Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

(12) Investovali jsme 300 000 Kč do akcií: V dubnu jsme rozdrtili indexy S&P 500 i Nasdaq 100!

Už je to 11 měsíců od začátku naší investiční cesty, kdy jsme vybrali 25 akcií a investovali do nich celkem 300 000 Kč. Jako obvykle pro vás máme měsíčně shrnutí, ve kterém si řekneme, jak se našim investicím dařilo.

(12) Investovali jsme 300 000 Kč do akcií: V dubnu jsme rozdrtili indexy S&P 500 i Nasdaq 100!
Zdroj: depositphotos.com

Po 5 měsících nepřetržitého akciového růstu nám v dubnu akciové trhy ukázaly také svou méně přívětivou tvář.

Naše portfolio však v průběhu února odepsalo pouze něco málo přes procento své hodnoty, zatímco americké indexy ztrácely přes 5 %. I díky tomu naše investice nyní za 11 měsíců investování překonává výkonnost hlavních akciových benchmarků ve stejném období.

V dubnu dosáhlo 12 titulů z našeho portfolia mírného jednociferného zisku – žádný z titulů tentokrát nezazářil – a 13 akcií na hodnotě ztrácelo. Z nich ovšem 10 pouze mírně (jednotky procent) a 3 tituly z 25 ztratily výrazně více – AMD, Nucor a Intel. Nejvýkonnější akcií z našeho portfolia naopak byla Tesla.

Pojďme se podívat na další podrobnosti.

TIP

Pokud chcete zjistit, na základě jaké metodiky jsme portfolio sestavovali a jaké jsou naše investiční cíle, pak vám doporučujeme si přečíst první díl tohoto seriálu.

V dubnu se do kladných čísel dostaly pouze dividendové akcie

Jak už možná tušíte, tituly z našeho akciového portfolia jsme si interně rozdělili do čtyřech kategorií: bezpečné akcie, dividendové akcie, evropské akcie a růstové akcie.

Zatímco v průběhu března ztrácely pouze růstové akcie, v dubnu se k nim přidaly i bezpečné a evropské akcie a do kladných čísel se tak dostaly pouze tituly pravidelně vyplácející investorům pasivní příjem v podobě dividend.

Vývoj hodnoty jednotlivých kategorií akcií našeho portfolia v průběhu dubna
Vývoj hodnoty jednotlivých kategorií akcií našeho portfolia v průběhu dubna

Ve čtvrtém měsíci letošního roku ztratily bezpečné akcie něco málo přes 2,5 %, zatímco se evropské akcie propadly o necelá 2 %. Přes 3 % pak ztratila naše kategorie růstových akcií tvořená čtyřmi tituly – Crowdstrike, Tesla, AMD a Intuitive Surgical.

Vzhledem k tomu, že technologických index Nasdaq 100 ztratil v průběhu dubna téměř 6 %, lze tuto ztrátu našich růstových akcií považovat za úspěch.

Celkový vývoj hodnoty jednotlivých kategorií akcií našeho portfolia
Celkový vývoj hodnoty jednotlivých kategorií akcií našeho portfolia

Z celkového pohledu lze na výkonnost jednotlivých segmentů portfolia koukat dvojím pohledem. V absolutních číslech nám zisk přes 30 000 Kč přinesla kategorie bezpečných akcií s celkovou výkonností přesahující 25 %.

V procentuálním vyjádření však vítězí růstové akcie se zhodnocením 37 % – do této kategorie akcií jsme však kvůli jejich volatilitě investovali nejmenší částku.

V kladných číslech se pak nacházejí i evropské a dividendové akcie, které si připsaly za 11 měsíců zisk 14 respektive 9,5 %.

Info

Portfolio nám za 11 měsíců vygenerovalo nemalý příjem v podobě dividend. Celková vyplacená částka nyní již přesahuje 6 000 Kč. V dubnu nám však bylo vyplaceno pouze necelých 200 korun.

Za celé investiční období jsou zatím nejpilnějšími plátci dividend akcie ČEZ, Novartis a OneMain Holdings.

Jak si naše portfolio stojí ve srovnání s globálními benchmarky?

Výkonnost našeho portfolia hodnotíme v kontextu globálních akciových indexů, s nimiž ji neustále porovnáváme.

Je to jednoduché. Pokud by naše portfolio mělo výkonnost 30 %, což zní skvěle, v roce, kdy index S&P 500 dosáhl 50% zhodnocení, znamenalo by to, že podávalo nedostatečnou výkonnost. Ztráta 10 % v roce, kdy index S&P 500 ztratil 30 % hodnoty, by se naopak dala hodnotit jako úspěch.

Z dlouhodobého hlediska naše portfolio v prvních měsících investice za globálními benchmarky zaostávalo, posléze jejich výkonnost dohnalo a v březnu – v období výrazného růstu amerických trhů – se nám indexy S&P 500, Dow Jones i Nasdaq 100 vzdálily.

Jaká je však situace nyní, když americké index v dubnu ztratily přes 5 % své hodnoty?

Srovnání výkonnosti našeho portfolia s výkonností vybraných globálních indexů
Srovnání výkonnosti našeho portfolia s výkonností vybraných globálních indexů

Dlouhodobě se ukazuje, že konzervativnější složení našeho portfolia vede ke skromnějším výnosům v době obecného růstu akciových trhů, na druhé straně však v případě našich akcií nedochází k tak masivním propadům, když se děje opak.

To se právě výrazně projevilo v průběhu dubna, kdy americké akcie, ale i evropské akcie reprezentované indexem Euro Stoxx 50 výrazně krvácely.

Naše portfolio oproti nim ztratilo pouze něco málo přes 1 % a v celkové výkonnosti předstihlo všechny sledované akciové indexy, což nám dělá skutečně radost.

Abychom se pouze neplácali po ramenou, je třeba dodat, že zmíněná výkonnost našeho portfolia v tabulce výše započítává i dividendový příjem, zatímco v případě indexů tomu tak není. Po odečtení tohoto dividendového výnosu, by však výkonnost našeho portfolia stále byla srovnatelná s indexem S&P 500, což považujeme za solidní.

Info

K nákupu investičního portfolia jsme využili brokera XTB, který krom nákupu jednotlivých akcií a dalších aktiv nově nabízí i možnost automatického nákupu ETF. Více informací se dozvíte v recenzi níže: 

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou

V dubnu vykázaly nejlepší výkonnost akcie Tesla

V dubnu zůstala výkonnost většiny titulů z našeho portfolia poměrně stabilní. 12 z 25 titulů dosáhlo mírného jednociferného zisku, přičemž žádná z akcií příliš nevyčnívala a nejlépe si vedly akcie Tesla, které však můžeme nazvat jednookým králem mezi slepými.

Ze ztrátových titulů pak 10 zaznamenalo pouze marginální ztráty a 3, které budeme zmiňovat níže, si vedly výrazně hůře. Za největšího poraženého tohoto měsíce můžeme označit akcie Intel, které ztratily výrazně více, než ostatní tituly.

Pojďme si přiblížit, z jakých důvodů k těmto pohybům došlo.

Nejvýkonnější a nejhůře výkonné složky našeho portfolia v průběhu dubna
Nejvýkonnější a nejhůře výkonné složky našeho portfolia v průběhu dubna

Tesla

Drobný růst akcií společnosti Tesla lze přičíst více faktorům. Tesla sice vykázala poměrně bídné hospodářské výsledky, akcie na ně však reagovaly výrazným růstem, díky příslibům Elona Muska ohledně brzkého uvedení robotaxi na trh a také dřívějšího spuštění výroby levného elektromobilu Tesla.

Tesla také podpořila své akci snížením ceny svého samořídicího softwaru, což by mohlo potenciálně zvýšit zisky, pokud se zvýší jeho využití. K optimismu investorů přispěla i odolnost společnosti při překonávání prodejních potíží, zejména na konkurenčních trzích, jako je Čína.

Výkonnost akcií společnosti Tesla je nadále předmětem analýz a spekulací analytiků. Názory se značně liší, někteří zachovávají pozitivní dlouhodobý výhled díky inovacím a postavení společnosti Tesla na trhu, zatímco jiní předpovídají možný pokles hodnoty akcií kvůli dynamice trhu a zvýšené konkurenci zejména z Číny.

Vývoj ceny akcií Tesla v průběhu března

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

AMD

Výrazný pokles akcií společnosti AMD během dubna byl způsoben kombinací několika faktorů. Klíčovým z nich byla zpráva o výsledcích společnosti za první čtvrtletí, která sice byla solidní, ale ve srovnání s předchozím čtvrtletím vykázala prudký pokles čistého zisku.

Vykázaný čistý zisk ve výši 123 milionů USD byl výrazně nižší než 667 milionů USD v přechozím kvartále, což vyvolalo obavy o krátkodobou ziskovost společnosti navzdory stabilním tržbám a hrubým maržím.

Kromě toho hrála roli i dynamika trhu. AMD čelí na trhu čipů s umělou inteligencí silné konkurenci, zejména ze strany společnosti Nvidia, která tomuto odvětví nadále dominuje. Navzdory pokroku a potenciálu AMD v oblasti umělé inteligence a datových center má silný výkon a tržní podíl společnosti Nvidia na akcie AMD negativní vliv.

Tato konkurence spolu s velkými očekáváními investorů ohledně růstu AMD v oblasti AI vedla k volatilitě ceny jejích akcií.

Současné fundamentální ukazatele společnosti naznačují opatrný výhled s potenciálem růstu. Pro druhé čtvrtletí roku 2024 společnost předpokládá mírný nárůst tržeb a stabilní hrubou marži. Tyto prognózy naznačují stabilní, i když pomalou cestu k růstu, která tak nemusí být v souladu s rychlým růstem, který očekávají někteří investoři.

Vývoj ceny akcií AMD v průběhu března

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AMD Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Nucor

Akcie společnosti Nucor zaznamenaly v dubnu výrazný pokles, který byl ovlivněn především zprávou o výsledcích hospodaření za 1. čtvrtletí, jež nesplnila očekávání analytiků.

Společnost vykázala zisk na akcii (EPS) ve výši 3,46 USD, čímž zaostala za očekávanou hodnotou 3,62 USD. Tento nedostatečný výsledek představuje znatelný pokles oproti předchozímu roku, kdy EPS činil 4,45 USD, což znamená meziroční pokles o přibližně 22 %.

Navzdory nárůstu tržeb oproti předchozímu čtvrtletí tržby ve výši 8,14 miliardy USD rovněž nedosáhly očekávaných 8,26 miliardy USD, což znamená pokles oproti stejnému období loňského roku.

Výkonnost akcií dále ovlivnily širší odvětvové a ekonomické problémy. Ocelářský průmysl je výrazně cyklický a citlivý na změny v poptávce na trhu a v nákladech na suroviny.

Konkrétní nepříznivé faktory ovlivňující Nucor zahrnovaly nižší průměrné prodejní ceny a snížené objemy prodejů v segmentu ocelových výrobků spolu s konkurenčními tlaky a kolísajícími náklady na suroviny, jako je ocelový šrot.

Co se týče současných základních údajů o akciích společnosti Nucor, společnost má i nadále dobrou pozici z hlediska provozních ukazatelů a finančního zdraví. Udržuje si silnou rozvahu se solidním ukazatelem pohotovostní likvidity ve výši 2,35 % a solidní návratností vlastního kapitálu ve výši 21,42 %.

Navzdory nedávným problémům Nucor nadále vykazuje značnou tržní kapitalizaci a udržuje si konkurenceschopný dividendový výnos, což posiluje jeho atraktivitu pro dlouhodobé investory, kteří hledají jistotu v nestabilním ocelářském sektoru.

Vývoj ceny akcií Nucor v průběhu března

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nucor Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Intel

Výrazný pokles akcií společnosti Intel byl do značné míry ovlivněn reakcí trhu na výhledové pokyny společnosti, přestože společnost vykázala dobré čtvrtletní výsledky.

Tržby Intelu za první čtvrtletí roku 2024 vzrostly meziročně o 9 % na 12,72 miliardy USD, čímž mírně překonaly odhady analytiků. Společnost rovněž vykázala zisk, který překonal očekávání.

Optimistické výsledky v oblasti klientských počítačů, podpořené prodejem procesorů Core Ultra a slibným vývojem na trhu počítačů s umělou inteligencí, však zastínily opatrné prognózy tržeb pro nadcházející čtvrtletí.

Intel předpokládá, že se tržby za 2. čtvrtletí budou pohybovat v rozmezí 12,5 až 13,5 miliardy USD, což zaostalo za očekáváním analytiků ve výši 13,63 miliardy USD. Tento rozpor, ačkoli byl malý, stačil k tomu, aby mezi investory vyvolal výprodej, který odráží zvýšenou citlivost na jakékoli známky nedostatečné výkonnosti ve vysoce konkurenčním technologickém sektoru.

Pokud jde o současné základní ukazatele společnosti Intel, společnost pokračuje v investicích do svého podnikání v oblasti slévárenství a technologií umělé inteligence a plánuje uvedení produktů na trh, které by mohly posílit její konkurenceschopnost vůči společnostem, jako jsou AMD a Nvidia.

Navzdory krátkodobým reakcím trhu mohou strategické investice společnosti do technologií a výrobních kapacit zajistit její zotavení a růst, až tyto iniciativy dozrají.

Vývoj ceny akcií Intel v průběhu března

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Intel Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Slovo závěrem: Shrnutí aktuální situace

Naše investiční portfolio po 11 měsících přináší nadějné výsledky, předčí výkonnost hlavních akciových benchmarků, což svědčí o úspěšné investiční strategii. Přestože duben přinesl mírný pokles, zejména v segmentu růstových akcií, v celkovém souhrnu portfolio stále drží krok s očekáváními.

Po delší době nás potěšily pozitivním vývojem akcie Tesla, která si připsaly mírné zisky, a to navzdory některým negativním faktorům ve výsledcích hospodaření. Největší poražení byly především 3 tituly.

AMD a Intel si prošly obtížnějším měsícem, což je důsledek obav z jejich budoucí ziskovosti a konkurenčních tlaků. Výkonnost akcií Nucor byla krom horších výsledků hospodaření také negativně ovlivněna vnějšími ekonomickými a odvětvovými faktory, což vedlo k výraznému poklesu ceny akcií.

Dosavadní výkonnost akcií z našeho portfolia
Dosavadní výkonnost akcií z našeho portfolia

I přes tato specifika, naše portfolio ukazuje schopnost adaptace a odolnosti v proměnlivém tržním prostředí. V dlouhodobém horizontu se ukazuje, že konzervativní složení portfolia, i když občas vede k mírnějším výnosům v době obecného růstu, poskytuje pevnější základ během tržních poklesů.

Ačkoliv duben přinesl určité výzvy, celková strategie a struktura portfolia nadále demonstrují jejich efektivitu v dosahování solidních výsledků.

Důležitá je rovněž role dividend, které přispívají k ziskovosti portfolia a ukazují hodnotu diverzifikované investiční strategie.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
8
1

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎