Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

GameFi ve světě kryptoměn – Jak hry na blockchainu fungují a jak na nich vydělat?

GameFi nebo Play2Earn. Říkat jim můžeme, jak chceme. Jde o hry nacházející se na blockchainu a místo herní měny využívající kryptoměny. Díky tomu na nich lze vydělat i prodělat.

Matěj Bajer
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Ověřeno
GameFi ve světě kryptoměn – Jak hry na blockchainu fungují a jak na nich vydělat?
Zdroj: licdn.com

GameFi (z anglického “Game Finance”) je kombinací her a blockchainu. Vrhneme-li se do konkrétnějších oblastí, tak obvykle obsahuje prvky DeFi, NFTs a metaversu.

Je novým typem herního zážitku, kdy se hraní skloubí s určitým typem hazardu. I v GameFi jsou však peníze “až na první místě”, a tak spíše než herní zážitek hledají lidé v GameFi zajímavé obchodní příležitosti.

Žádná GameFi hra totiž zatím bohužel není tak dobrá, aby zaujmula čistě svými herními prvky. Kryptoekonomika je v GameFi nejdůležitější, pak až je hra. Až se tento trend obrátí, vznikne konečně kvalitní GameFi hra konkurující zavedeným titulům jako League of Legends nebo Valorant, shodují se analytici.

Nejznámější hrou, která GameFi kvůli svému pádu i poněkud neslavně proslavila, je Axie Infinity (AXS). Nyní jsou mezi zástupci GameFi zejména tokeny herních studií, např. Immutable (IMX), Beam (BEAM) nebo Gala (GALA) vyvíjející více her.

Jaké další GameFi hry existují? Jak je začít hrát? Jaké jsou výhody a rizika GameFi? A co s tím má nově společného Telegram? Dozvíte se v tomto článku.

Obsah článku o GameFi

Představení GameFi

Název pochází z hybridního spojení dvou slov – hra (game) a finance (zkráceně fi). GameFi využívá herního modelu blockchainových her Play-to-Earn (P2E) a finančních prvků ze světa decentralizovaných financí (DeFi).

Výsledkem této kombinace je virtuální prostředí, kde můžete generovat příjem a zároveň si užívat pohlcující herní zážitek.

Hráči se můžou účastnit akcí, plnit úkoly, bojovat s ostatními hráči a získávat herní odměny za své aktivity. Herní odměny mají obvykle dvě podoby:

  • Herní NFTs: Nejčastěji v podobě virtuálních pozemků, avatarů, zbraní či jiných herních předmětů. Tyto NFTs je možné obchodovat na digitálních tržištích, půjčovat jiným hráčům nebo dočasně pronajímat pro získávání pasivního příjmu.
  • Kryptoměnové tokeny: Tokeny se v tomto smyslu myslí kryptoměny, v níž jsou vypláceny odměny. Ty uživatelé mohou následně prodat na decentralizovaných burzách (DEX) za cokoliv jiného. Herní platformy často umožňují např. staking (úročení) daných tokenů nebo rizikovější yield farming.

Play-to-Earn vs Pay-to-Play

Projekty GameFi využívají herní model Play-to-Earn (P2E), který se výrazně liší od známého modelu Pay-to-Play používaného tradičními videohrami.

Do “tradičních” placených her jako je třeba česká klasika Mafie, musí hráč před hraním investovat peníze, přičemž hraní nepřináší žádné finanční výnosy a herní aktiva jsou pod správou herní společnosti.

Hodnotná zbraň je bezcenná

Jinými slovy, abyste si Mafii zahráli, musíte si ji koupit v nějakém kamenném či internetovém obchodě. Za hraní žádné odměny nezískáváte a herní předměty, které ve hře získáte (např. samopal Thompson 1928 “Tommy Gun”) žádnou hodnotu nemají.

Play-to-Earn hry naopak bývají v zásadě zdarma a herní aktiva v podobě NFTs jsou pod správou hráče. Ten k nim má často i výslovně udělená vlastnická práva a majetková práva duševního vlastnictví. Hry zároveň doprovází odpovídající herní měna, tržiště a tokenová ekonomika.

Pozor, ačkoliv je mnoho Play-to-Earn projektů zdarma, tak některé projekty GameFi přímo vyžadují, abyste si před hraním zakoupili herní NFT (zpravidla virtuální pozemek nebo avatara pro správu vašeho univerzálního herního aktiva). Nedá se tedy obecně říci, že jsou Play-to-Earn hry bez počátečních investic.

A protože už se v Play-to-Earn hrách točí nějaké ty peníze, které uživatelé hraním mohou vydělat, před nějakou počáteční investicí (jako je např. nákup herního NFT) je vždy důležité udělat si dostatečný průzkum a vyhodnotit rizika.

Příklady konkrétních her

GameFi her existuje mnoho, většina z nich ale za příliš nestojí. Svoji vlastní hru se často snaží vytvořit i memetokeny, např. Floki Inu (FLOKI).

Zdroj: coingecko.com
Největší kryptoměny v kategorii GameFi dle CoinGecko
Největší kryptoměny v kategorii GameFi dle CoinGecko

Níže si za všechny GameFi projekty představíme 2. Ty, které zformovaly historii GameFi více než jiné. Jedná se o Axie Infinity a DeFi Kingdoms.

Axie Infinity

Axie Infinity (AXS) je suverénně nejznámější blockchainovou hrou. Na podzim roku 2021 způsobila doslova šílenství, když ji hrálo 2,8 milionu hráčů měsíčně a její governance token AXS dosáhl tržní kapitalizace přes 10 miliard USD.

Vše došlo dokonce tak daleko, že se v rozvojových zemích, zejména ve Filipínách, vytvořili organizované skupiny vydělávajících hraním hry.

Z důvodu nedostatku prostředků pro zaplacení vstupní investice do hry spočívající v nákupu NFTs (HDP na obyvatele v roce 2021 činilo 3 460 USD) se Filipínci nechali zaměstnávat a hráli na účtu investora nebo si NFTs investora pronajímali.

Jak je na tom Axie nyní?

K listopadu 2024 hrálo Axie Infinity 140 000 hráčů měsíčně. Token AXS měl valuaci 0,75 miliardy USD.

Zdroj: organiza.com
Axie Infinity
Populární blockchainová hra Axie Infinity

Herní tokenomika Axie Infinity

Mezi výdělečné funkce hry patří obchodování s příšerkami a plnění úkolů. Postup ve hře vyžaduje, aby hráči trénovali, sbírali a bojovali s herními NFT tvory zvanými Axies. Existuje 9 tříd Axies a podobně jako u Pokémonů má každá třída během bitvy určitou výhodu. Přestože patří ke stejnému druhu, každá Axie je odlišná.

Hráči potřebují minimálně 3 Axies NFTs, aby mohli bojovat v herním režimu arény hráč proti hráči (PvP) nebo v dobrodružném režimu hráč proti prostředí (PvE). Za vítězství nebo jiné aktivity jsou odměněni utility tokenem Smooth Love Potion (SLP).

Governance a zároveň utility token AXS pak slouží pro nákup Axies a každému držiteli uděluje hlasovací práva k rozhodování o budoucnosti hry v Axie DAO (decentralizovaná autonomní organizace). Token lze využít i na staking.

Zdroj: organiza.com
Prostředí Axie Infinity
Ukázka z prostředí hry Axie Infinity

Problémy Axie Infinity

Kvůli své povaze hry na blockchainu se Axie Infinity v minulosti potýkala např. i s hackem sidechainu Ronin, na kterém běží. Hráči přišli o více než 173 600 ETH a 25,5 milionů USDC tehdy v celkové hodnotě přes 600 milionů USD.

O tom, že jsou herní NFTs průběžně znehodnocována a herní tokenomika má problémy s udržitelností pak ani není třeba mluvit.

DeFi Kingdoms

DeFi Kingdoms je blockchainová hra využívající prvky RPG v retro-art stylu se sběratelskými NFTs. Běží na vlastním blockchainu a zahrnuje i dvě integrované decentralizované burzy pro směnu interních herních tokenů a NFTs.

Hru hraje měsíčně kolem 12 tisíc hráčů.

Zdroj: buybitcoinbank.com
DeFi Kingdoms
Blockchainová hra DeFi Kingdoms

Herní tokenomika DeFi Kingdoms

Zástupným tokenem celé hry je JEWEL, který hráčům zpřístupňuje herní nástroje. Token lze využít dvěma způsoby:

  1. JEWEL může být uložen v bance výměnou za xJEWEL, herní governance token a token, v němž jsou vypláceny odměny za staking.
  2. JEWEL může být delegován do poolu likvidity v herní sekci Gardens pro generování vyšších potenciálních výnosů (yield farming).

Token má i další využití, které zahrnuje nákup hratelných NFTs, jako jsou hrdinové, země a předměty.

Pokud vás nějaká hra zaujala a chtěli byste si ji zahrát, budete muset provést následující kroky. Jelikož všechny Play-to-Earn hry fungují ve spojení s kryptoměnovými peněženkami, jejich tvorba a následné napojení na blockchain hry vás v drtivé většině případů nemine. Proto si nyní vysvětlíme co a jak.

1. krok – Vytvořte si kryptoměnovou peněženku

Chcete-li vstoupit do sféry GameFi, budete potřebovat kryptoměnovou peněženku. Kompletní přehled naleznete v našem žebříčku těch nejlepších kryptoměnových peněženek. Dávejte si ale při výběru pozor, ne všechny peněženky vám připojení na blockchainové hry umožní. Ujistěte se tedy, že:

  • Peněženka podporuje blockchain, na kterém se nachází hra: Ne všechny peněženky podporují všechny sítě. Např. MetaMask umí pracovat jen s EVM kompatibilními sítěmi a populární Phantom jich podporuje jen 5. Mezi nejuniverzálnější peněženky podporující 100+ blockchainů patří Trust Wallet, Coinbase Wallet a Bitget Wallet.
  • Peněženka umožňuje interakci se smart kontrakty (např. skrze WalletConnect) nebo má integrovaný prohlížeč: Některé peněženky umí kryptoměny jen ukládat a odesílat. Většina v našem seznamu je ale chytrá.

Tyto peněženky pro GameFi doporučujeme:

Favorit redakce

Výhody
  • Je v češtině
  • Podpora prakticky všech blockchainů a altcoinů
Nevýhody
  • Uživatelské rozhraní by mohlo působit profesionálněji

Nebo také můžete používat váš Trezor či Ledger a jen jej se softwarovou peněženkou propojit. A ještě jedna věc –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ některé hry, které mají pro hru svůj vlastní specifický blockchain, mají i svou vlastní kryptoměnovou peněženku. Takovým příkladem je např. zmíněná Axie Inifnity a její peněženka Ronin Wallet.

2. krok – Připojte peněženku ke hře

Před připojením ke hře musíte peněženku napojit k blockchainu, na němž hra běží. Např. již zmíněná peněženka MetaMask používá v základu blockchain Etherea, když si ale budete chtít zahrát např. DeFi Kingdoms běžící na vlastním blockchainu, budete muset peněženku pro připojení na něj nastavit.

Chytré peněženky vám obvykle nabídnout 100 + sítí a vy si jen kliknutím vyberete, kterou chcete aktivovat.

Zdroj: dappradar.com
Nejoblíbenější sítě pro hraní her
Nejoblíbenější sítě pro hraní her

Nebo síť můžete přidat manuálně. Např. u MetaMasku kliknete na Add Network a vyplníte všechny údaje o síti, které najdete na webu chainlist.org.

Zdroj: chainlist.org
Vložení sítě do peněženky MetaMask skrze ChainList
Sítě a jejich údaje na ChainList

Decentralizované aplikace blockchainových her mají zároveň ve většině případů vnořená opatření, která vás upozorní na skutečnost, že peněženka není na jejich síť správně nastavena. A pokud se tak stane, nabídnou vám možnost automatického nastavení pro jejich blockchain ve vaší kryptoměnové peněžence.

Jakmile jste na správném blockchainu, stačí peněženku připojit přes Connect Wallet a můžete začít hrát! Dejte si však pozor, abyste se opravdu nacházeli na webu hry a ne na phishingové stránce. V takovém případě byste o kryptoměny přišli!

Zdroj: defikingdoms.com
DeFi Kingdoms připojení
Připojení ke hře DeFi Kingdoms

3. krok – Zkontrolujte požadavky na hraní

Jak jsme si již vysvětlili výše, ne všechny blockchainové hry používají jeden a ten samý blockchain. Např. hra Defi Kingdoms nevyužívá Ethereum, ale vlastní blockchain.

Předpokládáme, že na všech kryptoměnových sítích (a že jich je!), prostředky nemáte. Budete je sem tedy muset převést přes kryptoměnové mosty. Každý blockchain má většinou svůj hlavní kryptoměnový most, pomocí nějž se dokáže spojit s ostatními.

Pokud tedy třeba nemáte kryptoměny na Avalanche, můžete na ni bridgnout před most Wormhole nebo využít centralizovaných burz, které umožňují výběry na Avalanche. V případě, že si na daný blockchain posíláte stablecoiny, nezapomeňte i na část nativních mincí, v tomto případě AVAX, pro placení transakčních poplatků.

Zdroj: wallet.polygon.technology
Vizuální rozhraní Polygon Bridge
Přemosťování ETH z Etherea na Polygon

Bridgovat lze i přímo v rozhraní kryptoměnových peněženek, např. MetaMasku:

Zdroj: bridge.roninchain.com
Vklad Etherea na Ronin
Vklad Etherea na Ronin přes MetaMask

Nákup herního NFT či jiných herních tokenů následně provedete na digitálním tržišti dané hry. Případně můžete využít i sekundární NFT tržiště jako OpenSea, ale zde si musíte dát velký pozor, zda kupujete NFT z té správné a oficiální NFT kolekce.

Jaké jsou výhody a rizika GameFi?

GameFi díky kombinaci herního zážitku a zároveň možnosti vydělat nějaké ty kryptoměny navíc láká nejednoho herního nadšence. Ovšem stejně jako jakýkoli jiný kryptoměnový sektor má i svá rizika, jaká jsou a na co si dát v GameFi pozor?

Výhody GameFi

  • Hraní her a vydělávání v jednom: Kolik je možné si opravdu vydělat? Prvně je potřeba podotknout, že výše závisí na vašich herních i obchodních schopnostech, na tom, kolik do hry na počátku investujete, a částečně i na štěstí. V rámci zisku se může se jednat i o desítky dolarů denně, ale ovšem za předpokladu, že vaše počáteční investice (např. kvalitní, vzácné herní NFT) bude dostatečná a zároveň že herní aktiva (ať už dané NFT či token vyplácený ve formě odměn) v budoucnu na ceně drasticky neztratí, což se děje velmi často.
  • Zábava: Pravděpodobně se všichni shodneme, že poskytování likvidity nebo směna tokenů na decentralizovaných burzách neevokuje žádný pocit zábavy. Oproti tomu ponoření se např. do Defi Kingdoms může přinést dokonce i podobný výdělek a na rozdíl od nudného liquidity miningu, který může být i stresující kvůli impermanent loss, má přidanou hodnotu ve formě herního zážitku.
  • Herní komunity: Výhodou her, i těch mimo blockchain, je, že se propojujete s lidmi se stejným zájmem. V případě jakýchkoli problémů se hrou se můžete obrátit na herní komunitu, která vám dokáže poradit nebo pomoct. Většina GameFi projektů má tyto komunity na komunikační platformě Discord. Mimochodem na Discordu jsme i my, navštivte nás.

Rizika GameFi

  • Hazard: Nepropadněte dojmu, že se jedná pouze o zábavu. Ke GameFi je potřeba přistupovat stejně zodpovědně jako k jakékoli jiné investici. Na rozdíl od samostatného Play-to-Earn se v GameFi vyskytují zmíněné finanční prvky z DeFi, proto je důležité si nastudovat, co jaká věc z decentralizovaných financí znamená.
  • Ekonomický model P2E: Mnoho kritiků Play-to-Earn konceptu uvádí, že ekonomický model je neudržitelný. Když se zamyslíte nad fungováním, tak start hraní P2E trochu připomíná Ponziho schéma, kdy je potřeba, aby hráči pro určitou hratelnost nakupovali herní NFTs. Výdělky za nákup NFTs se následně rozdělují mezi DAO komunitu hry a na odměny. Co když ale poptávka po hře klesne? V tom případě se počáteční investice může stát nelikvidní a cena utility tokenu určeného pro vyplácení odměn může dosáhnout bodu mrazu. To ještě více odrazuje nové potenciální hráče.

Závěr a shrnutí

Koncept GameFi je jednoznačnou revolucí stávajících online her. Kombinace herního mechanismu Play-to-Earn, nezaměnitelných tokenů (NFTs) a decentralizovaných financí (DeFi) je v konečném důsledku vstupenkou k širšímu přijetí kryptoměn.

Adopci přitom bude pohánět mladší generace, která v herním prostředí vyrůstá, zajímá se i o metaverse a novinku v podobě vydělávání hraním si nenechá ujít.

Zájem je vidět i u investorů, kteří do tohoto sektoru v minulých letech zainvestovali více, než za celý rok 2021, kdy bylo GameFi na vrcholu. Čekají jeho velkolepý návrat?

Zdroj: dappradar.com
Investice do Web3 gamingu a metaversu
Investice do Web3 gamingu a metaversu

GameFi je nyní stále ve vývoji, někdo by řekl i v počátcích, nicméně nepopiratelným faktem je, že má obrovský prostor pro expanzi. Pozitivní signál vysílají i velké herní korporáty (jmenovitě např. Epic Games), které mají aktivní zájem o spolupráci.

Zajímavost

Velikost celého herního průmyslu se dnes odhaduje na více než 250 miliard USD. Tržní kapitalizace GameFi zaujímá pouze kolem 10 % podílu z této hodnoty, tedy kolem 25 miliardy USD.

Hrajete nějaké blockchainové hry? Neváhejte se přidat ke skvělé komunitě v našem Discordu, rádi vás tam uvidíme!

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Jsem nezávislý krypto nadšenec. O svět kryptoměn se aktivně zajímám od roku 2018.

Přináším informace o krypto novinkách, analýzy a zajímavosti ze sektoru NFT.

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.