Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kam investovat 100 000 Kč? Přehled nejlepších možností jak investovat

Publikováno
Kam investovat 100 000 Kč? Přehled nejlepších možností jak investovat

To nejdůležitější, co můžete s jakýmkoliv typem investování udělat, je začít hned teď. Není na co čekat. 

Nezáleží na tom, zda si vyberete něco konzervativního, jako je termínovaný vklad, investici se středním rizikem, jako je půjčování typu „peer to peer“, nebo riskantní investice, jako jsou kryptoměny. Pokud nezačnete hned teď, peníze pro vás právě teď nepracují. Jen sedí na vašem účtě a nechávají se požírat inflací.

Investice 100 000 Kč vám dává prostor, ve kterém máte mnohem více možností než někdo, kdo začíná investováním 20 000 Kč nebo méně.

Obsah článku kam investovat 100 000 Kč

Do čeho investovat 100 000 Kč?

Začít investovat 100 000 Kč samozřejmě není malý krok. Udělejte si čas a vaši investici si řádně promyslete. Vyberte si takový způsob, který vám bude nejlépe vyhovovat.

Nezapomeňte, že většina investic má různou míru rizika, a proto byste měli investovat pouze peníze, které pro vás nejsou životně důležité, tzn. můžete si je dovolit ztratit. Prakticky žádná investice není bez rizika.

Začínající investor rovněž neměl počítat s tím, že mu jeho investice vydělají tisíce procent ročně. Zhodnocení se pohybuje většinou v přímé úměře s rizikovostí investice.

Bez ohledu na to, zda jste nový investor nebo zkušený profesionál, je důležité, abyste pro své peníze učinili nejlepší možné rozhodnutí. Díky internetu existuje spousta nových způsobů, jak můžete své peníze investovat. Je také více možností, jak se v oblasti investování vzdělávat – využívejte toho.

Vždy se snažte své investiční portfolio diverzifikovat (nesázet vše na jednu kartu).

Dobré investiční portfolio zajistí vaše finanční zabezpečení. Je vhodné investovat jednorázově s případnými dalšími menšími pravidelnými investicemi. Pojďme se společně v tomto článku podívat na možnosti, jak investovat 100 000 Kč a částky této podobné.

Poznámka

TIP: Nemáte aktuálně našetřenou takto velkou, nebo podobnou sumu? Chcete investovat méně? Přečtěte si náš článek o tom, jak můžete investovat 1 000 Kč.

kam investovat

Investujte do akcií

Když uvažujete o investování, pravděpodobně uvažujete o akciovém trhu. Vložení peněz do akcií vám může poskytnout velice zajímavé zhodnocení, ale také přichází s určitým rizikem (jako každá investice).

Investovat do akcií můžete hned několika způsoby. Tyto způsoby lze dále dělit, např.:

  • Samotné akcové tituly můžete nakoupit a čekat, až jejich cena vyroste a poté je se ziskem prodat (dlouhodobé držení)
  • Další možností je investovat do akcií kvůli dividendovým výnosům
  • Poslední možností je obchodování akcií (tedy spekulace na pohybech cen)

Jedním z nejlepších způsobů, jak začít s akciemi, je otevření účtu u některé z bank, nebo akciových brokerů, které tyto investiční nástroje nabízejí. Většinou též poskytují zajímavé všestranné služby pro obchodování s akciemi i nízké poplatky.

Myšlenka obchodování s akciemi může být pro nové investory a dokonce i pro některé starší investory děsivá. Ale samozřejmě existují různé nástroje a strategie, které můžete použít ke zjednodušení procesu a vytěžit maximum ze své investice 100 000 Kč.

Pro začátečníky není klasické obchodování úplně vhodné, to chce čas a patřičné zkušenosti, zbylých dvou druhů investování se ale rozhodně bát nemusíte. Zde naleznete aktuální ceny akcií společně s grafy a recenzemi.

Poznámka

TIP: Jak začít obchodovat akcie a jaké tituly si vybrat? To a mnohem více se dozvíte v tomto článku.

Investujte do ostatních – P2P půjčky

V oblasti P2P půjček nemusíte dávat spoustu peněz a přitom jste schopni své investice diverzifikovat. Díky peer to peer investicím investujete do mikroúvěrů, a tím pádem žádný dlužník nezíská 100 % vaší investice.

Většina platforem vaše investice diverzifikuje, můžete si nastavit automatické investování a rozdělování dostupných finančních prostředků na vašem účtu.

Pokud byste tedy měli investovat 100 000 Kč, můžete si být jisti tím, že tyto peníze jsou rozloženy podobně jako v podílovém fondu.

V závislosti na tom, jaký typ účtu si otevřete, můžete mít u P2P poskytovatele půjček nějaké poplatky. Příkladem P2P investování může být Zonky, nebo Mintos.

Pravděpodobná výnosnost se samozřejmě odvíjí od toho kolik investujete a toho, po jakou dobu plánujete investovat. Nelze u toto typy investování čekat nějaké závratné zhodnocení, proč ale nezkusit další diverzifikaci svého portfolia?

etf investice

Diverzifikujte investováním do podílových fondů nebo ETF

Když začínáte poprvé investovat, zajistěte si diverzifikaci pomocí podílových fondů. Podílové fondy jsou fondy spravované odbornou investiční společností, která za vás veškeré investice zajistí. Vám za své služby pouze strhává drobný poplatek.

Fondy shromažďují všechny peníze od zúčastněných investorů a poté tyto peníze rozdělují na základě zaměření podílového fondu a investičních strategií.

Některé podílové fondy investují peníze do konkrétních typů fondů, jako je technologie, medicína, realitní trh a další. Více o tom, co jsou podílové fondy si můžete přečíst zde.

Pokud chcete vložit své peníze do podílového fondu, můžete tak učinit prostřednictvím některých bank nebo investičních společností. Můžete snadno otevřít účet a vložit celých 100 000 Kč, nebo měsíčně investovat menší částky. Důležité je, že pro vás budou vaše peníze pracovat.

Než se rozhodnete do fondů investovat, měli byste si rozhodně udělat průzkum týkající se fondů a toho, jak si konkrétní fond vedl za poslední rok, tři a deset let a jaké jsou jeho plány.

Záleží samozřejmě na konkrétním fondu, ale ty větší mají nevýhodou v tom, že obvykle mají poměrně velké minimum, abyste mohli začít investovat. S investicí do 100 000 Kč možná budete moci investovat do jednoho nebo do dvou.

Existují ale také fondy, kde můžete investovat daleko menší částky, je proto potřeba si udělat průzkum trhu. Klasické fondy jsou rozhodně zajímavou možností pro začátečníky.

Poznámka

TIP: Jak si vybrat ten správný fond? To a mnohem více se dozvíte v tomto článku.

Investování do ETF

Výše zmíněné velké počáteční vklady, které jsou vyžadovány pro většinu podílových fondů, často fungovaly jako odrazující prostředek pro mnoho lidí. Právě proto se ETF staly velmi populární alternativou.

Burzovní obchodované fondy (ETF) fungují jako podílový fond v tom, že investujete do velkého počtu akcií najednou.

Rozdíl je v tom, že s ETF se obchoduje na akciovém trhu stejně, jako by to byla jediná akcie. To znamená, že si můžete koupit mnohem menší kousky těchto prostředků místo velké počáteční investice.

Do těchto fondů můžete investovat pomocí různých brokerů a stačí vám i nízká investice pro možnost investování. ETF bychom ale spíše doporučili pokročilým investorům. Lepší bude si nejdříve osahat klasické fondy.

investice do kryptomen

Zkuste zariskovat v oblasti kryptoměn

Do kryptoměn (co jsou kryptoměny?) může investovat naprosto každý. Pro jejich povahu bychom je ale spíše doporučili agresivním, již zkušenějším investorům. Přeci jenom jsou zde cenové výkyvy opravdu velké.

Pokud jste investor s již diverzifikovaným a značným investičním portfoliem je rozhodně vhodné se podívat také na kryptoměny, jako je Bitcoin, Ethereum nebo Litecoin.

Ale pozor, přestože spousta lidí stále investují do bitcoinů a dalších kryptoměn a předpokládá se jim velká budoucnost, můžete o své peníze snadno přijít. Na druhou stranu je můžete také relativně snadno zhodnotit.

Pozoruhodné bitcoinové dlouhodobé zisky často sráží jeho vysoká volatilita a tím i rizikovost.

Poznámka

TIP: Chcete vědět, jak začít investovat do kryptoměn? V našem krok za krokem návodu se to dozvíte.

investice do zlata

Investujte do komodit (zlato, ropa aj.) 

Určení nejlepšího způsobu, jak investovat do komodit není tak jednoduché, jako je to například v případě akciových investorů. Možností tu je hned několik.

Investování do komodit se hodně liší od obchodování s jinými druhy aktiv. Největší výzvou u investování do fyzických komodit je často to, že jsou fyzickým zbožím.

Existují čtyři způsoby, jak investovat do komodit:

  • Investice přímo do fyzických komodity (zlato, stříbro)
  • Investování pomocí futures kontraktů na komodity
  • Nákup akcií burzovních fondů, které se specializují na komodity
  • Nákup akcií ve společnostech, které vyrábějí komodity

Pokud chcete investovat přímo do skutečné komodity, musíte zjistit, kde ji získat a jak ji uložit. Pokud chcete komoditu prodat, musíte najít kupujícího a zvládnout logistiku dodávky. Což jak si dokážete představit, je poměrně složité.

Investovat například do ropy a řešit uskladnění a přepravu barelů ropy rozhodně nebude žádná legrace.

Stejně tak potravinových komodit je mnohem těžší investovat přímo do zboží a obvykle to vyžaduje více úsilí, než je většina individuálních investorů ochotna vložit.

U některých komodit, jako jsou drahé kovy, je snadné najít místního nebo internetového prodejce mincí, kde si můžete koupit zlatý slitky, nebo mince, které můžete udržovat v bezpečí a volně prodávat.

I když se to ale nezdá, i samotný nákup fyzického zlata, nebo stříbra, může být občas oříšek. Jakou gramáž zvolit? Jaká rafinérie? Slitky, nebo mince?

Pokud přemýšlíte o investování do komodit, zkuste začít s fyzickým zlatem/stříbrem. To je pro začátečníka asi ta nejjednodušší možnost.

Poznámka

TIP: Jak správně nakoupit investiční zlato a nenaletět? To a mnohem více se dozvíte v tomto článku.

Závěrem

Bez ohledu na to, jaký typ investice si vyberete, existují jisté nehmotné pravdy o investování.

Strategické investování znamená převzít přiměřené množství inteligentních rizik, které zvyšují návratnost, a to v rámci dobře diverzifikovaného portfolia akcií, dluhopisů a komodit.

Tímto způsobem budou vaše účty schopny odolávat problémům, ať už se trh v průběhu času zvrhne, a nadále růst a sloužit vám.

Skutečné riziko spočívá spíše v neinvestování. Diverzifikace je cenný nástroj, který umožňuje vašemu portfoliu, ať už je to 100 000 Kč nebo million a více, růst a pracovat pro vás stejně tvrdě, jako jste tyto peníze vydělali.

Článek neslouží jako investiční doporučení, berte ho pouze jako inspiraci a ukázání možností, do čeho všeho je možné investovat. Doufáme, že vám článek pomohl ujasnit si některé věci! V případě dotazů nám neváhejte napsat níže do komentářů. 

Líbil se vám tento článek?
22
4

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

KarelNem

Jak přesně fungují ty p2p půjčky? Nikdy jsem o tom neslyšel….

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎