Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Smart contracts. Co jsou to smart contracts neboli chytré kontrakty? K čemu jsou a jak fungují?

Publikováno
Smart contracts. Co jsou to smart contracts neboli chytré kontrakty? K čemu jsou a jak fungují?
Zdroj: Depositphotos.com

Smart contracts neboli chytré kontrakty představují protokol nebo software, který svým způsobem dokáže nahradit standardní smlouvy (kontrakty) v papírové podobě a vynutit jejich vypořádání.

Stejně jako papírová verze i elektronické smart contracts zaznamenávají podmínky kontraktu a dokáží si vynutit jejich vykonání. Eliminují ovšem nutnost existence papírové smlouvy uzavřené mezi dvěma smluvními stranami. 

Historie chytrých kontaktů

Chytré kontrakty byly poprvé představeny v roce 1994 Nickem Szabem, americkým počítačovým expertem, který o 4 roky později v roce 1998 rovněž vynalezl virtuální měnu nazvanou Bit Gold. Celých 10 let před vynálezem Bitcoinu. Není se co divit, že je Nick Szabo často “podezříván”, že je skutečným Satoshi Nakamotem, anonymním vynálezcem Bitcoinu.

Szabo definoval smart contracts jako “počítačové transakční protokoly, které splňují podmínky smlouvy”.

V prvotním návrhu chytrých smluv Szabo rovněž popsal aplikaci smart kontraktů na běžně obchodovaných aktivech jako jsou deriváty a dluhopisy. Jak sám tehdy řekl: “Velmi složité termínované struktury pro platby mohou být nyní zabudovány do standardizovaných smluv a obchodovány s nízkými transakčními náklady.”

Mnohé z předpovědí v Szabově “paperu” předcházely o mnoho let technologii blockchainu, a přesto se potvrdily. Obchodování s deriváty je dnes například většinou prováděno prostřednictvím počítačových sítí s využitím komplexních termínovaných struktur, jak předpovídal.

Na jakém principu smart contracts fungují?

Průkopník smart contracts, Nick Szabo, popisuje chytré kontrakty na snadno představitelném příkladu automatu na pití. Po vhození mince buď dostanete nápoj anebo vám jsou vráceny peníze.

Na to, aby vše proběhlo tak jak má, dohlíží jednoduchý program běžící v elektronické jednotce automatu, který kontroluje pravost mincí, výši vhozené částky a provádí navrácení přeplatků a případně i stornuje nabídku. Tento program představuje pomyslnou chytrou smlouvu, která garantuje komukoliv s dostatkem hotovosti, že dostane nápoj za předem stanovenou částku.

Další jednoduchým příkladem pak může být “účetní program”, který sleduje stav kreditu SIM karty mobilního telefonu. Dokud je kredit dostatečný, můžete telefonovat a využívat dalších služeb, jež vám mobilní operátor nabízí.

V okamžiku, kdy poklesne kredit na nulu program tyto služby pozastaví a uživatele informuje o nedostatečné výši kreditu. Vše probíhá automaticky bez zásahu člověka.

Video: Jak fungují chytré kontrakty?

Jaké jsou výhody smart contracts? Proč mají šanci uspět?

Smart contracts fungují na technologii blockchainu, zajišťují tak bezpečnost, hospodárnost, rychlost a standardizaci všech procesů běžících na základech této technologie.

Bezpečnost

Chytrá smlouva je šifrovaná a distribuovaná mezi uzly. To v praxi přináší obrovskou výhodu, konkrétně tato vlastnost chytrých smluv zaručuje, že smlouva nemůže být ztracena nebo změněna bez svolení jejího uživatele.

Hospodárnost a rychlost

Smart contracts běží na automatizovaných procesech, a navíc je eliminována většina zprostředkovatelů, proto mají chytré smlouvy potenciál šetřit čas a jsou tak velmi hospodárné.

Standardizace

Dnes již existuje celá řada různých typů smart contracts. Můžete si tak vybrat jeden konkrétní, který vám nejlépe vyhovuje a využít ho podle svých potřeb.

Jaké jsou nevýhody smart contracts? Proč možná neuspějí?

chytrá smlouvaTak jako všude jinde však platí, že ani smart contracts nejsou dokonalé. Existují jistá omezení, která mohou být překážkou v jejich budoucím uplatnění. Jedná se především o problém lidského faktoru, nejistý právní status a náklady na jejich implementaci.

Lidský faktor

Lidé píší kód a nejsou neomylní, proto mohou v kódech vznikat chyby. Pokud je chytrá smlouva již v blockchainu, je neměnná. Dobrým příkladem lidské chyby byly například v roce 2016, problémy projektu DAO. Chyby vývojářů v kódu se ukázaly jako velmi nákladné a zaplatili za ně především jeho uživatelé. Hackerům se podařilo zneužít chyb v kódu a ukradli přibližně 60 milionů dolarů.

Nejistý právní status

V současné době neexistuje vláda, která by ve svém právním systému konkrétně upravovala využívání smart contracts. V důsledku toho se může objevit řada problémů, jakmile se vládní instituce rozhodnou vytvořit legislativní rámec pro chytré smlouvy.

Náklady na implementaci

Inteligentní smlouvy nelze aktivně využívat bez služeb programátorů. Je tak nezbytné mít po ruce kvalitního kodéra nebo celé IT oddělení, které zajistí využití chytrých smluv odolných vůči chybám a implementaci struktury blockchainu pro potřeby společnosti.

Jaké kryptoměny využívají smart contracts?

V posledních letech vznikla díky odolnosti chytrých smluv vůči manipulaci celá řada platforem pro vytváření a provádění smart contracts a mnoho z nich je v praxi využíváno. Které kryptoměny tedy umožňují používání chytrých smluv?

Bitcoin

I když hlavním cílem inovativního Bitcoinu bylo vytvořit decentralizovanou měnu, nezměnitelnost a transparentnost jeho protokolu inspirovala k vytvoření protokolů, které jsou omezenou formou chytrých smluv.

Bitcoin nabízí programovací jazyk, který umožňuje uplatnění transakcí za specifických, předdefinovaných podmínek.

Ethereum

Druhá největší kryptoměna Ethereum má stejně jako Bitcoin neměnný blockchain s konsensuálními postupy, které jsou podobné procedurám na blockchainu Bitcoinu.

Smart contracts jsou kódovány pomocí programovacího jazyka bytecode (potažmo Solidity), prostřednictvím kterého uživatelé vytvářejí inteligentní smlouvy a přizpůsobují jejich funkce aktuálním potřebám.

Tyto smlouvy jsou ověřovány v jednotlivých uzlech sítě. Uživatelé jejich prostřednictvím mohou mimo jiné odesílat a přijímat etherové mince.

Stellar Lumens

Stellar má veřejný blockchain, který je řízen konsensuálním algoritmem. Narozdíl od Etherea se zde nepoužívá žádný specifický jazyk pro skriptování chytrých smluv, přesto je možné shromáždit některé transakce a pak je uložit do blockchainu. Stellar lze tak rovněž využít k nasazení některých základních forem chytrých smluv.

Kromě výše zmíněných kryptoměn pak smart contracts v různých podobách běží i na platformách Counterparty, NEO nebo Cardano.

Profily těchto kryptoměn

Graf BTC
Změna za 24h
+3,44 %
Aktuální cena
$63 429
Graf ETH
Změna za 24h
+1,82 %
Aktuální cena
$3 064
Graf XLM
Změna za 24h
+0,98 %
Aktuální cena
$0,11

Jak nahlíží český právní systém na chytré kontrakty? Je to problém?

Český občanský zákoník stanovuje až na výjimky zásadu svobody volby formy smlouvy. Takovou formou může být i například algoritmus smart kontraktů. Pokud se obě smluvní strany shodnou na obsahu smlouvy a je tento obsah možný vyjádřit programovacím jazykem, je tento “dokument” smlouvou.

K tomu, aby mohl být smart contract smlouvou musí splňovat 4 základní kritéria:

  • Ve smlouvě musí být zaznamenán její obsah.
  • Musí být stanoveny smluvní strany, které smlouvu “podepíší”, přičemž privátní klíč uživatele blockchainu lze považovat za dostatečný a po jeho připojení lze brát smart contract za podepsaný.
  • Obě strany musí uzavřít smlouvu dobrovolně a musí být ochotny řídit se jejím obsahem. To smart contract splňuje, pouze je obsah smlouvy zaznamenaný specifickým programovacím jazykem.
  • Musí být zachovány specifické vlastnosti typické pro smlouvu. Nicméně existují i smlouvy v ústní formě, pokud tedy není u smlouvy vyžadována písemná forma smart contractu, její platnosti nic nebrání.

Nakonec je také potřeba, aby byl smart contract uzavřen dle náležitostí českého práva – musí dojít k nabídce smlouvy a k případnému přijetí nabídky. Obsah sepsaný algoritmem smart contractu by tak měl nést alespoň základní smluvní náležitosti, aby mohla být smlouva uzavřena jejím jednoduchým přijetím.

Příklad využití chytrého kontraktu v praxi

Příkladem skutečně aplikované chytré smlouvy je například program nahraný do virtuálního prostředí sítě Ethereum. U tohoto kontraktu je garantováno sítí, že bude smlouva vypořádána podle podmínek zapsaných do jeho zdrojového kódu, který je veřejně dostupný. Jednotliví uživatelé mají možnost si zdrojový kód prohlédnout a rovněž pozorovat jeho fungování prostřednictvím veřejného blockchainu.

Smlouva umožňuje dvěma smluvním stranám vložit na účet kontraktu částku například 500 Etherů, celkem tedy 1000 Etherů, které slouží jako jistina smlouvy. Tato částka je posléze oběma smluvním stranám vyplacena až v případě, že oba potvrdí úspěšné vypořádání kontraktu.

Pokud by transakce neproběhla dle stanovených podmínek, kupující se například pokusí okrást prodávajícího či naopak, ethery z jistiny nejsou vyplaceny a oba dva uživatelé o ně přijdou. Za předpokladu, že je vložená částka vyšší než hodnota transakce, pak jsou oba uživatelé ekonomicky motivovaní provést transakci podle stanovených podmínek. Obě strany důvěřují contractu do úrovně složené částky, že druhá strana má zájem transakci dokončit dle podmínek. Splní smlouvu a získají zpět jistinu.

Další informace o smart contractech

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Michal

Jak mám poslat peníze z xrp na svoji ucet

Redakce Finex

Dobrý den, Michale. Pokud máte XRP tokeny ve své peněžence, pak je budete nejdříve muset převést na nějakou burzu (např. Binance). Tam je můžete prodat za EUR a ty si nechat poslat na svůj bank. účet. Nebo k tomu můžete využít i kryptoměnové směnárny.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎