Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » 5 perspektivních dividendových akcií na druhou polovinu roku 2021

5 perspektivních dividendových akcií na druhou polovinu roku 2021

5 perspektivních dividendových akcií na druhou polovinu roku 2021
Zdroj: depositphotos.com

Na trhu můžeme najít nespočet způsobů, jak zbohatnout, ale i přesto se část investorů v čele s Warrenem Buffettem drží pouze jednoho z nich, a to dividendových akcií. Proč? Společnosti, které vyplácí pravidelné dividendy jsou totiž ve většině případů vysoce profitabilní, a to především díky jejich lety ověřenému obchodnímu modelu, který nepřestává fungovat ani v současnosti.

V jejich prospěch svědčí i zpráva J.P. Morgan Asset Management, podle které společnosti pravidelně vyplácející a zvyšující své dividendy mezi lety 1972 a 2012 dosáhly 9,5% návratnosti. Naopak společnosti, které žádné dividendy nevyplácely, dosáhly za stejné období pouze 1,6% návratnosti.

Současné období nejistoty a ze všech stran útočící inflace přímo láká k investici do dividendových akcií, které vám mohou pomoci zajistit často opomíjenou diverzifikaci, nebo alespoň přispět k tvorbě vašeho pravidelného pasivního příjmu.

Proto jsme pro vás vybrali TOP 5 dividendových akcií, do kterých se vyplatí investovat v druhé polovině roku 2021.

1. Annaly Capital Management (NLY)

Graf ceny akcií Annaly Capital Management
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

annaly akcieJedním z největších bojovníků s inflací je nepochybně americká hypoteční společnost Annaly Capital Management (NYSE: NLY), jejichž aktuální dividendový výnos se pohybuje okolo 9,92 % (průměrný dividendový výnos společnosti za posledních dvacet let představuje 10 %).

Tento REIT si v praxi půjčuje peníze za nízké krátkodobé úrokové sazby, které následně investují do nákupu aktiv s vysokou a zároveň dlouhodobou návratností (cenné papíry jištěné hypotékami). Právě z rozdílu mezi těmito dvěma hodnotami Annaly generuje zisky, kterým se odborně říká čistá úroková marže.

V raných fázích oživování ekonomiky však může křivka těchto výnosů prudce stoupat. I přesto se není nutné obávat o výši dividendového výnosu. Všechny cenné papíry, do kterých společnost investuje, jsou totiž kryté státem, a tudíž je chráněna před případným propadem trhu. Na druhou stranu díky této „ochraně“ přichází o část výnosů, které ale může případně navýšit pomocí pákového efektu.

2. Enterprise Products Partners (EPD)

Logo Enterprise Products PartnersS cenou ropy dosahující svého několikaletého maxima, je na čase popřemýšlet nad investicí do velkých ropných společností, které vám během postupného oživování ekonomiky mohou nabídnout velmi atraktivní výnosy. Jelikož se navíc USA ve vzdálené budoucnosti nechystá nějak masivně podporovat obnovitelné zdroje energií, je už teď jasné, že ropný průmysl bude i nadále prosperovat.

Nejlepší nabídka je především mezi takzvanými midstream společnostmi, které se zaměřují na distribuci a skladování ropy a zemního plynu. Jednou z nejvýraznějších společností v tomto odvětví je Enterprise Products Partners (NYSE: EPD), která zvyšuje své dividendy již 22 let po sobě a aktuálně nabízí atraktivní 7,32% dividendový výnos.

Enterprise vlastní více než 50 000 mil potrubí a 21 továren pro zpracování kapalin zemního plynu, díky čemuž dosahuje snadno předvídatelného cash flow. Právě proto si v tomto roce mohla dovolit vyčlenit více než 1,6 miliardy dolarů na pokrytí kapitálových výdajů a investic do své infrastruktury.

3. Innovative Industrial Properties (IIPR)

Graf ceny akcií Innovative Industrial Properties
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Překvapivě je možné na trhu najít růstové akcie, které disponují zároveň i zajímavou dividendou. Jednou z nich je i REIT společnost Innovative Industrial Properties (NYSE: IIPR), která investuje velkou část svého kapitálu do akvizic nemovitostí určených k pěstování a zpracování konopí, které následně dlouhodobě pronajímá.

Aktuálně vlastní 72 nemovitostí v 18 státech USA, kde všechny z nich dlouhodobě pronajímá svým klientům. Podle jejích vlastních slov se průměrná délka pronájmu pohybuje okolo 17 let, přičemž počáteční investice se jí ve většině případů vrátí již v půlce tohoto období. Dobrou zprávou je i předpokládaný růst výnosů o celých 67 % v letošním roce a o dalších 39 % v tom následujícím.

Společnost paradoxně těží z prodlužování případného schválení volného prodeje a užívání marihuany na federální úrovni. Díky tomuto zádrhelu se k společnostem působících v konopném sektoru obrací banky zády. Právě proto je pro většinu z nich výhodnější přistoupit na podmínky Innovative Industrial Properties a následně jí měsíčně platit nájemné.

4. Viatris (VTRS)

Graf ceny akcií Viatris
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

viatris akcie

I když je většina společností ze sektoru zdravotnictví často podceňována a mnoho investorů je považuje spíše za nástroj k diverzifikaci nežli jako část jejich pasivního příjmu, můžeme i tak v tomto odvětví najít společnosti, do kterých se vyplatí investovat.

Dobrým příkladem je farmaceutická společnost Viatris (NASDAQ: VTRS), která se věnuje vývoji a výrobě takzvaných „generitik“ neboli léků, které jsou přesnou kopií originálních léčivých přípravků s neplatnou patentovou licencí.

Společnost vznikla sloučením společnosti Mylan a farmaceutickou divizí Pfizeru (NYSE: PFE) s názvem Upjohn. Většinu investorů však zaráží dluh obou společností, který činí celkem 26 miliard dolarů. Podle samotných slov společnosti se ho chce pokusit do tří let snížit minimálně o 25 %.

Viatris nabízí momentálně 2,99% dividendový výnos, přičemž má stále dostatek prostoru k růstu. Podle některých analytiků by totiž trh s generitiky měl v následujících letech výrazně vzrůst, a to především kvůli vysoké poptávce po alternativních léčivých přípravcích za nízkou cenu.

5. NextEra Energy (NEE)

Graf ceny akcií NextEra Energy
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

nextera energy logo

Akcie z veřejného sektoru nejsou většinou nějak zvlášť atraktivní, ale i zde můžeme najít výjimky. Mezi ně se řadí např. největší americká energetická společnost NextEra Energy (NYSE: NEE), která od většiny společností ve svém odvětví zaznamenává rychlý růst.

Ten je primárně způsoben jejím zaměřením na obnovitelné zdroje energií, díky kterým je již v současnosti jedním z lídrů v produkci solárních a větrných energií. V návaznosti na to společnost vyčlenila více než 55 miliard dolarů na spuštění nových projektů mezi lety 2020 a 2022, které by ji měly pomoci k efektivnímu snížení nákladů na výrobu elektřiny.

Jelikož se poptávka ze strany zákazníků nějak zásadně meziročně nemění, jsou její výnosy předvídatelné podobně jako u Enterprise Products Partners (uvedené výše). Velkou výhodu má i díky regulacím ze strany státu, díky čemuž se vyhýbá vysoké cenové volatilitě na trhu.

Proč právě tyto akciové tituly?

Na první pohled je jasné, že všech pět společností si našlo ve svém odvětví pevné místo, díky kterému dokážou generovat stabilní zisky i desítky let. Annaly Capital Management, Enterprise Products Partners, NextEra Energy se hodí prakticky do jakéhokoli portfolia, a to nejen za účelem diverzifikace, ale i s vidinou vytvoření kvalitního pasivního příjmu. Všechny tři společnosti se totiž zaměřují na sektory, u kterých většina analytiků předpokládá, že by měly prosperovat i ve vzdálené budoucnosti.

Naopak budoucí výnosy Viatris a Innovative Industrial Properties mohou být lehce diskutabilní. I když je předpokládáno, že trh s generickými léčivými přípravky poroste není stále jisté, zda právě Viatris bude jedním z lídrů. Stejně tak Innovative Industrial Properties není vyloženě sázkou na jistotu.

S velkou pravděpodobností by totiž federální úřady mohly přistoupit k dalšímu uvolnění legislativy ohledně užívání a prodeje marihuany, což by společnosti mohlo poměrně přitížit. V tomto případě jsou oba tituly nepochybně zajímavé, ale nelze je považovat za zcela bezpečnou dlouhodobou investici, která vám zajistí poklidný důchod.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo