Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

8 akciových titulů ze světa konopí – Vyčpělé odvětví, nebo spící gigant? Co čekat od investice do marihuany?

Publikováno
8 akciových titulů ze světa konopí – Vyčpělé odvětví, nebo spící gigant? Co čekat od investice do marihuany?

Konopné společnosti patří již od druhé poloviny minulého desetiletí mezi akciové tituly těšící se významnému zájmu investorů. V roce 2017 se konal jejich prvotní boom, kdy některé tituly vystoupaly až do závratných výšin. Vyhlídky sektoru byly mimořádně slibné, nálada investorů veskrze pozitivní a potenciál konopí zdánlivě nekonečný.

lékařské konopí rostlina marihuana

Nakonec se však ukázalo, že to s tou legalizací nebude tak jednoduché, jak se na první pohled zdálo. Konopné akcie zaznamenaly prudký sešup zpět na jih, ze kterého se dodnes nevzpamatovaly.

O propadu konopných akcií jsme v minulém roce psali také zde. Jak vidno, situace se od té doby příliš nezměnila.

Mnozí tento vývoj přirovnávali k prasknutí dot-com bubliny z roku 2000.

V důsledku loňské koronavirové krize se na výsluní prodrala jiná odvětví a zájem investorské veřejnosti o konopí mírně opadl. To však vůbec neznamená, že bychom se o tyto akcie neměli zajímat. Právě naopak. Vzhledem k událostem z let 2017 a 2018 již dnes máme k dispozici trh, který prošel jakýmsi “očištěním” a na němž přežily firmy, které to s konopím myslí vážně.

Velký potenciál odvětví zůstává nezměněn, legalizace konopí, byť mírně upozaděná, pořád probíhá a zejména v USA a Kanadě se krystalizují zajímavé obchodní příležitosti s potenciálem dlouhodobé investice.

Než se však pustíme do výčtu zajímavých konopných akciových titulů, do nichž by stálo za to investovat, měli bychom si představit tržní specifika, která by měli znát všichni kdo zvažují investici do tohoto odvětví.

Obsah článku konopné akcie

Co je potřeba vědět o investování do konopných akcií?

Investování do konopných akcií kromě obrovského potenciálu skýtá i několik významných rizik a specifik. Pojďme si je představit.

Významná míra investičního rizika

Z posledních let jasně vyplynulo, že je konopné odvětví z investičního hlediska stále ještě v plenkách a že se vyznačuje značnou volatilitou.

Byť je situace dnes již mnohem lepší než před třemi nebo čtyřmi lety, konopí je stále nutné považovat za středněvysoce rizikovou investici (jak minimalizovat riziko při investování). Pokud se proto rozhodnete investovat své těžce vydřené peníze do zeleného rauše, čiňte tak s rozvahou a pouze v omezené míře.

Inherentní rizika odvětví

Legální konopný byznys se jakožto stále relativně mladé a pozvolna se vyvíjející odvětví vyznačuje určitými inherentními riziky, s nimiž je nutné počítat.

Mezi ta nejvýznamnější patří samozřejmě otázka legalizace, dále pak podružné legislativní problémy (např. schvalování nových skleníků úřady), riziko představované černým trhem a OTC marketem a nakonec nerovnováha mezi dodávkou a poptávkou (konopí je v současnosti nadbytek). V neposlední řadě je nutné zmínit také vysokou konkurenci v sektoru a pokračující neziskovost jednotlivých společností.

Druhy konopných společností

Pokud již investujete do konopí, měli byste vědět, do čeho konkrétně.

Na trhu totiž působí jak společnosti, které konopí pěstují (např. Canopy Growth Corporation) tak firmy působící v odvětví biotechnologií (GW Pharmaceuticals) nebo poskytovatelé podpůrných produktů a služeb (Scotts Miracle-Gro). Kromě toho je dobré vědět, zda investujete do marihuany lékařské nebo rekreační (kanabidiol vs THC).

Vnímejte trh jako celek

Pokud to s konopím myslíte opravdu vážně, udržujte si přehled o aktuálním vývoji kolem legalizace, cenách konopí, vyvíjených produktech nebo možnostech expanze jednotlivých společností, a to nejen na americkém a kanadském trhu.

Mějte na paměti, že by vaši vybranou akcii mohly brzdit v rozletu legislativní problémy, konkurenční boje nebo nesprávně zvolená obchodní strategie managementu. Situace se může změnit z týdne na týden.

Zajímavé konopné akcie, které byste měli znát

Není se již pojďme podívat na vybrané konopné akcie, které stojí za to znát, pokud vás láká investovat do veselého světa marihuanových titulů.

Aurora Cannabis (ACB)

Společnost Aurora Cannabis platí za jednoho z nejvýznamnějších účastníků konopného boomu z let 2017 a 2018. Od té doby ale její akcie zaznamenaly více než 86% propad.

Dělá to z ní zajímavou investiční příležitost? Těžko říct.

Firma v současnosti prochází procesem restrukturalizace, jehož výsledek určí, zda se na konopném trhu udrží. Reaguje tak na pokračující neziskovost a vývoj v odvětví. Pokud se společnosti tento krok povede, mohl by ji čekat návrat na výsluní. Do karet jí hraje také skutečnost, že se aktuálně obchoduje za pouhý zlomek své nejvyšší hodnoty z ledna roku 2018.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ACB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Cronos Group (CRON)

Cronos Group logo

Společnost Cronos se od Aurory liší tím, že svého maxima dosáhla až v únoru roku 2019 a že následující sešup, byť velmi citelný, nebyl tak výrazný jako v případě ACB.

Z investičního hlediska je vhodné zmínit skutečnost, že se jedná o nesmírně populární titul mezi uživateli aplikace Robinhood, kteří dokážou s trhy pořádně iracionálně zamávat.

Firma ještě nikdy ve své historii nedosáhla ziskovosti. Pravidelně vykazuje ztráty ve výši desítek milionů dolarů ročně, které navíc mají tendenci se prohlubovat. Nutno podotknout, že jí příliš neprospěla ani koronavirová krize.

Bohužel ani partnerství s tabákovým gigantem Altria není zárukou, že by se finanční situace firmy měla v brzké době změnit. I v tomto případě se však může z dlouhodobého hlediska jednat o spícího giganta, jehož by pozitivní vývoj v odvětví mohl vystřelit k zajímavým ziskům.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie CRON Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Aphria (APHA) a Tilray (TLRY)

Tilray logo

Společnosti Aphria a Tilray uvádíme spolu, neboť by někdy během roku 2021 mělo dojít k jejich spojení.

Výsledkem by měla být druhá největší společnost působící na konopném trhu s celkovou kapitalizací 3,2 miliard dolarů, která se bude obchodovat pod tickerem TLRY.

Byť toto spojení nejspíš v dohledné době nevyřeší neziskovost, která trápí obě jeho části, dává to nově vzniklému subjektu zajímavý potenciál k budoucímu růstu. Kromě USA a Kanady totiž konkrétně Aphria působí i v Evropě, kde funguje jako významný dodavatel lékařského konopí.

Pokud sázíte na zářnou budoucnost tohoto odvětví, TLRY po mergeru obou společností určitě stojí za pozornost.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tilray Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Canopy Growth (CGC)

Hledáte-li jakýsi Google nebo Amazon konopného světa, pak jste na správné adrese. CGC (Canopy Growth) je totiž z hlediska tržní kapitalizace naprostým suverénem sektoru, přičemž ostatní konkurenty předčí doslova o parník.

Při pohledu na cenový graf je zřejmé, že v posledních měsících zažívá CGC zajímavý boom a že se blíží maximům dosaženým v dubnu roku 2019.

Canopy Growth lze vnímat jako čiré ztělesnění odvětví se všemi pozitivy i negativy, která ho trápí.

Objevují se názory, že je cena akcií a tržní kapitalizace společnosti neúměrně vysoká vzhledem k finančním výsledkům, které dlouhodobě vykazuje. Pokud však chcete investovat do největší společnosti na marihuanovém trhu, Canopy Growth je tím, co hledáte.

Ale pozor! Vzhledem k vysoké a pravděpodobně přemrštěné valuaci by se vám investice mohla významně prodražit a hrozí, že si na zisk dlouho počkáte. Obrňte se proto trpělivostí.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie CGC Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Innovative Industrial Properties (IIPR)

Innovative Industrial Properties logo

Společnost Innovative Industrial Properties se na náš seznam dostala ne proto, že by konopí sama pěstovala nebo z něj něco vyráběla, ale jako poskytovatel podpůrné infrastruktury.

Jedná se totiž o REIT, jež skupuje nemovitosti patřící americkým konopným společnostem a zpětně jim je pronajímá. Pomáhá tak řešit významný problém odvětví, a to potíže s půjčkami od bank a jiných finančních institucí. Marihuanové společnosti získají finance nutné k provozu, vývoji a investicím, zatímco IIPR plynou zisky z pronájmu.

Firma v roce 2020 vykázala trojciferné zhodnocení, což je samo o sobě více než působivé. A jelikož se jedná o REIT, 90 % všech zisků společnosti plyne do kapes investorů ve formě dividend.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie IIPR Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Scotts Miracle-Gro (SMG)

Scotts Micarle-Gro

Rychle rostoucí konopné odvětví vytvořilo poptávku po zásobách nutných pro jeho hydroponické pěstování, kdy jsou rostliny marihuany namísto v substrátech pěstovány v tekutých roztocích obsahujících veškeré potřebné živiny.

Z této poptávky těží právě Scotts Miracle-Gro, která kromě těchto produktů vyrábí také substráty a jiné výrobky určené pro zahradnictví. I SMG se vzhledem k nárůstu popularity mimo jiné tohoto odvětví dočkalo v roce 2020 trojciferného zhodnocení.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie SMG Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

GW Pharmaceuticals (GWPH)

GW Pharmaceuticals logo

Společnosti GW Pharmaceuticals patří jedno velevýznamné prvenství. V roce 2018 se totiž její léčivo Epidiolex stalo prvním lékem vyrobeným z marihuany schváleným úřadem U.S. Food and Drug Administration.

Epidiolex se používá k léčení vzácných forem dětské epilepsie, přičemž od roku 2020 se používá také k léčení neméně vzácné tuberózní sklerózy.

To společnosti otevírá nový trh, z čehož by mohla těžit i do budoucna. Navíc je na místě očekávat, že by její konopná léčiva mohla být v budoucnu schválena i k léčení dalších nemocí.

Závěrem

Zatím to tedy vypadá tak, že je budoucnost konopných společností značně nejistá a že k zářným výsledkům mají ještě poměrně daleko.

Současně se však jedná o firmy, které by v případě stabilizace a jakési normalizace situace kolem konopného byznysu mohly v budoucnu vykazovat stabilní růst a rozumné zisky.

Všem případným investorům důrazně doporučujeme obrnit se trpělivostí a řídit se rozumnou alokací prostředků, jak jsme popisovali v první části článku. Co však pozitivní výsledky bezesporu má jsou podružné společnosti, které nepůsobí přímo v konopném sektoru, ale čerpají zisky z poptávky po zboží a službách s ním spojených.

Navíc je dělá zajímavými skutečnost, že je konopí zřídkakdy jedinou částí jejich byznysu, což jim významně ubírá na rizikovosti.

A co si o konopných akciích myslíte vy? Považujete je za vhodnou investiční příležitost, anebo je vnímáte jako příliš rizikové? Podělte se s námi o váš názor v komentářích pod článkem.

Další zajímavé akciové sektory:

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.

Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.

Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.

V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.