Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
multiverx
EGLD
Kryptoměna MetaversX (EGLD) – Kurz, graf vývoje, kde koupit?
Graf EGLD

$59,93 (1 340 Kč)

-3,1 % za 7 dní

multiverx

Kryptoměna MetaversX (EGLD) – Kurz, graf vývoje, kde koupit?

Graf EGLD

$59,93 (1 340 Kč)

-3,1 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu MetaversX

Kalkulačka: EGLD to CZK

EGLD
CZK
Poznámka

Upozornění: Kryptoměna MetaversX se původně jmenovala Elrond, k rebrandingu se uchýlila na konci roku 2022. Vývojářský tým se rozhodl jít více naproti posledním trendům ve světě kryptoměn a vytvořit tak z Elrondu síť určenou primárně pro vývoj decentralizovaných aplikací tvořících jeden velký virtuální svět zvaný metaverse. V článku níže je kryptoměna označována stále pod jejím původním názvem.

Informace o Elrondu

Elrond je blockchain 3. generace, který podporuje NFT, chytré kontrakty a na nich postavené decentralizované aplikace (dApps). Byl navržen tak, aby dosahoval vysoké transakční propustnosti při zachování nízkých nákladů, zejména pomocí technologie zvané sharding a vlastní varianty konsensuálního algoritmu Proof of Stake.

Samotní vývojáři popisují projekt jako technologický ekosystém pro “nový internet”, zaměřený především na FinTech, decentralizované finance (DeFi) a Internet of Things (IoT). Blockchain Elrond má také vlastní kryptoměnu eGold (EGLD), která slouží mj. jako prostředek směny, k hrazení poplatků za používání sítě a dAppek, k vyplácení odměn validátorům a pro staking.

Obsah článku o Elrond (EGLD)

Co je eGold (EGLD), kryptoměna blockchainu Elrond?

Kryptoměna EGLD plní na blockchainu Elrond hned několik důležitých rolí. Především jsou EGLD coiny jednotkou hodnoty a prostředkem směny v celém ekosystému Elrond. V EGLD coinech se také platí veškeré poplatky za používání sítě, tj. transakční poplatky a poplatky za spouštění chytrých kontraktů nebo používání dAppek.

Ani zabezpečení sítě by bez EGLD coinů nefungovalo, protože k provozování validátorského uzlu je nutné uzamknout do chytrého kontraktu stanovené množství EGLD (tzv. staking). Stejně tak i odměny za staking (staking rewards) jsou vyplácené v EGLD coinech. V budoucnosti pak budou s držením EGLD coinů spojena i hlasovací práva o dalším vývoji sítě a používání prostředků z komunitní pokladny (tzv. governance).

Zdroj: elrond.com
Logo blockchainu Elrond
Logo blockchainu Elrond

Jak blockchain Elrond funguje?

Hlavní výhodou blockchainu Elrond je jeho vysoká škálovatelnost (schopnost téměř okamžitě zpracovat tolik transakcí, kolik je zrovna potřeba). Blockchain Elrond dokáže zpracovat až 15 000 transakcí za vteřinu a finalizace transakce zabere 6 vteřin.

V případě Bitcoinu přitom trvá finalizace transakce hodinu a v případě blockchainu Etherea je transakce obvykle finalizována za 15 vteřin až 5 minut. Teprve po finalizaci lze transakci považovat za nezaměnitelnou či neodvolatelnou. Tak dlouho by u obchodníka nejspíše čekat nechtěl nikdo. Existují samozřejmě layer-2 řešení, jako např. Lightning Network nebo Polygon. Elrond to ale zvládá samostatně jako layer-1 blockchain.

Ruku v ruce s vysokou propustností jde také nižší míra poplatků za používání sítě. Jelikož jsou kryptoměny jako Bitcoin a Ethereum hůře škálovatelné, uživatelé musí těžaře přeplácet pro ověření jejich transakce a poplatky kvůli tomu masivně rostou. Elrond tyto problémy nemá a proto jsou poplatky nízké, většinou v řádech centů nebo desetin centů.

Zdroj: Twitter
Poplatky na Elrondu oproti Bitcoinu a Ethereu
Poplatky na Elrondu oproti Bitcoinu a Ethereu

Elrond byl dokonce veřejně testován na rychlost 263 000 transakcí za vteřinu, čehož bylo dosaženo s 1 500 uzly a 50 shardy. Pro srovnání, platební gigant Visa zpracuje běžně “jen” 1 700 transakcí za vteřinu, takže není pochyb o tom, že by Elrond nedokázal to samé.

NFT na Elrondu

Blockchain Elrond rovněž podporuje NFT a vytváření vlastních tokenů podle nativního tokenového standardu ESDT, což je vylepšený ekvivalent standardu ERC-20 používaného na blockchainu Etherea. Možný je také cross-chain přesun digitálních aktiv mezi blockchainy Elrond a Ethereum přes kryptoměnový most Ad Astra Portal.

V současnosti se o blockchain Elrond stará společnost Elrond Network, která jej vytvořila, nicméně uživatelé a validátoři se mohou podílet na připravovaných změnách sítě, protože veškerý kód je kompletně open source. V plánu je navíc přechod na on-chain governance model, takže o změnách protokolu budou v budoucnu hlasovat držitelé EGLD coinů.

Pojďme se nyní zaměřit na technologické aspekty, které činí blockchain Elrond skutečně unikátním ve srovnání s ostatními platformami pro chytré kontrakty.

Adaptivní sharding

Vysoké rychlosti blockchainu Elrond je dosahováno především díky unikátní architektuře shardingu, zvané Adaptive State Sharding. Vývojáři Elrondu dokonce tvrdí, že se jedná vůbec o první blockchain, který dokázal implementovat sharding nejen pro transakce, ale i pro samotnou síť a stav blockchainu.

Sharding se navíc přizpůsobuje nejen počtu právě aktivních validátorů, ale i aktuálnímu vytížení sítě, takže v reálném čase dochází ke slučování a rozdělování shardů. Právě proto název této sharding architektury obsahuje pojem “adaptivní”.

Sharding je rozdělení databáze (v tomto případě blockchainu) na menší části, které se nazývají “shards”, neboli “střepy”. Rozdělení blockchainu rozděluje datový tok a umožňuje paralelní zpracování transakcí, což podstatně zvyšuje rychlost sítě.

Každý shard je totiž zodpovědný jen za část transakcí (např. účty nebo chytré kontrakty v určité oblasti), takže každý shard může paralelně s ostatními shardy ukládat a zpracovávat pouze přidělenou část informací.

Síť je provozována celkem 3 200 validátorskými uzly (validator nodes), které jsou rozděleny do čtyř shardů. Z toho tři shardy jsou vykonávací (execution shards), kdy každý z nich stíhá zpracovat 5 400 transakcí za vteřinu. Poslední shard, zvaný “Metachain”, plní výhradně koordinační funkci. Nezpracovává žádné transakce, místo toho ověřuje a finalizuje bloky zpracované vykonávacími shardy, usnadňuje komunikaci mezi shardy, vede registr validátorů a řídí odměňování a trestání (slashing) validátorů za nepoctivé jednání.

Secure Proof of Stake

Bezpečnost blockchainu Elrond je zajištěna pomocí konsensuálního algoritmu zvaného Secure Proof of Stake (“bezpečný Proof of Stake”). V základu se příliš neliší od ostatních Proof of Stake algoritmů, protože k provozování validátorského uzlu a podílení se na potvrzování transakcí je nutné uzamknout do chytrého kontraktu pro staking stanovený počet coinů nativní kryptoměny. V tomto případě je minimální vklad (stake) 2 500 EGLD coinů, tedy okolo 3 milionů Kč v době psaní článku.

Algoritmus Secure PoS náhodně vybírá na začátku každého validačního kola, trvajícího pět vteřin, validátorské uzly, které navrhnou blok a dokončí proces validace transakcí na každém shardu zvlášť. Každopádně čím vyšší je stake konkrétního validátora, tím vyšší je jeho šance, že bude vybrán.

Každý validátor má navíc jakési reputační skóre (vypočítané na základě jeho předchozí aktivity), které také ovlivňuje jeho šanci být vybrán k validaci dalšího bloku transakcí. Když se skóre validátora dostane příliš nízko, je tzv. uvězněn (jailed), takže nemůže být vybrán k potvrzení bloku a pokud chce z vězení “ven”, musí zaplatit pokutu ve výši 2,5 EGLD (přibližně 3 tisíce Kč v době psaní článku). Validátor také může být ze sítě vyhozen a dokonce přijít o svůj vklad, jestliže neustále jedná způsobem, který poškozuje bezpečnost sítě. Takovému trestu se říká slashing.

Pro bezpečnost sítě je důležité, že validátoři jsou vybíráni zcela náhodně způsobem, který nelze nijak předvídat ani měnit. Kromě toho jsou validátoři pravidelně promícháváni mezi jednotlivými shardy, aby se zabránilo tajným dohodám mezi nimi. Silnou kryptografickou ochranu poskytuje i to, že jednotlivé uzly mezi sebou komunikují ve dvou kolech s pomocí modifikovaných digitálních multi-podpisů typu Boneh-Lynn-Shacham neboli BLS.

Kromě validátorů, kteří zpracovávají transakce a zabezpečují síť účastí na konsensuálním mechanismu, plní významnou roli v síti Elrond také pozorovatelé (Observers) a rybáři (Fishermen).

  • Pozorovatelé jsou spíše pasivní účastníci sítě, kteří pouze ukládají a přeposílají informace o stavu blockchainu. Mohou uchovávat celou historii blockchainu (Full), nebo jen poslední dvě epochy (Light). V každém případě nemusí – na rozdíl od validátorů – uzamykat do chytrého kontraktu žádný vklad. Na druhou stranu ale ani nejsou za svou činnost nijak odměňováni.
  • Funkci rybáře pak plní validátorské uzly, které zrovna nebyly vybrány pro navržení bloku pro danou epochu. Rybáři kontrolují, zda jsou navržené bloky validní, tedy jestli navržené transakce odpovídají historii blockchainu. V případě, že rybáři odhalí blok, který není v pořádku, např. je výsledkem podvodného jednání nebo softwarové chyby, dostanou odměnu v EGLD coinech.

Elrond Virtual Machine

Elrond Virtual Machine (EVM) je specializovaný, extrémně rychlý virtuální stroj, který pro provádění chytrých kontraktů využívá výpočetní kapacitu validátorských uzlů.

Chytré kontrakty lze pro EVM psát v jakémkoli jazyce, který lze zkompilovat do WebAssembly (WASM). Navíc lze kód snadno ladit v lidsky čitelném formátu WAT (WebAssembly Text). Vývojáři chytrých kontraktů pro blockchain Elrond ale používají především jazyky Rust, C/C++, C# a Typescript.

Tokenomika

Kryptoměna EGLD může mít maximálně 31 415 926 coinů, ale toto číslo se postupně snižuje, jak přibývá prováděných transakcí. Na začátku bylo vyraženo 20 000 000 EGLD coinů, ale s tím, že nové coiny jsou postupně raženy pro odměňování validátorů a delegátorů za provozování a zabezpečení sítě.

Poprvé byla kryptoměna EGLD zpřístupněna přes soukromý prodej, v rámci kterého bylo investorům prodáno 19 % z primární zásoby. EGLD coiny (tehdy ještě pod názvem ERD) byly rovněž v červenci roku 2019 přes tzv. initial exchange offering (IEO) nabízeny na burze Binance, kde došlo k prodeji 25 % z primární zásoby. Zbytek coinů byl umístěn do různých fondů podporujících další rozvoj ekosystému Elrond, případně vyplacen poradcům a vývojářům. Do rezervního fondu bylo vloženo 17 % coinů z primární zásoby.

EGLD je v době psaní článku inflační kryptoměna, což znamená, že počet coinů neustále roste. Nicméně tempo vytváření nových mincí se postupně zpomaluje. Kromě odměn validátorů a delegátorů za staking má vliv na inflaci také postupné uvolňování EGLD coinů přidělených soukromým investorům, vývojářům atp., jak je vidět na přiloženém grafu.

Zdroj: elrond.com
Graf uvolňování EGLD coinů do oběhu
Graf uvolňování EGLD coinů do oběhu

Minimální garantované odměny za staking se postupně každý rok snižují a nakonec míra inflace dosáhne nulové hodnoty jedenáctým rokem po spuštění mainnetu, tedy v roce 2031. V době psaní článku činí podle webových stránek projektu návratnost investice do provozování validátorského uzlu přibližně 20 % p.a.

Odměny za staking jsou zčásti tvořeny transakčními poplatky a zčásti se jedná o nově vyražené mince. Z každého transakčního poplatku náleží 10 % validátorovi, který vytvořil nový blok a 90 % se rozdělí mezi všechny aktivní validátory. Vedle toho ale 10 % všech validátorských odměn a 10 % všech transakčních poplatků putuje do komunitní pokladny (Protocol Treasury), ze které se financuje další rozvoj ekosystému Elrond. V budoucnosti budou o využívání prostředků z komunitní pokladny hlasovat držitelé EGLD coinů prostřednictvím tzv. governance modelu.

Protože má EGLD limitovanou maximální zásobu (tzv. hard cap), znamená to, že v průběhu tohoto desetiletí bude pravděpodobně muset dojít ke změně tokenomiky (měnové politiky kryptoměny), aby validátoři byli odměnami i nadále dostatečně motivováni k provozování uzlů a zabezpečování sítě, například zvětšením jejich podílu na transakčních poplatcích.

Důležitá informace také je, že za účelem urychlení adopce mají vývojáři vytvářející decentralizované aplikace a chytré kontrakty pro blockchain Elrond nárok na 30 % poplatků uhrazených za používání jejich chytrých kontraktů.

Historie blockchainu Elrond, kryptoměny EGLD a jeho zakladatelů

Kryptoměna EGLD nejprve existovala pod názvem ERD podle standardu BEP-2 na blockchainu BNB Beacon Chain (dříve Binance Chain) s celkovou zásobou 20 miliard mincí. V listopadu roku 2019 bylo 500 milionů ERD coinů spáleno a znovu vyraženo podle standardu ERC-20 na blockchainu Ethereum.

V září roku 2020 došlo k revoluční změně v tokenomice, protože byla umožněna výměna (swap) ERD coinů podle standardů ERC-20 a BEP-2 za EGLD coiny evidované na mainnetu blockchainu Elrond. V rámci tohoto swapu došlo k redukci zásoby coinů z 20 miliard na 20 milionů, protože směnný kurz byl 1,000 ERD za 1 EGLD.

Blockchain Elrond byl poprvé veřejně ohlášen v srpnu roku 2019 a ke spuštění mainnetu došlo v červenci roku 2020. Na projektu nicméně začali pracovat bratři Beniamin a Lucian Mincu spolu s podnikatelem jménem Lucian Todea již na konci roku 2017. Jejich cílem bylo vyřešit problém se škálovatelností blockchainů, což byl podle nich nejpalčivější problém tohoto odvětví. Od té doby se tým stojící za blockchainem Elrond značně rozrostl a nyní čítá 25 zaměstnanců a 8 poradců se zkušenostmi ze společností jako jsou Microsoft, Google a Intel.

Zdroj: elrond.com
Vedení projektu Elrond
Vedení projektu Elrond

Dřívější projekty zakladatelů

Ještě před projektem Elrond bratři Mincu spoluzaložili MetaChain Capital, což je investiční fond zaměřený na digitální aktiva. Jejich dalším společným projektem byl web ICO Market Data, kde byly zveřejňovány informace o primárních nabídkách tokenů (ICO – initial coin offering).

Beniamin Mincu dříve spolupracoval také na blockchainu NEM a byl investorem do kryptoměnových projektů jako Binance, Brave, Tezos a Zilliqa ještě v době, kdy se jednalo o start-upy.

Jeho bratr Lucian Mincu získal zkušenosti jako IT inženýr a bezpečnostní specialista jako zaměstnanec společností Uhrenwerk 24, Cetto a Liebl Systems.

Lucian Todea je zkušeným podnikatelem v oblasti technologií. Založil a řídil web Soft32 nabízející recenze a stahování softwaru, podílel se na aplikaci mobilPay umožňující mobilní platby a byl andělským investorem do účetní aplikace SmartBill a společnosti TypingDNA, která se zabývá biometrikou.

Těžba kryptoměny EGLD

Blockchain Elrond používá vlastní variantu konsensu Proof of Stake (Secure PoS), takže kryptoměnu EGLD není, technicky vzato, možné těžit. Těžit je možné pouze kryptoměny nativní pro blockchainy využívající konsensus Proof of Work (například Bitcoin nebo Ethereum).

Podobným způsobem, jako těžba kryptoměn, ale funguje provozování validátorského uzlu a s tím související staking.

V případě blockchainu Elrond spočívá provozování validátorského uzlu v nainstalování klientského softwaru Elrond GO a udržování uzlu online. Zatímco Proof of Work blockchainy vyžadují specializovaný hardware a mají vysokou spotřebu energie, validátorské uzly blockchainu Elrond běží na běžných počítačích. Průměrný počítač dokonce zvládne provozovat i několik uzlů současně.

K tomu, abyste se mohli začít podílet na potvrzování transakcí a získávat odměny, ale musíte ještě uzamknout do chytrého kontraktu vklad o výši 2 500 EGLD, tedy přibližně 3 miliony Kč dle cen v době psaní článku.

Pro běžného uživatele bude tedy mnohem hodnější forma delegace (půjčení) konkrétnímu validátorovi, což je možné už od 10 EGLD coinů (okolo 10 tisíc Kč). Delegace probíhá přes Elrond Wallet, více podrobností se dozvíte na oficiálních stránkách Elrondu.

Míra zhodnocení investice do zřízení a provozování validátorského uzlu činí podle oficiálních informací až 29 % ročně. Podobné zhodnocení lze očekávat i v případě delegace.

Kde koupit kryptoměnu EGLD

Po změně tokenomiky v roce 2020 existují mince Elrondu na jeho mainnetu pod tickerem EGLD, původní mince ERD na sítích BSC a Ethereum již aktivní nejsou. Z tohoto důvodu je možné EGLD koupit pouze buď na centralizovaných burzách či z oficiální peněženky Elrond Wallet.

Asi tím nejjednodušším způsobem je nakoupit EGLD na nějaké z českých směnáren. Mezi směnárny s podporou Elrondu patří např. Kriptomat nebo CoinBank, na níž nakoupíte Elrond i za české koruny.

Favorit redakce

Výhody
  • Platforma v češtině i slovenštině
  • Jednoduchý proces registrace i směny
Nevýhody
  • Vedení účtu pouze v EUR
  • Omezená směna kryptoměn navzájem mezi sebou

Příkladem známých zahraničních kryptoměnových burz, na kterých seženete EGLD v nejrůznějších párech (nejčastěji s USDT a BTC) jsou Binance, OKX, KuCoin a Crypto.com.

Favorit redakce

Výhody
  • Opravdu propracovaná a funkční platforma
  • Nízké poplatky
Nevýhody
  • Kontakt zákaznické podpory bývá složitý
  • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

Druhou možností je tedy nákup EGLD přímo skrze peněženku Maiar DeFi Wallet. Mince si můžete koupit za americký dolar (USD) nebo EUR, za kryptoměny BTC, BNB a ETH nebo za stablecoiny USDT, USDC a BUSD.

Peněženka pro kryptoměnu EGLD

Tak, jako u každé jiné kryptoměny, se nabízí možnost držet její mince přímo na burze ihned po nákupu. Jedná se vesměs o nejpohodlnější řešení, nevýhodou ovšem je, že uživatel vkládá důvěru do rukou burzy. S tím se pojí určitá rizika, např. možnost hacku burzy nebo vyhrazená práva na pozastavení výběrů při problémech s likviditou.

Bezpečnějším řešením je držet kryptoměny ve vlastních peněženkách. K ukládání, posílání a přijímání EGLD coinů, ESDT tokenů a NFT lze primárně použít nativní webovou peněženku Elrond Wallet. Tato peněženka podporuje i staking a používání dAppek.

Další možností je používat Maiar DeFi Wallet, která funguje jako rozšíření prohlížečů Chrome a Brave a rovněž podporuje staking i decentralizované aplikace. Z hardwarových peněženek podporují EGLD coiny pouze produkty Ledger Nano S a Ledger Nano X. Na hardwarové peněžence Ledger je možné uchovávat i NFT na síti Elrondu a veškeré ESDT tokeny.

Výhody a nevýhody

Blockchain Elrond se svou nativní kryptoměnou EGLD je nadějným zabijákem Etherea. Jedná se o slibný projekt se silným týmem, který řeší problém škálovatelnosti. Zvolil cestu konsenzu upraveného Proof of Stake s optimalizací skrze sharding a je tudíž nutné pohlížet na fakt, že zrovna v této oblasti je na trhu velmi silná konkurence.

Výhody

  • Vysoká propustnost a rychlá finalizace: Secure Proof of Stake s adaptivním shardingem poskytují síti Elrondu zvýšenou propustnost schopnou stabilně validovat až 15 000 transakcí za vteřinu, otestována přitom byla na mnohem vyšší hodnoty. Je nutné si uvědomit, že vzhledem ke kapacitě centralizovaného platebního systému VISA je 15 000 ohromné číslo a i když je několikanásobně menší než např. 50 000, kterými se ohání Solana, Elrond na kontě nemá sebemenší problémy s integritou.
  • Nízké transakční poplatky: Zvýšená propustnost popsána v minulém bodě má přirozený důsledek neucpávající se sítě a tím pádem levného provozu. Za prostou směnu dvou ESDT tokenů na Elrondu zaplatíte zhruba 0,001 USD, tedy ani ne 3 haléře.
  • Vlastní tokenový standard ESDT, podpora NFT a příjemné vývojářské prostředí: Elrond je připraven nabídnout jak uživatelům, tak i vývojářům příjemné a jednoduché prostředí pro tvorbu nových decentralizovaných aplikací a tokenů. Jádrem všeho je jeho vlastní virtuální stroj Elrond Virtual Machine (EVM – obdoba Ethereum Virtual Machine). Na Elrondu najdeme vedle vlastního tokenového standardu i standard pro NFT.

Nevýhody

  • Silná konkurence na trhu: Špatné škálování Etherea (respektive i Bitcoinu) je asi ten nejznámější současný problém brzdící adopci kryptoměn ve větším měřítku. Za uplynulé roky jsme mohli být svědky vzniku široké škály možných přístupů řešení tzv. blockchainového trilematu, kdy vývojáři musí najít rozumný kompromis mezi bezpečností, decentralizací a propustností. Elrond se prezentuje se (zjevně) fungujícím řešením poskytujícím dostatečnou propustnost a bezpečnost na úkor akceptovatelného snížení decentralizace. Je ale otázkou, zdali ho nějaký jiný projekt ve vývoji nepředběhne či nepřijde s revolučním a mnohem lepším řešením.
  • Menší množství uživatelů než u konkurence: I když je technická infrastruktura Elrondu velmi zajímavá, míra adopce bohužel pokulhává. Některé další projekty se stejným záměrem (např. Solana nebo Near Protocol) se pyšní rozšířenější bází uživatelů a decentralizovaných aplikací.

Často kladené otázky a odpovědi (FAQ)

Co je to kryptoměna MultiversX (EGLD)?

Kryptoměna MultiversX je jedním z L1 blockchainů nabízejících prostor pro tvorbu decentralizovaných aplikací na vysoce škálovatelné blockchainové síti. Původně byla kryptoměna EGLD známá pod názvem Elrond, na konci roku 2022 se však rozhodla přejmenovat a následovat tak naplno nový trend metaverse. Dle týmu MetaversX je nynější koncept metaverse mnohdy nesprávně uchopen a výsledkem pak není nový svět, ale spíše rozlehlé digitální vězení. To chce MetaversX od základu změnit.

V hlubokém jádru zůstává kryptoměna MetaversX ovšem nadále stejná, stále se jedná o jednu z prvních kryptoměn, které na svém blockchainu běžícím na protokolu Proof of Stake zavedla plnohodnotný sharding. To MetaversX umožnilo dosáhnout propustnosti o výši až 15 000 transakcí za sekundu, šestisekundové doby finalizace a poplatků za transakce dosahujících v době psaní článku (únor 2023) v přepočtu jen 0,0025 USD.

V coinu EGLD se platí veškeré poplatky za využití sítě, zároveň se jedná i o governance token. Projekt MetaversX je tedy řízen zejména komunitou. Vzhledem k využitému mechanismu Proof of Stake a relativně nízkému počtu validátorů čítajícímu lehce přes 2 000 je MetaversX jednou z kryptoměn, která obětovala část míry decentralizace a potenciální bezpečnosti sítě výměnou za razantní zvýšení škálovatelnosti.

Jaký je kurz kryptoměny MetaversX (EGLD)?

Momentálně je kurz kryptoměny MetaversX přibližně $1 408 ($59,93). Kurz se ale v jeden moment na všech směnárnách a burzách liší z důvodu různých poplatků, ale také z důvodu různé poptávky.

Celý princip je jednoduchý. Hodnota (cena) kryptoměny MetaversX se vytváří stejně jako hodnota zlata, akcií nebo jakéhokoli jiného produktu. Důležitá je tedy nabídka a poptávka. To, kolik jsou lidé za mince EGLD ochotni zaplatit, tvoří jejich cenu. Kryptoměna je na trhu již dlouhou dobu, za níž kryptoměnové komunitě prokázala své kvality. Na konci roku 2022 se zároveň přejmenovala z původního názvu Elrond na MetaversX a snaží se tak jít vstříc naproti nejnovějším trendům ve světě kryptoměn.

Kde je možné MetaversX (EGLD) koupit?

MetaversX a další kryptoměny je nejsnazší koupit na online kryptoměnových směnárnách. Mezi takové patří např. Kriptomat, Anycoin nebo CoinBank. Nákup většinou probíhá jednoduše a rychle.

MetaversX je také možno koupit na kryptoměnových burzách, které však obvykle požadují ověření totožnosti obchodníka (tzv. KYC) např. pomocí výpisu z účtu nebo fotografií dokladu prokazující totožnost. EGLD najdete na všech předních burzách, jmenovitě např. na Coinbase, Binance, Krakenu, Bitfinexu či KuCoinu.

Závěr

Síť Elrond je prvním funkčním příkladem, kde je sharding implementován na všechny tři aspekty blockchainu – stav, síť a transakce. Unikátní “adaptivní” architektura navíc umožňuje dynamickou konfiguraci sítě, která zachovává vysokou úroveň zabezpečení a škálovatelnosti podle aktuální poptávky.

Elrond přistupuje zajímavým způsobem také k problému konsensu pomocí vlastního mechanismu zvaného Secure Proof of Stake, který, ve srovnání s Proof of Work, zmírňuje riziko útoku a zároveň umožňuje velkou propustnost sítě a rychlé provádění transakcí a chytrých kontraktů.

Síť navíc může být provozována levnými počítači, což vede k velmi nízkým nákladům na transakci a umožňuje vysokou míru decentralizace. Elrond vyniká i uživatelskou přívětivostí jak pro vývojáře, tak pro koncové uživatele. Nepochybně se tak jedná o významnou konkurenci dalších platforem pro chytré kontrakty, jako je např. Ethereum, Polkadot nebo Solana.

Hodnocení Finex.cz

MetaversX (EGLD)

MetaversX je blockchain 3. generace, který podporuje NFT, chytré kontrakty a na nich postavené decentralizované aplikace (dApps). Byl navržen tak, aby dosahoval vysoké transakční rychlosti při zachování nízkých nákladů, zejména pomocí technologie zvané sharding a vlastní varianty konsensuálního algoritmu Proof of Stake. Jeho nativní kryptoměna eGold (EGLD) slouží mj. jako prostředek směny, k hrazení poplatků za používání sítě a dAppek, k vyplácení odměn validátorům a pro staking.

Více informací o MetaversX

KryptoměnaMetaversX
SymbolEGLD
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů26 745 285
Maximální počet tokenů31 415 926
Obchodní objem (24h)$37 969 895
Tržní kapitalizace$1 626 470 109
Změna ceny za 24h-5,6 %
Ohodnoťte kryptoměnu MetaversX
5
1

Autor

Ahoj, jmenuji se Tomáš, je mi 30 let a v každodenním životě se živím jako právník se specializací na finanční právo. Kryptoměny považuji za budoucnost nejen v oblasti financí. A protože se rád učím nové věci a také rád píšu, psát pro Finex o kryptu byla pro mě jasná volba.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat