Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » IEO - Initial Exchange Offering

IEO - Initial Exchange Offering

IEO - Initial Exchange Offering

Název IEO je ve světě kryptoměn zkratkou pro anglické sousloví Initial Exchange Offering. Jedná se o novodobou možnost financování projektů a startupů, která je velmi podobná jejímu předchůdci – ICO.

Hlavní rozdíl mezi IEO a ICO je v tom, že u ICO tokeny vydává a výběr peněz provádí samotný startup projekt, kdežto u IEO je vše zaštítěno pod jinou entitou.

To v podstatě znamená, že úvodní nabídka kryptoměnových mincí či tokenů probíhá pod hlavičkou konkrétní entity a v tomto případě to jsou kryptoměnové burzy, jako třeba Binance či Bitfinex.

Jak fungují IEO – Initial Exchange Offering

Modely IEO se různí, nicméně vznikl jeden model, který se stal standardem v tomto odvětví a tím jsou loterie. O IEO je veliký zájem a to obzvláště na platformách Binance, Huobi, Okex, Kucoin a Gate. A právě ten vede k modelu loterie.

Všechny hlavní burzy mají model loterie podobný. Každý z výše zmíněných burz má vlastní, nativní token pro ekosystém dané burzy. Binance má BNB, Okex má token OKB a Huobi zase HT. Pokud se například chcete zúčastnit IEO na Binance Launchpadu, tak musíte vlastnit dostatek BNB.

Model loterie si vysvětlíme na příkladu Binance. Modely se průběžně mění a zde dáváme příklad toho nejnovějšího modelu pro poslední IEO na platformě Binance pro WazirX. Binance počítá množství BNB v držení uživatele po dobu 30 dní a následně vytvoří průměr. Za každých 50 BNB dostane účastník 1 tiket. Maximum je 500 BNB a 10 tiketů.

Následně proběhne los a vítězné tikety získají možnost nakoupit v IEO novou minci či token. U Binance se obvykle počet výherních tiketů pohybuje okolo 10%. Burzy tento systém volí proto, že to zároveň přináší novou, fundamentální hodnotu pro jejich vlastní mince a podporuje rozvoj ekosystému dané burzy.

Existují další modely jako First Come First Serve (Kdo dřív přijde) nebo např. proporcionální rozdělení. To funguje tak, že všichni investoři, kteří mají zájem o projekt, vloží do IEO např. USDT a následně se procentuálně tokeny rozdělí podle vložených částek a zbytek se opět vrátí na účet investora.

Ohodnoťte tuto rubriku

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo