Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

(13) Investovali jsme 300 000 Kč do akcií: V květnu nás srazila posilující koruna

Právě jsme uzavřeli první rok naší investiční cesty, kdy jsme vybrali 25 akcií a investovali do nich celkem 300 000 Kč. Jako každý měsíc i nyní pro vás máme shrnutí, ve kterém si řekneme, jak se našim investicím dařilo.

(13) Investovali jsme 300 000 Kč do akcií: V květnu nás srazila posilující koruna
Zdroj: depositphotos.com

Po dubnu, kdy se naše investiční portfolio výrazně propadlo, jsme i tentokrát zaznamenali v korunovém vyjádření ztrátu. Kvůli tomu jsme tentokrát i výrazně zaostali za globálními akciovými benchmarky.

Ptáte se, jak je to možné, když všechny hlavní akciové indexy dosáhly zisku – někdy i poměrně výrazného? Tentokrát nás zradila posilující koruna, která vůči americkému dolaru posílila během května o téměř 4 %.

Je to tak, vliv kurzu USD/CZK, potažmo EUR/CZK, má na celkový výnos investičního portfolia v korunovém vyjádření značný vliv a na měsíční bázi může přinést rozdíl řádově ve vyšších jednotkách procent – forex je zkrátka neoddělitelnou součástí akciového investování.

Vývoj hodnoty měnového páru USD/CZK v průběhu května

Zatímco tak hodnota našeho portfolia klesla o více než procento, americké indexy si připsaly přibližně 5% zisk a evropský index Euro Stoxx 50 získal téměř 3 %.

Zejména vlivem posilující koruny dosáhlo zisku v průběhu května pouze 11 z 25 našich akciových pozic. Nejvýraznější zisk zaznamenaly akcie Walmart následovány ČEZem. Na straně poražených pak najdeme takové tituly jako OneMain Holdings nebo Tesla.

TIP

Pokud chcete zjistit, na základě jaké metodiky jsme portfolio sestavovali a jaké jsou naše investiční cíle, pak vám doporučujeme si přečíst první díl tohoto seriálu.

V květnu se do kladných čísel dostaly pouze evropské akcie

Jste-li pravidelným čtenářem našeho seriálu, už víte, že jsme jednotlivé akcie, které jsme nakoupili, rozdělili do čtyř kategorií: bezpečné akcie, dividendové akcie, evropské akcie a růstové akcie.

V průběhu dubna se dařilo pouze jediné ze zmíněných kategorií a to dividendovým akciím – ostatní se dostaly do záporných čísel – a podobný vývoj událostí jsme sledovali i během května.

Tři ze čtyř kategorií našeho portfolia opět ztrácely, přičemž do kladných čísel se dostaly pouze evropské akcie.

Vývoj hodnoty jednotlivých kategorií akcií našeho portfolia v průběhu května
Vývoj hodnoty jednotlivých kategorií akcií našeho portfolia v průběhu května

V pátém měsíci letošního roku nejvýrazněji ztratila kategorie bezpečných akcií – zahrnující například akcie PepsiCo, Starbucks nebo Citigroup – a to téměř 4 %. Dividendové akcie se mezitím propadly o necelá 3 % a téměř beze změny hodnoty so obchodovala kategorie růstových akcií.

Téměř 4 % si pak v průběhu května připsala kategorie evropských akcií (vůči euru koruna v květnu posílila pouze o necelá 2 %), která zahrnuje tituly jako ASML, Novartis nebo Thales.

Vývoj hodnoty měnového páru EUR/CZK v průběhu května

Z celkového – tedy ročního – pohledu se zatím nejlépe daří růstovým akciím (Crowdstrike, Tesla, AMD a Intuitive Surgical), jejichž hodnota vzrostla o téměř 37 % (18 069 Kč).

V kladných číslech se však momentálně pohybují i dividendové akcie (+7 %) a evropské akcie (+18 %). V absolutních číslech vzrostla nejvíce hodnota kategorie bezpečné akcie (25 709 Kč).

Jejich hodnota vzrostla o necelých 22 %, ale investovali jsme do nich podstatně vyšší částku než do růstových akcií, které podléhají mnohem vyšší volatilitě.

Celkový vývoj hodnoty jednotlivých kategorií akcií našeho portfolia
Celkový vývoj hodnoty jednotlivých kategorií akcií našeho portfolia
Info

Portfolio nám za 11 měsíců vygenerovalo nemalý pasivní příjem v podobě dividend. Celková vyplacená částka nyní již přesahuje 7 300 Kč. V květnu nám pak bylo vyplaceno více než 1 100 Kč.

Za celé investiční období jsou zatím nejpilnějšími plátci dividend akcie ČEZ, Novartis, British American Tobacco a OneMain Holdings.

Jak si naše portfolio stojí ve srovnání s globálními benchmarky?

Výkonnost našeho portfolia za květen jsme opět porovnávali s globálními akciovými indexy, abychom získali kontext a mohli objektivně zhodnotit naše výsledky.

Poznámka

Představme si situaci, kdy naše portfolio vzrostlo o 30 %. Mohlo by to znít skvěle, ale pokud by index S&P 500 vzrostl o 50 %, naše portfolio by v tomto srovnání zaostávalo.

Naopak pokles o 10 % v roce, kdy S&P 500 klesl o 30 %, by byl považován za relativní úspěch.

Z dlouhodobého hlediska naše portfolio v prvních měsících investice za globálními benchmarky zaostávalo, později je dohnalo a v dubnu, v období výrazného propadu amerických trhů, indexy S&P 500, Dow Jones i Nasdaq 100 dokonce překonalo.

Jaká je však situace nyní, když americké indexy v květnu zaznamenaly výrazný růst?

Srovnání výkonnosti našeho portfolia s výkonností vybraných globálních indexů
Srovnání výkonnosti našeho portfolia s výkonností vybraných globálních indexů

Ukazuje se, že konzervativnější složení našeho portfolia vede k nižším výnosům v období obecného růstu akciových trhů, ale na druhé straně k menším propadům během poklesů.

V květnu, kdy americké i evropské akcie posílily, naše portfolio ztratilo 1,40 %. Přestože to na první pohled vypadá negativně, je třeba vzít v úvahu měnové kurzy.

Americké indexy jsou uváděny v dolarech a evropské v eurech, zatímco výsledky našeho portfolia jsou počítány v korunách. Květnové posílení koruny tak výrazně ovlivnilo srovnání naší výkonnosti s těmito benchmarky.

S&P 500 vzrostl o 4,67 %, Dow Jones o 2,12 %, Nasdaq 100 dokonce o 6,16 % a Euro Stoxx 50 přidal 2,78 %.

Pokud bychom nezohlednili posílení koruny, naše portfolio by ze srovnání nevyšlo tak špatně.

Jak si stojíme v celkovém – ročním – srovnání:

Celková roční výkonnost našeho portfolia v porovnání s globálními indexy přináší zajímavé poznatky a nabízí pohled na efektivitu naší investiční strategie v dlouhodobějším horizontu.

Když se podíváme na výsledky za celý rok, naše portfolio zaznamenalo růst o 20,13 %.

  • Index S&P 500, pravděpodobně nejvýznamnější z indexů, vzrostl o 25,15 %. Tento index zahrnuje 500 největších společností obchodovaných na amerických burzách a jeho růst naznačuje silný výkon těchto společností během posledního roku.
  • Dow Jones Industrial Average, nejstarší americký index, vzrostl o 17,03 %. Tento index, který se skládá z 30 velkých a vlivných amerických společností rovněž nabídl investorům solidní výkonnost.
  • Technologicky zaměřený index Nasdaq 100 dosáhl růstu o 28,34 %. Tento výrazný nárůst je dán především silným výkonem technologických gigantů navázaných na umělou inteligenci, kteří tvoří podstatnou část tohoto indexu.
  • Evropský index Euro Stoxx 50 zaznamenal růst o 17,38 %. Tento index, který zahrnuje 50 největších a nejvýznamnějších evropských společností, odráží solidní výkon evropského trhu, i když méně výrazný než u některých amerických indexů.

Při srovnání těchto výsledků s naším portfoliem vidíme, že jsme dosáhli solidního růstu, i když jsme zaostali za indexy S&P 500 a Nasdaq 100. Na druhé straně jsme překonali Dow Jones i Euro Stoxx 50.

Tento výkon je výsledkem našeho konzervativního a stabilního přístupu k investování, který klade důraz na dlouhodobou stabilitu a ochranu kapitálu. I když jsme v některých obdobích zaostávali za indexy, celkově se naše strategie ukazuje jako poměrně úspěšná.

A co je hlavním důvodem, proč za dvěma americkými indexy zaostáváme? Je to poměrně jednoduché. Podobně jako indexy Dow Jones a Euro Stoxx 50 ani naše portfolio nezahrnuje akcie Nvidia.

Akcie Nvidia jsme rovněž zvažovali, ale nakonec jsme dali (bohužel) přednost akciím AMD. Zkrátka jsme správně neodhadli potenciál umělé inteligence a její vliv na akciový trh. Podobné “chyby” však ke stockpickingu zkrátka patří. Navíc stále věříme, že se nám investice do akcií AMD do budoucna rovněž výrazně vyplatí.

Vývoj ceny akcií Nvidia v průběhu naší investice

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!
Info

K nákupu investičního portfolia jsme využili brokera XTB, který krom nákupu jednotlivých akcií a dalších aktiv nově nabízí i možnost automatického nákupu ETF. Více informací se dozvíte v recenzi níže: 

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou

V květnu vykázaly nejlepší výkonnost akcie Walmart – Tesla se z lídra propadla na chvost

Jak už bylo řečeno, vlivem posílení koruny v květnu pouze 11 našich investic dosáhlo v korunovém vyjádření zisku.

Žádný z titulů však příliš nevyčníval. Pouze Walmart dosáhl dvojciferného zhodnocení a na druhé straně se žádný z titulů nepropadl do dvouciferné ztráty.

Pojďme si přiblížit, z jakých důvodů k těmto pohybům došlo.

Nejvýkonnější a nejhůře výkonné složky našeho portfolia v průběhu května
Nejvýkonnější a nejhůře výkonné složky našeho portfolia v průběhu května

Walmart

V průběhu května zaznamenaly akcie Walmart výrazný růst díky několika klíčovým faktorům. Společnost zveřejnila silné výsledky hospodaření za první čtvrtletí fiskálního roku 2025, které překonaly očekávání analytiků.

Konsolidovaný příjem vzrostl o 6 % na 161 miliard dolarů. Tento růst byl poháněn zvyšujícím se počtem návštěv obchodů a webových stránek, zejména bohatšími zákazníky, kteří nakupovali více zbytných produktů, jako je oblečení a elektronika​.

Walmart rovněž těžil ze své omnichannel strategie, která efektivně kombinuje online a fyzické nákupy.

Tento přístup umožňuje společnosti využít své fyzické obchody k plnění online objednávek, což zlepšuje zákaznickou zkušenost a snižuje náklady. Online prodeje v USA vzrostly o 22 %, což překonalo růst během tradičně silného svátečního období​.

Dalším důležitým faktorem byl růst v mezinárodních trzích, zejména v Mexiku, Číně a prostřednictvím platformy FlipKart. Walmart International zaznamenal nárůst tržeb o 10,7 %, což přispělo k celkovému růstu společnosti​.

Také silný růst v segmentu reklamního byznysu, který vzrostl meziročně o 24 %, významně přispěl k pozitivnímu vývoji akcií​.

Kromě silných finančních výsledků a růstu v různých segmentech tržeb přispěla k růstu ceny akcií i lepší než očekávaná marže hrubého zisku, která se zvýšila o 0,4 % díky novým aktivitám, jako je reklama a členství ve Walmart+​.

Vývoj ceny akcií Walmart v průběhu května

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Walmart Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

ČEZ

Akcie ČEZ zaznamenaly v květnu růst díky zveřejnění silných finančních výsledků za první čtvrtletí roku 2024. Zisk před zdaněním vzrostl meziročně o 18 %, což bylo výrazně nad očekáváními analytiků. Celkové tržby dosáhly 52,4 miliardy Kč, což je o 10 % více než ve stejném období předchozího roku​.

Dalším klíčovým faktorem byl návrh na dividendu ve výši 52 Kč na akcii, což přilákalo investory hledající stabilní a atraktivní výnosy. Tento krok byl velmi dobře přijat trhem, což vedlo k růstu ceny akcií​.

Významný vliv na růst akcií mělo také oznámení o emisích udržitelných dluhopisů, což zlepšilo pověst společnosti na trhu a přilákalo investory zaměřené na ESG (environmentální, sociální a správní) kritéria. Toto oznámení zvýšilo důvěru v dlouhodobou strategii společnosti a její závazek k udržitelnosti​.

Pozitivní vliv měla i stabilizace cen energií a očekávání růstu poptávky po elektřině. ČEZ využil této situace k optimalizaci svých operací a zvýšení efektivity výroby. Navíc se očekává, že plánované investice do obnovitelných zdrojů energie a modernizace stávajících elektráren přinesou další růst v následujících letech​.

Vývoj ceny akcií ČEZ v průběhu května

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tesla

Akcie Tesla byly i v průběhu května tradičně volatilní a nakonec zakončily květen mírným poklesem. Vliv na vývoj jejich ceny mělo hned několik faktorů. Prvním byly doznívající reakce na slabší než očekávanou finanční výkonnost za první čtvrtletí.

Tržby dosáhly 21,3 miliardy dolarů, což představuje pokles z 23,33 miliardy dolarů ve stejném období předchozího roku. Tento pokles byl způsoben nižšími průměrnými prodejními cenami a nižšími dodávkami modelů 3 a Y​.

Dalším důvodem byla složitá makroekonomická situace, která negativně ovlivnila spotřebitelské výdaje. Vyšší úrokové sazby a obavy z recese přispěly k opatrnějšímu chování spotřebitelů, což vedlo k nižší poptávce po vozidlech Tesla. Analytici také snižovali své odhady dodávek vozidel pro rok 2024, což zvyšovalo tlak na akcie​.

Tesla se také potýkala s intenzivní konkurencí na čínském trhu, kde domácí výrobci elektromobilů posilovali své pozice. Tento konkurenční tlak vedl k dalšímu snižování cen Tesly, což negativně ovlivnilo marže společnosti.

Kromě toho, Tesla musela čelit problémům s výrobou a dodávkami, což vedlo k výpadkům v produkci a dalšímu poklesu výnosů​.

Společnost také oznámila, že v průběhu roku 2024 očekává další investice do rozšíření svých výrobních kapacit a inovací v oblasti autonomního řízení, což krátkodobě zvýšilo náklady a snížilo ziskovost. Přestože dlouhodobý potenciál těchto investic zůstává vysoký, krátkodobé finanční náklady přispěly k negativnímu sentimentu mezi investory​.

Vývoj ceny akcií Tesla v průběhu května

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

OneMain Holdings

Akcie společnosti OneMain Holdings zaznamenaly v květnu pokles z několika klíčových důvodů. Finanční výsledky za první čtvrtletí roku 2024 byly slabší, než se očekávalo. OneMain Holdings oznámila čistý zisk ve výši 155 milionů dolarů, což bylo méně než 179 milionů dolarů ve stejném období předchozího roku.

Zisk EBITDA dosáhl 204 milionů dolarů, což také představuje pokles ve srovnání s předchozím rokem​. Tento pokles ziskovosti byl přičítán vyšším provozním nákladům a nižším než očekávaným tržbám, což negativně ovlivnilo důvěru investorů.

Dalším faktorem byl prodej akcií ze strany významných akcionářů a členů vedení společnosti. Například výkonný viceprezident a provozní ředitel, Micah Conrad, prodal 7 500 akcií OneMain Holdings v polovině května​​.

OneMain Holdings také čelila širšímu negativnímu sentimentu v rámci finančního sektoru, kde byly akcie obecně pod tlakem kvůli obavám z rostoucích úrokových sazeb a jejich dopadu na úvěrový trh.

Přestože společnost zvýšila své dividendy a oznámila zpětný odkup akcií, tyto kroky nestačily k vyrovnání negativního sentimentu způsobeného slabšími finančními výsledky a obavami z budoucího vývoje tržního prostředí.

Vývoj ceny akcií OneMain Holdings v průběhu května

Načítání
Načítání
Kupte si akcie OMF Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Slovo závěrem: Shrnutí aktuální situace

V květnu naše investiční portfolio zaznamenalo ztrátu, a to především kvůli posilující koruně vůči americkému dolaru. Navzdory tomu, že globální akciové indexy, jako S&P 500 a Nasdaq 100, dosáhly značného růstu, naše portfolio se kvůli vlivu měnových kurzů propadlo o 1,40 %.

Ve srovnání s americkými a evropskými indexy, které dosáhly růstu až o 6 %, se tak výkonnost našeho portfolia jeví jako slabší.

Dosavadní výkonnost akcií z našeho portfolia
Dosavadní výkonnost akcií z našeho portfolia

Z jednotlivých kategorií akcií se nejlépe vedlo evropským akciím, které dosáhly růstu téměř o 4 %, zatímco bezpečné akcie a dividendové akcie zaznamenaly pokles. Růstové akcie zůstaly téměř beze změny.

Nejvýraznější zisk v portfoliu zaznamenaly akcie Walmart, které těžily ze silných finančních výsledků a efektivní omnichannel strategie. Naopak akcie Tesla a OneMain Holdings patřily k nejhorším, částečně kvůli slabším finančním výsledkům a negativnímu sentimentu na trhu.

Z dlouhodobého pohledu naše portfolio vykazuje růst o 20,13 %, což je solidní výsledek, ale stále zaostává za výkonností indexů S&P 500 a Nasdaq 100. V porovnání s Dow Jones a Euro Stoxx 50 jsme však dosáhli lepšího výsledku.

I když jsme v květnu zaznamenali ztrátu, celkový roční výsledek ukazuje, že naše strategie je efektivní, přináší stabilní růst a generuje pravidelný příjem z dividend.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
8
2

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.