Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

IEO - Initial Exchange Offering

IEO - Initial Exchange Offering
Zdroj: unsplash.com

Název IEO je ve světě kryptoměn zkratkou pro anglické sousloví Initial Exchange Offering. Jedná se o novodobou možnost financování projektů a startupů, která je velmi podobná jejímu předchůdci – ICO.

Hlavní rozdíl mezi IEO a ICO je v tom, že u ICO tokeny vydává a výběr peněz provádí samotný startup projekt, kdežto u IEO je vše zaštítěno pod jinou entitou.

To v podstatě znamená, že úvodní nabídka kryptoměnových mincí či tokenů probíhá pod hlavičkou konkrétní entity a v tomto případě to jsou kryptoměnové burzy, jako třeba Binance či Bitfinex.

Jak fungují IEO – Initial Exchange Offering

Modely IEO se různí, nicméně vznikl jeden model, který se stal standardem v tomto odvětví a tím jsou loterie. O IEO je veliký zájem a to obzvláště na platformách Binance, Huobi, Okex, Kucoin a Gate. A právě ten vede k modelu loterie.

Všechny hlavní burzy mají model loterie podobný. Každý z výše zmíněných burz má vlastní, nativní token pro ekosystém dané burzy.

Binance má BNB, Okex má token OKB a Huobi zase HT. Pokud se například chcete zúčastnit IEO na Binance Launchpadu, tak musíte vlastnit dostatek BNB.

Model loterie si vysvětlíme na příkladu Binance. Modely se průběžně mění a zde dáváme příklad toho nejnovějšího modelu pro poslední IEO na platformě Binance pro WazirX.

Binance počítá množství BNB v držení uživatele po dobu 30 dní a následně vytvoří průměr. Za každých 50 BNB dostane účastník 1 tiket. Maximum je 500 BNB a 10 tiketů.

Následně proběhne los a vítězné tikety získají možnost nakoupit v IEO novou minci či token. U Binance se obvykle počet výherních tiketů pohybuje okolo 10%. Burzy tento systém volí proto, že to zároveň přináší novou, fundamentální hodnotu pro jejich vlastní mince a podporuje rozvoj ekosystému dané burzy.

Existují další modely jako First Come First Serve (Kdo dřív přijde) nebo např. proporcionální rozdělení. To funguje tak, že všichni investoři, kteří mají zájem o projekt, vloží do IEO např. USDT a následně se procentuálně tokeny rozdělí podle vložených částek a zbytek se opět vrátí na účet investora.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Články v kategorii IEO - Initial Exchange Offering

Na Binance Launchpad právě spouští nová kryptoměna Arkham (ARKM). Vyplatí se do ní investovat?