Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Akcie » Virgin Galactic

Akcie Virgin Galactic – Aktuální cena, graf, kde koupit

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf ceny akcií Virgin Galactic

Akcie Virgin Galactic
CZK
USD
EUR

Informace o akciích Virgin Galactic

Jedním z novějších jmen na trhu akcií jsou pod tickerem SPCE akcie společnosti Virgin Galactic Holdings, Inc., která nabízí velmi netradiční zážitek v podobě letu do vesmíru.

Obchodování akcií této společnosti se občas přirovnává k Tesle. Koneckonců velice podobný je i slogan. Není vám odněkud povědomé: „Společně otevíráme přístup do vesmíru, abychom změnili svět k lepšímu“?

Na vývoj ceny akcií po vstupu na burzu, ale také na ceny letů a jejich prodeje se podíváme v tomto článku o akciích Virgin Galactic.

Obsah článku o akciích Virgin Galactic

1.Představení Virgin Galactic2.Prodeje firmy v počátcích existence3.Vstup na burzu4.Obchodování a nákup akcií Virgin Galactic5.Jaká mohou být největší rizika akcií SPCE?6.Diskuze o akciích Virgin Galactic (komentáře)

Představení Virgin Galactic

Společnost Virgin Galactic byla založena v roce 2004 a od té doby se zaměřuje na vývoj, prodej a realizaci krátkých suborbitálních letů. Tedy jakási vesmírná turistika.

Virgin Galactic nabízí kosmické lety zejména pro soukromé osoby a výzkumníky, ale je zároveň výrobcem pokročilých leteckých i kosmických vozidel. Cílem této společnosti je s pomocí opakovatelně použitelných technologií vyvinout pro zákazníky unikátní několikadenní zážitek vrcholící vesmírným letem, kdy spatří Zemi z vesmíru za nulové gravitace.

SpaceShipOne

SpaceShipOne (Zdroj: airandspace.si.edu)

Za touto společností sídlící v Novém Mexiku stojí známý miliardář Richard Branson, který se pyšní titulem konstruktéra prvního soukromého raketoplánu SpaceShipOne.

Největší konkurenti Virgin Galactic, kteří pořádají komerční lety do vesmíru, jsou Rocketplane Limited, Space Advenures, Blue Origin nebo také Muskův SpaceX.

Prodeje firmy v počátcích existence

Od založení to trvalo skoro 15 let kvůli technickým komplikacím a nehody rakety VVS Enterprise v Mohavské poušti v roce 2014, ale nakonec se povedlo.

První test byl úspěšně dokončen v roce 2018 a od té doby je možné vydat se s Virgin Galactic jako jejich zákazník do míst, kde končí zemská atmosféra a začíná vesmír.

Platí však, že co je nové, to je drahé. Všech prvních 100 zákazníků tedy za svůj let zaplatilo ohromných 200 000 dolarů (téměř 5 miliónů Kč). Není divu, že takovou cenu si mohlo dovolit zaplatit jen několik nejbohatších. Virgin Galactic ale slibuje, že po prodání prvního tisíce letenek sleví. Pak by měly stát „pouhých“ 20 000 dolarů (cca půl miliónu korun).

Do konce prvního kvartálu roku 2020 firma obdržela okolo 8 tisíc registrací a 600 letenek je již plně uhrazeno.

Bohužel ani tak vysoké ceny této firmě k zisku nestačí. Vývoj je velmi nákladný, a tak v roce 2019 firma vykázala čistou ztrátu téměř 211 miliónů dolarů (v přepočtu cca 4,9 miliardy korun).

Dle managementu to ale není známka žádných finančních problémů, naopak jsou optimističtí, jelikož se opět o kus přiblížili svému několikaletému cíli. CEO společnosti George Whitesides komentoval účetní závěrku roku 2019 takto:

„Během roku 2019 se nám podařilo dosáhnout klíčových milníků na naší misi umožnit přístup do vesmíru bezpečnou, inovativní a cenově dostupnou cestou.“

Vedení předpokládá, že do tří let bude přepravováno 1000 pasažérů ročně a zisk dosáhne půl miliardy dolarů.

Vstup na burzu

Jak jsme již nakousli, v případě Virgin Galactic se jedná o relativní novinku mezi akciemi. Vstup na burzu proběhl teprve 28. října 2019 a to mírně netradičním způsobem. Došlo totiž ke sloučení se společností Social Capital Hedosophia Holdings Corp.

V podstatě šlo o to, že tento venture kapitálový fond vybavil SPCE 400 mil. dolary provozního kapitálu a umožnil tak převod na veřejný trh bez větších komplikací.

Na počátku stála každá akcie cca 11,79 dolarů, avšak již o pouhé 4 měsíce později se jejich cena ocitla na svém krátkodobém vrcholu na úrovni 33,25 dolarů. Což byl velmi perspektivní růst o 200 %. Právě ten nápadně může připomínat Teslu.

akcie virgin galactic cena

Akcie Virgin Galactic cena po vstupu na burzu

Zabývání se finanční analýzou Tesly nemá cenu a stejně tak je tomu i u Virgin Galactic (což je další výrazná podobnost obou firem). Obě firmy nedosahují nijak zajímavých finančních výsledků (mnohdy vykazují velikou ztrátu), avšak jejich nadšení a podpora investorů je tlačí vzhůru.

Pozitivním aspektem pro budoucí růst je dlouhá fronta zákazníků – hned na několik let dopředu. Navíc publicita spojená se vstupem na burzu poptávku ještě zvýšila.

Otázkou zůstává, jestli a jak vysoké dividendy bude společnost vyplácet, až se dostane pryč z červených čísel. V současné době nedosahuje zisku, a proto Virgin Galactic dividendy nevyplácí.

Obchodování a nákup akcií Virgin Galactic

Akcie Virgin Galactic není pro naprostou většinu malých investorů možné nakupovat přímo. Proto je nutné akcie koupit prostřednictvím tzv. brokera, který Vám to umožní.

První možnost je nákup těchto akcií u brokera, jako je třeba v Česku populární LYNX nebo Fio broker.

Favorit redakce
Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.
  • Dvě dostupné platformy - jednodušší a pokročilejší
  • Přímý přístup na akciové trhy
  • Poplatek 5 USD (100 Kč) za konverzi měn
  • Min. vklad 100 000 Kč
Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.

Druhá možnost je obchodovat akcie Virgin Galactic jako CFD, což se sice pojí s o něco vyššími poplatky, ale může díky využití pákového efektu přinést daleko vyšší zisky (nebo ztráty). Takové obchodování umožňují např. u brokeři XTB či RoboMarkets, u kterých ostatně ale můžete akcie i koupit.

Favorit redakce
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Spolehlivě fungující firma
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Vyšší poplatky při malých objemech
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 96 %

U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Jaký je ale mezi obchodováním a nakupováním akcií rozdíl v praxi? Čtěte dál!

Příklad konkrétních obchodů akcií SPCE

Pro lepší pochopení toho, jak nákup akcií vypadá, si vše uvedeme na konkrétních číslech.

Příklad nákupu akcií Virgin Galactic:
Jestliže byste si koupili 100 akcií SPCE v době, kdy stály 12 dolarů, zaplatili byste vč. poplatků zhruba 1 210 dolarů (tedy asi 29 000 Kč). Poté jejich cena vzrostla na 20 dolarů a vy jste všechny akcie prodali. To by vám přineslo částku 2 000 dolarů (49 000 Kč), vydělali byste tak 20 000 korun, což představuje zisk  69 %.

Nyní se podívejme na stejný příklad, ale s tím rozdílem, že byste obchodovali jako CFD a využili jste finanční páku 1:5.

Příklad obchodování s akciemi Virgin Galactic:
K otevření obchodu se 100 akciemi SPCE za cenu 12 dolarů by vám stačilo pouhých 250 dolarů (6 100 Kč). Při stejném pohybu ceny, tedy růstu na 20 dolarů a uzavření obchodu byste opět získali 2 000 dolarů. Jenže váš vklad do tohoto obchodu byl 5x nižší a procentuální výnos tedy dosahuje 700 %.

Všimněte si, že uvedený cenový pohyb je nejen reálný, ale dokonce ani neuvažujeme nejvyšší historickou cenu (viz graf ceny akcií Virgin Galactic výše) a teoreticky zisk obchodníků z roku 2019 mohl být ještě o dost vyšší.

Díky výhodám finanční páky můžete buďto investovat méně kapitálu nebo zvýšit své obchodní výsledky. Mějte se ale na pozoru, neboť obdobně funguje finanční páka i u ztráty, kterou rovněž zvyšuje.

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích Apple ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Video vám také ukáže, že je opravdu jednoduché akcie koupit. Obchody jsou prováděny u brokera RoboMarkets.

Video: Vzorové nákupy akcií Apple u Robomarkets

Jaká mohou být největší rizika akcií SPCE?

Cenu akcií mohou nejvíce ohrozit případné technické problémy raket, odklady komerčních letů nebo nenadálé tragické nehody.

Taková událost by patrně odlákala cestující a také řadu investorů. Není pochyb o tom, že zpráva o tragické nehodě SpaceShipTwo by vyvolala propad cen akcií.

Další ohrožení by mohl být nedostatek financí společnosti, pokud by se nepodařilo naplnit plány růstu prodeje a nebylo by dosaženo zisku. Prozatím má ale firma kapitálu dostatek. Nakonec právě díky vstupu na burzu získala 400 mil. dolarů, takže toto ohrožení se zatím jeví jako nevýznamné.

Další zdroje informací

  1. Oficiální stránky Virgin Galactic
  2. Yahoo Finance (SPCE)
  3. Virgin Galactic startuje na burze. Akcie porostou, bude to jízda jako s Teslou (Martin Burda, 28. 10. 2019)


JménoVirgin Galactic
TickerSPCE
Webové stránkyhttps://www.virgingalactic.com/
Založeno2004
Vyplácí dividendy?

Cena akcie Virgin Galactic za poslední 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
25. 09. 2020 $16,36 SPCE
24. 09. 2020 $15,96 SPCE
23. 09. 2020 $15,8 SPCE
22. 09. 2020 $16,37 SPCE
21. 09. 2020 $16,32 SPCE
18. 09. 2020 $17,06 SPCE
17. 09. 2020 $16,99 SPCE
16. 09. 2020 $17,35 SPCE
15. 09. 2020 $17,6 SPCE
14. 09. 2020 $17,28 SPCE

Ohodnoťte akcie této firmy


Další Akcie, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 96 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
LYNX Broker logo
LYNX Broker★ 92 %
Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo