Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
stepn
GMT
Kryptoměna STEPN (GMT) – Kurz, graf vývoje, kde koupit?

$0,16 (3,59 Kč)

-17 % za 7 dní

stepn

Kryptoměna STEPN (GMT) – Kurz, graf vývoje, kde koupit?

Graf GMT

$0,16 (3,59 Kč)

-17 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu STEPN (GMT)

Kalkulačka: STEPN (GMT) to CZK

GMT
CZK

Základní informace o kryptoměně STEPN (GMT)

Green Metaverse Token (GMT) je hlavní kryptoměnou běžecké a lifestylové aplikace STEPN, běžící na blockchainu Solany a BNB Smart Chainu. Řadí se do kategorie move-to-earn kryptoměn, jejichž cílem je odměňovat své uživatele za aktivní a zdravý životní styl.

Aplikace STEPN pro chytrá zařízení s iOS nebo Androidem nabízí funkce standardní běžecké aplikace a navíc ještě přidává zabudovanou kryptoměnovou peněženku, NFT tržiště, možnost směňovat tokeny a v neposlední řadě možnost vydělávat běháním.

Obsah článku o STEPN (GMT)

Úvod do STEPN (GMT)

Green Metaverse Token můžeme bez nadsázky posadit na pomyslný trůn krále kryptoměn prvního pololetí roku 2022. V období, v němž investiční trhy ovládli medvědi, S&P 500 index ztratil 20 % a Bitcoin 60 % své hodnoty, se GMT dokázal zhodnotit až o 40 000 % a stal se tak prakticky jedinou světlou výjimkou, která připomněla bláznivé časy předešlého roku 2021.

V následujícím článku se proto podíváme, jak k mimořádnému růstu došlo, představíme si tokenomiky kryptoměn GMT a GST a ještě si například ukážeme, jak STEPN používat a případně si díky němu i něco přivydělat.

Zdroj: STEPN.com

STEPN aplikace úvod

Jak používat aplikaci STEPN, hrát a vydělávat?

Prvním a nejjednodušším krokem je nainstalování mobilní aplikace STEPN. Aplikace je dostupná jak pro iOS, tak pro Android.

Zdroj: STEPN.com
Instalace aplikace STEPN
STEPN můžete stáhnout také po naskenování QR kódu

Jakmile jste s instalací hotovi, bude třeba si v aplikaci vytvořit účet. STEPN funguje na principu invite-only, při registraci po vás tedy bude vyžadovat číselný kód vaší pozvánky. Ten nejrychleji získáte na oficiálním Discordu, kde je rozdává STEPN bot, ale také nabízejí samotní uživatelé.

Po zaregistrování si v aplikaci vygenerujete novou kryptopeněženku. STEPN umožňuje vytvořit adresu na blockchainu Solana i BNB Smart Chainu. Při zakládání peněženky se vám také vygeneruje seed phrase. Ta slouží k obnovení vaší peněženky v případě ztráty hesla k účtu, ztráty telefonu atp. Proto si ji zapište na bezpečné místo (nejlépe off-line, třeba na papír) a pečlivě uschovejte. Rozhodně ji nikomu nesdělujte!

Zdroj: STEPN.com
STEPN Wallet
Ukázka nově vytvořené STEPN Wallet na BNB Smart Chainu

Teď přichází možná nepříjemná zpráva, ale STEPN není free-to-play. Abyste mohli vydělávat, musíte si zakoupit virtuální tenisky. Tedy nezbyde nic jiného, než vaši novou peněženku naplnit prostředky z vašeho účtu na burze nebo jiné HW či SW peněženky. Ve vestavěném tržišti si pak můžete vybrat ze 4 druhů tenisek – Walker (pro rekreační běžce), Jogger, Runner (pro “nejrychlejší” běžce) a Trainer. Sneakers mají dále různé atributy a vzácnost, od toho se také odvíjí jejich cena udávaná v BNB nebo SOL.

Zdroj: STEPN.com
Sneakers STEPN
Tenisky jsou rozděleny podle rychlosti běžce

Nyní máme vše připraveno a konečně se dostáváme k samotnému hraní. Stačí tedy už jen nasadit tenisky, reálné i virtuální, a vyrazit ven. STEPN, stejně jako jiné běžecké aplikace, měří vaši ušlou či uběhnutou vzdálenost, počet kroků, rychlost a čas strávený na cestě. Dle vašeho výkonu pak pálíte body energie, které se po určitém čase automaticky dobíjí a jste odměňováni v Green Satoshi Tokenech (GST).

Zdroj: STEPN.com
STEPN při běhu
Takto vypadá prostředí aplikace při běhu

STEPN vás sleduje pomocí GPS, která musí být neustále zapnutá a mít silný signál, jinak tokeny nezískáte. Také byste si měli dát pozor na dodržování rychlosti, pro kterou jsou vaše tenisky určeny. Například model Runner je optimální pro rychlost 8-20 km/h, měli by ho tedy zvážit jen výkonní běžci.

Po dokončeném běhu můžete svou trasu sdílet přátelům, vylepšit úroveň svých tenisek nebo směnit vydělané GST například za stablecoiny. Pokud běháte často, levelování tenisek by se mělo vyplatit, jelikož s lepšími teniskami získáte větší odměny. Od 30. (posledního) levelu vydělávají uživatelé krom GST i podstatně hodnotnější GMT.

Historie STEPN (GMT)

Australská společnost Find Satoshi Lab, která za projektem stojí, byla založena v srpnu 2021 australským podnikatelem Yawnem Rongem, v kryptokomunitě známým například svou dřívější spoluprací s Algorandem.

Zdroj: STEPN.com
STEPN tým
Vrcholný management Find Satoshi Lab

Po necelém půl roku vývoje, v lednu 2022, se společnosti podařilo vybrat od privátních investorů 5 milionů USD, za což jim při ceně 0.005 USD/GMT poskytla 16,3 % z celkového množství všech tokenů. Později se k podporovatelům přidala i Binance Labs.

V březnu 2022 byl projekt zařazen do kryptoměnového akcelerátoru Binance Launchpad a GMT se následně začal poprvé veřejně obchodovat. Od té doby zaznamenal až 400násobný růst. Na Launchpadu se dal omezeně získat za pouhý 1 cent, na volném trhu později za 10 až 20 centů. Koncem dubna pak stanovil své dosavadní ATH na ceně 4,10 USD.

Tokenomika a distribuce GMT a GST

Ekosystém STEPN pohánějí 2 kryptoměny – governance token GMT a sekundární utility token GST, kterým aplikace odměňuje své uživatele.

GMT má pevně stanovené celkové maximální množství jednotek, které mohou být “vytištěny”, lépe řečeno vymintovány.

To činí 6 miliard kusů. Všechny již byly vydány, v oběhu se jich však zatím nachází jen 10 % (aktualizováno červenec 2022), zbytek je uzamčen ve smart kontraktech. Dle rozvrhu níže vidíme, že 50 % všech GMT bude v oběhu přibližně v polovině roku 2024 a všechny v roce 2030. Z obrázku je též patrný poměr distribuce a také kdy se privátní investoři (ano, ti co kupovali 1 GMT za 0,005 USD) dostanou ke svým investicím, které nejspíše okamžitě vyberou – prodají. Nebude to dříve než v roce 2023.

Zdroj: STEPN.com
Časový plán uvolňování tokenů GMT do oběhu
Časový plán uvolňování tokenů GMT do oběhu

GST, na rozdíl od GMT, pevně stanovené maximální množství tokenů nemá. Jedná se o typický shitcoin, u kterého nabídka výrazně převyšuje poptávku. Mechanismus pálení, tedy možnosti, jak GST využít a zničit bez prodání na trhu, ani zdaleka nestačí pokrýt obrovské množství nových tokenů, které každým dnem dostávají za odměnu aktivní běžci. Tomu odpovídá i kurz GST, který se od svých maxim propadl o více než 95 %.

Zdroj: STEPN.com
GMT GST burning
Možnosti využití tokenů GMT a GST

Kde kryptoměnu STEPN (GMT) koupit?

GMT je možné koupit na všech velkých burzách – Binance, Coinbase, KuCoin, Huobi, Kraken, Bitfinex… Obchodovat na růst (long) či pokles (short) ceny s pákou je možné na Binance Futures nebo na Bybit Futures.

Favorit redakce

Výhody
  • Lokalizace pro Česko – český jazyk, vklad českých korun přes účet, pár CZK/USDT
  • Nejvyšší likvidita na trhu pro velké objednávky
Nevýhody
  • Nutnost poskytnutí osobních údajů a průkazu totožnosti (KYC)
  • Platforma může působit složitě

Pokud chceme využít decentralizovaných služeb, můžeme GMT zakoupit na anonymní směnárně Raydium (jako SPL token na blockchainu Solany) nebo na PancakeSwapu (jako BEP-20 token na BNB Smart Chainu).

Jakou peněženku pro GMT zvolit?

Nejčastěji doporučovaným způsobem uchování kryptoměn jsou bezesporu hardwarové peněženky. Z těch nejznámějších je GMT možné držet pouze na Ledgeru a to jak ve formě BEP-20 tokenu, tak ve formě SPL tokenu. Další oblíbená HW peněženka, Trezor, zatím GMT na svém dlouhém seznamu podporovaných kryptoměn bohužel neuvádí.

Kryptoměnu pak podporuje i celá řada softwarových peněženek (Coinbase Wallet, Trust Wallet…). S GMT ve formě BEP-20 tokenu si poradí i nejoblíbenější MetaMask. Návod, jak do něj vložit GMT a jiné tokeny najdete v naší recenzi. MetaMask si však bohužel neporadí s GMT na blockchainu Solany, jelikož tuto síť nepodporuje (Solana není EVM kompatibilní). Nejoblíbenější peněženkou pro Solanu je Phantom, pro operace v rámci Solana ekosystému tedy doporučujeme právě ten.

A jak už jsme zmínili výše, vlastní peněženku nabídne i samotná aplikace STEPN. Kromě GMT v ní samozřejmě můžete držet i jiné tokeny, včetně NFTs, a jedná se nejspíše o nejjednodušší a nejpohodlnější řešení.

Zdroj: STEPN.com
STEPN peněženka
STEPN peněženka v akci

Výhody a nevýhody STEPN (GMT)

Výhody

  • Zajímavý nápad: STEPN je průkopníkem dynamicky se rozvíjejícího odvětví move-to-earn kryptoměn.
  • Nejúspěšnější kryptoměna roku 2022: Alespoň co se týče zhodnocení. Krásný titul, bohužel svět kryptoměn není svět sportu a minulý cenový vývoj v něm nezaručuje vývoj budoucí. V případě altcoinů je tomu dokonce spíše naopak.
  • Společnost generuje vysoké zisky: Například ve 2. čtvrtletí roku 2022 vykázala Find Satoshi Lab zisk 122 milionů USD. Část z utržených peněz plánuje používat na zpětný odkup GMT.

Nevýhody

  • Nepříliš dobrá reputace: STEPN je jedním z nejrozporuplnějších kryptoměnových projektů. Jedni v něm vidí budoucnost, druzí jej metaforicky přirovnávají k Ponziho schématu, což Find Satoshi Lab odmítá.
  • Počáteční investice: STEPN není free-to-play. Abyste se do move-to-earn fenoménu mohli zapojit, musíte mít svoji vlastní virtuální tenisku. Jejich floor price se na OpenSea pohybuje kolem 3 SOL (aktualizováno červenec 2022).
  • Mladý projekt: GMT se obchoduje od března 2022, určitě se tak nejedná o investici prověřenou časem.

Shrnutí

STEPN je jedním z nejnovějších kryptoměnových projektů a průkopníkem odvětví move-to-earn. Prosazuje zdravý a aktivní životní styl, i proto si za svůj mateřský blockchain vybral uhlíkově neutrální Solanu. Později rozšířil i na další Proof-of-Stake blockchain a to BNB Smart Chain.

Governance token projektu, GMT, se poprvé začal obchodovat v březnu 2022 a během následujících týdnů se dokázal zhodnotit až několiksetkrát. Kvůli rychlému růstu celého ekosystému nebo třeba tragické tokenomice sekundární kryptoměny projektu, GST, bývá STEPN v kryptokomunitě často kritizován a dokonce označován za Ponziho schéma.

Hodnocení Finex.cz

STEPN

Používat aplikaci STEPN může být zajímavé a to i finančně, investovat do kryptoměn GMT a GST je však třeba pečlivě zvážit. Tokeny mají řadu tzv. red flags, které by nás měly varovat o mimořádné rizikovosti investice. Je třeba si uvědomit, že tokeny už svůj obrovský boom zažily a nyní, když už se dostaly do širokého povědomí, je třeba hledat nové stimuly, které by vedly ke zvýšení ceny a poptávky po nich.

Více informací o STEPN

KryptoměnaSTEPN
SymbolGMT
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů2 113 432 489
Maximální počet tokenů6 000 000 000
Obchodní objem (24h)$15 585 580
Tržní kapitalizace$337 118 136
Změna ceny za 24h-1,9 %
Ohodnoťte kryptoměnu STEPN
4
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat