Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

5 dividendových ETF, která vám mohou zabezpečit pasivní příjem k důchodu

5 dividendových ETF, která vám mohou zabezpečit pasivní příjem k důchodu
Zdroj: community.standardbank.co.za

Hledáte-li společnosti, které zvyšují výplatu dividendy už 25, nebo dokonce 50 let, můžete se podívat do seznamu dividendových králů a aristokratů.

A pokud si nechcete s výběrem dividendových akcií lámat hlavu, můžete zauvažovat o některém z dividendových ETF – burzovně obchodovatelných fondů.

Hodláte-li si na důchod vybudovat pasivní příjem a dostávat pravidelně peníze na uhrazení důchodových účtů, těžko můžete najít vhodnější možnost než dividendy. Jakmile jednou podnik začne vyplácet dividendu, obvykle se ji snaží udržet v době růstů i poklesů hospodářského cyklu. Výjimkou jsou pouze vzácné situace, kdy je podnikání společností výrazně ovlivněno – viz např. pandemie koronaviru. I v této době ale řada společností plynule pokračovala ve výplatě.

Dividendy zdravých a pomalu rostoucích společností jsou běžně v průběhu času navyšované. Tato zvýšení pomáhají, aby pravidelný příjem akcionářů rostl minimálně tempem inflace.

Obzvláště následujících 5 ETF představuje vhodné kandidáty, jejichž zařazení do portfolia byste mohli zvážit.

Proč investovat do dividendových ETF v kostce

  • Dividendové ETF poskytují pravidelný tok příjmů prostřednictvím dividend vyplácených různými akciemi v rámci ETF, což je velmi atraktivní pro investory, kteří hledají stálý příjem.
  • Investice do dividendového ETF nabízí diverzifikaci, protože fond drží mnoho různých akcií, což snižuje riziko, které vyplývá z investic do jednotlivých akcií.
  • Společnosti vyplácející dividendy jsou často dobře zavedené a mají stabilní zisky, díky tomu je charakterizuje nižší investiční riziko.

1. Vanguard Dividend Appreciation ETF

Vanguard Dividend Appreciation ETF je velmi oblíbený burzovně obchodovatelný fond zaměřený na dividendy. Jedná se o indexový fond s velmi nízkými ročními poplatky – jen 0,06 %.

ETF svým složením sleduje index Nasdaq US Dividend Achievers Select Index zahrnující akcie společností, které nepřetržitě zvyšují dividendu alespoň 10 let.

Index, stejně jako fond, momentálně obsahuje 212 společností. Nejvýznamnějšími podíly jsou akcie Microsoft, akcie Walmart a akcie Johnson & Johnson.

Poznámka

Aktuální dividendový výnos fondu činí 1,62 %, přičemž cena tohoto fondu vzrostla za posledních 5 let o 77,73 %.

2. Schwab U.S. Dividend Equity ETF

Schwab U.S. Dividend Equity ETF sleduje svým složením index Dow Jones US Dividend 100.

Index se zaměřuje na specifickou skupinu akcií s “vysokou dividendou”, které jsou do indexu vybírány na základě jejich porovnání s konkurenty z jednotlivých odvětví.

Nejedná se o obecně nejštědřejší plátce dividend, ale o nejlepší dividendové akcie z jednotlivých tržních segmentů.

Nákladovost fondu je opět pouze 0,06 % a přibližně čtvrtinu tohoto ETF tvoří finanční akcie. Dalších 20 % tvoří akcie z průmyslového odvětví a asi 16 % fondu představují defenzivní akcie ze spotřebitelského sektoru. Mezi nejvýznamnějšími podíly Schwab U.S. Dividend Equity ETF jsou akcie ExxonMobil, akcie Altria a akcie 3M.

Poznámka

Dividendový výnos ETF aktuálně odpovídá 3,08 %. Cena akcií tohoto fondu přitom za posledních 5 let vzrostla o 78,92 %.

3. Vanguard High Dividend Yield ETF

I třetí ETF v tomto výběru charakterizuje nákladovost pouze 0,06 %. Vanguard High Dividend Yield ETF sleduje svým složením FTSE High Dividend Yield Index, který se opět zaměřuje na velmi výnosné plátce dividend. Díky tomu také činí aktuální dividendový výnos burzovně obchodovatelného fondu 3,18 %.

ETF drží přibližně polovinu svých aktiv v oblastech financí, zdravotnictví a spotřebního zboží. Mezi aktuálně nejvýznamnější podíly fondu patří akcie JP Morgan Chase, akcie Bank of America nebo akcie Intel.

Vanguard High Dividend Yield ETF je tržně váženým fondem. To znamená, že společnosti s vyšší tržní kapitalizací mají i větší podíl v tomto dividendovém ETF.

Menší společnosti naopak na výkonnost fondu nemají tak významný vliv. Znamená to také, že pokud se některá ze složek fondu dostane do potíží, její zastoupení ve fondu se sníží a stejně tak i její vliv na výkonnost fondu.

Poznámka

Za posledních 5 let vzrostla cena tohoto ETF o 45,64 %. Dividendový výnos aktuálně činí 3,18 %.

4. SPDR S&P Dividend ETF

Cílem SPDR S&P Dividend ETF je kopírování indexu S&P High Yield Dividend Aristocrats. Jeho roční nákladovost je vyšší než u konkurentů výše – 0,35 %, stále je však mnohem nižší než v případě bankovních investičních podílových fondů.

ETF tvoří společnosti, které každoročně zvyšují výplatu části zisků akcionářům alespoň 20 let v řadě. Aktuálně vlastní podíly v celkem 113 společnostech.

Nejvýznamnější podíly v tomto ETF tvoří akcie ExxonMobil, akcie AT&T nebo akcie Chevron. V posledních 12 měsících vzrostla cena tohoto burzovně obchodovatelného fondu o 48,81 %.

Poznámka

Pětiletá výkonnost činí “pouze” 46,97 % a momentálně přináší investorům dividendový výnos ve výši 2,71 %.

5. Invesco KBW High Dividend Yield Financial ETF

Poslední zmiňované ETF se trochu liší od ostatních zmíněných fondů. Jak už název napovídá, je primárně zaměřeno na finanční sektor. Přibližně 70 % podílů tohoto ETF tvoří finanční akcie, zbývající část pak představují hlavně akcie z oblasti nemovitostí.

Cílem tohoto ETF je, aby bylo z 90 % tvořeno nejlepšími dividendovými akciemi z indexu KBW Nasdaq Financial Sector Dividend Yield. Na rozdíl od všech ostatních, které byly velmi diverzifikované, by do tohoto ETF neměli investovat lidé, kteří nevěští finančnímu a realitnímu sektoru světlé zítřky.

Zajímavá dividenda je vykoupena menším kapitálovým růstem. Přestože Invesco KBW High Dividend Yield Financial ETF za poslední rok připsalo 77,92% zhodnocení, za posledních 5 let se jeho cena propadla o 4,11 %.

Poznámka

Díky svému složení však vykazuje mnohem vyšší dividendový výnos, který se aktuálně pohybuje okolo 7,6 %.

ETF také charakterizuje nejvyšší nákladovost ze všech zmíněných fondů a to 1,24 %. Kromě toho také zatím spravuje zdaleka nejméně finančních prostředků. Zatímco v případě ostatních se velikost ETF počítají v řádově desítkách miliard dolarů, toto finanční ETF se chlubí velikostí necelých 400 milionů dolarů.

Srovnání jednotlivých fondů.
Srovnání jednotlivých fondů. Zdroj dat: seekingalpha.com

Slovo závěrem

Samozřejmě existuje i spousta dalších ETF, která se zaměřují na dividendové výnosy. Výše jmenovaná sice určitě stojí za bližší zkoumání, ale i tak je možné, že objevíte nějaké další zajímavé alternativy. Podstatné však je, že pravidelná dividenda může být v penzi velmi vítaným přilepšením ke státnímu důchodu a skutečným zdrojem pasivního příjmu.

Všechna jmenovaná ETF lze nakupovat prostřednictvím Fio e-Brokera, kde jsou k dispozici i v jejich fyzické podobě. U dalších ETF brokerů lze pak jmenované burzovně obchodovatelné fondy nakupovat prostřednictvím CFD kontraktů.

Další zdroje informací

  • Investování pro holky (Dividendové akcie a ETF: Vyplatí se, nebo ne?)
  • E15 (Cash is king. Dividendové ETF fondy zhodnocují peníze i v období propadů akciových trhů)
  • VettaFi (U.S. ETF List)
Líbil se vám tento článek?
18
2

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (5 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Vojta

Zásadní otázka je, proč bych to dělal?
Stejně jako nyní nakupuji akumulační etf třeba za 8000 Kč měsíčně můžu v důchodu prodávat za 8000 Kč měsíčně.
Prodej cenných papírů je po 3 letech osvobozen od daně z příjmů. Do daňového přiznání se vůbec neuvádí. Dividendy se daní srážkou – při domicilu fondu v Irsku 25 %. Pokud mi dá fond jako nerezidentovi podepsat kouzelný formulář a pošle ho Revenue, měl bych to mít bez daně a stačit bude českých 15 %. Tak jako tak, 0 versus 15 % je celkem rozdíl.
Vzhledem k českému daňovému systému nevidím nejmenší důvod kupovat dividendové etf…

Martin

Vojto, sice mě zrovna dividendová ETF také moc neoslovují, nicméně když je ETF akumulační, neznamená to, že ten samotný fond neplatí daně z akumulovaných dividend, v tom bych úsporu nehledal. Jde spíš o to, jestli chci reinvestovat zase do stejného koše, apod.

Vojta

To je mi jasné, že i akumulační fond platí daň z přijatých dividend, ale daň z přijatých dividend z akcií, které drží, zaplatí fond jak akumulační, tak distribuční, ne? U dividendového ETF dostávám dividendu na základě držení podílu ve fondu, nikoliv na základě držení akcií, které ten fond má v portfoliu. Čili ve výsledku dochází k dvojímu zdanění té dividendy, zatímco u akumulačního se tomu druhému zdanění (mezi fondem a mnou) můžu vyhnout.

Ing. Patrik Kudláček

Dobrý den, Petře,

ISIN 921946406

jinak kompletní info o fondu: https://seekingalpha.com/symbol/VYM

Petr Ulrych

dobrý den, jaký ISIN má Vanguard High Dividend Yield ETF? děkuji, Petr

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.