Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Masivní dividendy na pražské burze za rohem! Ještě není pozdě investovat

S jarem přichází i období, kdy firmy stanovují dividendy na základě zisku předchozího roku. První valná hromada bude rozhodovat už v pondělí.

Publikováno
Masivní dividendy na pražské burze za rohem! Ještě není pozdě investovat
Zdroj: Pse.cz

Pražská burza se připravuje na dividendovou sezónu. Letos se odhaduje výplata přes 80 miliard korun. To je sice pokles oproti loňské mimořádné výplatě přes 122 miliard korun, stále se však jedná o značnou částku, ze které si můžete utrhnout svůj díl.

Domácí akciový trh zůstává v rámci zemí OECD jedním z nejatraktivnějších pro dividendové investory.

Dividendová sezóna v České republice obvykle začíná v dubnu prvními valnými hromadami, na kterých akcionáři schvalují návrhy na výplatu dividend.

Banky odmění investory nejvíc

Letos vykopává společnost SAB Finance, která navrhuje dividendu ve výši 60,19 Kč na akcii, tedy o 5,19 Kč více než loni, což při současné ceně akcií odpovídá téměř 6% výnosu. Valná hromada je svolaná na pondělí 22. dubna.

Kromě toho se zvýšení dividendy dočkají i akcionáři významných bank, včetně Komerční banky, Moneta Money Bank a Erste Group.

Komerční banka zvýšila svůj výplatní poměr z 65 % na 100 % jak za minulý, tak za letošní rok. Vyplatí tak 82,66 Kč, což znamená velmi atraktivní výnos ve výši 9,5 % (s nárokem na dividendu lze akcie koupit do 6. května).

Aktuální vývoj ceny akcií Komerční banky

Načítání
Načítání
Kupte si akcie KB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Erste Group oznámila záměr vyplatit akcionářům 2,70 eura na akcii z rekordního zisku v roce 2023, což znamená výnos 6,5 % (s nárokem na dividendu lze akcie koupit do 27. května).

Investoři však musí počítat s vyšší rakouskou daňovou sazbou, neboť společnosti se sídlem v České republice odvádějí fyzickým osobám srážkovou daň ve výši 15 %, zatímco Rakousko vybírá 27,5 %.

Moneta Money Bank rovněž zvýšila dividendu a oznámila 90% výplatní poměr, který jistě dividendové investory potěší. Dividenda 9 Kč při současné ceně akcií odpovídá velmi pěknému výnosu 8,8 % (s nárokem na dividendu lze akcie koupit do 28. dubna).

Aktuální vývoj ceny akcií Monety

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Moneta Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Další domácí akcie dividendu nezvýší

Colt CZ zachovává výši dividend z předchozího roku a plánuje vyplatit 30 Kč na akcii, což odpovídá 5% dividendovému výnosu. To je podle analytiků velmi dobrá úroveň, když uvážíme akviziční aktivity Coltu v uplynulém roce (ex-dividend date zatím neoznámen).

Kofola svůj návrh dividendy pro letošní rok zatím nezveřejnila, ale dá se předpokládat, že ke zvýšení nedojde a to ze stejného důvodu jako u Coltu. Kofola loni koupila nadpoloviční podíl v Pivovary CZ a tak se neočekává vyšší dividenda, než 13,5 – 14 Kč na akcii (ex-dividend date zatím neoznámen).

Nižší dividenda se očekává od spolenčnosti Philip Morris ČR, která v minulém roce zaznamenala pokles zisku. Z loňské dividendy ve výši 1310 Kč se tak při vyplacení celého zisku dostáváme na letošních 1220 Kč.

Pořád se ale při aktuální ceně akcií jedná o vysoký dividendový výnos ve výši 7,7 % (s nárokem na dividendu lze akcie koupit do 9. května).

Aktuální vývoj ceny akcí Philip Morris ČR

Načítání
Načítání
Kupte si akcie PM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

ČEZ zatím dividendu pro letošek nezveřejnil a učiní tak později během dubna, nebo v květnu. Očekávat podobnou dividendu, jakou vyplatil v loňském roce, tedy 145 Kč na akcii, by však bylo bláhové.

Energetickému molochu v loňském roce klesl zisk o 43,6 miliard korun (především díky windfall tax). Analytici proto očekávají výrazné snížení dividendy, které dividendový výnos sníží z loňských 14 na 6 %.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎