Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak naučit děti investovat – Jde to už od předškolního věku. Jak na to?

Publikováno
Jak naučit děti investovat – Jde to už od předškolního věku. Jak na to?

Naučit děti, že by neměli rozhazovat za každou hloupost, kterou uvidí v reklamě, je důležitý milník finanční gramotnost. Rozhodně ale není tím jediným, co byste jim měli předat.

Základní finanční gramotnost může obsahovat oblasti jako hodnota poctivé práce, hodnota peněz, vzdělání, prospěšnost skromného životního stylu a znalost výhod spoření. Pokud k tomu přidáte i investování, pomůžete svým dětem k výrazně lepší finanční gramotnosti než jakou disponuje většina naší populace. 

Čím dříve začnete svým dětem budovat vztah k penězům a posilovat jejich finanční gramotnost, tím lépe.

Jak tohle všechno děti naučit? Připravili jsme pro vás komplexní článek, ve kterém naleznete spoustu zajímavých informací. Nejprve se podíváme na to, proč učit děti investovat, a zda koncept investování vůbec mohou pochopit. Pak vám ukážeme konkrétní tipy a rady, jak na to.

Obsah článku

Nejprve naučte děti spořit, pak také investovat

Spořicí účet může být zajímavým výchozím bodem. Děti se na něm naučí, že peníze mohou existovat i ve své virtuální podobě, což je v dnešní době kreditek a plateb mobilem elementární znalost. Navíc na účtu mohou namísto utrácení celého kapesného také něco ušetřit na později. Většina dětí tento systém snadno pochopí a adaptují se na něj.

Poznámka

TIP: U nejmenších dětí může skvěle posloužit hezká kasička, prasátko apod. Vyvolá v dětech zájem o peníze a možná budou samy hledat, na co by mohly po malých krůčcích šetřit.

jak si spořit peníze
Spoření, investování a čas spolu velmi úzce souvisí.

Když za vámi děti přijdou a chtějí si koupit něco, na co šetřily (například nějaká hračka), využijte tuto příležitost k diskuzi o rozdílech v cenách, kvalitě, o kolik je obtížnější naspořit na hračku za 100 Kč než tu za 1 000 Kč atd.

Je velice důležité s dětmi o penězích mluvit. Ukázat jim, jak nad nimi přemýšlet.

Když budete dětem říkat, že jsou peníze špatné, nikdy k nim a jejich vydělávání nebudou mít dobrý vztah.

Poté, co si vaše děti osvojí koncept šetření a rozumného utrácení, nabízí se otázka investování (zhodnocení). Mohou si takto dopředu odkládat například na jízdní kolo, vybavení bytu, prví automobil, vysokou (koleje, školné) aj.

Zvládnou děti pochopit, jak celé investování funguje?

Možná se budete divit, ale i pro malé děti je poměrně snadné tento koncept pochopit, pokud jim ho správně podáte. Je nezbytné to vše formulovat jednoduše, tedy nejít do přílišných detailů, a vyhnout se složitým termínům. Vždy je dobré jim to ukázat také vizuálně – například nakreslit.

Malým dětem nevysvětlujte princip složeného úročení. Raději prostě řekněte, že investováním peníze vydělávají další peníze, je to prosté a zvládnou to pochopit. Obtížnější bude vysvětlování rizika, které bude později nezbytné.

Finanční expert a zakladatel Greenlight Timothy Sheenah v rozhovoru pro CNBC řekl:

Děti vás překvapí tím, kolik věcí pochopí a co všechno dokáží. Když začnete s jednoduchými věcmi jako vztažení problematiky k produktům a službám, které používají, můžete většině z nich vysvětlit i náročné koncepty jako investování.

Firma Greenlight se snaží mladí teenagery naučit efektivně spravovat své peníze a chystají se ve své aplikaci spustit investování, kde by děti pod dohledem rodičů mohly investovat do akcií už od svých 10 let. V podstatě by se tak měly učit praxí.

Světoznámý investor Warren Buffett uvedl, že jeho táta byl pro něj velikou inspirací a od útlého věku si díky němu osvojoval správné návyky. Myslí si, že největší chyba, kterou řada rodičů dělá je, že učí finanční gramotnosti své děti až příliš pozdě a přitom by mohli začít už ve školce.

Jak rostlo bohatství legendárního investora Warrena Buffeta. Zdroj: Thehustle.com
Jak rostlo bohatství legendárního investora Warrena Buffeta. Zdroj: Thehustle.com

A má pravdu. Dle studie Cambridgské univerzity jsou děti schopny pochopit základní koncept financí mezi 3. a 4. rokem. Do 7 let si pak osvojují přístup, který ovlivňuje jejich budoucí finanční rozhodnutí.

Dle průzkumů společnosti T. Rowe pouze 4 procenta rodičů začíná s dětmi probírat peníze před jejich 5. rokem života a 30 % čeká, dokud jim není alespoň 15 let. Čím dříve začnete, tím lépe.

Poznámka

TIP: Zajímavá investiční zkušenost pro děti může být darování určité částky (třeba 10 tisíc Kč k narozeninám) s tím, že je budou moct utratit až za předem domluvenou dobu (např. 5 let). K investování je požene fakt, že pak mohou mít daleko více. Riziko ztráty je ale donutí zůstat opatrnými. Podobných “experimentů” se dá vymyslet celá řada.

Dar spousty času, který mají jen děti

Ohromná výhoda v investování, kterou mají děti, je čas. Tento fakt je velmi cenný díky efektu složeného úročení.

Poznámka

Poznámka: Investování funguje o to lépe, čím dříve začnete. Získáváte tím více času k tomu, aby vaše peníze rostly. Začněte už dnes – ne zítra.

Dave Ramsey v jedné ze svých knih ukazuje dopad časového horizontu na příkladu investování dětí Bena a Arthura. Předpokládá se měsíční úložka 167 dolarů (cca 2 tis. USD ročně) a pravidelné zhodnocení 12 % ročně.

Vliv času na hodnotu investice. Zdroj: Freedomsprout.com
Vliv času na hodnotu investice. Zdroj: Freedomsprout.com

Všimněte si, že Ben, který investoval pouze 8 let (od svých 19), na důchod získal o téměř 50 % více, než Arthur, který investoval až od svých 27 let. Ještě větší rozdíl by nastal, pokud by za Bena investovali rodiče již od narození.

Úroky spořicích účtu již řadu let bohužel nedokáží ani porazit inflaci (co je inflace?), a tak uložené peníze ztrácejí reálnou hodnotu. Je proto potřeba hledat i jiné zajímavé alternativy. Skutečnou sílu peněz a času děti pochopí, jakmile jim svěříte odpovědnost za vlastní investování.

Tipy, jak naučit děti investovat

Jestliže jste sami nikdy neinvestovali, nejprve se to naučte. Pak budete moct předávat zkušenosti mladší generaci. Abyste mohli své děti učit finanční gramotnosti a investování úspěšně, máme pro vás několik konkrétních tipů, jak na to.

 1. Umožněte jim pracovat

Malé děti by měly rodičům pomáhat. U starších je dobré, aby si našly brigádu. Nejde ani tolik o to, jakou práci budou dělat, vždy se naučí odpovědnosti, hodnotě práce a peněz a budou celkově vyspělejší. Několik užitečných tipů na výdělky i pro nezletilé naleznete zde.

 1. Naučte je šetřit a investovat

Je dobré učit děti už od jejich prvních výdělků, aby si alespoň menší část peněz odkládali a neutráceli hned všechno.

Jakmile si vaše dítě navykne odkládat peníze na pozdější nákupy, můžete zkoušet hledat jednoduché způsoby investování našetřených peněz. Při výběru vlastních investic se o tom bavte s dětmi, aby věděli z čeho, jak a proč vybíráte.

 1. Investice jsou běh na dlouhou trať

Musíte dát dětem jasně najevo, že nic nejde hned a ve světě investování to platí dvojnásob. Trpělivost přináší růže.

 1. Jen tolik, kolik si můžete dovolit

Každý (děti nevyjímaje) by měly investovat jen peníze, které nebudou v brzké době potřebovat. Jinak by se se mohli dostat do finančních problémů – ve smyslu, že přijdou o své našetřené úspory a nebudou si například moct koupit oblíbený časopis.

 1. Naučte děti podílet se na výdajích

Pokud si chtějí koupit něco dražšího, trvejte na tom, aby přispěli alespoň na část z ceny. Pokud si například půjčují vaše auto, je vhodné, aby se opět alespoň z části podíleli na pohonných hmotách, pojištění či jiných nákladech. Ukažte jim, že nic není zadarmo. 

Jakmile jsou děti při utrácení donuceny sáhnout po penězích také z vlastní kapsy, jsou při utrácení mnohem méně impulzivní a daleko pečlivěji přemýšlejí o tom, co chtějí a potřebují.

 1. Mluvte s nimi o penězích upřímně

Naučte se otevřeně a narovinu mluvit s dětmi o penězích, investicích i vaší rodinné finanční situaci a možnostech. Je škoda, že pro většinu rodičů je debata o penězích stejně nepříjemná jako debata o alkoholu, drogách nebo sexu. Přitom to jsou pro děti často nejdůležitější konverzace.

 1. Investujte společně

Velmi zajímavý způsob, jak v dětech vzbudit zájem o investování, je zapojit je. Díky toho děti pochopí koncept dlouhodobého budování bohatství.

Například si můžete společně s dětmi sednout a vybírat akcie firem, jejichž produkty znají a používají (online herní platformy a podobné). Zapojte je do toho, jak spekulujete na jejich vyhlídky a snažíte se díky tomu vydělat peníze.

 1. Nezapomeňte diverzifikovat

I když budete nejspíše značně omezení nízkým investovaným rozpočtem, neopomeňte důležitost diverzifikace portfolia, kterou můžete významně snížit riziko. Robert Johnson, ředitel American College of Financial Services, doporučuje rodičům udržovat portfolio o velikosti cca 10 akcií. Samozřejmě je potřeba diverzifikovat i aktivy z jiných sektorů – komodity, forex, kryptoměny aj.

 1. Jděte příkladem

Tak jako v řadě jiných aspektů i v investování ke svým rodičům děti vzhlížejí. Buďte jim proto dobrými vzory a jděte příkladem.

Kromě svého osobního vzoru jim můžete také ukázat osobnosti a velké investory, jako je například Warren Buffett a jeho hodnotová strategie „koupit a držet“. Na internetu určitě naleznete i řadu dalších (o dost mladších) investorů, kteří budou pro vaše děti zajímavější.

 1. Vyzkoušejte si nejprve obchodování nanečisto

Řada brokerů nabízí demo účet, kde si lze zkoušet obchody jen tak (bez skutečných peněz, avšak na skutečném trhu). Obchodování na demo účtu nabízí například broker XTB. Ukažte dětem, jak to funguje.

 1. Začněte v malém

Začněte opatrněji, v menších částkách a na méně rizikových investicích. Také sledujte, jak se vyvíjejí, a poučte se z chyb. Proberte s dětmi důsledky nejen dobrých rozhodnutí, ale také těch neúspěšných.

 1. Nebojte se začít brzy

Jak jsme již uvedli, koncept peněz jsou schopny pochopit děti ve věku už 3 let. Zbytečně neotálejte do puberty.

 1. Udělejte z investování návyk

Pokud v dětech vyvoláte dostatečný zájem o investování, může se stát, že se budou dokonce samy zajímat o investování, vyhledávat nové akcie anebo se dále jakkoliv vzdělávat – stane se z toho rutina, zvyk.

Takový stav je velice prospěšný, neboť budou připraveni zvládnout všechny budoucí finanční výzvy. Ze znalostí finanční gramotnosti budou těžit celý život. Nehledě na to, že je brzké investice mohou částečně zajistit v budoucnosti.

 1. Buďte trpěliví

Netlačte na pilu. Postupně se vše poddá a určitě jim to půjde, ale musíte na to jít pomalu, být chápaví a dát tomu svůj čas.

Naučit děti, co jsou peníze a jak se k nim vlastně chovat není jednoduché. Rozhodně je to ale jedna z věcí, na kterou byste měli klást velký důraz. Důležité je o tom mluvit. Pokud budou mít vaše děti kladný vztah k penězům a skvělou finanční gramotnost, může jim to značně usnadnit život.

Máte s investováním nebo obecně výukou finanční gramotnosti u vašich dětí nějaké zajímavé zkušenosti, o které byste se chtěli podělit? Napište nám níže do komentářů.

Líbil se vám tento článek?
25
1

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Tomáš Procházka

Ahoj, jsem dítě 12 let.. potřeboval bych vědět co to vůbec investice je.. je to jakože koupíte garáž za 500K a za rok to prodáte za 1 milion ??

Redakce Finex

Ahoj Tomáši. Na toto téma je na internetu velká spousta článků – i my jich máme na webu mnoho. Chce to jen hledat. Pro začátek doporučujeme projet si např. tento dlouhý článek o investování, který vše vysvětluje. Klidně i několikrát. Uvnitř článku jsou odkazy na další témata, kdybys jim chtěl rozumět podrobněji. A takto si pomalu během pár dní můžeš proskákat několik článků a získat tak lepší povědomí o světě investic.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎