Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » Nepodléhejte panice a nehledejte pouze co nejvyšší dividendový výnos, jinak můžete přijít k nemalé ztrátě!

Nepodléhejte panice a nehledejte pouze co nejvyšší dividendový výnos, jinak můžete přijít k nemalé ztrátě!

Nepodléhejte panice a nehledejte pouze co nejvyšší dividendový výnos, jinak můžete přijít k nemalé ztrátě!
Zdroj: depositphotos.com

Se zvýšenými obavami z možné recese se investoři hledající stabilní příjem stále častěji obrací na dividendové akcie. Dividendy sice mohou být extrémně zajímavé během stagnace nebo poklesu trhu, ale nezapomínejte před nákupem dostatečně posoudit vybranou společnost.

Lidé se někdy honí za dividendami a nechápou rizika.

Historicky dividendy významně přispívaly k celkovému výnosu aktiva a někdy poskytovaly podporu během hospodářského poklesu. Od roku 1973 do roku 2021 společnosti vyplácející dividendy vydělaly v průměru 9,6 % ročně, čímž překonaly 8,2 % indexu S&P 500 a zastínily 4,79 % výnos neplátců dividend, podle studie Hartford Funds z roku 2022.

Dividendy jsou prostě "sexy"

"Společnosti vyplácející dividendy budou mít obvykle vyšší úrovně volného cash flow," řekl Dave Sekera, hlavní stratég pro americký trh ve společnosti Morningstar. A mohou být levněji ohodnoceny, např. dle poměru P/E (tedy poměr ceny akcie a dosahovaného výnosu na akcii).

"Obojí bylo letos pro investory rozhodně atraktivní, protože vidíme, jak ekonomika měkne, úrokové sazby rostou a inflace se akceleruje," řekl Sekera.

Dividendové akcie často bývají velké, vyspělé společnosti vyrábějící produkty a služby, které jsou během recese stále potřebné, vysvětlil Kashif Ahmed, CFP a prezident společnosti American Private Wealth v Bedfordu. Je zatím velmi jednoduchá a prostá logika. Nikdo totiž nutně nepotřebuje Rolexky, ale zato my všichni potřebujeme toaletní papír, zubní pastu apod.

Některé společnosti, známé jako dividendoví aristokraté, za sebou mají historii každoročního zvyšování dividend, a to i během předchozích recesí. A mnoho společností pomalu zvyšuje dividendy a poskytuje tak svým investorům spolehlivý peněžní tok.

Při honbě za vysokými dividendami buďte opatrní a vybírejte pečlivě

Je důležité pečlivě posoudit, co kupujete, než zařadíte další dividendovou akcii do svého portfolia. Mohou existovat rizika, která byste neměli slepě opomíjet.

Dividendový výnos společnosti má dvě části: roční dividendu na akcii a aktuální cenu akcií, vysvětlil Bishop. V praxi tak může nastat například situace, kdy je dividendový výnos daleko nad srovnatelnými, konkurenčními společnostmi z toho důvodu, že cena akcií mohla z různých důvodů klesnout. Lidé se někdy ženou za dividendami a nechápou rizika.

Náhlý propad může být vyvolán řadou skutečností, např. negativním očekáváním investorů, kdy společnost sníží výhled růstu tržeb, na společnost mohou být uvaleny sankce či pokuty úřadů, společnost začne krachovat, mohou vyplavat na povrch zásadní skandály, které firma neustojí, objeví se významný konkurent atd. Všechny tyto nepřívětivé skutečnosti byste měli mít zavčasu na paměti.

A pro ty, kteří nejsou ochotni analyzovat každou společnost, mohou ETF fondy vyplácející dividendy nabídnout širší diverzifikaci než jednotlivé akcie. ETF umožňují snadno investovat do širokého portfolia akcií, kde je riziko ztráty kapitálu vlivem krachu některé ze společností mnohem nižší, resp. dopad takové situace je daleko mírnější. Existují dokonce i taková ETF, která vyplácejí dividendy měsíčně.

Konkrétní tipy na dividendová ETF najdete v našem dalším článku nebo také hledejte taková dividendová ETF, která vám pomohou zabezpečit pasivní příjem.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo