodnocení našeho akciového portfolia včetně dividend tak za 8 měsíců činí přes 16 %, což je srovnatelné s indexem S&P i indexem Dow Jones. O přibližně 2,5 % stále zaostáváme za technologických indexem Nasdaq 100 a výrazně překonáváme evropský index Euro Stoxx 50.

Srovnání výkonnosti našeho portfolia s výkonností vybraných globálních indexů
Srovnání výkonnosti našeho portfolia s výkonností vybraných globálních indexů

Již druhý měsíc po sobě, jsou nejvýkonnější složkou našeho portfolia akcie AMD

Stejně jako v listopadu a prosinci ztrácelo v průběhu ledna jen minimum námi zakoupených akcií. Na rozdíl od předchozích dvou měsíců však z těch pár titulů některé krvácely opravdu výrazně. Akcie Tesla dopadly vůbec nejhůře, následované akciemi Intel a akciemi ČEZ.

V mnohem pozitivnějším světle se ukázaly akcie AMD – již druhý měsíc po sobě nejvýkonnější titul z našeho portfolia, akcie ASML Holding a akcie Crowdstrike.

Pojďme si v krátkosti rozebrat, proč k těmto pohybům vlastně došlo.

Nejvýkonnější a nejhůře výkonné složky našeho portfolia v průběhu ledna
Nejvýkonnější a nejhůře výkonné složky našeho portfolia v průběhu ledna
TIP

Jednotlivé akcie z našeho portfolia pro vás také pravidelně analyzujeme. Během ledna byly zpracovány následující analýzy:

Rozhodně doporučujeme si tyto analýzy přečíst!

AMD

Akcie AMD v lednu prudce vzrostly, především díky svému postavení na rozvíjejícím se trhu umělé inteligence a očekávanému oživení poptávky po čipech.

Čipy AMD MI300X, které mají přímo konkurovat GPU H100 pro umělou inteligenci společnosti Nvidia, si získaly pozornost díky svému výkonu v tréninkových schopnostech a slibují 10 až 20% zlepšení oproti nabídce společnosti Nvidia.

Kromě toho byla pozitivně přijímána i partnerství AMD s významnými technologickými společnostmi – Microsoft a Meta Platforms, pro využití čipů AMD v cloud computingu a aplikacích AI, která podtrhují rostoucí vliv společnosti v tomto odvětví.

Pozitivní vyhlídky pro trh s osobními počítači a pozitivní prognózy zisku pak dále posílily důvěru investorů v akcie AMD.

Vývoj ceny akcií AMD v průběhu ledna

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AMD Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

ASML Holding

Akciím společnosti ASML Holding se v lednu dařilo díky kombinaci hvězdného zisku za čtvrté čtvrtletí, který překonal očekávání, rekordního příjmu objednávek a rostoucí poptávky po čipech umělé inteligence.

Společnost, známá svým monopolem v oblasti technologie extrémní ultrafialové litografie (EUV), která je klíčová pro výrobu špičkových čipů, vykázala ve čtvrtém čtvrtletí nárůst čistého zisku o 9 % při tržbách 7,2 miliardy eur.

Tento výsledek byl výrazně vyšší, než očekávali analytici, přičemž objednávky se oproti třetímu čtvrtletí ztrojnásobily na více než 9 miliard eur.

Tržní kapitalizace společnosti se vyšplhala nad 335 miliard eur, čímž se stala třetí největší evropskou společností podle tržní kapitalizace.

Přestože ASML zachovává konzervativní výhled pro rok 2024 se stabilním růstem tržeb v důsledku nových omezení prodeje do Číny, rekordní počet nevyřízených objednávek naznačuje silnou poptávku, zejména po čipech s umělou inteligencí, což naznačuje pozitivní trajektorii oživení trhu

Vývoj ceny akcií ASML Holding v průběhu ledna

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ASML Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Crowdstrike

Pokračující růst akcií společnosti CrowdStrike i na začátku roku 2024 lze přičíst několika faktorům, které zdůrazňují silnou pozici společnosti v odvětví kybernetické bezpečnosti.

Morgan Stanley zvýšila rating CrowdStrike Holdings, čímž ocenila její vynikající výkonnost v uplynulém roce a potenciál dalšího růstu. Tento názor je široce sdílen na Wall Street, kde mnoho analytiků udržuje u této společnosti vysoké cílové ceny.

Finanční úspěch a vyhlídky na růst dále podporují její dobré výsledky v oblasti cloudové bezpečnosti a ochrany identity. Tyto oblasti byly klíčové pro hospodářské výsledky společnosti, která dosáhla lepší ziskovosti, než se očekávalo.

Přetrvávající hrozba kybernetických útoků, zejména s nástupem technologií umělé inteligence, pravděpodobně také zvýší poptávku po nabídce společnosti CrowdStrike.

Tato poptávka přitom není jen krátkodobým výkyvem, ale je považována za udržitelný trend, který by mohl podpořit široké přijetí produktů CrowdStrike v následujících letech.

Vývoj ceny akcií Crowdstrike v průběhu ledna

Načítání
Načítání
Kupte si akcie CRWD Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

ČEZ

V lednu se akcie ČEZ setkaly s významným tlakem z několika důvodů. Nejzásadnějším faktorem bylo opětovné projednávání zákona označovaného jako lex ČEZ II., jehož schválení by mohlo dát státu do rukou nástroj k rozdělení ČEZu, bez ohledu na potřeby nebo názory minoritních akcionářů.

K vývoji ceny akcií energetického giganta přispěly také spekulace o možném zestátnění společnosti, které vyvolal ministr vnitra Vít Rakušan svými neobratnými vyjádřeními. Tyto komentáře vyvolaly mezi investory nejistotu, neboť nebyl nastíněn způsob, jakým by k zestátnění došlo, ani jak by byly řešeny nároky minoritních akcionářů.

Investoři rovněž reagovali na snížení cílové ceny akcií ČEZ analytiky z Morgan Stanley a Santander, které signalizuje potenciální obavy ohledně budoucí výkonnosti společnosti. Tyto revize cílové ceny mohly mít negativní dopad na vnímání hodnoty společnosti investory​

Významným aspektem byly i operativní výzvy, včetně odpojení druhého bloku jaderné elektrárny Temelín od přenosové sítě kvůli opravám.

Vývoj ceny akcií ČEZ v průběhu ledna

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Intel

Akcie společnosti Intel se v lednu propadly především kvůli neuspokojivému výhledu tržeb na první čtvrtletí letošního roku, který výrazně zaostal za očekáváním trhu. Společnost předpokládá tržby za první čtvrtletí ve výši 12,2 až 13,2 miliardy USD, zatímco analytici očekávali 14,5 miliardy USD.

Kromě toho Intel předpověděl zisk na první čtvrtletí ve výši 13 centů na akcii, což bylo také výrazně pod očekáváním analytiků ve výši 33 centů na akcii. Tento výhled odráží problémy, kterým Intel čelí, včetně velkých investic, které snížily jeho hrubou marži.

Intelu nepomáhá ani měnící se dynamika trhu, zejména rostoucí důležitost čipů pro datová centra a technologii umělé inteligence, kde mají konkurenti Nvidia a AMD konkurenční výhodu.

I přes strohý výhled byla možná reakce trhu na hospodářské výsledky přehnaná. Intel za čtvrté čtvrtletí loňského roku vykázal lepší než očekávané výsledky hospodaření.

Navíc plánuje v průběhu roku 2024 čtvrtletí po čtvrtletí zlepšování hospodářskou výkonnost a chce se opět zaměřit na opětovné získání vedoucí pozice v každé kategorii, ve které na trhu působí.

Vývoj ceny akcií Intel v průběhu ledna

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Intel Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tesla

Akcie společnosti Tesla zaznamenaly v lednu 2024 výrazný propad, a to především kvůli obavám ze zpomalení růstu prodeje a z toho, že finanční výsledky společnosti nesplnily očekávání trhu.

Tesla těsně nedosáhla odhadovaných zisků a oznámila, že tempo její expanze bude výrazně nižší než v předchozích letech. Společnost, která v průběhu roku 2023 agresivně snižovala ceny, aby zvýšila prodeje, přiznala, že účinnost této strategie slábne a že se blíží k hranicím úsporných opatření pro současnou řadu vozů.

Tato úprava růstových očekávání přispěla k poklesu akcií, neboť investoři byli upozorněni, že časy 50% nebo dokonce 30% až 40% meziročního růstu tržeb nebudou v roce 2024 dosažitelné.

Dalším faktorem, který přispěl k poklesu akcií, byl celkový názor, že trh s elektromobily začíná vykazovat známky pomalejšího růstu. Toto vnímání spolu s problémy spojenými s přechodem společnosti z automobilky na technologickou společnost se zaměřením na umělou inteligenci, dále podpořilo pokles.

Pod drobnohledem byla také strategická rozhodnutí společnosti Tesla, včetně zavádění Cybertrucku, přičemž panovaly obavy o schopnost společnosti splnit ambiciózní růstové cíle v podmínkách tvrdé konkurence čínských výrobců elektromobilů a širšího dopadu vysokých úrokových sazeb a inflace na spotřebitelské výdaje

Tento vývoj naznačuje, že Teslu čeká náročný rok, přičemž se očekává, že tlaky na růst i marže budou přetrvávat. Lednová výkonnost akcií společnosti odráží obavy investorů ohledně schopnosti společnosti zvládnout tyto nepříznivé faktory a udržet si dosavadní vysokou růstovou trajektorii.

Vývoj ceny akcií Tesla v průběhu ledna

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Slovo závěrem: Shrnutí aktuální situace

Lednový výkon našeho investičního portfolia potvrdil, že pečlivý výběr akcií může vést k překonávání klíčových akciových benchmarků.

Přestože Tesla zaznamenala významný pokles, což ovlivnilo celkovou výkonnost portfolia, naše diverzifikace a zaměření na různé typy akcií nám umožnily dosáhnout téměř 4% lednového zisku, díky čemuž jsme překonali poměrně výrazně nejsledovanější akciové benchmarky.

Dosavadní výkonnost akcií z našeho portfolia
Dosavadní výkonnost akcií z našeho portfolia

Tato situace zdůrazňuje význam diverzifikace v investičních strategiích. Bezpečné a dividendové akcie poskytují stabilní základ, zatímco růstové akcie, přestože vykazují vyšší volatilitu, přispívají výrazným podílem k celkovému zhodnocení.

Navzdory výzvám, kterým čelíme v podobě poklesu hodnoty akcií Tesly, nám diverzifikace do evropských akcií a zacílení na sektory s potenciálem růstu, jako jsou technologie a AI, umožnily udržet pozitivní trajektorii.

Z pohledu budoucnosti je jasné, že technologický sektor, zejména s nástupem umělé inteligence, představuje zajímavou příležitost, jak ukazují výkony akcií AMD a ASML Holding. Tyto společnosti prokázaly, že jsou schopny přizpůsobit se a kapitalizovat na nových technologických trendech.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.