Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Moneta vyplatí na dividendách 4,6 miliardy korun! Do kdy koupit akcie, abyste na ni měli nárok?

Moneta schválila výplatu dividendy ve výši 4,6 miliardy korun! Akcionáři získají 9 korun na akcii. Kdo bude mít na dividendy nárok?

Publikováno
Moneta vyplatí na dividendách 4,6 miliardy korun! Do kdy koupit akcie, abyste na ni měli nárok?
Zdroj: depositphotos.com

Moneta na dnešní valné hromadě schválila výplatu dividendy akcionářům ve výši 4,6 miliardy korun z celkového čistého zisku 5,4 miliardy korun. Na každou akcii připadne devět korun.

Zbytek zisku bude převeden na účet nerozděleného zisku z minulých let. Rozhodnutí o výplatě bylo schváleno na úterní valné hromadě, které se zúčastnili držitelé 74,59 procenta akcií.

Vývoj ceny akcií Moneta od začátku roku 2023

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Moneta Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Monetě se v loňském roce dařilo

Tato zajímavá výplata dividend ukazuje na dobré finanční výsledky banky Moneta v uplynulém roce – daří se i akciím Monety, které posílily od začátku loňského roku o více než 30 %.

Převod zbývajících 800 milionů korun čistého zisku je strategickým krokem. Umožňuje bance ponechat si část zisku na budoucí investice nebo jako rezervu pro zajištění finanční stability.

Nárok na dividendu mají akcionáři, kteří budou k rozhodnému dni 29. dubna zapsáni v Centrálním depozitáři cenných papírů jako akcionáři banky. Výplata dividendy je naplánována na 21. května formou bezhotovostní transakce.

Moneta není jediná, kdo letos už schválil výplatu dividend. Další bankovní institucí je Komerční banka, která se rozhodla rozdělit akcionářům celých 100 procent čistého zisku, což činí 82,66 korun na akcii.

Tato banka navíc plánuje zachovat stejný poměr pro výplatu dividend ze zisku i pro rok 2024.

Moneta zvýšila výplatní poměr

“Schválení dividendy za minulý rok bylo očekávané a bez protinávrhů,” uvedl Tomáš Cverna, analytik společnosti XTB. Moneta navíc zvýšila výplatní poměr na 88 procent, čímž splnila závazek vyplatit minimálně 70 procent čistého zisku.

“S tímto přístupem by za rok 2024 mohla vyplatit 9,1 až 9,3 korun na akcii,” dodal Cverna.

Podporu návrhům na valné hromadě vyjádřily také proxy poradenské agentury ISS a Glass Lewis, které doporučily hlasovat pro všechny programové body.

Minulý rok Moneta vyplatila dividendu ve výši 4,1 miliardy korun z předloňského čistého zisku 4,7 miliardy korun, což činilo 8 korun na akcii.

Největším akcionářem Monety je finanční skupina PPF, která dříve usilovala o fúzi s Air Bank. Tento plán byl však předloni na jaře zrušen.

Dividendové výplaty bank, jako je Moneta a Komerční banka, ukazují na trvalou ziskovost v bankovním sektoru. Mohou nejen zvýšit důvěru investorů, ale také přitáhnout nové akcionáře hledající relativně stabilní příjem z investic.

Tyto výplaty také upozorňují na silnou finanční pozici a jsou důležitou součástí investičních strategií mnoha investorů, kteří chtějí buď pravidelný příjem, nebo reinvestovat dividendy pro zvýšení svých výnosů.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎