Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Rozporuplné chování těchto 8 akcií – Loni růst v desítkách %, letos obdobný propad. Jedná se ještě o investiční příležitost?

Rozporuplné chování těchto 8 akcií - Loni růst v desítkách %, letos obdobný propad. Jedná se ještě o investiční příležitost?

Rozporuplné chování těchto 8 akcií - Loni růst v desítkách %, letos obdobný propad. Jedná se ještě o investiční příležitost?
Zdroj: depositphotos.com

Jedna z nejhorších investičních chyb je, když obchodník nakoupí akcie dané společnosti přímo na jejich vrcholu, tedy za nejvyšší cenu. Pokud se toto stane, nemusí se investor dočkat zisku. Kvůli tomuto riziku konzervativnější investoři vyhledávají takové akcie, jejichž cena vykázala tzv. technickou korekci, tj., kdy kurz klesl na nižší cenu.

Tento obchodní přístup má jen jediný háček. Jak poznat, kdy se jedná o technickou korekci, a kdy se už společnost nachází v problémech? V tomto článku si přiblížíme právě takové společnosti, které vykazují jak známky technické korekce, tak se i může snadno stát, že se společnosti dostávají do dlouhodobějších problémů.

Následujících osm akcií bude v investorech nejspíše vyvolávat smíšené pocity. Na jednu stranu je na cenovém grafu patrný silný nákupní tlak z loňského roku, který vyhnal cenu většiny těchto akcií na jejich maxima. Ovšem na straně druhé stojí letošní pokles akcií, který u těchto společností činí za první tři měsíce roku, více než 20 %.

Následující technická a fundamentální analýza by měla odhalit, zda se u těchto společností jedná pouze o technickou korekci na výhodnější nákupní ceny, nebo zda je pokles zapříčiněn problémy uvnitř společnosti.

Porovnání výkonnosti jednotlivých akcií v letech 2021 - 2022
Porovnání výkonnosti jednotlivých akcií v letech 2021 – 2022
Zdroj: marketwatch.com

1) General Motors

Akcie General Motors se v letošním roce propadly již o 23 %, na hodnotu nejbližšího supportu, který se nachází na ceně 40 USD. Dvouletý propad tržeb General Motors (GM) by se dle analytiků měl v tomto roce zastavit. Predikovány jsou totiž tržby o hodnotě 154,3 miliard USD, což je poměrně výrazný skok oproti tržbám 127 miliard USD z roku 2021.

Cenový graf nabízí ještě jednu zajímavou supportní zónu, kterou budou investoři jistě vyhlížet. Ta se nachází na ceně 32 USD za akcii. Bude-li se GM obchodovat pod touto cenou, nejedná se již o technickou korekci, ale oslabení důvěry investorů v tuto společnost.

Měsíční akciový graf společnosti General Motors
Měsíční akciový graf společnosti General Motors
Zdroj: tradingview.com

2) Etsy

Platforma společnosti Etsy má za cíl spojovat podnikatele s jejich klienty a tak párovat nabídku s poptávkou v jednotlivých řemeslných oborech. Akcie Etsy se propadly již o 39 % a technický pohled a cenový graf predikuje další pokles, který by mohl být zastaven až na ceně 80 USD, kde se nachází nejbližší supportní zóna. Tomuto propadu nezabránil ani loňský nárůst tržeb o téměř 35 %.

Predikce zisků společnosti je pozitivní a očekává se růst tržeb v roce 2022 na 2,77 miliard USD z 2,33 miliard z roku 2021. Díky fundamentálním vyhlídkám je společnost Etsy jistě zajímavý titul, ještě je ale potřeba, aby i z technického pohledu vykázaly akcie růstový potenciál.

Měsíční akciový graf společnosti Etsy
Měsíční akciový graf společnosti Etsy
Zdroj: tradingview.com

3) D.R. Horton

Akcie D.R. Horton, této stavební společnosti, se letos propadly již o 27 %. Nejbližší supportní zóna se nachází na ceně 65 USD, což predikuje pokračující oslabení. Tato společnost vykázala sice menší meziroční nárůst tržeb, pouhých 1,2 %, což bylo zapříčiněno především problémy v dodavatelských řetězcích stavebního materiálu.

Díky obnově ekonomiky po pandemii, je této stavební společnosti predikován dramatický nárůst tržeb, které mají z 27,77 miliard USD v roce 2021 letos vyrůst až na 35 miliard USD. Pozitivní fundament je potřeba ještě potvrdit některou z technických formací na cenovém grafu.

Měsíční akciový graf společnosti Dr.Horton
Měsíční akciový graf společnosti DR Horton
Zdroj: tradingview.com

4) EPAM Systems

Největší růst a zároveň největší pád, předvedly akcie EPAM Systems. Loňský růst 87 % byl korunován ještě rychlejším propadem akcií o 56 %. Akcie této softwarové společnosti poslaly do červených čísel především její vazby na Ukrajinu. Při volném pádu akcie nereagovaly na žádnou supportní zónu.

Jejich pád se zastavil až na ceně 160 USD za akcii, která koresponduje s největším Volume na celém cenovém grafu. Meziroční nárůst tržeb o 41,3 % a jejich pozitivní výhled jsou u této společnosti v pozadí fundamentálních zpráv, které budou závislé především na vývoji vojenského konfliktu na Ukrajině.

Měsíční akciový graf společnosti EPAM Systems
Měsíční akciový graf společnosti EPAM Systems
Zdroj: tradingview.com

5) Synchrony Financial

Akcie Synchrony Financial klesly poté, co byl této společnosti snížen rating bankou Morgan Stanley, kvůli zvyšujícímu se uvěrovému riziku. Akcie se v současné době obchodují v poměrně velké vzdálenosti od nejbližšího supportu, který začíná na cenové zóně 28 USD za akcii, kde se rovněž nachází i největší Volume, dřívějšího rostoucího trendu.

Meziroční nárůst tržeb 61,8 % je sice obdivuhodný, ovšem rostoucí inflace bude hrát v ceně akcií této společnosti zásadní roli, protože bude určovat schopnost lidí splácet své půjčky. I přes toto riziko je výhled budoucích tržeb pozitivní a očekává se růst ze současných 9,5 miliardy USD na 11,2 miliardy USD.

Měsíční akciový graf společnosti Synchrony Financial
Měsíční akciový graf společnosti Synchrony Financial
Zdroj: tradingview.com

6) Fortune Brands Home & Security

Akcie Fortune Brands Home&Security se obchodují na supportu, který je v konfluenci s 50 % Fibonacciho retracementu. Pro případné další investiční aktivity je ve hře ještě jedna supportní zóna, která se nachází na ceně 65 USD, která je v konfluenci s narůstajícím Volume.

Tato společnost vykázala meziroční nárůst tržeb 25,7 % a očekává se zisk v roce 2022 8,17 miliardy USD, což je jen nepatrný růst. Určitým fundamentem může být u této společnosti finanční injekce 900 milionů dolarů, které si společnost na konci března půjčila. Další měsíce ukážou, zda tento stavební gigant dokáže dodatečný kapitál zhodnotit.

Měsíční akciový graf společnosti Fortune Brands Home & Security
Měsíční akciový graf společnosti Fortune Brands Home & Security
Zdroj: tradingview.com

7) Align Technology

Nákupní reakci předvedly akcie Align Technology na supportní zóně, na ceně 400 USD. Akcie tohoto výrobce lékařských potřeb klesly již o 33 %, stejně tak jako většina společností ze sektoru zdravotnictví. Téměř 60% nárůst tržeb v loňském roce byl pouze "zahřívacím kolem".

Predikce tržeb pro tuto společnost počítají s růstem ze 4 miliard USD v roce 2021 na 5,8 miliard USD v roce 2023. Pokud by společnost obnovila důvěru investorů, bude první překážkou rezistence až na cenové úrovni 600 USD, což by znamenalo posílení akcií ze současné ceny o 40 %.

Měsíční akciový graf společnosti Align Technology
Měsíční akciový graf společnosti Align Technology
Zdroj: tradingview.com

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

8) Western Digital

Akcie Western Digital se obchodují v dlouhodobě klesajícím trendovém pásmu, jehož strmější část započala již v roce 2021. Tato společnost se specializuje na ukládání dat a budování datových uložišť. Nejnovější spolupráce se společností Samsung, by mohla být tím fundamentem, který pomůže překonat dlouhodobý akciový pokles.

První dobrou zprávou byl meziroční nárůst tržeb o 16 % a druhou dobrou zprávou je dlouhodobá konsolidace akcií na supportní zóně na ceně 45 USD za akcii. První známkou růstového potenciálu bude překonání klesající trendové čáry a potvrzení pozitivních prognóz, které počítají s nárůstem tržeb v roce 2022 o 2 miliardy USD.

Měsíční akciový graf společnosti Western Digital
Měsíční akciový graf společnosti Western Digital
Zdroj: tradingview.com

Závěr

Z výše uvedených analýz je patrné, že někdy může být pro investora velmi složité rozlišit, zda trh provádí pouze technickou korekci, nebo zda se jedná o dlouhodobější akciový výprodej. K identifikování této skutečnosti slouží prvky technické a fundamentální analýzy, přičemž jedna by měla podporovat myšlenku té druhé. Pouze v takových případech má smysl uvažovat o investici.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo