Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Zonky

Zonky recenzeInvestice, rentiér, půjčka, zkušenosti

Autor recenze
Poslední aktualizace
15. 5. 2024
Logo Zonky

Hodnocení Finex.cz

- 1. místo -
96 %
Poslední aktualizace
15. 5. 2024

Progresivní a stabilní společnost

Zonky si v průběhu času prošlo mnohými proměnami, které ji však nějak neuškodily. Naopak se stala mnohem intuitivnější, přičemž rozhodně nabízí zajímavou možnost, jak zhodnotit našetřené finanční prostředky. Právě díky jednoduchému prostředí a automatickému investování si se Zonky poradí i drobní investoři bez zkušeností.

Z hlediska půjček dokáže mnohdy nabídnout lepší parametry nežli klasické banky. Svojí politikou a zodpovědným úvěrováním navíc potvrzuje, že i nebankovní společnosti dokážou nabízet výhodné a férové půjčky. Velkým plusem je také možnost sjednání pojištění schopnosti splácet, na nějž na trhu s úvěry jen tak nenarazíte.

Logo Zonky

Hodnocení Finex.cz

- 1. místo -
96 %
Důvěryhodnost značky
Hodnocení důvěryhodnosti zahrnuje dobu působení daného brokera, velikost jeho uživatelské základny, kvalita zákaznické podpory, názory našich čtenářů, prohřešky brokera v minulosti (např. pokuty) a hodnocení našich čtenářů.

96%

Když se řekne Zonky, pravděpodobně se vám vybaví slogan “Lidé půjčují lidem. Levněji a s klidem”, nebo jejich charakteristický symbol – kříženec žirafy a zebry.

Jsou ale služby které Zonky nabízí opravdu tak skvělé, jak společnost tvrdí? V naší obsáhlé recenzi jsme se Zonky podívali pěkně na zoubek a to jak z pohledu investora, tak z pohledu člověka, který má zájem půjčit si peníze.

Pokud přemýšlíte, že byste Zonky pro svoje potřeby využili, nebo vás zajímá jak přesně Zonky funguje, rozhodně si přečtěte tento článek.

Obsah této recenze Zonky

Co Zonky vlastně nabízí a jak to funguje?

zonky zirafaZonky je peer-to-peer (P2P) platforma, která nabízí lidem půjčky financované z prostředků poskytnutých investory.

Jedněm tedy tato platforma umožní získat půjčku, zatímco druhým nabízí zajímavé zhodnocení půjčených (investovaných) peněz.

Možná si ještě pamatujete, že Zonky je zebra křížená s oslem (i samotný název Zonky pochází ze spojení slov zebra a donkey). Za účelem expanze na zahraniční trhy, ze které ale nakonec sešlo, se firma v roce 2019 přejmenovala na Benxy a původního oslího maskota vyměnila za žirafu.

V Česku se se žirafou ale budeme potkávat i nadále pod značkou Zonky.cz.

Historie Zonky – Jak se vyvíjela a kdo za ní stojí?

Zonky si získalo pozornost především svým chytlavým heslem “Lidé půjčují lidem”, čímž jako jedna z prvních společností přinesla na náš trh koncept P2P půjček. Poměrně rychle se jí tak podařilo získat důvěru celé řady klientů, a to i přesto že se jedná o nebankovní společnost. Do karet jí hrál právě její samotný koncept, kdy za půjčkami stojí reální investoři.

Svoji historii začalo Zonky psát již v roce 2014, kdy vzniklo jako velmi nadějný projekt startupového inkubátoru Creative Dock.

Již od samotného počátku byl jeho předním investorem Home Credit, který ho následně uvedl do portfolia skupiny PPF vlastněné rodinou zesnulého miliardáře Petra Kellnera.

Creative Dock je mezinárodní networková platforma, která stojí například za vznikem online brokera Kalkulátor, platformy pro sdílení vozů HoppyGo, aplikací Fairo pro správu financí freelancerů nebo pojišťovnou Mutumutu.

Jelikož se společnost chtěla rozvíjet nejen u nás, rozhodlo se její vedení v roce 2019 přistoupit ke změně obchodního názvu na Benxy – samotná značka ale zůstala stejná, díky čemuž jsou její služby stále dostupné pod značkou Zonky.

O rok později se Benxy stalo dceřinou společností známé tuzemské banky Air Bank. Skupina PPF se tak pokusila vyřešit ztrátovost projektu, který měl sice velký potenciál, ale bohužel se mu ho nedařilo využít na plno. Plán nakonec vyšel a Zonky se poprvé v roce 2021 podařilo vygenerovat zisk. Šetřit se snaží i tím, že nedisponuje žádnými pobočkami, což se pozitivně propisuje do samotné ceny úvěrů.

Zdroj: Zonky.cz
Zonky
Proč přemýšlet o Zonky?

Půjčky na Zonky.cz – V čem je Zonky lepší než banka?

Zonky provedlo ve svých procesech několik změn, čímž se vyřizování žádosti podstatně zjednodušilo. I když se jedná o nebankovní společnost, není půjčka od Zonky tak dostupná jako u konkurence. Jelikož společnost funguje na principu, kdy jsou úvěry financovány retailovými investory, bere na sebe velkou zodpovědnost.

Ve výsledku si tak nemůže dovolit peníze půjčit problémovým klientům, kteří by pro ni představovali až příliš vysoké riziko. V porovnání s klasickou bankou je však stále benevolentnější a dokáže dát šanci i klientům s horší platební morálkou.

Pokud tedy klient v minulosti disponoval negativním zápisem v registru dlužníků a v současnosti se již může pyšnit dobrou platební morálkou, má stále šanci na sjednání úvěru od Zonky. Od bankovních úvěrů a konkurenčních nabídek se liší i v dalších ohledech, které si podrobně rozebereme níže.

Jakou půjčku Zonky nabízí?

Zonky nabízí nebankovní půjčku, která se však svými parametry dokáže jako jedna z mála vyrovnat i běžným bankovním úvěrům. Klienti si mohou sjednat úvěr ve výši 5 000 Kč až 1 200 000 Kč, a to až s desetiletou dobou splatnosti. Minimální splátka u nižších částek začíná na 500 Kč, díky čemuž není úvěr takovou zátěží pro žadatelův rozpočet.

Na druhou stranu není sjednání půjčky nějak zvlášť rychlé a může trvat pár hodin, ale i tři pracovní dny. Výhodný je především úrok, jehož výše se pohybuje mezi 4, 99 až 19,99 % – většina bank nabízí nejnižší možný úrok na hranici pěti až šesti procent.

Čím nižší bonitou žadatel disponuje, tím vyšší bude úroková sazba – nejrizikovější klienti mohou dostat maximálně úrok 19,99 %.

Na nejnižší úrok u banky dosáhnou pouze klienti s perfektní bonitou, a proto samotné Zonky přiznává, že průměrná úroková sazba se pohybuje někde mezi 4,49 až 6,99 % – na ni dosáhne zhruba polovina žadatelů. Celkem společnost nabízí devět úrovní úrokových sazeb, které klientům přiřazuje individuálně s ohledem na jejich bonitu.

Kolik vás bude půjčka od Zonky stát?

Půjčka od Zonky se řadí mezi jedny z nejlevnějších, a to zejména v případě, když žadatel disponuje vysokou bonitou. Cílem společnosti je již od samotného počátku jednoduchost a transparentnost, čímž se řídí i u ceny úvěru. Roční procentní sazba nákladů (RPSN) se skládá pouze z úroku a poplatku za sjednání úvěru ve výši 2 % z vypůjčené částky.

Ve výsledku se tak její výše může vyšplhat maximálně na 21,99 % – u velké části bank přitom není výjimkou, že RPSN tuto hranici přesáhne i o několik procent. Většina nebankovních společností je na tom ještě hůře a roční náklady se mohou u půjčky klidně vyšplhat na desítky procent.

Zdroj: Zonky.cz
zonky
Míra poskytovaných úrokových sazeb.

Jaké si Zonky účtuje poplatky?

Zonky si účtuje pouze zmíněný poplatek za sjednání úvěru ve výši 2 % z vypůjčené částky.

V případě, že si klient půjčí například 20 000 Kč, zaplatí za jejich vypůjčení 400 Kč. Na rozdíl od velké části bank i nebankovních společností si neúčtuje poplatek za mimořádnou splátku či předčasné splacení úvěru.

Jediné poplatky číhají na klienty, kteří úvěr nesplácejí – u nich si účtuje smluvní pokutu 500 Kč a také náklady spojené s vymáháním dlužné částky. Postih ve výši 1 % z vypůjčené částky čeká i na žadatele o refinancování, kteří se opozdí s předáním potřebných dokumentů.

Kdo si může a nemůže půjčit na Zonky?

zonky půjčka

Jelikož nese Zonky zodpovědnost za sjednané úvěry, do nichž investují zejména retailový investoři, musí si dát záležet na výběru vhodných žadatelů o půjčku. Oproti své konkurenci v nebankovním sektoru musí být mnohem přísnější a všechny žadatele podrobně prověřovat.

Potenciální klienti hned mohou zapomenout na častá lákadla nebankovních společností, jako je půjčka bez příjmu nebo půjčka bez registru. Kromě běžných podmínek, jako je například věk, musí žadatelé splnit i další náležitosti, aby mohli úspěšně projít celým procesem sjednání.

Individuálně dokáže Zonky poskytnout finanční prostředky i lidem, kteří v minulosti měli problémy se splácením. Na ně však klade velmi přísné požadavky a pečlivě kontroluje jejich bonitu, včetně výše příjmů.

Jedná se například o klienty, kteří se v minulosti opozdili se splátkou, nebo požádali o odložení splátek – i to je totiž bankami často považováno za negativní zápis v registru.

Na Zonky je možné požádat o půjčku, pokud:

 • Je vám více než 18 let
 • Jste občan ČR, členského státu EU nebo Ukrajiny a máte zde trvalý pobyt
 • Vlastníte bankovní účet v ČR

Komu Zonky nepůjčí:

 • Žadateli v exekuci (nebo pokud od ukončení exekuce uběhla doba kratší než 5 let)
 • Žadateli v insolvenci (nebo pokud od ukončení insolvence uběhla doba kratší než 5 let)
 • Žadateli s negativním záznamem v registrech, který měl opakované problémy se splácením svých dluhů

Co je potřeba ke sjednání úvěru od Zonky?

Po vytvoření registrace je potřeba nahrát dva doklady totožnosti. K občanskému průkazu nebo dokladu o trvalém pobytu lze připojit pas, řidičský průkaz, rodný list nebo i kartičku pojištěnce.

Dále je nutné doložit příjmy, ideálně ve formě bankovních výpisů za poslední tři měsíce. Někdy může ještě platforma požadovat další podklady – potvrzení od zaměstnavatele, daňové přiznání nebo rozhodnutí o alimentech, podle toho, jaké příjmy chce žadatel započítat.

Na co si můžete půjčit?

Zonky nabízí půjčku na cokoliv. Poskytnutí půjčky tedy není účelově vázáné. Nejčastěji si lidé půjčují na rekonstrukce, refinancování půjček nebo realizaci vlastních projektů, které nezaujaly banku natolik, aby na ně poskytla úvěr.

Zdroj: Zonky.cz
zonky vs ceska sporitelna
Porovnání České spořitelny s půjčkou od Zonky

Jak probíhá refinancování úvěru?

Zonky kromě klasických úvěrů nabízí také refinancování, s nímž lze dosáhnout na lepší podmínky nebo rovnou konsolidovat více půjček zároveň. Refinancování s konsolidací je možné pouze do výše 1 200 000 Kč – stejná částka je dostupná i ke sjednání dodatečných finančních prostředků.

Běžně tak klienti mohou refinancovat a zároveň získat další zdroj financování. Na dostupné částky opět dosáhnou pouze žadatelé s nejlepší bonitou, takže ve výsledku budou poskytnuté úvěry výrazně nižší. Doba splácení je v tomto případě stejná jako u klasického úvěru, a to na 10 let.

Jak zažádat o půjčku na Zonky?

Zonky se snaží svést na vlně modernizace a komfortu svých klientů, kteří vyžadují zejména možnost vyřízení celého procesu online. Pokud se neobjeví žádné komplikace, není nutné se společností komunikovat jiným způsobem. Jako většina poskytovatelů nabízí i Zonky vlastní kalkulačku, v níž si lze spočítat potenciální úvěr, a to i s pojištěním.

Zdroj: Zonky.cz
Zonky kalkulačka půjčky.

Samotný proces sjednání je velmi jednoduchý a rychle se v něm zorientují i žadatelé bez zkušeností s online sjednáním úvěru. Zpravidla vše probíhá takto:

 • Rozhodnete se, jakou částku chcete půjčit, a jak dlouho ji budete splácet. Pokud později zjistíte, že potřebujete víc, není problém půjčku navýšit. Zvolit můžete i možnost refinancování.
 • Vyplňte úvěrovou kalkulačku s konkrétními parametry půjčky, o kterou máte zájem.
 • Zaregistrujete se na Zonky, kde vyplníte své osobní údaje (e-mail, jaký je váš rodinný stav, počet dětí, příjmy, kde bydlíte, rodné číslo, adresa atd…)
 • Vyčkáte, než Zonky žádost zpracuje, a nabídne vám vlastní parametry půjčky, jakou vám dokáže poskytnout. Vyřízení žádosti by mělo zabrat maximálně tři dny – sjednání je ale možné zvládnout i během pár hodin.
 • Pokud jsou pro vás podmínky půjčky přijatelné, smlouvu podepíšete prostřednictvím SMS kódu.
 • Zonky peníze odesílá bezprostředně po podpisu smlouvy. V dnešní době okamžitých plateb a jednodenních převodů tedy můžete získat peníze velmi rychle. Peníze dostáváte s předstihem, protože na počátku – ještě než se sejdou peníze od investorů – vaši půjčku financuje samotné Zonky.

Video: Jak si půjčit na Zonky

Zonky záchranná vesta – Komplexní pojištění od Zonky

zonky pojisteniZonky se rozhodlo po vzoru některých bank nabízet vlastní pojištění pro případ nesplácení. V souvislosti s tím se spojilo s Maxima pojišťovnou a vytvořilo komplexní pojištění pod názvem Zonky záchranná vesta.

Jeho cena se pohybuje od 45 Kč/měsíc, přičemž se odvíjí od výše měsíční splátky. Poskytnout ho přitom dokáže nejen zaměstnancům, ale i OSVČ či starobním důchodcům. Stačí, když splní tyto podmínky:

 • jsou mladší 65 let,
 • nejsou v invalidním důchodu,
 • nejsou držitelem průkazu ZTP/P.

Cena pojištění Zonky záchranná vesta je stanovená na 8,9 % z měsíční splátky. Pojištění lze sjednat i zpětně minimálně dva dny před první splátkou.

Pojištění pro zaměstnance

První skupinou, pro nějž je pojištění dostupné, jsou zaměstnanci s platnou pracovní smlouvou bez zkušební doby. V tomto případě dokáže odložit nebo uhradit až 12 splátek u pracovní neschopnosti, ošetřování člena rodiny či ztráty zaměstnání. Kompletní doplacení dlužné částky je možné u uznání invalidity 2. či 3. stupně či úmrtí – před uznáním invalidity dokáže pojištění pokrýt až 3 splátky.

Odklad splátky je vždy nutné nahlásit předem, a to minimálně pět dní před splatností.

Zdroj: Zonky.cz
zonky
Pojistné krytí u pojištění pro zaměstnance u Zonky záchranná vesta.

Pojištění pro OSVČ

Trochu odlišné pojištění nabízí Zonky pro OSVČ a zaměstnance ve zkušební době, u nichž hradí ošetřovné, pracovní neschopnost a hospitalizaci, kdy odloží nebo uhradí 12 splátek. Odpuštění zbytku dluhu je opět možné pouze u invalidity 2. a 3. stupně či úmrtí pojištěnce.

Pojištění dokáže za celou dobu trvání úvěrové smlouvy odložit nebo uhradit pouze 12 splátek. Pokud máte sjednaný úvěr s dobou splatnosti 5 let a hned na začátku 3 měsíce strávíte na pracovní neschopnosti, budete moci za celých pět let využít už jen 9 měsíců pro odklad či úhradu splátek.

Pojištění pro starobní důchodce

U Zonky se mohou pojistit i nepracující starobní důchodci, kteří mohou využít odložení až 12 splátek v případě hospitalizace. Úplné doplacení půjčky přichází v úvahu v případě, že je důchodci vydán průkaz ZTP/P nebo dojde k jeho úmrtí.

Jako každá půjčka má i Zonky své nevýhody a výhody, s nimiž musí žadatelé dopředu počítat a sami zhodnotit, zda jsou pro ně veškerá rizika připustitelná.

Výhody a nevýhody půjček na Zonky

Jako každá půjčka má i Zonky své nevýhody a výhody, s nimiž musí žadatelé dopředu počítat a sami zhodnotit, zda jsou pro ně veškerá rizika připustitelná.

Výhody:

 • Online platforma (odpadají režijní náklady za administrativní aparát, nájemné a další provozní náklady)
 • Rychlost schválení a získání peněz
 • Přehlednost principů půjček
 • Přehlednost nákladů (jen 2 %poplatek + úrok, to je vše)
 • Bezúčelové půjčky (půjčka na cokoliv)
 • Flexibilní splácení skrze mimořádné splátky zdarma
 • Předčasné splácení zdarma
 • Pojištění neschopnosti splácet (“Zonkyho záchranná vesta”)
 • Je to anonymní (Zonky sice má vaše osobní údaje, ale nikomu je neposkytuje)
 • Není potřeba mít ručitele
 • Relativně nízký úrok (od 4,49 % ročně)

Nevýhody:

 • Nutnost doložit příjmy
 • Zonky nahlíží do úvěrových registrů, nicméně záznam v registru nevadí, pokud Zonky vyhodnotí dobrou platební morálku žadatele a žadatel se momentálně nenachází v exekuci ani insolvenci
 • Výši úrokové sazby se člověk dozví až poté, co na Zonky provede registraci, vyplní žádost a poskytne podklady
 • Poskytnutí půjčky není úplně obratem, Zonky musí údaje zpracovat a následně na základě ratingu nabídne úrok. Celý proces může trvat 1 – 3 dny. Oproti klasickým bankám je to ale pořád o mnoho rychlejší.

Reprezentativní příklad Zonky půjčky:

Příklad se týká půjčky ve výši 150 000 Kč s úrokovou sazbou 5,99 % p.a., se splatností 60 měsíců, splátkou 2 957 Kč, poslední splátkou 2 951,32 Kč, jednorázovým 2 % poplatkem z výše půjčky (zde 3 000 Kč rozpočítaný do prvních 3 splátek půjčky) a s výslednou RPSN 7,03 %.

Celou výši půjčky vyplatí Zonky na účet zákazníka. Celkem zákazník zaplatí 177 414,32 Kč.

Investování se Zonky – Jaké možnosti nabízí?

Zonky si od svého založení prošlo celou řadou změn, a to především za účelem zvýšení profitability celého projektu. Ještě do nedávna tedy společnost provozovala dvě investiční platformy, z nichž si mohli zájemci svobodně vybírat.

První z nich bylo Zonky Investor, kde bylo možné investovat manuálně do vybraných úvěrů. Investor si tak sám zhodnotil, zda je pro něj úvěr zajímavý, jakou částku chce investovat, a jak vysokému riziku se vystavuje.

Pro většinu investorů však představovalo manuální investování přílišnou zátěž, a proto začal jejich zájem směřovat k druhé platformě Zonky Rentiér. Společnost nakonec došla v roce 2021 k názoru, že platformu Zonky Investor zruší, přičemž od 31. srpna nemohli do úvěru manuálně investovat noví investoři a od 1. listopadu byly uzavřeny investice i pro zaregistrované uživatele.

Zonky se rozhodlo chytit vlny popularity automatických investičních platforem, jako je například Portu.

To se jí pravděpodobně i podařilo, jelikož poprvé v historii zaznamenala zisk a zároveň její platformu začalo využívat trojnásobně více uživatelů v porovnání s předchozím rokem.

Zonky Rentiér – Jak začít vydělávat?

Zonky Rentiér je jednoduchá platforma určená pro investování do P2P půjček. Ve zkratce tedy vložíte své peníze do reálného spotřebitelského úvěru a následně inkasujete zisk v podobě úroků. Samozřejmě je zde stále riziko, že můžete o svoji investici přijít, ale je velká šance na zpětné vymáhání dluhu.

Platforma má za cíl snížit toto riziko na minimum, a proto funguje na principu automatického investování, a to již od svého spuštění v roce 2019. Investoři přesně nevědí, do jakých úvěrů investují, ale do předu si mohou stanovit, jaký očekávají výnos, a jakému riziku jsou ochotni se vystavit.

Investoři vlastní pořádně diverzifikované portfolio stovek úvěrů, díky čemuž jsou vystaveni velmi nízkému riziku, čímž klesá i potenciální výnos. O stavbu portfolia se stará na místo Zonky speciální algoritmus, což ve výsledku snižuje veškeré náklady spojené s jejich správou.

Jaké nabízí Zonky Rentiér výnosy?

Jelikož se Zonky Rentiér snaží stáhnout riziko na možné minimum, pohybuje se výše očekávaného výnosu někde okolo 5,79 % p. a. – velká část investorů se setkává spíše s údajem 3 až 5,2 % p. a. Samotný hrubý výnos je stanoven na 8,7 % p. a., z nějž jsou rovnou strhávány veškeré náklady.

Zonky Rentiér nabízí reálný výnos v rozmezí od 3 do 5 % p. a. Srovnatelná investiční P2P platforma Bondster nabízí výnos až 7,6 % p. a. a větší Mintos 11,91 % p. a. – je nutné podotknout, že obě platformy nefungují automaticky, ale ve většině manuálně, čímž jsou i mnohem rizikovější.

Konkrétně se jedná o poplatek za správu portfolia 1,5 % p. a. a očekávané rizikové náklady ve výši 1,41 % p. a. Žádné další poplatky si Zonky neúčtuje, a to ani v případě, že se rozhodnete investované prostředky vybrat. Za předem stanovených podmínek je třeba počítat i s možným zdaněním zisku.

Zdroj: Zonky.cz
zonky rentier
Hrubý výnos u Zonky Rentiér a odečítané poplatky.

Pozor si je třeba dát zejména u prodeje portfolia, které může podléhat slevě, a to v případě, kdy jsou některé úvěry dlouhodobě nespláceny. Ve výsledku bude od pohledávky odečtena riziková přirážka a Zonky vám tak vyplatí méně než, kolik činí výše zbývajícího dluhu. Hodnota rizikové přirážky roste spolu s dobou nesplácení, a to od 1 až do 721 dní.

Jak můžete začít investovat a jaká je minimální investice?

Zonky se rozhodlo platformu zpřístupnit i drobným retailovým investorům, kterým teď nově stačí minimální investice 10 000 Kč – dříve se jednalo o 50 000 Kč. Flexibilní je i doba investování, kdy může být investice stanovena na 1 rok až 20 let.

Na úplném začátku se budete muset zaregistrovat, což vám zabere zhruba 10 minut. Potřebovat k tomu budete:

 • 2 doklady totožnosti,
 • číslo běžného účtu.

Zonky vás následně provede celým procesem, přičemž se vás doptá na pár otázek, díky čemuž se přesvědčí, že jste způsobilí provádět investice na její platformě. Teprve poté se můžete pustit do investování. Zvolit si můžete dvě možnosti, a to buď vyplácení pravidelné renty, nebo reinvestování výnosů.

Poté přichází na řadu samotné parametry investice, kdy si zvolíte, zda chcete investovat pravidelně, nebo jen jednorázově. Následně si stanovíte výši investice, a to od 10 000 do 10 milionů Kč. Zvolit lze i výši pravidelného měsíčního vkladu až ve výši 100 000 Kč. Očekávaný výnos se vám vypočítá přímo v investiční kalkulačce.

Zdroj: Zonky.cz
zonky rentier
Investiční kalkulačka Zonky Rentiér.

Zonky vám založí váš osobní investorský účet, kam bude přeposlána vaše investice. Po obdržení peněz začne pracovat na tvorbě portfolia, které bude obsahovat minimálně 500 ověřených spotřebitelských úvěrů. Jeho dokončení může trvat 10 až 60 dní, což se liší podle výše samotného vkladu.

Jaké úvěry jsou součástí portfolia?

Zonky nabízí investici pouze do spotřebitelských úvěrů, které se od sebe liší hlavně svojí rizikovostí. Ta se odvíjí zejména od výše úrokové sazby – přesný rozpis úrokových sazeb i jejich podíl v portfoliu si můžete prohlédnout níže.

Zdroj: Zonky.cz
zonky uvery
Přehled nabízených úrokových sazeb a jejich podíl v portfoliu investorů.

Zonky nahlíží do registrů NRKI, BRKI, SOLUS, ARES, insolvenční rejstřík, živnostenský rejstřík, centrální evidence exekucí a katastru nemovitostí.

Je investování přes Zonky Rentiér bezpečné?

Prvním argumentem ve prospěch Zonky je nepochybně ustálenost značky, přičemž za ní stojí Air Bank, jež je součástí portfolia PPF. Zároveň se snaží veškeré spotřebitelské úvěry maximálně prověřovat, a proto musí procházet hned několika úrovněmi ověření.

Každá půjčka zahrnuje například prověření identity, příjmů či negativních zápisů v příslušných registrech. Zonky se snaží zvýšit svoji důvěryhodnost i tím, že do spotřebitelských úvěru investuje jako jediný institucionální investor skupina PPF.

Zonky se navíc může pyšnit i celou řadou ocenění, kdy bylo hned několikrát za sebou oceněno jako bezpečná půjčka. Konkrétně se jedná o cenu Odpovědná půjčka od Člověka v tísni, jež každý rok porovnává dostupné úvěry a hodnotí jejich férovost, transparentnost a bezpečnost.

Jaké jsou výhody a nevýhody investování na Zonky?

Stejně jako s každou investiční platformou, i s investováním na Zonky jsou spojené určité výhody i nevýhody.

Někoho může odradit trochu kontroverzní Home Credit, pro jiného je naopak zárukou, že za Zonky stojí silná finanční společnost.

Výhody:

 • Online investování, vše probíhá rychle a platforma je uživatelsky přívětivá
 • Jednoduché automatizované investování
 • Dostupné téměř pro každého (minimální investice 10 000 Kč)
 • Srozumitelné principy investování
 • Výplata renty nebo reinvestice
 • Příjemná zákaznická podpora (telefonicky, mailem nebo prostřednictvím Facebooku)
 • Investice jsou v Kč, čímž odpadá měnové riziko
 • Stabilní výnosnost mezi 3 až 5 %
 • Vysoká míra diverzifikace portfolia

Nevýhody: 

 • Vysoké investorské poplatky
 • Průměrný výnos
 • Kromě procesu prověřování a propracovaného systému vymáhání půjček není garance návratnosti
 • Vysoká minimální investice

Závěr – Náš názor na Zonky investice a půjčky

Při porovnání Zonky s ostatními nebankovními společnostmi je možné už na první pohled vidět, že se jedná o jednu z nejlepších nabídek na trhu.

Oproti své konkurenci je také mnohem transparentnější a neúčtuje si zbytečné poplatky. V mnohých případech se dokáže svými parametry u půjček vyrovnat i komerčním bankám.

Každopádně i přesto přistupuje ke sjednávání úvěrů zodpovědně, takže není možné, že by u ní úvěr získali problémoví klienti. Šanci tedy dává pouze klientům, kteří se v minulosti prohřešili menšími problémy se splácením, jako je odložení splátek či krátkodobé opoždění splátky.

I tak je však na místě, myslet na to, že byste si měli sjednávat půjčku pouze v případě, že již nemáte jinou možnost. Zcela jiné je sjednávání úvěru pro rozjezd či podporu podnikání, kdy si půjčujete za účelem zhodnocení vypůjčených finančních prostředků.

Pokud chcete své finance rozumně zhodnotit, určitě stojí za to popřemýšlet nad investicí skrze Zonky Rentiér. Výnosy sice nejsou nějak zvlášť závratné, ale na druhou stranu jsou již po dobu několika let stabilní.

Může se jednat o určitou formu diverzifikace vašich prostředků, přičemž si zajistíte i pravidelnou výplatu renty. Na druhou stranu je ale třeba počítat s vyššími poplatky a rizikem, že se ve vašem portfoliu objeví neplatiči, což vás ovlivní zejména v případě, že budete chtít svoji investici jednorázově vybrat.

Potřebujete s něčím poradit? Využijte Zonky fórum. Na Zonky je k dispozici také fórum, ve kterém se můžete poradit s ostatními i se Zonky, například o tom, jakým způsobem zdanit výnosy z investic.

Nebo můžete zkusit na Zonky zavolat, určitě vám poradí. Využít můžete číslo: +420 800 449 999.

Máte s investováním přes Zonky nějaké zkušenosti? Podělte se o ně s námi a ostatními uživateli níže v komentářích.

Další zdroje informací: 

Více informací o Zonky

Jméno firmyZonky
Základní informace o platformě
Vznik platformy2014
Počet klientůVíce než 100 000
Objem spravovaných aktiv Samostatně nezveřejňuje
Typ platformyNebankovní P2P půjčky, investice do půjček
Webová stránkahttps://www.zonky.cz/
V češtině
Dohled ČNB
Kdo za společností stojí Air Bank a.s.
Sídlo společnostiEvropská 2690/17, 160 00 Praha 6, Dejvice
Důležité informace pro investora
Zaměření investiceNebankovní spotřebitelské P2P úvěry, P2P investice
Odhadovaný výnos5,79 % p.a.
Minimální investice 10 000 Kč
Možné měny na investiciCZK
Investiční horizontDoporučená doba investování je 1 rok
Sekundární trh
Pojištění vkladů
Další nástrojeZonky Renta, Zonky Reinvestice
Poplatky platformy
Poplatek investora 1,50 %
Otevření a vedení účtuZdarma
Poplatek za konverzi měnLze investovat pouze v CZK, není zde tedy možná konverze
Poplatek za vklad penězZdarma
Poplatek za výběr penězZdarma
Předčasný prodej investiceZdarma
Další poplatkyZonky uvádí očekávané rizikové náklady ~1,41 % p.a.
Vklad a výběr peněz
Metody vkladuBankovní převod
Metody výběruBankovní převod
Aplikace
Mobilní aplikace
Webová verze
Zákaznická podpora
Možnosti zákaznické podporyEmail, telefon, chat, FAQ
Email[email protected]
Telefonní kontakt 800 449 999
Ohodnoťte společnost Zonky
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Václav

Ho*no – jsem bezúhonný v této “otázce”a přeci nepučí. Jenom všechno hezký kecy, ale je to jen holý rejžování, ne pro lidi”!

Rakip

Dobrý den mám zájem investovat !!!

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.