Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

41. díl Seriálu technické analýzy – Konfluence a je její úloha v technické analýze

Publikováno
41. díl Seriálu technické analýzy – Konfluence a je její úloha v technické analýze
Zdroj: depositphotos.com

Poznámka

Jedná se o soubor vícero faktorů, které dohromady tvoří jakýsi soutok (“konfluenci”) v cenovém grafu. V podstatě se jedná o spojení několika indikátorů, patternů a dalších nástrojů či faktorů, které nám v jeden moment naznačují to samé, čímž sílí jejich spolehlivost a význam.

Konfluence je nedílnou součástí technické analýzy, avšak je také dost často opomíjená, protože je mnohem namáhavější a to jak časově, tak i znalostně. Popravdě je pro začátečníky prakticky nemožné, aby byli schopni konfluence hned sami vyhledávat. Není to totiž úplně intuitivní záležitost.

Od začátku je ovšem možné pochopit logiku, která za konfluencí stojí. Když pochopíte logiku této metody, je už pouze na vás, zda obětujete svůj čas, abyste se sami naučili konfluence vyhledávat. Když se to naučíte, získáte vskutku silný nástroj, který vás posune dál.

Charakteristika konfluence

Prvně je důležité si obsah pojmu konfluence rozumně charakterizovat. Každému musí být jasné, v čem metoda spočívá. Je totiž velmi neracionální používat cokoliv, čemu absolutně nerozumíte.

Poznámka

Konfluence je kombinace několika faktorů, nástrojů nebo signálů v rámci technické analýzy. Specificky nám říkají ve stejnou dobu tu samou informaci.

Pro představu nám konfluence může určit, která cenová hladina je nejvíce vhodná pro cenový odraz. V grafu lze určit mnoho S/R hladin, ale konfluence nám řekne, které jsou nejsilnější. V tom spočívá kouzlo metody.

Leč na internetu se můžete setkat s mnoha definicemi. Není to nijak všeobecně kodifikovaná problematika. I praktické využití se může lišit. Někdo preferuje mnohem více robustní konfluence, jiní naopak jednoduché. Protože pokud chcete robustní konfluence, můžete se dost dlouho načekat.

Pořád mluvíme o nějakých faktorech, ale zatím jsme je nijak nespecifikovali. Jedná se o supporty a rezistence, svíčkové formace, Fibonacciho úrovně návratnosti, nejrůznější technické indikátory (RSI, MACD), objemový profil, objemy, klouzavé průměry, trendové diagonály a grafické patterny. Prostě cokoliv, co se v technické analýze cenového grafu běžně používá.

Je potřeba hledat pouze robustní konfluence?

Během vaší technické analýzy proto hledáte co nejvíce robustní konfluenci. Čím více robustní konfluence, tím nižší vyplývající riziko. Zkrátka stoupá pravděpodobnost, že obchod bude úspěšný. Jak jsem psal výše, někdo může preferovat jednoduché soutoky.

Nicméně je potřeba mít na paměti, že ani sebesilnější konfluence vám nezaručí 100% úspěšnost.

Logicky, čím jednodušší konfluence, tím více obchodních příležitostí. Vše má své pro a proti. Především záleží na vaší averzi vůči riziku. Každý máme jiné hranice. Pokud jste bojácnější, je lepší vyhledávat více robustní soubory. Jestli je vaše averze vůči riziku menší, neměli byste mít po psychologické stránce problémy s využíváním jednodušších konfluencí.

Nyní je rozumné upozornit, že není ani dobré příliš optimalizovat. Čili si neklaďte nerealistické nároky v podobě vyhledávání konfluence, která je tvořena třeba souborem 10 faktorů. Taková konfluence je sice velmi robustní, ale čekali byste na ni hrozně dlouho. Navíc příliš mnoho nástrojů by vaši analýzu grafu mohlo paralyzovat. Jednoduše řečeno byste se nemuseli v té čmáranici vyznat.

Optimální konfluenci si proto musí každý sám za sebe určit. Někomu postačí zhruba 3 faktory, jiný jich potřebuje 5-6. Vše závisí na vašich znalostech a emocí.

Je důležité uvést, že konfluence může být kombinována napříč časovými rámci. Pokud se tudíž stane, že v blízkosti jakékoliv cenové hladiny máme na měsíčním, týdenním a denním grafu vícero identifikovaných faktorů říkajících stejnou informaci, můžeme z nich vytvořit součet. Tohle je častý případ křivek klouzavých průměrů. Velmi často lze v grafu identifikovat, že 100denní klouzavý průměr je na stejné ceně jako 20týdenní a 50 týdenní klouzavý průměr.

Praktické využití konfluence

Dost bylo teorie, nyní se na několika grafech podíváme na konkrétní příklady z praxe. První konfluenci si ukážeme na denním grafu Bitcoinu. Uvedená konfluence je tvořena souborem 7 faktorů. Jedná se tudíž o vcelku robustní konfluenci, která se na vyšších časových rámcích v grafu objeví maximálně párkrát do roka.

Zdroj: tradingview.com
Konfluence na trhu s Bitcoinem
Konfluence na trhu s Bitcoinem

Konfluence je specificky tvořena cenovým supportem, pivotovu úrovní R1, low volume node objemového profilu, Fibonacciho úrovní návratnosti (50 %), RSI, 100denním klouzavým průměrem a býčím grafickým patternem. Kurz Bitcoinu zrovna 26. listopadu zažil nemalý cenový propad. A právě u identifikované konfluence se cenový postup zastavil. Konfluence ale nezaručuje, že se odraz povede.

Zdroj: tradingview.com
BTC
Konfluence na trhu s Bitcoinem

V dalším grafu máme konfluenci, u které už vidíme, že byla zcela úspěšná. Konfluence je tentokrát tvořena souborem 6 faktorů. Patří mezi ně cenový support, low volume node, Fibonacciho úrovně návratnosti (50 %), support na RSI, 100denní klouzavý průměr a býčí pattern (klesající klín).

Jak sami můžete posoudit, soutok všech těchto faktorů dokázal propad ceny nejenom zastavit, ale byl z toho brzy velmi agresivní cenový růst.

Proč konfluence funguje?

Tady si dovolím zase trochu teorie. Je dobré odpovědět, proč konfluence vlastně funguje. Existuje mnoho tržních účastníků, kteří mají různé preference, co se týče používané metodiky. Někdo se zaměřuje na svíčkové formace, jiní zase na patterny či ryzí price action, další zase na objemový profil. Někteří nedají dopustit na technické indikátory.

V rámci konfluence hledáme vícero faktorů. Když nějaký soutok najdeme, přidáme se vlastně na stranu rovnou několika skupin obchodníků. Pokud bychom sledovali třeba pouze svíčkové formace, měli bychom na své straně pouze obchodníky, co taktéž sledují jen svíčkové formace. Když tedy hledáme soutok, vlastně se snažíme identifikovat co nejširší shodu mezi několika typy obchodníků.

Závěrem

Vyhledávání konfluence funguje na snad všech trzích. Je potřeba být ovšem seznámen s různými technikami technické analýzy, což vyžaduje dlouhé samostudium. Když se do toho ovšem pustíte, získáte efektivní nástroj. Nezapomínejte, že je pouze na vás, jaký soutok faktorů budete hledat. Pro názornou ukázku jsme si zde uvedli záměrně konfluence, které jsou hodně robustní. Nicméně i soutok o 3 faktorech může být efektivní. Záleží prostě na situaci, na osobních znalostech a averzi vůči riziku.

Líbil se vám tento článek?
26
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎