Pakliže jste si otevřeli tento článek, pravděpodobně už tušíte, že Ethereum je blockchain, na kterém se nenachází jen ethery, ale i jiné tokeny. Chcete vědět více?
Ethereum (ETH) je dlouhodobě druhá největší kryptoměna podle tržní kapitalizace a jelikož Bitcoin (BTC) toho kromě odesílání transakcí příliš neumí, tak také nejdůležitější smartchain pro chytré kontrakty a DeFi.
Ethereum tedy neslouží pouze pro přesouvání jeho nativních mincí, etherů, z jedné adresy na druhou, ale běží na něm i decentralizované aplikace, jako např. decentralizované směnárny a burzy, protokoly pro obchodování s pákou, protokoly pro půjčky, NFT tržiště a další.
A jak tušíte, nachází se na něm i další kryptoměny neboli tokeny, které může kdykoli a za pár minut kdokoli vytvořit v tokenovém standardu s názvem ERC-20.
ERC-20 tokenů je na Ethereu několik milionů! Drtivá většina z nich nemá žádnou hodnotu, hodně jich jsou memetokeny a jen pár desítek má za sebou seriózní projekt.
Zajímá vás například, jak si vlastní ERC-20 token vytvořit? Čtete dál!
Hlavní síla Etherea nespočívá na rozdíl od Bitcoinu v jeho schopnosti uchovávat hodnotu (i když i ta je lepší než u tradičních fiat měn, avšak není na tolik rigidní jako u Bitcoinu – Etehreum svoji tokenomiku často mění, naposledy v roce 2022) ani v jeho schopnosti provádět transakce a sloužit jako platidlo.
Ethereum používá mechanismus konsensu Proof of Stake a ani svou bezpečností se tak Bitcoinu nerovná. Proof of Stake s sebou přináší nižší míru decentralizace a určité bezpečnostní slabiny, které bychom u Bitcoinu s Proof of Work hledali těžko.
Ovšem abychom situaci uvedli na pravou míru, bezpečnost Etherea je i tak enormně vysoká, že je riziko případného napadnutí záznamů v blockchainu podobně nízké jako v případě Bitcoinu.
Hlavní zbraní Etherea je však propracovanost jeho konceptu smart kontraktů a skriptovacích jazyků, které k tomu Ethereum využívá (např. Solidity). Zmíněné smart kontrakty dohromady tvoří tzv. decentralizované aplikace (dApps), které mohou mít různý účel a funkčnost. S tím vším přišlo Ethereum jako vůbec první blockchain.
A právě jednotlivé decentralizované aplikace využívají většinou své vlastní utility, governance či reward tokeny, což jsou kryptoměny vytvořené přímo na blockchainu Etherea skrze zmíněné smart kontrakty. S takovými tokeny pak můžete zacházet téměř stejně jako s kryptoměnami s vlastním blockchainem.
Motivace k vytvoření ERC-20 tokenu je jasná – protokol, který chce mít vlastní kryptoměnu, využije nástroje Etherea a má ji za pár minut. Nemusí vytvářet vlastní blockchain, spouštět a shánět vlastní uzly, řešit programovací jazyk, konsensus apod.
ERC-20 tokeny jsou navíc dnes již tak populární, že jsou kompatibilní prakticky s každou kryptoměnovou burzou, která je může okamžitě jednoduše zalistovat, i peněženkou, kde je lze uchovávat automaticky, pokud peněženka podporuje ETH.
ERC-20 je zkratkou “Ethereum Request for Comment 20”, který ethereové komunitě představil roku 2015 v návrhu EIP-20 Fabian Vogelsteller. Aktualizace Etherea ERC-20 umožnila vytváření zaměnitelných tokenů, které lze po přidání likvidity obchodovat na decentralizovaných burzách jako např. na Uniswapu.
Jak už jste asi pochopili, ERC-20 tokeny jsou kryptoměny na blockchainu Ethereum. Mají svůj vlastní zdrojový kód, který však nemá svůj vlastní blockchain. Zdrojový kód vytvoří jejich emitent, který se následně může vzdát práva na jeho budoucí úpravy (funkce renounce contract) nebo si je ponechat.
V případě, že si je ponechá, může kdykoli kohokoli vyloučit z obchodování tokenu (a tak dané adrese znemožnit token koupit nebo naopak zmrazit tokeny na ní se nacházející), určovat poplatky při transakcích s tokeny nebo mintovat nové tokeny.
ERC-20 tokeny využívají standardní ethereové adresy začínající vždy 0x…, stejně jako všechny ethereové adresy. Těmto adresám se říká kontraktní adresy a každý token má svoji unikátní. Podle ní také poznáte např. pravý token od falešného.
Podvodníci často vytvářejí falešné tokeny, které se za ty pravé vydávají, ale nemají žádnou hodnotu.
Stejně jako při posílání etherů, i při posílání ERC-20 tokenů je potřeba platit transakční poplatky (gas fees) validátorům. Přičemž platí jednoduchá rovnice, čím komplikovanější činnost chceme aby daný smart kontrakt vykonal, tím vyšší bude gas.
Důležité také je, že poplatky se platí pouze v ETH. Nelze je platit v ERC-20 tokenech. To znamená, že pokud chcete poslat tokeny z jedné adresy na jinou, musíte mít na adrese, ze které je odesíláte, i dostatek ETH.
Tvorba vlastního ERC-20 tokenu je dnes otázkou pár minut. Kontrakt ERC-20 tokenu lze napsat a naprogramovat absolutně celý, pro jednoduché tokeny však stačí:
Při prvotním mintu ERC-20 tokenu na blockchain Etherea je potřeba také počítat s transakčním poplatkem. Ten je cca 5x větší než poplatek za obyčejnou transakci.
Pokud si ale chcete tvorbu vlastního tokenu jen vyzkoušet bez jeho umístění na hlavní blockchain (mainnet), lze ho zdarma vytvořit na jednom z tzv. testnetů bez placení jakéhokoli poplatku.
K vytvoření nového ERC-20 tokenu vám bude stačit jen jeho jméno, ticker, počet desetinných míst a maximální zásoba tokenů. I tyto funkce ale mohou být na daných stránkách omezené a již předdefinované.
Právě díky možnosti velmi jednoduchého vytvoření nových tokenů je potřeba být při investování či spekulaci na ERC-20 tokeny velmi opatrný.
Případů s podvody i špatně napsanými kontrakty je stále velké množství, a je tedy dobré provést vlastní průzkum před tím, než do konkrétního projektu vložíte peníze.
ERC-20 tokenů již vznikly miliony, ty nejznámější naleznete v našem seznamu kryptoměn, pojďme si některé z nich blíže představit:
Chainlink (LINK) je jedničkou mezi oracles a díky své nepostradatelnosti pro celé odvětví se dlouhodobě drží i mezi top 10 nejhodnotnějšími kryptoměnami vůbec.
Oracles, česky volně přeloženo jako “vědmy”, jsou služby pro přenos ověřených údajů a informací z vnějšího světa na blockchain, kde se tyto informace kvůli absenci centrální autority a neměnné povahy blockchainu nemají jak jinak objevit.
Na tabulce níže lze vidět, že Chainlink využívají i společnosti mimo kryptoměnové odvětví. Partnerství je navázáno např. s Googlem, Microsoftem, ale i mezinárodním platebním systémem SWIFT, jež propojuje přes 11 000 bankovních institucí.
Dalšími příklady mohou být některé stablecoiny. Tyto tokeny mají většinou kopírovat cenu předem daného aktiva, nejčastěji amerického dolaru. Mohou však kopírovat i cenu konkrétní akcie či drahého kovu.
Některé stablecoiny jsou skutečně kryté nákupem podkladového aktiva v poměru 1:1, některé ale pouze kopírují cenu bez jakéhokoli krytí.
Tether (USDT) je příkladem stablecoinu, který by měl být krytý skutečnými americkými dolary nebo jejich deriváty. Je ale potřeba této společnosti věřit, že tomu tak skutečně je a že ve svých rezervách opravdu drží stejné množství dolarů jako existuje tokenů USDT v cirkulaci.
Dále se můžete setkat se stablecoinecm USD Coin (USDC), decentralizovaně vytvořeným stablecoinem Dai (DAI) nebo Pax Gold (PAXG) (navázaným na hodnotu zlata, 1 PAXG = 1 trojská unce zlata). Se stablecoiny úzce souvisí i wrapped tokeny jako WBTC (navázaný na hodnotu Bitcoinu, 1 WBTC = 1 BTC).
Basic Attention Token (BAT) je využíván internetovým prohlížečem Brave. Ten funguje tak, že pro uživatele blokuje reklamy a trackovací nástroje a sám podle uživatelova nastavení zobrazuje určitý počet reklam za hodinu v podobě malého vyskakovacího okna.
Při kliknutí na toto okno je uživatel přesměrován na stránky projektu nebo společnosti, která si reklamu zaplatila. Část zaplacených peněz za tuto reklamu pak dostane právě uživatel prohlížeče Brave v podobě ERC-20 tokenů BAT za to, že umožnil zobrazení této reklamy sobě samému.
Mezi další zajímavé projekty, které mají svůj ERC-20 token, patří protokoly pro poskytování půjček Aave (AAVE) a Compound (COMP), metaverse čili virtuální svět Decentraland (MANA), token decentralizované burzy Uniswap (UNI) nebo memetokeny Shiba Inu (SHIB) a Pepe (PEPE).
Pokud se o některém z projektů chcete dozvědět více, stačí kliknout na jeho název a dostanete se na jeho podrobný profil.
ERC-721 je rozhraní pro nezaměnitelné tokeny (NFTs). To znamená, že jeden token nelze vyměnit za jiný kvůli jeho jedinečným specifikacím.
Z toho důvodu se NFTs často používají k reprezentaci digitálních sběratelských předmětů, herních předmětů, digitálního umění, vstupenek na akce, názvů domén nebo záznamů o vlastnictví fyzických aktiv.
Mezi zástupce patří např. kolekce CryptoPunks nebo Bored Ape Yacht Club.
Tento standard umožňuje vybudovat nad tokeny další funkce jako třeba “mixér” – smlouva pro lepší soukromí transakcí nebo funkce nouzového obnovení, která vás zachrání v případě ztráty soukromých klíčů.
Využití tohoto standardu jste mohli spatřit u projektu Tornado Cash.
Využívá standardního rozhraní pro zaměnitelné tokeny i nezaměnitelné tokeny (NFTs). Umožňuje efektivnější obchody a sdružování transakcí, čímž šetří náklady. S nápadem přišel protokol Enjin.
Pro ilustraci, k odeslání více NFTs na ERC-721 by uživatel musel provést více transakcí a vznikly by mu vysoké transakční náklady. S využitím standardu ERC-1155 je možné kombinovat více typů tokenů. To znamená, že není potřeba spouštět více kontraktů pro jednotlivé typy tokenů, což má za výsledek snížení objemu kódu.
ERC-20 token je tokenový standard pro zaměnitelné kryptoměny (tokeny) na blockchainu Etherea.
ERC-20 token může vytvořit kdokoli za pár minut a s minimální investicí. K tomu vhodné nástroje jsou např. Tokenmint, Vittominacori nebo remix.ethereum.org.
Existují jich miliony, např. USDT, USDC, DAI, PAXG, LINK, AAVE, COMP, SHIB, PEPE, BAT, MANA, SAND a další.
Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.
Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.
“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”
Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.
Dobrý den,
mám dotaz k poplatkům u ERC-20 tokenů. Při odesílání např. SNX z burzy na HW peněženku se mi odečetlo množství cca. 0,61SNX (při dnešním kurzu cca. 9Eur=234Kč). Nicméně v HW peněžence – odkaz na etherscan vidím fee transakce cca. 32Eur=832Kč, dále přikládám detaily:
– Gas prize 187Gwei
– Gas limit = 250000
– Gas used = 84988 (34%)
Jak tomu mám rozumět? jde mi o pochopení výpočtu poplatku síti (těžařům).
Děkuji za odpověď