Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » Růstové akcie padají strmě dolů, alternativou mohou být tato 3 dividendová ETF, která vám mj. přinesou rostoucí pasivní příjem

Růstové akcie padají strmě dolů, alternativou mohou být tato 3 dividendová ETF, která vám mj. přinesou rostoucí pasivní příjem

Růstové akcie padají strmě dolů, alternativou mohou být tato 3 dividendová ETF, která vám mj. přinesou rostoucí pasivní příjem
Zdroj: community.standardbank.co.za

Vybudujte si stabilní pasivní příjem prostřednictvím nákupu dividendových ETF. Následující burzovně obchodovatelné fondy nabízejí zajímavý růst a pravidelnou výplatu dividendy. Tyto investice jsou vhodné pro většinu konzervativních investorů.

Investice do dividendových akcií může být skvělý způsob, jak si vybudovat pasivní příjem. Zároveň se bude pravděpodobně jednat o zdravé investice. Společnosti, které vyplácejí dividendu už za sebou musí mít delší ziskovou historii, jinak by nebyly schopné část zisku akcionářům vyplácet.

Výběr jednotlivých akcií však může být pro některé investory náročný. Zvlášť pro ty, kteří nemají na investování příliš mnoho času a raději by ke zhodnocování peněz přistoupili více pasivně. Existují naštěstí burzovně obchodovatelné fondy, které nabízejí snadný způsob, jak investovat do dividendových akcií.

Dividendové ETF jsou tvořeny celými kolekcemi akcií, které dividendu vyplácejí. Nebudete si tak muset dělat starosti s výběrem jednotlivých akcií nebo rozhodováním, kdy akcii nakoupit a prodat. Postačí, pokud například jednou za půl roku nebo měsíčně provedete do následujících ETF investici a následně už musíte zůstat pouze trpěliví.

S využitím dividendových ETF získáte nejenom relativně stabilní a dlouhodobý růst, který může ocenit nejeden konzervativní investor, navíc vám budou každý rok, čtvrtletí nebo měsíc vyplácet dividendu. S těmito dividendovými ETF se vám tak podaří vybudovat seriózní pasivní příjem s minimálním úsilím a vysokou mírou diverzifikace.

1) iShares High Dividend Equity Fund

Pokud je vaším cílem právě teď mít nadprůměrný dividendový příjem, vaší první zastávkou by měl být pravděpodobně iShares High Dividend Equity Fund. Jedná se o ETF od společnosti BlackRock. Datum založení je 29. 03. 2011. Ticker je HDV.

Tento fond drží akcie 75 společností, které vyplácejí nadprůměrné dividendy. Mezi největší pozice patří Exxon mobil corp 7,40 %, Abbvie inc 6,82 %, JPMorgan chase 6,01 %, Johnson and Johnson 5,81 %, Chevron corp 5,34 %, Verizon Communications inc 5,06 %, Procter and Gamble 4,30 %, Philip Morris International inc 3,88 %, Merck and co inc 3,66 %, Broadcom inc 3,54 %.

Jak název napovídá, tento fond iShares se snaží maximalizovat vaši výplatu výběrem akcií s vynikajícími dividendovými výnosy. Tento fond odráží index Morningstar Dividend Yield Focus Index, který omezuje jeho složky na americké akcie vynikajících společností.

Vývoj ceny iShares High Dividend Equity Fund
Vývoj ceny iShares High Dividend Equity Fund
Zdroj: ishares.com

Mezi hlavní sektory tohoto fondu patří zdravotnictví 22,92 %, energie 17,90 %, spotřební zboží 16,98 %, finance 11,35 %, informační technologie 9,17 %, utility 8,33 %, průmysl 6,16 % a komunikace 5,14 %. Dividenda je vyplácena čtvrtletně s dividendovým výnosem 3,28 %. 

2) Vanguard Dividend Appreciation ETF

Pokud vás více zajímá dlouhodobý růst dividend než současné úrovně příjmů z dividend, zvažte Vanguard Dividend Appreciation ETF (Ticker: VIG). Název mluví za vše.

ETF je postaveno na společnostech, které nyní nemusí nutně vyplácet vysoké pravidelné dividendy, ale spíše drží akcie firem, které v průběhu času spolehlivě zvyšují své dividendy.

Tento burzovně obchodovatelný fond svým složením odpovídá indexu NASDAQ U.S. Dividend Achievers Select, což je výběr přibližně 200 akcií, které každoročně a trvale zvyšují své dividendy.

Od založení fondu v roce 2006 roste jeho cena v průměru o 10 % ročně. Pokud byste tak do tohoto fondu na jeho počátku jednorázově investovali, k dnešnímu dni by měla tato investice čtyřnásobnou hodnotu. Bavíme se o dividendovém ETF, to znamená, že můžete také očekávat pravidelnou výplatu dividendy každé čtvrtletí. Vanguard Dividend Appreciation ETF v posledních letech vyplácel za rok dividendu kolem 2-3 dolarů na akcii, což je dividendový výnos okolo 2 % ročně. Na první pohled se tak nejedná o úplně zajímavou dividendu, pokud ale vezmete v úvahu také rostoucí cenu ETF, nabízí tento fond velmi zajímavou kombinaci růstu a pravidelné výplaty dividendy.

Microsoft je v současné době nejvyšší pozicí tohoto ETF. Je známé, že Microsoft neupřednostňuje dividendy, ovšem i přesto je vyplácí v malé výši. Prioritou firmy je růst. Dividenda roste v souladu s výsledky společnosti.

Aktuální výnos Vanguard Dividend Appreciation ETF je skromných 1,7 %. Nyní toto ETF není vhodným nástrojem pokud v současné době potřebujete dobrý pasivní příjem. Pokud si však nyní můžete dovolit uložit nějaké peníze ve fondu a počkat 5 nebo 10 let, pravděpodobně to bude stát za to. Mezitím byste měli získat nějaké slušné kapitálové zhodnocení.

Nejvyšší váhu v tomto fondu mají společnosti Microsoft corp 4,1 %, UnitedHealth Group inc 3,7 %, Johnson and Johnson 3,6 %, JPMorgan Chase 3,1 %, Procter and Gamble co 2,8 %, Visa 2,7 %, Home Depot 2,4 %, Mastercard 2,4 %, Broadcom 2 % a Costco Wholesale corp 2 %. Z hlediska sektorů zde převažují informační technologie 23,7 %, finance 15,2 %, zdravotnictví 15,2 %, průmysl 13,5 %, materiály 4,7 % a utility 3,3 %.

3) SPDR S&P 500 High Dividend ETF

Toto ETF s tickerem SPYD je také třeba zvážit, pokud chcete do svého portfolia přidat potenciál pasivního příjmu. Na první pohled se zdá srovnatelný s výše zmíněným iShares High Dividend Equity Fund. A je tam určitá shoda, to je jisté. Ale je mezi nimi větší rozdíl, než se na první pohled zdá. 

SPDR S&P 500 High Dividend ETF je pravděpodobně agresivnější variantou s vyšším výnosem. Aktuální dividendový výnos tohoto fondu činí 3,7 %, což odráží skutečnost, že podkladový index je zaměřen více na vyšší dividendy a méně na kapitálový růst.

Mezi hlavní společnosti v tomto fondu patří Baker Hughes Company Class A 1,6 %, Valero Energy Corporation 1,54 %, Chevron Corporation 1,52 %, Sempra Energy 1,52 %, Newmont Corporation 1,50 %, Iron Mountain inc 1,49 %, Abbvie inc 1,46 %, Marathon Petroleum Corporation 1,45 %, ONEOK inc 1,43 %, Ventas inc 1,42 %. Sektorově jsou zde zastoupené nejvíce utility 18,51 %, finance 16,09 %, energie 14,25 %, nemovitosti 13,96 %, zdravotnictví 10,01 %, materiály 6,43 % a komunikace 5,84 %.

Dividendy jsou vypláceny čtvrtletně s dividendovým výnosem 3,7 %. Index S&P 500 High Dividend Index je každých šest měsíců rebalancován tak, aby držel 80 nejvýnosnějších jmen indexu S&P 500 v danou dobu. I když to potenciálně vede k nadprůměrnému zdanitelnému obratu, zajišťuje to také, že toto ETF nabízí nejvyšší možný výnos v kteroukoli chvíli ze tří ETF, na které se zde zaměřujeme.

Závěr

Distribuční fondy vyplácí obdržené dividendy investorům. Pokud tak vlastníte distribuční ETF, několikrát do roka vám přistane dividenda na investičním účtu. Nejčastěji se dividendy vyplácí čtvrtletně, jak jsme se přesvědčili v dnešním článku, ale lze se setkat také s měsíční, pololetní nebo roční frekvencí.

Distribuční ETF bývají označeny zkratkou Dist. Pokud není označení v názvu, tak budete muset znovu zabrousit do factsheetu, případně na stránky poskytovatele či nějakého ETF srovnávače, kde tuto informaci bez problému dohledáte.

V současné době pádu růstových akcí je možnou alternativou přesunout část svého portfolia do dividendových akcií, které jsou více konzervativní. A právě formou dividendových ETF si můžete ušetřit spoustu času a více diverzifikovat, než vybírat jednotlivé dividendové akcie.

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 2 komentáře
Jan Masopust

Pod tickerem VIG najdu na XTB nějakou pojišťovnu a pod HDV vůbec nic…existuje něco srovnatelného v platformě xstation od XTB? Děkuji

Portál Finex.cz
Odpověď na Jan Masopust

Dobrý den, Honzo. Je to tak, jak říkáte, Vanguard Dividend Appreciation ETF ani iShares High Dividend Equity Fund bohužel u XTB nenajdete a bude nutné najít jiné podobné ETF.

Připojte se k diskuzi
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo